Booster szczepionki dla dzieci dopiero pół roku od szczepienia podstawowego

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Odstęp między szczepieniem podstawowym a boosterem wyniesie w przypadku dzieci nie trzy, a sześć miesięcy - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Zmiana decyzji wynika z przekazania przez koncern Pfizer nowej charakterystyki produktu leczniczego dawki przypominającej dla dzieci. Od jutra, 3 października pierwszą dawkę przypominającą będą mogły przyjąć dzieci w wieku 5-11 lat.

02.10.2022

Badanie: Pandemia spowodowała wzrost zainteresowania zdrowiem pokoleń Y i Z

Pacjent

Dwóch na trzech młodych Polaków uważa, że jest w dobrym stanie fizycznym (to o 7 punktów procentowych więcej niż wśród ogółu młodych Europejczyków). W temacie zdrowia emocjonalnego przewaga wynosi 5 proc. (58 proc. do 53 proc.). Respondenci z Polski częściej niż ich rówieśnicy z pozostałych krajów Europy w rozmowach z przyjaciółmi poruszają tematy zdrowia fizycznego i emocjonalnego (50 proc. do 45 proc.).

02.10.2022

Personel medyczny od dziś wpisze obowiązkowo ciążę do rejestru

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Od soboty 1 października personel medyczny ma obowiązek wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej (SIM) dane pacjentów dotyczące alergii, grupy krwi, ciąży i implantowanych wyrobów medycznych, czyli m.in. wkładek wewnątrzmacicznych. Do wczoraj, czyli do 30 września wpisywanie tych danych było fakultatywne.

01.10.2022

Gorzkowska: Obowiązek wpisywania danych do SIM, w tym o ciąży, dotyczy każdej placówki medycznej

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i wprowadzania danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM) dotyczy każdej placówki medycznej, jak również lekarza prowadzącego indywidualną praktykę. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana placówka bądź lekarz udziela świadczeń finansowanych przez NFZ, czy wyłącznie komercyjnych - wyjaśnia Katarzyna Gorzkowska z Kancelarii APLAW.

01.10.2022

WHO: Ponad 40 mld euro kosztują błędy w stosowaniu leków

Pacjent Farmacja

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w wyniku błędów w stosowaniu leków – co roku dochodzi do ponad 160 tys. zgonów. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami, to 50 proc. wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie wynoszą 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego – wskazuje WHO.

28.09.2022

Opiekun onkologiczny ma być standardem, a jego kompetencje jasno określone

Pacjent

Koordynator, który pełni funkcję opiekuna pacjenta onkologicznego, jest dzisiaj standardem kompleksowej opieki onkologicznej, a jego rolę podkreślano już dawno w strategicznych dokumentach europejskich - mówią eksperci. W Polsce od 1 stycznia 2023 r. ma działać Krajowa Sieć Onkologiczna, a każdy pacjent otrzyma opiekuna.

28.09.2022

Minister zdrowia chce pilnej retaryfikacji pediatrii

Pacjent Opieka zdrowotna

Wzrost nakładów na opiekę nad noworodkami wyniosą 250 mln zł rocznie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wycena świadczeń w neonatologii wzrośnie od 1 października. Dodatkowo poszerzona zostanie lista unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych. Minister zdrowia zwrócił się też do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilną retaryfikację całej pediatrii.

27.09.2022

Aplikacja "mojeIKP" pomoże udzielić pierwszej pomocy

Pacjent

Na rządowej stronie pacjent.gov.pl dostępne są szczegóły dotyczące aplikacji mojeIKP i jej nowej funkcjonalności. To pomoc w tym, by krok po kroku udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej, wykonać RKO, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową, masaż serca i sztuczne oddychanie – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego.

26.09.2022

Komisja Europejska kupiła preparat dla chorych na małpią ospę

Pacjent Opieka zdrowotna

Cykle leczenia preparatem tecovirimat, który jest podawany chorym na małpią ospę, zostaną przekazane państwom członkowskim UE. Ostatnio o sprowadzenie do kraju leku zawierającego substancję czynną tekowirymat apelowali lekarze w związku z tym, że w jednym ze szpitali przebywa grupa pacjentów, których stan zdrowia się pogarsza. Bez podania tego preparatu grozi im trwały uszczerbek na zdrowiu.

26.09.2022

Opieka nad chorymi w domach jest coraz mniej opłacalna

Pacjent Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Pielęgniarki ostrzegają przed zbliżającym się kryzysem w opiece nad obłożnie chorymi pacjentami. Niedofinansowanie świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz rosnące koszty dojazdów powodują, że jest to działalność, którą coraz trudniej bilansować. Do tego doszły problemy z realizacją tzw. ustawy podwyżkowej – brakuje pieniędzy na podwyżki dla personelu z wysokimi kwalifikacjami, który może odejść do szpitali.

26.09.2022

Wielki Brat zarejestruje ciążę, ale na razie nie ukarze za niewpisanie do rejestru

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października personel medyczny będzie obowiązkowo wpisywał informację o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych. Prawo jest skonstruowane w ten sposób, że pacjent nie ma możliwości: ani zakazania lekarzowi wpisania danych, ani żądania ich usunięcia z systemu. Dotyczy to także wizyt i świadczeń udzielanych prywatnie. Sankcji za niewpisanie ciąży do rejestru jednak na razie nie ma.

