Na jutrzejszym posiedzeniu, 30 sierpnia br. Sejm zajmie się zmianą kodeksu karnego, który będzie karał matki i inne osoby za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Za to przestępstwo będzie grozić kara do 5 lat więzienia. Jednak nie będą karane czyny, które służą dobru dziecka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2019
Prawo karne

Dr Machińska: Komitet ONZ wytyka Polsce tolerowanie tortur

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Przeprowadzona niedawno przez Komitet ONZ przeciwko Torturom analiza sytuacji w Polsce wykazała, że nie jesteśmy wciąż krajem wolnym od tego zjawiska. No i po raz kolejny wytknięto nam, że dochodzi do przypadków znęcania się na ludźmi przez policję, w więzieniach, ale nawet w placówkach leczniczych i opiekuńczych - pisze dr Hanna Machińska
Hanna Machińska
29.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Represje związane z przymusowym zatrudnieniem w kopalni węgla w ramach zasadniczej służby wojskowej nie stanowią podstawy do przyznania statusu osoby represjonowanej. WSA w Łodzi wskazał, że można przyznać za to świadczenie pieniężne, ale decyzja w tym zakresie należy do właściwego organu emerytalno-rentowego
Dorian Lesner
29.08.2019
Emerytury i renty
Wylegitymowanie się w urzędzie, na poczcie czy w pociągu intercity jest już możliwe nawet bez dowodu osobistego, bo te i wiele innych instytucji korzysta już z aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, używa jej obecnie już ponad 340 tysięcy osób. I popularność jej rośnie z dnia na dzień.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Administracja publiczna
Wprowadzenie stopnia alarmowego jest związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej i wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ma charakter prewencyjny i jest sygnałem dla służb i administracji do zachowania szczególnej czujności. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.08.2019
Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucił Polsce naruszenie prawa do życia rodzinnego w przypadku czeczeńskiej rodziny przetrzymywanej wraz z dziećmi przez prawie pół roku w strzeżonym ośrodku. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że ten wyrok nie został przez polskie władze wykonany i sygnalizuje to Komitetowi Ministrów Rady Europy.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prawnicy krytykują opracowanie dotyczące problematyki kredytów walutowych opublikowane przez Sąd Najwyższy, bo choć nie jest wiążące, może namieszać w sądach i sprawach frankowych. Wybrano też zły termin na jego publikację – tuż przed ważnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie.
Jolanta Ojczyk
28.08.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Prawo bankowe nie legalizuje zbierania danych klientów na przyszłość w jakimkolwiek modelu elektronicznym polegającym na ich segmentowaniu ( identyfikowaniu) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To ważny wyrok sądu chroniący prawa klientów banków, których dane są przetwarzane przez Biuro Informacji Kredytowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2019
U progu kampanii wyborczej powraca temat abonamentu radiowo-telewizyjnego. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych i polityk PiS zapowiedział we wtorek, że w następnej kadencji media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu państwa. Wspomniał też o możliwym zadośćuczynieniu dla ludzi, którzy do tej pory płacili abonament RTV.
Agnieszka Matłacz
28.08.2019
Domowe finanse
Urzędy jednostek samorządu w większości traktują media społecznościowe jako dodatkowy sposób informowania mieszkańców i promocji. Nie są jednak skore do rozmowy – władze gmin rzadko podejmują dyskusję, a zdarza się nawet, że nie dopuszczają chętnych do głosu.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.08.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny poinformował, że od 1 stycznia do 15 sierpnia tego roku zanotowano w Polsce 1358 przypadków odry. W tym samym okresie roku ubiegłego zarejestrowano 103 przypadki odry. W całym 2018 r. w Polsce było – według danych NIZP-PZH – 339 przypadków odry, przy 63 w 2017 r.
Krzysztof Sobczak
27.08.2019

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.
Jolanta Ojczyk
27.08.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Projektowana komisja ds. pedofili miałaby mieć prawo do wpisywania do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym osób, wobec których postępowania karne umorzono z powodu przedawnienia. Protestuje przeciwko temu rzecznik praw obywatelskich, według którego byłoby to naruszeniem konstytucyjnej zasady, że o winie może stwierdzić tylko sąd.
Krzysztof Sobczak
26.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zakaz podlewania ogródków czy napełniania przydomowych basenów może wprowadzić wojewoda, ale tylko gdy rząd ogłosi stan klęski. Susza zmusiła jednak organy gmin i miast do stosowania ograniczeń zużycia wody. Jedni o to apelują, drudzy proszą, inni zarządzają zakaz. Część ekspertów uważa, że nie ma do tego podstaw prawnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko

