Nowe funkcje dowodu osobistego

Od 4 marca można składać wnioski o nowe e-dowody osobiste, w formularzu nastąpiły zmiany – został poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

E-dowód wygląda tak samo, jak obecne dokumenty, ale ma wbudowany chip. To on umożliwi bezpłatną i bezpieczną komunikację obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Ma służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Wnioski elektronicznie

Wnioski o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną można składać:

Z dowodem można podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen,  Albania i Czarnogóra.
Z e-dowodem na niektórych lotniskach można korzystać z automatycznych bramek granicznych. Więcej na ten temat Dowód osobisty — informacja o dokumencie.

Uwaga na dołączane do wniosku zdjęcie

Przy składaniu wniosku online warto zapoznać się wcześniej z wymogami, jakie powinno spełniać zdjęcie - załączanie niepoprawnie wykonanego zdjęcia to najczęstszy błąd.

Jak nam zwraca uwagę Czytelnik, system odczytał datę wykonania załączonego przez niego zdjęcia z właściwości pliku i, ponieważ było starsze niż 6 miesięcy, nie udało się go pobrać.

 

Bezpłatna i niekonieczna wymiana

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna. Jeśli ktoś po prostu chce mieć e-dowód – może o niego zawnioskować, jako powód wskazując wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej.

Prawko bez adresu, ale nie trzeba wymieniać

W wydawanych od 4 marca 2019 roku dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami nie znajdziemy już adresu posiadacza.

Dokumenty wydane przed 4 marca będą ważne przez okres, na który zostały wydane. Nie trzeba też będzie ich wymieniać po zmianie adresu zamieszkania. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że dzięki temu zmieniający adres kierowcy zaoszczędzą, bo koszt wymiany prawa jazdy to 100 zł.

Czytaj też: Coraz więcej dokumentów bez adresu, a on czasem się przydaje