Od soboty 19 grudnia mikro i mali przedsiębiorcy, a więc zatrudniający do 50 osób, mogą ubiegać się o 5 tys. zł dotacji. By ją dostać, muszą jednak mieć wpisany na dzień 30 września 2020 roku jeden z 41 kodów PKD wymienionych w ustawie. Tak wynika z tarczy branżowej.
Jolanta Ojczyk
18.12.2020
Koronawirus a prawo
Rok po wejściu w życie największej od lat nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego trwają prace nad zmianami w tych przepisach. Reforma KPC nie usprawniła postępowania cywilnego tak jak zakładali to jej twórcy, a szereg przepisów stwarza wątpliwości interpretacyjne. W szczególności zmiany wymagają przepisy o zażaleniach oraz o uzasadnianiu postanowień - pisze dr Krzysztof Drozdowicz.
Krzysztof Drozdowicz
18.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Pojęcie konsumenta zależy od obiektywnej pozycji zajmowanej przez daną osobę w ramach określonej umowy z uwzględnieniem natury i celu tej umowy. Ta sama osoba może być w przypadku jednej umowy konsumentem, a w przypadku innej przedsiębiorcą. Wynika to z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego osoby zarabiającej na graniu w pokera.
Regina Skibińska
18.12.2020
Rynek i konsument Prawo unijne
Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku wiele firm notuje straty. Dofinansowanie spółek często więc okazuje się konieczne – zwłaszcza przy znacznych ubytach i przesłankach upadłości. Dokapitalizowanie może być dokonane na kilka sposobów – nie wszystkie jednak metody będą tak samo korzystne. Trzeba też uważać na skutki podatkowe. Szczególną ostrożność powinny zachować spółki komandytowe.
Krzysztof Koślicki
18.12.2020
CIT PIT VAT Doradca podatkowy Spółki
Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła GPW Benchmark SA na opracowywanie wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym kluczowych wskaźników referencyjnych, w tym WIBOR.
Jolanta Ojczyk
17.12.2020
Finanse
Komisja Nadzoru Finansowego uznaje za konieczne wstrzymanie przez banki komercyjne wypłaty dywidendy w pierwszym półroczu 2021 r. - podaje nadzorca w komunikacie z 16 grudnia 2020 r. W przypadku banków spółdzielczych zalecenia nadzorcy są łagodniejsze.
Regina Skibińska
17.12.2020
Finanse
Państwa członkowskie w ramach Rady UE przyjęły w czwartek rozporządzenie określające budżet unijny na lata 2021-2027. Po środowej zgodzie Parlamentu Europejskiego, jest to już rozporządzenie, które przewiduje długoterminowy budżet w wysokości 1074,3 mld euro dla unijnej "27" w cenach z 2018 r.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Administracja publiczna Prawo unijne
Z harmonogramu prac rządu wynika, że wkrótce zmienione zostaną przepisy dotyczące wystawiania faktur. Resort finansów chce stworzyć specjalny system do fakturowania. Dzięki temu zyska bieżący wzgląd w rozliczenia sprzedaży. Podatnicy za korzystanie z systemu będą mogli liczyć na szybszy zwrot VAT. Nowy system od 2023 roku będzie obowiązkowy.
Krzysztof Koślicki
17.12.2020
VAT Rachunkowość
Wraz z końcem roku kończy się również okres przejściowy w relacjach między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Sytuacja ta generuje dużą niepewność wśród przedsiębiorców, podsycaną przedłużającymi się negocjacjami w kwestii warunków przyszłej współpracy – pisze Wojciech Krajewski z KPMG w Polsce.
Wojciech Krajewski
17.12.2020
CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit
Złożenie czynnego żalu jest potrzebne, aby uniknąć kar z błędy w rozliczeniach podatkowych określonych z kodeksie karnym skarbowym. Powinien go złożyć sprawca, czyli konkretna osoba odpowiedzialna za nieprawidłowości. Przepisy tarczy antykryzysowej zmieniły nieco zasady składania czynnego żalu.
Krzysztof Koślicki
17.12.2020
Ordynacja Rachunkowość
Uproszczenie zasad monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) - to cel nowelizacji ustawy o akcyzie, którą w środę przyjął bez poprawek Senat.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
17.12.2020
Akcyza
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę Telestrada ponad 8 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd i nieuczciwe praktyki rynkowe. Jak podał Urząd, przedstawiciele firmy pozyskiwali klientów, przeważnie osoby starsze, podszywając się pod ich dotychczasowego operatora.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Dłuższy termin na wywóz towarów dla zachowania stawki 0 proc. przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów i wydłużenie terminu do odliczenia VAT naliczonego na bieżąco łącznie do czterech okresów rozliczeniowych - takie m.in. zmiany przewiduje uchwalony 27 listopada br. przez Sejm i przyjęty w środę wieczorem bez poprawek przez Senat tzw. pakiet Slim VAT.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
VAT Prawo gospodarcze

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.
Aleksandra Partyk
17.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Telefon, palec i karta - zmiany w e-commerce od 2021 r.

