Sędzia sam chce się przenieść do innego sądu - szansa raz na trzy lata

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia lub asesor, który chce się przenieść na inne miejsce służbowe, a jego wniosek nie został uwzględniony, może złożyć kolejny dopiero po trzech latach. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich narusza to zasadę niezawisłości sędziowskiej i może być narzędzie do wpływania na sędziów, asesorów, którzy z jakichkolwiek przyczyn, w tym od nich niezależnych rozważają zmianę miejsca zamieszkania i tym miejsce pracy.

18.01.2023

Prokurator Krajowy: Tylko TK może kwestionować zamrożenie podwyżek dla prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Przywrócenie systemowej waloryzacji wynagrodzeń dla prokuratorów i sędziów jest wskazane z uwagi na ochronę praw nabytych, wynikających z zasady zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa. Sądy rozpatrując jednak pozwy dotyczące ustawy okołobudżetowej nie mogą odmówić jej zastosowania, lecz powinny zwrócić się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

18.01.2023

Amnesty International proponuje szkołom materiał edukacyjny o kryzysie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Amnesty International stworzyło materiał edukacyjny poświęcony kryzysowi praworządności w Polsce - porusza w nim m.in. problematykę niezależności sądownictwa, wolności słowa i dyskryminacji grup mniejszościowych. Ma pomóc w angażujący sposób poprowadzić lekcje o sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju.

17.01.2023

Prezes Schab nie uznaje decyzji trybunału w Strasburgu, sędziowie protestują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie oświadczył, że nie wykona środka zabezpieczającego w sprawach sędziów Ewy Leszczyńskiej-Furtak, Ewy Gregajtys i Marzanny Piekarskiej-Drążek, które wcześniej przesunął do innych wydziałów, uznając, że decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie ma charakteru wiążącego. Grupa sędziów tego sądu opublikowała oświadczenie domagające się wykonania nakazanych środków zabezpieczających.

17.01.2023

E-rozprawy, składy, wstrzymanie przedawnienia karalności - radcy postulują zmiany przepisów covidowych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mimo że sytuacja pandemiczna teoretycznie wróciła do normy, w procedurze karnej, podobnie jak w cywilnej, nadal obowiązują covidowe uregulowania. Krajowa Rada Radców Prawnych przeanalizowała te przepisy i proponuje ich zmianę. Chodzi m.in. o składy jednoosobowe, rozprawy zdalne i wzmocnioną rolę prokuratora, zdalne posiedzenia aresztowe oraz przepisy o wstrzymaniu terminów przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary.

17.01.2023

SN wyjaśnia problem gwarancji zapłaty w umowie na roboty budowlane

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Efektywność ochrony wykonawcy wymaga uznania, iż wynikające z braku gwarancji zapłaty uprawnienie do odstąpienia od umowy może być wykonane bez uszczerbku dla uprawnienia do żądania wynagrodzenia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane.

17.01.2023

Kolejne postepowania dyscyplinarne wobec sędziego Pawła Juszczyszyna

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn znów został wzywany do składania wyjaśnień przez rzecznika dyscyplinarnego za podważanie legalności powołania sędziów z udziałem upolitycznionej neoKRS. Chodziło o skuteczność powołania sędziego Marcina Czapskieggo na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ustawa ustrojowa zabrania kwestionowania istnienia stosunku służbowego sędziego.

16.01.2023

Sądy wydają podwójne postanowienia spadkowe. Problem może rozwiązać tylko zmiana prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Skala problemu podwójnych postanowień spadkowych nie zmniejsza się – wynika ze spraw prowadzonych w biurze RPO Uniemożliwia to działania prawne spadkobierców wobec nieruchomości, jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku, czy sprzedaż. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało podjęcie prac nad zmianą przepisów, ale projektu wciąż brakuje.

16.01.2023

Nowa usługa elektroniczna dla komorników w e-Urzędzie Skarbowym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W serwisie e-Urząd Skarbowy Ministerstwo Finansów udostępniło kolejne usługi, składające się na pakiet Konta Komornika. Chodzi o zautomatyzowany proces dokonywania zajęć nadpłat i zwrotów przez komorników sądowych oraz ich obsługę w urzędach skarbowych. Udostępnione usługi znacznie uproszczają i poprawiają skuteczność egzekucji - zapewnia resort.

16.01.2023

Stanowcze "nie" biznesu dla pozornej reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Kolejna pozorowana naprawa sądownictwa na pewno nie przysłuży się poprawie nastrojów przedsiębiorców, mimo że pojawia się perspektywa odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważaja pzredsiębiorcy. Tak - dla odblokowania pieniędzy z KPO, nie - dla pozornej reformy sądownictwa. Środowisko przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności zrealizowania unijnych kamieni milowych.

16.01.2023

Organizacje chcą, by Komisja Wenecka zbadała nowelizację ustawy o SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Organizacje współpracujące z Komitetem Obrony Sprawiedliwości skierowały apel, adresowany do Marszałka Senatu oraz przewodniczących Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o zwrócenie się do Komisji Weneckiej o przygotowanie pilnej opinii dotyczącej uchwalonej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W ubiegły piątek ustawę przyjął Sejm i przekazał ją do Senatu.

16.01.2023

Dyrektor z MS w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postanowieniem Prezydenta RP z 21 grudnia 2022 r. sędzia Dariusz Pawłyszcze został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, gdzie jest najwięcej wakatów. Pierwsza uchwała KRS w tej sprawie była uchylona przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jako sprzeczna z prawem, za drugim podejściem doszło do nominacji.

16.01.2023

Dr Białecki: Nielojalne działania w postępowaniu to przejaw nadużycia prawa procesowego

Wymiar sprawiedliwości

Praktyka pokazuje, że strony czasami podejmują nieetyczne działania. Są przy tym często pomysłowe. Dostrzegam brak narzędzi, które w sposób skuteczny przeciwdzialyby takim sytuacjom. Nie można jednak zapominać o istniejących regulacjach procesowych, które w takich przypadkach mogłyby być wykorzystane - wskazuje dr Marcin Białecki.

15.01.2023

Adwokaci i radcy chcą uchylenia przepisów covidowych - w tym jednoosobowych składów

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło uchwałę dotyczącą propozycji nowelizacji tarczy antykryzysowej. Chodzi o przepisy, których celem było wsparcie sądów w czasie pandemii. Adwokatura uważa, że teraz te dotyczące jednoosobowych składów, wstrzymania biegu przedawnienia karalności czy posiedzeń niejawnych w SN i NSA, powinny zostać uchylone.

14.01.2023

Sądy wiedzą, jak stosować areszt - MS nie widzi potrzeby zmian

Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają odpowiednią świadomość uwarunkowań dotyczących stosowania oraz przedłużania tymczasowego aresztowania. Nie ma potrzeby modyfikacji przepisów - to odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przewlekłości aresztu i tego, że nadal przepisy nie określają przesłanek jego przedłużania po wydaniu wyroku w pierwszej instancji.

14.01.2023

Dobrze rozwieść klienta to sztuka, więc kosztuje nawet 50 tys. zł

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Polskie rozwody nadal wiążą się z dużymi emocjami, trwają czasem latami, a byli partnerzy potrafią zaciekle walczyć o zestaw sztućców. A to, jak duży jest konflikt, czy strony domagają się orzeczenia o winie, czy potrafią podzielić wspólny majątek lub porozumieć się co do kontaktów z dziećmi i alimentów, wpływa na to, ile zapłacą swoim prawnikom. Stawki na rynku są mocno zróżnicowane - od kilku do nawet 50 tysięcy złotych.

14.01.2023

Nowelizacja ustawy o SN to krok do przodu, ale nadal sprzeczna z Konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Z sejmowych obrad nad kształtem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wynika, że argumenty natury prawnej i konstytucyjnej nie będą miały wpływu na jej uchwalenie. Paraliż sądów, wzajemne testy niezawisłości i bezstronności sędziów, a wreszcie brak kompetencji i właściwego finansowania Naczelnego Sądu Administracyjnego, który będzie znacząco i nielegalnie obciążony - to główne zarzuty prezesów najważniejszych sądów w Polsce.

13.01.2023

TSUE: TVP bezprawnie zerwała współpracę z montażystą z powodu orientacji seksualnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Prawo europejskie

Orientacja seksualna nie może być podstawą odmowy zawarcia umowy z osobą prowadzącą działalność na własny rachunek – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I przypomniał, że dyrektywa o równym traktowaniu w zakresie zatrudnienia i pracy, obejmująca szeroki wachlarz działalności zawodowych, ustanawia ogólne ramy walki z dyskryminacją ze względu między innymi na orientację seksualną.

12.01.2023