23.09.2022

UOKiK: PZU Życie stosowało zbyt wąską definicję oddziału intensywnej terapii

Pacjent Opieka zdrowotna Ochrona konkurencji

Nie ma znaczenia, czy życie pacjenta było ratowane na oddziale intensywnej terapii (OIT), czy też w jego odpowiedniku działającym w ramach specjalistycznego oddziału, np. kardiologicznego. Taka osoba nie może być wyłączona spod ochrony ubezpieczeniowej - uznał prezes UOKiK. W związku z tym ubezpieczeni w PZU Życie, którym ze względu na definicję OIT odmówiono świadczenia, mogą ponownie wystąpić z roszczeniem.

22.09.2022

Wsparcie dla psychiatrii dziecięcej z poślizgiem - rozstrzygnięcie konkursu dopiero w 2023 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło z opracowaniem zasad naboru wniosków do programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023. Resort planuje ogłosić konkurs dopiero w listopadzie tego roku, a więc jego rozstrzygnięcie będzie możliwe najwcześniej w 2023 r. Dlatego konieczna jest zmiana uchwały i przesunięcie finansowania na przyszły rok.

22.09.2022

Skokowy wzrost liczby diagnoz dzieci z autyzmem, a dane i tak są niedoszacowane

Pacjent Opieka zdrowotna

W ciągu roku o blisko 31 proc. wzrosła liczba dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na autyzm lub zespół Aspergera. To prawdopodobnie odbicie po epidemii, gdy utrudniony był dostęp do lekarzy i badań. W dodatku liczby diagnozowanych dzieci mogą być niedoszacowane: brakuje bowiem lekarzy psychiatrów, a na diagnozę finansowaną przez NFZ czeka się w najlepszym wypadku aż pół roku.

22.09.2022

Pogotowie przyjedzie do zmarłego - ratownicy mają dostać nowe uprawnienia

Pacjent Zawody medyczne

W zespołach ratownictwa medycznego brakuje lekarzy. Między innymi dlatego kierownik zespołu ma otrzymać uprawnienia do stwierdzania zgonu. Nowa regulacja może rozwiązać częściowo problem braku koronerów. Jednak przeciwnicy pomysłu uważają, że przepisy przyniosą więcej szkody niż pożytku: pogotowie zamiast do żywych potrzebujących pomocy, będzie jeździło do zmarłych osób.

21.09.2022

Orzeczenie na rok dla dziecka z zespołem Downa – rząd zapowiada ukrócenie tych praktyk

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotuje listę schorzeń, m.in. genetycznych i rzadkich, aby wyeliminować problem czasowego orzekania w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności osób z tymi chorobami. Możliwe, że lista zostanie wpisana do rozporządzenia, bo dotychczasowe wytyczne dla lekarzy orzeczników nie poprawiły sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

20.09.2022

Chaos w systemie - chorzy na Covid-19 biorą urlop, zamiast L4

Pacjent Koronawirus szczepienia

Pacjent z pozytywnym wynikiem testu powinien poddać się izolacji. Nie jest to obowiązek, ale aktualne zalecenie sanepidu. Dla pracowników oznacza to konieczność wzięcia zwolnienia. Sęk w tym, że lekarz rodzinny nie wie, że jego pacjent choruje, bo system już go o tym nie informuje. O L4 pacjent musi się więc dodatkowo postarać, co w niewydolnym systemie często kończy się wzięciem urlopu. 

16.09.2022

Rzecznik praw pacjenta: W 2021 r. o 30 tys. więcej skarg od pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

O 30 tysięcy wzrosła w ubiegłym roku liczba skarg pacjentów w porównaniu z rokiem 2020. Większość z nich dotyczyła dostępu do świadczeń w podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).  W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przedstawił sprawozdanie z przestrzegania praw pacjenta w 2021 r. 

14.09.2022

Sklepy zielarskie chcą sprzedawać leki przez internet, tak jak apteki

Pacjent Farmacja

Obecnie prawo do wysyłki leków wydawanych bez recepty (OTC) mają tylko apteki. Internetowa sprzedaż produktów leczniczych rośnie jednak z roku na rok. Udział w tym sektorze chciałyby mieć także sklepy zielarsko-medyczne, które mogą co prawda sprzedawać leki OTC, ale tylko stacjonarnie. Projekt zmian w tej sprawie przygotowali posłowie Kukiz’15, a poparła go grupa 21 posłów PiS.

14.09.2022

WSA: Sanepid nie zweryfikuje prawidłowości badania kwalifikującego do szczepienia

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Inspekcja sanitarna nie jest umocowana do weryfikacji lub kwestionowania prawidłowości wykonania przez lekarza badania kwalifikującego do szczepienia. Czynność ta jest związana z wykonywaniem zawodu lekarza, więc podlega kontroli samorządu zawodowego, który posiada do tego odpowiednie kompetencje. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

14.09.2022