Rynek i konsument Domowe finanse Nowe technologie
Od 1 stycznia 2021 roku zaczną funkcjonować nowe zabezpieczenia dla przeprowadzenia transakcji w internecie przy pomocy karty. Rozszerzone zostaną obecnie obowiązujące metody uwierzytelnienie użytkownika, najczęściej kupującego. Uwierzytelnienie nastąpi w dwóch etapach: logowanie i hasło lub odcisk palca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2020
Rynek i konsument Domowe finanse Nowe technologie
Biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postępować w przypadku wykrycia błędu w części ewidencyjnej JPK, złożonego w nowej formie. Samo złożenie korekty JPK w tym przypadku to za mało. Nowy plik jest także księgą – konieczne jest więc złożenie czynnego żalu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto go ma podpisać – podatnik czy biuro rachunkowe. Wątpliwości dotyczą także sytuacji, gdy błąd popełnił księgowy.
Krzysztof Koślicki
17.12.2020
VAT Rachunkowość
Nie ma żadnych ograniczeń czasowych do korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie dziecka piersią. Przepis nie uzależnia tego ani od wieku dziecka, ani od udowodnienia faktu jego karmienia w ten sposób. Zdaniem ekspertów, prawo wymaga zmiany, bo rodzi wątpliwości, a pracodawca nie ma możliwości zakwestionowania uprawnienia, nawet gdy dochodzi do nadużyć.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2020
Prawo pracy

Ludzie kultury mogą już składać wnioski o postojowe

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Artyści bez pracy, nieczynne teatry, kina, sale koncertowe. Od 7 listopada rząd ponownie ogłosił zamknięcie instytucji kultury. Wcześniej, od początku czasu pandemii przez kilka miesięcy działały w specjalnym reżimie sanitarnym, co nie przyciągało widzów. Finansowa pomoc rządu w postaci ustawy - szóstej już tarczy antycovidowej - to koło ratunkowe dla ludzi kultury.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2020
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
We wtorek 15 grudnia Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy ambasador Jerzy Baurski podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego. Tym samym Polska stała się 20. sygnatariuszem Konwencji, którą dotychczas ratyfikowało 11 państw Rady Europy.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Przepisy o pracy zdalnej poróżniły partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jedyne, w czym udało się im póki co dojść do porozumienia, to likwidacja przepisów o telepracy. W pozostałych, czyli kluczowych kwestiach, są rozbieżności. Zdaniem ekspertów, pracodawcy oczekują możliwości wykonywania pracy zdalnej. I chcą w tym zakresie działać za zgodą pracowników, a nie im ją narzucać.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2020
Prawo pracy BHP
Spółka Orange Polska została zobowiązana przez prezesa UOKiK do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid. To decyzja kończąca ostatnie z czterech postępowań w sprawie przepadku środków, które zostały na karcie po przeniesieniu numeru do innego operatora. Wcześniej Prezes UOKiK zobowiązał do zmiany takich praktyk sieci T-Mobile i Play oraz ukarał spółkę Polkomtel.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Rynek i konsument
Komitet Standardów Rachunkowości opracował specjalny dokument, który zawiera rekomendacje w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreśla MF, mogą być one pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań za 2020 rok.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Rachunkowość Spółki
Grzywny w wysokości nawet do 10 proc. rocznego obrotu, a także możliwość podzielenia na mniejsze podmioty może grozić wielkim światowym firmom technologicznym, jeśli nie będą respektować regulacji Unii Europejskiej. Projekt takich nowych przepisów ogłoszony został we wtorek przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
RODO Prawo unijne Ochrona konkurencji

Bon turystyczny nie zawsze z automatu

Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Nawet do 8 tygodni muszą czekać na decyzję o przyznaniu bonu turystycznego rodzice dzieci, których dane nie trafiły do systemu teleinformatycznego ZUS. Na rozpatrzenie przez Polską Organizację Turystyczną czeka ponad 7,1 tys. wniosków. Zatory byłyby większe gdyby nie pandemia.
Robert Horbaczewski
16.12.2020
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Za sprawą okresu przejściowego system działający w ramach Europejskiego Urzędu do spraw Własności Intelektualnej nie został jeszcze dotknięty konsekwencjami Brexitu. To się zmieni po 31 grudnia 2020 roku, kiedy Brexit wejdzie w fazę realnych działań. Po raz pierwszy ograniczony zostanie zakres terytorialny ochrony praw rejestrowanych przez EUIPO.
Kacper K. Krawczyk
16.12.2020
Prawo gospodarcze Prawo unijne

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Jeżeli w przyjętej wewnętrznie polityce czy procedurze zarządzania systemami teleinformatycznymi znajdą się uregulowania przewidujące możliwość przesyłania niezaszyfrowanych dokumentów, ale równocześnie wdrożone zostały m.in. takie rozwiązania, które gwarantują, że osoba niepowołana nie będzie miała wglądu w treść poczty elektronicznej pracownika, to nie ma przepisów, które zakazują takich praktyk
Maja Grzegorczyk
16.12.2020
Prawo pracy RODO
Prawnicy myśleli, że pójdzie źle, a wyszło... całkiem dobrze. I o ile w marcu i w kwietniu kancelarie bały się kryzysu, to teraz liczą zyski. Ale tylko te, które już przed pandemią miały zdywersyfikowane przychody, zdigitalizowane dokumenty i przećwiczoną pracę zdalną. Pozostałe, by przetrwać, muszą się zrestrukturyzować. Tak uznali uczestnicy debaty "Kancelarie w pandemii – kto zyskuje, kto choruje?".
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Prawnicy Rynek

Sejm rozpatrzy zmiany w kpa i ustawę o farmach wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Jutro tj. 16 grudnia br. pod drugie czytanie ma zostać poddany projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych na morzu. Rozpatrzone ma być także sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, który wprowadza wydawanie zaświadczeń w postaci elektronicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna