Prawie 545 tys. nauczycieli zarejestrowało się na szczepienia

Szkoła i uczeń

19 lutego zakończyła się druga tura rejestracji nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki podało w sobotę, że w ostatnim tygodniu na szczepienie zapisało się blisko 277 tys. osób, co oznacza, że w obu etapach łącznie zarejestrowało się 544 599 nauczycieli, w tym 62 650 nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach.

20.02.2021

Minister: W marcu możliwy powrót maturzystów do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Powrót ósmoklasistów i maturzystów do szkół na początku marca się nie wydarzy, natomiast w marcu wydarzyć się może. To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Według ministra zdrowia kluczowe jest tempo rozwijania się pandemii, bo przeszliśmy ze skali kilkaset przypadków więcej z tygodnia więcej na kilka tysięcy więcej z tygodnia na tydzień.

20.02.2021

Centra edukacji włączającej mają wzmocnić nauczanie specjalne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nowa diagnoza i ocena funkcjonowania dziecka miałaby być bardziej skonkretyzowana, nauczyciele i rodzice, którzy otrzymaliby ją, mieliby więcej wskazówek i zaleceń do pracy z uczniem - o pomysłach zmian w kształceniu specjalnym mówi Zyta Czechowska, nauczycielka, wykładowczyni akademicka.

20.02.2021

Oświadczam, że dzieckiem zajmie się ktoś inny - rodzic może działać przez pełnomocnika

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Zamiast kontaktu z rodzicem dziecka odręcznie wypisana kartka z zeszytu, która stwierdza, że matka już się w szkole nie pojawi, a wszystko załatwi jej siostra. Szkoły nie zawsze wiedzą, czy taki dokument je do czegoś zobowiązuje – zwłaszcza gdy nie ma on szczególnej formy. Jednak zdaniem prawników takie pełnomocnictwo może być uznane.

19.02.2021

Szkoły specjalne mocno się zmieniły i są potrzebne w systemie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki zmusi dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by uczyły się w zwykłych szkołach - alarmowali oświatowcy w mediach społecznościowych. Resort dementuje informację o tym, że zamierza zlikwidować szkoły specjalne. I dobrze, bo jak mówi Prawo.pl Zyta Czechowska, pedagożka specjalna, są one w systemie niezbędne.

17.02.2021

5 lat więzienia dla nauczyciela za pedofilię - apelacja prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Jesienią 2020 r. nauczyciel został skazany za czyny o charakterze seksualnym wobec 26 uczennic. Miało do tego dochodzić na lekcjach angielskiego. Sąd wymierzył mu karę łączną 5 lat więzienia, prokurator zarzuca jej jednak rażącą niewspółmierność i domaga się 12 lat. Skierował w tej sprawie apelację.

16.02.2021

Próbny egzamin ósmoklasisty w szkole i według skróconych wymagań

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Egzaminy próbne w tym roku mogą odbywać się na terenie szkoły – oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Co ciekawe, resort edukacji uregulował tę kwestię w rozporządzeniu epidemicznym, zamiast w rozporządzeniach dotyczących funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.

11.02.2021

MEN: Nie planujemy likwidacji szkół specjalnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące szkół specjalnych. Dementujemy. Nie planujemy likwidacji tych placówek - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zapewnia, że placówki te są ważnym elementem systemu oświaty. Resort informuje jednak, że pracuje nad zmianami dotyczącymi wspierania dzieci ze specjalnymi potrzebami.

10.02.2021

Będziesz memem - cyberprzemoc powszechna podczas zdalnego nauczania

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Zamiast wyzwisk na korytarzu ośmieszający filmik na Youtube - dręczyciele ze szkół przenieśli swoją aktywność do internetu. Łatwo nagrać, jak kolega jąka się podczas zdalnej lekcji lub zrobić zrzut ekranu z jego głupią miną. Uczniowie, ale także placówki oświatowe nie do końca radzą sobie z tym zjawiskiem. A to problem wychowawczy i prawny.

09.02.2021

Starsze klasy nadal uczą się zdalnie - jest rozporządzenie

Szkoła i uczeń Koronawirus

Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Uczniowie klas I–III szkół podstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym będą kontynuować naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego - wynika z wchodzącej właśnie w życie kolejnej nowelizacji rozporządzenia szefa resortu edukacji i nauki.

01.02.2021

NIK: Kształcenie w szkołach specjalnych do poprawy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Aż w 11 szkołach specjalnych na 12 skontrolowanych Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła co najmniej jedną nieprawidłowość dotyczącą organizacji nauczania, warunków lokalowych, wyposażenia sal lekcyjnych, bezpieczeństwa lub higieny. Nie wiadomo też, czy system kształcenia uczniów w szkołach specjalnych osiąga zamierzone efekty,

28.01.2021

Liceum i technikum z Warszawy najlepsze w tegorocznym rankingu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych, który po raz 23. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

27.01.2021

Szkoła musi uczyć stacjonarnie także starsze klasy, gdy rodzice wnioskują

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus

Mimo zaleceń rządu, niektóre szkoły otworzyły się także dla uczniów starszych. Wnioskowali o to rodzice, a dyrektorzy zgodzili się po konsultacji z gminą i Sanepidem. Takie szkoły nie naruszają prawa, a nawet są zobowiązane do przywrócenia zajęć stacjonarnych. Minister edukacji zapowiada jednak, że po sprawdzeniu skali zjawiska możliwa będzie zmiana przepisów.

26.01.2021

Samorząd lekarski wieszczy zapaść stomatologii szkolnej

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Za kilka tygodni minie rok, odkąd większość lekarzy dentystów prowadzących gabinety szkolne opuściła je z powodu epidemii i praktycznie do nich już nie wróciła - alarmuje Naczelna Izba Lekarska. I przewiduje, że to może skończyć się zapaścią opieki stomatologicznej w szkołach. Samorząd ubolewa też, że tych lekarzy nie objęła żadna tarcza pomocowa.

25.01.2021

Tomasz Rzymkowski z MEiN: Szkoła musi być wolna od ideologii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Nowy pełnomocnik ma 34 lata i jest prawnikiem. Jego cel to szkoła neutralna światopoglądowo, wolna od wszelkich ideologii i indoktrynacji.

23.01.2021

Prof: Janas–Kozik: Psychiatria dzieci i młodzieży powoli wychodzi z kryzysu

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

14.01.2021

Radźcie sobie sami - problem z programem na egzamin zawodowy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W tym roku tuż przed egzaminami zawodowymi nauczyciele mechatronicy, zmagają się z programem otrzymanym z CKE, aby „przetłumaczyć” go na sterownik, w który jest wyposażona pracownia. Do dziś, pomimo interwencji w OKE i CKE, problem nie został naprawiony.

13.01.2021

Od poniedziałku egzaminy zawodowe - MEN i GIS wydały wytyczne

Szkoła i uczeń Koronawirus

W poniedziałek rozpoczęła się sesja zimowa egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminów zawodowych. W związku z epidemią będą one w tym roku przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Główny Inspektorat Sanitarny.

11.01.2021

Są wytyczne sanitarne dla klas I-III szkół podstawowych

Szkoła i uczeń Koronawirus

Indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzględniający m.in. godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły, korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min), korzystania ze stołówki szkolnej i zajęć na boisku, stałe grupy uczniów oraz przyporządkowani do nich ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach to wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych.

09.01.2021
Prawo.pl