Mediacje lekiem na konflikty uczniowskie - ale szkoły się ich boją, albo nie znają

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Mimo że Ministerstwo Edukacji Narodowej już lata temu zachęcało szkoły do korzystania z mediacji rówieśniczej, to w dużej części z nich jest to nadal pieśń przyszłości. Dyrektorzy może by i chcieli ale rada pedagogiczna często jest przeciwna. Sytuacji nie ułatwia też brak narzędzi i wiedzy, jak stosować to rozwiązanie oraz fakt, że pomocną dłoń podać im mogą w zasadzie jedynie organizacje pozarządowe.

09.04.2021

Ruszyły zapisy na szkolenia "Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”

Szkoła i uczeń Koronawirus

Od czwartku 8 kwietnia każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie, które przygotuje go do udziału w programie „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych.

08.04.2021

Minister edukacji chce w kwietniu powrotu do nauki stacjonarnej, rzecznik MZ wątpi

Szkoła i uczeń Koronawirus

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił w czwartek, że jeszcze w kwietniu możliwy jest powrót nauki stacjonarnej. Wskazał na dane epidemiczne, które w jego ocenie są dość obiecujące. W podobnym tonie dzień wcześniej wypowiadał się minister zdrowia i sugerował, że jeszcze w kwietniu będzie możliwość powrotu do przedszkoli i do nauki w klasach I-III

08.04.2021

Ustawa opublikowana - będzie monitoring losów absolwentów szkół ponadpodstawowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Opublikowano nowelizację Prawa oświatowego, która przewiduje monitorowanie losów absolwentów szkół ponadpodstawowych. Teraz są oni pomijani - monitoruje się tylko ekonomiczne kariery absolwentów szkół wyższych. Nie wiadomo więc, jak na rynku pracy radzą sobie osoby po szkołach branżowych lub specjalnych.

01.04.2021

Prof. Żytko: Infantylizacja wiedzy nie służy rozwojowi dziecka

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

W Polsce fetyszyzujemy podstawę programową, uważamy, że bez niej wszystko runie. Taki, niestety, jest cel pracy nauczyciela wymuszany przez administrację - mówi prof. Małgorzata Żytko. Jej zdaniem, podstawa programowa nie powinna być nadmiernie szczegółowa. Powinna jedynie pokazywać pewną koncepcję myślenia, jak interpretujemy i rozumiemy cele edukacji.

27.03.2021

Sposób na młodego hejtera - nie kara, a porządna edukacja

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Akt oskarżenia wobec uczniów, którzy stanęli przed sądem za znieważanie prezydenta RP Andrzeja Dudy wywołał dyskusję, czy taki czyn powinien w ogóle być przestępstwem. A nawet jeżeli, czy powinny za niego odpowiadać również nastolatki. Tym bardziej, że brakuje systemowych rozwiązań, które pozwalałyby na zwalczanie mowy nienawiści. Jednak prawnicy nie mają w tej sprawie jednoznacznej opinii.

26.03.2021

Więcej nie znaczy lepiej - konieczne odchudzenie podstawy programowej historii

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Podstawa programowa historii powinna zostać odchudzona - uważa dr Piotr Kroll pełnomocnik do spraw specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa, że powinno się w niej znaleźć więcej historii społecznej, gospodarczej, historii mentalności i kultury.

24.03.2021

Zmiany w maturach od 2023 r. - jest nowe rozporządzenie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dwa zadania na egzaminie ustnym z języka polskiego i dłuższy czas egzaminów pisemnych – takie m.in. zmiany w maturach od wiosny 2023 r. przewiduje opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra edukacji i nauki. Maturę według tych zasad zdawać będą uczniowie z obecnych drugich klas szkół ponadpodstawowych powstałych w wyniku reformy edukacji.

18.03.2021

Próbne egzaminy ósmoklasistów w szkołach, ale w reżimie sanitarnym

Szkoła i uczeń Koronawirus

W środę rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty, które potrwają trzy dni. Są organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, ale udział szkół w nich jest dobrowolny. Odbywają się stacjonarnie w szkołach, ale w reżimie sanitarnym, określonym w wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

17.03.2021

Rodzice chcą Big Brother'a podczas lekcji, ale o kamerkach decyduje dyrektor

Szkoła i uczeń

Gry komputerowe, czat ze znajomymi, gapienie się w okno, czytanie książek, czy ściąganie na testach - lista przewinień uczniowskich podczas e-lekcji zdaje się nie mieć końca. Coraz częściej więc sami rodzice naciskają na nauczycieli by wprowadzili obowiązek włączania kamerek. Tymczasem mimo, że pandemia trwa ponad rok, odgórnych wytycznych nadal brak, a dyrektorzy i prawnicy mają sporo wątpliwości.

