Kończy się trudny rok szkolny - potrzebna strategia na kolejny

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

I oto koniec roku szkolnego – kolejnego, który upłynął pod znakiem pandemii. Choć uczniowie mieli od września uczyć się stacjonarnie, kolejne fale zakażeń szybko pokrzyżowały te plany. Niezadowoleni byli i nauczyciele i uczniowie. Wielu obawia się, że tak będzie także po wakacjach i chce, by rządzący tym razem odrobili lekcje i dobrze przygotowali szkoły do niepewnej jeszcze sytuacji we wrześniu.

25.06.2021

COVID-19 nie odpuszcza, MEN chce dofinansować laptopy dla nauczycieli

Szkoła i uczeń

Szkoły będą mogły także w lata 2021 - 2024 uzyskać wsparcie finansowe na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych - np. laptopów, kamer i głośników potrzebnych do zdalnej i hybrydowej nauki. Co ważne, w specjalne zestawy będą mogły wyposażyć nauczycieli. Chodzi o program "Aktywna tablica", który ma wspomóc je w zakresie narzędzi technologicznych. Projekt rozporządzenia trafił do opiniowania.

20.06.2021

WSA: Nawet wątpliwa rezygnacja dyrektora jest wiążąca dla sądu administracyjnego

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Prawo pracy

Dyrektor wskazywała, że złożona przez nią rezygnacja ze stanowiska jest nieważna, ponieważ podpisała ją pod przymusem, co rzutuje na zarządzenie w sprawie odwołania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał jednak, że kwestia badania wadliwości oświadczeń woli nie należy do kompetencji sądu administracyjnego. Materia ta jest bowiem zagadnieniem z zakresu prawa cywilnego,

14.06.2021

RPO interweniuje ws. homofobicznych wypowiedzi małopolskiej kurator

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Małopolska kurator oświaty w majowym komunikacie dla tarnowskich szkół określiła działania na rzecz praw osób nieheteronormatywnych (LGBT) jako „szkodliwe”, sugerując ich deprawujący charakter. Rzecznik praw obywatelskich ocenia, że wypowiedź miała homofobiczny charakter i występuje w tej sprawie do ministra edukacji.

09.06.2021

Albo zdalnie, albo stacjonarnie - po pandemii uczeń raczej bez szans na naukę z domu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie i nauczyciele nieprędko zatęsknią za w pełni zdalną szkołą - w większości przypadków negatywnie odbiła się ona na relacjach i stanie psychicznym uczniów, także na poziomie nauczania. Z drugiej strony postępów w stosowaniu nowych technologii nie warto zaprzepaszczać - można wykorzystać je np. w przypadkach losowych. MEiN bierze to pod uwagę, ale w ograniczonym zakresie.

08.06.2021

Domniemanie niewinności również przy ocenianiu zdalnego nauczania

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Cztery piątki, dwie tróje i trzy szóstki – na koniec roku dostateczny. Niektórzy nauczyciele nie wierzą, że uczniowie uczciwie pracowali podczas zdalnych lekcji, więc ocenę na koniec roku wystawiają na podstawie tych kilku not, z którymi zdążyli przed lockdownem. To wątpliwa prawnie praktyka. A prawo pozwala uczniom i ich rodzicom odwoływać się od takich decyzji.

04.06.2021

Rusza zbieranie podpisów przeciwko reformie edukacji włączającej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, żeby resort edukacji przeprowadził debatę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie edukacji włączającej i poddał zmiany rzeczywistym konsultacjom. Chodzi o nowelizację, nad którą resort pracuje od początku tego roku, w założeniu ma usprawnić system, ale pojawiają się opinie, że zaszkodzi dzieciom.

01.06.2021

We wtorek 1 czerwca ruszają dodatkowe matury

Szkoła i uczeń

Dodatkowa sesja maturalna z języka polskiego odbędzie się we wtorek 1 czerwca. Mogą do niej przystąpić tegoroczni absolwenci liceów i techników, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników, którzy nie mogli zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych. Egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym.

