W lipcu 2024 roku Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego i prezes ZUS podpisali list intencyjny, który rozpoczął współpracę obydwu instytucji. Jej celem było merytoryczne i szkoleniowe wsparcie pracowników ZUS.

Czytaj równieżOd 1 stycznia właściciele nowych budynków wyłącznie z cyfrową książką obiektu budowlanego>>

Na czym polegała współpraca

- Nawiązaliśmy pilotażową współpracę z ZUS w lipcu ub.r. Dzisiaj ZUS to pierwsza instytucja publiczna, która podeszła tak kompleksowo do transformacji cyfrowej w zakresie prowadzonych książek obiektu budowlanego, a dane obrazujące wdrożenie c-KOB w ZUS są naprawdę imponujące – podkreśla Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego.

- Współpraca obu instytucji wpisuje się w koncepcję e-państwa. To właśnie ZUS położył solidne podwaliny pod rozwój e-państwa w Polsce, uruchamiając w 2012 roku PUE ZUS – pierwszy polski e-urząd. Wdrożenie przez ZUS cyfrowych książek obiektów budowlanych na nieporównywalną dla instytucji publicznej skalę to konsekwencja nowoczesnego podejścia do administracji – mówi Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Wdrożenie przez ZUS cyfrowych książek obiektów budowlanych jest efektem zarówno świetnie układającej się współpracy z GUNB, jak też zaangażowania pracowników Zakładu, w szczególności komórki odpowiedzialnej za zarządzanie nieruchomościami – dodaje Mariusz Jedynak, członek Zarządu ZUS.

ZUS przyjął jednolite zasady zakładania c-KOB dla budynków. W efekcie w Zakładzie do dzisiaj założono cyfrowe książki już dla 326 spośród 376 budynków.

17 lipca 2024 roku Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego i Zbigniew Derdziuk, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podpisali list intencyjny. Założeniem była współpraca w zakresie c-KOB.

Eksperci GUNB przeprowadzili cykl warsztatów dla pracowników ZUS w oparciu o testowe dane oraz konkretne zgłoszenia przekazane przez uczestników jeszcze przed szkoleniem. Głównym celem szkolenia było merytoryczne wsparcie w prawidłowym wdrożeniu Cyfrowych Książek Obiektów Budowlanych w ZUS.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje od 1 stycznia 2023 r. Jeszcze w tamtym roku prowadzenie książki w cyfrowej postaci było nieobowiązkowe.

Od początku 2024 r. cyfrowa książka stała się obowiązkowa dla nowych obiektów, dla których prowadzenie książki jest wymagane. Natomiast do końca 2026 r. wszystkie książki obiektu budowlanego prowadzone dotychczas w postaci papierowej muszą być zamknięte, a w ich miejsce muszą zostać założone książki w formie cyfrowej prowadzone w systemie c-KOB (art. 6 ust. 3 ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. W praktyce oznacza to, że od tego momentu wszystkie książki obiektu budowlanego będą cyfrowe.