17.03.2021

Będą dodatkowe zajęcia dla wyrównania braków po nauce zdalnej

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które pozwolą wprowadzić w szkołach dodatkowe zajęcia dla uzupełnienia powstałych w wyniku nauki zdalnej ewentualnych braków w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewiduje powiększenie w tym celu subwencji oświatowej.

16.03.2021

Eżbieta Piotrowska-Albin: Świadomość prawna to nie tylko znajomość przepisów, ale i swoich praw

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Zależy nam, aby młodzi ludzie rozumieli sens prawa i widzieli w sobie obywateli, którzy znają zasady i dla wspólnego dobra je stosują – albo – korzystając z praw obywatelskich - wspólnie je zmieniają. Do tego niezbędne jest rozumienie logiki i powiązań - tu istotną jest właśnie edukacja prawna - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

15.03.2021

W czterech województwach nauczanie hybrydowe - jest już rozporządzenie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Część najmłodszych uczniów wróci do pracy zdalnej - od poniedziałku klasy I-III w czterech województwach będą uczyć się w trybie hybrydowym. To, jak to będzie zorganizowane, zależy od dyrektora. Rozporządzenia, stwarzające podstawy prawne do hybrydowego nauczania opublikowano w Dzienniku Ustaw.

12.03.2021

Prawie 545 tys. nauczycieli zarejestrowało się na szczepienia

Szkoła i uczeń

19 lutego zakończyła się druga tura rejestracji nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki podało w sobotę, że w ostatnim tygodniu na szczepienie zapisało się blisko 277 tys. osób, co oznacza, że w obu etapach łącznie zarejestrowało się 544 599 nauczycieli, w tym 62 650 nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach.

20.02.2021

Minister: W marcu możliwy powrót maturzystów do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Powrót ósmoklasistów i maturzystów do szkół na początku marca się nie wydarzy, natomiast w marcu wydarzyć się może. To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Według ministra zdrowia kluczowe jest tempo rozwijania się pandemii, bo przeszliśmy ze skali kilkaset przypadków więcej z tygodnia więcej na kilka tysięcy więcej z tygodnia na tydzień.

20.02.2021

Centra edukacji włączającej mają wzmocnić nauczanie specjalne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nowa diagnoza i ocena funkcjonowania dziecka miałaby być bardziej skonkretyzowana, nauczyciele i rodzice, którzy otrzymaliby ją, mieliby więcej wskazówek i zaleceń do pracy z uczniem - o pomysłach zmian w kształceniu specjalnym mówi Zyta Czechowska, nauczycielka, wykładowczyni akademicka.

20.02.2021

Oświadczam, że dzieckiem zajmie się ktoś inny - rodzic może działać przez pełnomocnika

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Zamiast kontaktu z rodzicem dziecka odręcznie wypisana kartka z zeszytu, która stwierdza, że matka już się w szkole nie pojawi, a wszystko załatwi jej siostra. Szkoły nie zawsze wiedzą, czy taki dokument je do czegoś zobowiązuje – zwłaszcza gdy nie ma on szczególnej formy. Jednak zdaniem prawników takie pełnomocnictwo może być uznane.

19.02.2021

Szkoły specjalne mocno się zmieniły i są potrzebne w systemie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki zmusi dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by uczyły się w zwykłych szkołach - alarmowali oświatowcy w mediach społecznościowych. Resort dementuje informację o tym, że zamierza zlikwidować szkoły specjalne. I dobrze, bo jak mówi Prawo.pl Zyta Czechowska, pedagożka specjalna, są one w systemie niezbędne.

17.02.2021

5 lat więzienia dla nauczyciela za pedofilię - apelacja prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Jesienią 2020 r. nauczyciel został skazany za czyny o charakterze seksualnym wobec 26 uczennic. Miało do tego dochodzić na lekcjach angielskiego. Sąd wymierzył mu karę łączną 5 lat więzienia, prokurator zarzuca jej jednak rażącą niewspółmierność i domaga się 12 lat. Skierował w tej sprawie apelację.

16.02.2021

Próbny egzamin ósmoklasisty w szkole i według skróconych wymagań

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Egzaminy próbne w tym roku mogą odbywać się na terenie szkoły – oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Co ciekawe, resort edukacji uregulował tę kwestię w rozporządzeniu epidemicznym, zamiast w rozporządzeniach dotyczących funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.

11.02.2021
Prawo.pl