30.05.2021

Uczelnia Ordo Iuris postawi na wolność debaty akademickiej

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Collegium Intermarium, uczelnia utworzona przez środowisko związane ze stowarzyszeniem Ordo Iuris, będzie stawiała na wolność debaty akademickiej - zapowiedział Przemysław Czarnek podczas zorganizowanej w piątek uroczystości inaugurującej działalność tej placówki. - Ideologiom postmodernizmu i neomarksizmu musimy stawić czoła poprzez uprawianie wolnej debaty uniwersyteckiej

28.05.2021

Kanon lektur poszerzony m.in. o prace IPN i Karola Wojtyły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zakończone zostały prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających. Jak mówił, są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania Instytutu Pamięci Narodowej, ale w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

28.05.2021

Od wtorku egzaminy ósmoklasisty - pod specjalnym rygorem

Szkoła i uczeń

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wytyczne są zbliżone do obowiązujących w tym roku w maju na maturze, w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku,

25.05.2021

Rząd szuka pomysłów na łowienie talentów informatycznych

Szkoła i uczeń Nowe technologie Dla studenta

Wyłonienie organizacji, które zaproponują działania najlepiej realizujące cele postawione przed rządowym Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029 - to cel adresowanego do uczniów i studentów konkursu organizowanego wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.

24.05.2021

Więcej chętnych na studia za granicą

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Polscy uczniowie coraz częściej decydują się na studia za granicą. W tym roku akademickim na uczelnie poza granicami Polski aplikowało o 25 proc. osób więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Elab Education Laboratory. Szczególnie wysoki wzrost zanotowano w przypadku Włoch - zainteresowanie studiami tym kraju jest o 157 proc. wyższe niż w 2020 roku.

24.05.2021

RPO interweniuje w sprawie maturzystów z dyskalkulią

Szkoła i uczeń

W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna uznała, że dyskalkulię można uwzględniać tylko przy ocenie zadań otwartych. A takich na egzaminie z matematyki jest niewiele - alarmuje RPO. I przypomina, że to zaburzenie w zdolnościach matematycznych, podobnie jak dysleksja zostało zaklasyfikowane do grupy specyficznych trudności w uczeniu się.

22.05.2021

Przedszkolak będzie miał dalej do lokalu z jednorękim bandytą

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Resort finansów przygotował projekt określający minimalne odległości salonów gier na automatach m.in. od szkół i przedszkoli. Zmiany mają chronić obywateli, a w szczególności osoby małoletnie, przed szkodliwymi skutkami hazardu. Automaty będą też bardziej oddalone od miejsc kultu.

14.05.2021

Zajęcia wychowania do życia w rodzinie wsparciem po pandemii

Szkoła i uczeń

Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem państwa w roku szkolnym 2021/2022. Jak wyjaśnia resort edukacji, to szczególnie ważny obszar nauczania w czasach po pandemii, dlatego stworzy ośrodki kształcenia nauczycieli tego przedmiotu. W lakonicznej odpowiedzi na interpelację poselską nie wyjaśnia jednak, czy ten przedmiot będzie obowiązkowy.

14.05.2021

Są wytyczne w sprawie organizacji zajęć w szkołach

Szkoła i uczeń Koronawirus

W związku z tym, że od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w tzw. systemie hybrydowym, a od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach i placówkach stacjonarnie, resort edukacji opublikował wytyczne w tej sprawie.

12.05.2021

Mimo pandemii absolwenci techników dobrze przygotowani

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Po ubiegłorocznych pandemicznych perturbacjach z odbyciem praktyk w technikach i szkołach branżowych, w tym roku wygląda to znacznie lepiej. Wiele placówek skorzystało z tzw. wirtualnej firmy, co przynosi dobre efekty. Rynek pracy zaś coraz bardziej docenia fachowe przygotowanie po takich szkołach w przeciwieństwie do umiejętności absolwentów liceów.

12.05.2021

Nauczanie przedmiotu nie wyklucza dbania o relacje

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Powinniśmy przedyskutować, jak chcemy zorganizować czas po powrocie uczniów do szkoły - uważa Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka języka niemieckiego. Podkreśla, że nie trzeba rezygnować z nauczania przedmiotu, tylko trzeba przemyśleć metody i formy uczenia, jak uczyć, żeby była integracja, dobra atmosfera, praca w różnorodnych grupach.

08.05.2021
Prawo.pl