Minister piętnuje firmy importujące żywność

Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Resort rolnictwa i rozwoju wsi opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Minister przyznaje, że te firmy robią to zgodnie z unijnym i polskim prawem, ale tą publikacją chce wywierać presję na te przedsiębiorstwa.
Krzysztof Sobczak
25.08.2019
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Dwustronna wizyta Donalda Trumpa odbędzie się 2 września. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta, trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki.
PAP
25.08.2019
O ciekawych współzależnościach pomiędzy niektórymi środkami egzekucyjnymi i wpływie wyeliminowania jednego z nich na inne wypowiedział się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Okazuje się, że wąż Esculapa może sprawić, że dom uniknie rozbiórki - pisze dr Maciej Kiełbowski, adwokat z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Maciej Kiełbowski
25.08.2019
Środowisko Budownictwo
Debata wokół firm pożyczkowych nie uwzględnia potrzeb osób, które potrzebują chwilówek by przeżyć. Zdolności kredytowej nie posiada, szacunkowo, między 2,5 a 3 mln ludzi w Polsce. To osoby, które są wykluczone finansowo. Firmy pożyczkowe i SKOK-i to dla nich jedyne źródła legalnych pożyczek - ocenia prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka
Iwona Jakubowska-Branicka
24.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse
Resort infrastruktury pracuje nad nowelizacją Kodeksu drogowego, która ureguluje m.in. zasady tworzenia korytarzy życia na drogach. Badania pokazują, że stworzenie dodatkowego pasa ruchu dla karetek pogotowia zwiększa szanse przeżycia pacjenta aż o 40 proc. Przepisy mają być gotowe po wakacjach, a wejść w życie na przełomie roku.
Monika Stelmach
24.08.2019
Opieka zdrowotna
Wprowadzenie generalnego nakazu wyprowadzania zwierząt w kagańcu, niezależnie od cech osobniczych i uwarunkowań indywidualnych, było nie tylko niezgodne z przepisami, ale też niehumanitarne. Samorząd mógł jedynie nałożyć obowiązek spacerowania z psami na smyczy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
24.08.2019
Samorząd terytorialny
Przesłanie "nagiej fotki" koledze może się dla nastolatka źle skończyć. Nie tylko popełni przestępstwo, ale jego dane mogą trafić do rejestru pedofilów - takie przypadki już się zdarzają. A to zaważy na całej jego przyszłości. Tymczasem sexting, czyli wysyłanie przez internet niezbyt przyzwoitych zdjęć, jest dość popularną rozrywką wśród młodych ludzi.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.08.2019

Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zdarzają się sytuacje, gdy zdający, którzy otrzymali negatywną ocenę z egzaminu na prawo jazdy, wnoszą o jego unieważnienie. Najczęściej sądy przyznają im rację, gdy błąd popełnił egzaminator. Ponowny egzamin przeprowadza się na koszt wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej bez żadnego limitu. Wydatki na ten cel nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Powinny być jednak podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej. Potwierdza to niedawne stanowisko skarbówki. Ulgę odlicza się w rocznym PIT.
Krzysztof Koślicki
24.08.2019
Domowe finanse PIT
Posłowie PO-KO w piątek weszli do siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach kontroli poselskiej. Chcą wiedzieć, czy Łukasz Piebiak bywał w ministerstwie po dymisji, czy korzystał ze służbowego telefonu. Dokumenty o które prosili mają dostać w przyszłym tygodniu.
Jolanta Ojczyk
23.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

MZ promuje i edukuje o e-recepcie

Opieka zdrowotna Farmacja
Rozpoczęła się kampania informacyjno-edukacyjna o korzyściach związanych z e-receptą i zaletach Internetowego Konta Pacjenta – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Akcja prowadzona jest w internecie i w pociągach PKP Intercity.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Opieka zdrowotna Farmacja

UOKiK na tropie zmowy cenowej na rynku kosmetyków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał biura spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki SEMILAC. Powodem akcji jest podejrzenie dotyczące udziału tej firmy w zmowie cenowej. Nie ujawniono na razie, jaki ma charakter i z kim jest to zmowa.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości, czy grecki organ o nazwie Prokuratura Sądu Apelacyjnego jest prokuraturą czy sądem. Dlatego pyta Sąd Najwyższy, czy ścigana przez greckie władze Polka z podwójnym obywatelstwem powinna być wydana do tego kraju.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rejestracji podlegają piece, w których spalany jest olej opałowy. Celem jest uszczelnienie systemu poboru podatku akcyzowego. Rejestracja obejmuje również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W czwartek w Dzienniku Ustaw został ogłoszony wzór zgłoszenia rejestracyjnego.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
Domowe finanse Akcyza
Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała o podjęcie przez premiera zdecydowanych działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności udziału funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i sędziów w - jak zaznaczono - zorganizowanej kampanii oszczerstw kierowanych wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wprowadzanym obecnie zmianom w wymiarze sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa już w 27 ośrodkach i obejmuje opieką blisko 3 mln Polaków - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zdaniem pełnomocnika ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marka Balickiego, ta forma pomocy się sprawdza.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Opieka zdrowotna