W 2022 roku kobiety złożyły rekordową liczbę wypowiedzeń – badanie Deloitte

Rynek Prawo pracy

W porównaniu z poprzednimi latami zauważalna jest pewna poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy - spadły wskaźniki wypalenia zawodowego oraz ilość zachowań wykluczających. Natomiast przytłaczająca większość badanych (92 proc.) wskazuje, że ich pracodawca nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia płci w pracy. Kobiety z mniejszości etnicznych oraz należące do społeczności LGBT+ częściej doświadczają dyskryminacji – wynika z raportu Deloitte.

24.05.2023

Koncentracja na wartościach dominującym trendem w relacjach z pracownikami

Rynek Prawo pracy

Kultura organizacyjna i wartości, reskilling, przywództwo, a następnie: DEI oraz wykorzystanie analityki danych – to pięć priorytetów, na których skupiają się dzisiaj w obszarze ludzkim organizacje na całym świecie. Gdzie szukać przewag konkurencyjnych? Jak zmieniła się strategia zarządzania talentami? Jak wykorzystać wnioski z globalnych badań w naszych organizacjach? Aktualne odpowiedzi przynosi globalny raport Kincentric.

23.05.2023

Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy

Rynek Prawo pracy

Dział Doradztwa Podatkowego został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Program ma sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie różnych modeli zoptymalizowanego tygodnia pracy. Od sześciu miesięcy pracownicy testują różne warianty: począwszy od skompresowanego 40-godzinnego tygodnia pracy, dodatkowych dni wolnych, po 36-godzinny tydzień pracy.

22.05.2023

Jawność wynagrodzeń - większość Polaków za "widełkami" w ofertach

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Aż 89 proc. badanych uważa, że w każdym ogłoszeniu o pracę powinny być widełki wynagrodzenia, a 87 proc. ankietowanych przewiduje, że obowiązek podawania widełek pozytywnie wpłynie na rynek pracy – wynika z najnowszego badania portalu LiveCareer na temat jawności wynagrodzeń. Tylko 27 proc. respondentów przyznało, że gdy ostatnio aplikowało do pracy, widełki były podanie w ogłoszeniu.

17.05.2023

Ile reklamy w informacji handlowej - adwokaci coraz bliżej zmiany w swojej etyce

Wymiar sprawiedliwości Rynek

Adwokatura robi kolejny krok w stronę zmian w zasadach etyki, umożliwiających informowanie o tym, co i w jakim zakresie adwokaci oferują. Problemem może być zastosowane w propozycji określenie "informacja handlowa", bo ze zgłaszanych w trakcie konsultacji uwag wynika, że środowisko ma wątpliwości, czy to to samo co reklama. NRA wyjaśnia, że takie rozwiązanie jest spójne z unijną dyrektywą i kodeksem obowiązującym wszystkich unijnych prawników.

16.05.2023

Rozwój sztucznej inteligencji nie wpływa na plany pracownicze polskich firm - badanie EY

Rynek Prawo pracy Prawo AI

W kwestiach pracowniczych polskie firmy pozostają jeszcze obojętne na wpływ sztucznej inteligencji. Aż 59 proc. nie planuje żadnych zmian w zatrudnieniu na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a jedynie 13 proc. pozostaje na etapie analizy – wynika z badania EY Polska. Wzrost znaczenia AI chwilowo nie wpływa też na działania w obszarze modeli operacyjnych, gdzie żadnych zmian nie planuje 43 proc. firm.

15.05.2023

Coraz więcej nastolatków chce prowadzić własny biznes - nowe przepisy mają to ułatwić

Prawo cywilne Rynek Prawo gospodarcze

Kompleksowe uregulowanie kwestii prowadzenia przez małoletniego działalności gospodarczej i zapewnienie sądowej kontroli w celu wyeliminowania przypadków omijania prawa - takie są główne cele procedowanych obecnie zmian w przepisach. Resort rozwoju zaznacza, że to odpowiedź na rosnące zainteresowanie młodych własną działalnością biznesową. Jednak otwarte pozostaje pytanie, jak sądy podejdą do tego w praktyce.

15.05.2023

Rząd powołał pełnomocnika do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej

Administracja publiczna Rynek

Zapewnienie efektywnej współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy - to argumenty stojące za powołaniem pełnomocnika do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

13.05.2023

Zmienia się struktura obywateli Ukrainy przebywających w Polsce

Rynek Prawo pracy Ukraina

Masowy napływ uchodźców wojennych do Polski, jak i powrót części ukraińskich mężczyzn w celu wsparcia obrony swojego kraju, istotnie wpłynął na statystyczny profil obywateli Ukrainy przebywających nad Wisłą. Jednocześnie niezmiennie wysoki jest wskaźnik związany z aktywizacją zawodową ukraińskich obywateli w Polsce - wynika z IV edycji badania EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW.

12.05.2023

WEI: Pięć małych zmian w prawie, by imigranci w Polsce chętniej pracowali

Rynek Prawo pracy

Zdrowa imigracja to taka, która pracuje i płaci podatki. Istnieje w dalszym ciągu pole do zmian w prawie, by obcokrajowcom łatwiej było w Polsce pracować – uważa Warsaw Enterprise Institute. Według WEI, należy dokonać dokładnego przeglądu polskiej legislacji i wyeliminować przepisy utrudniające imigrantom pracę. Należą do nich m.in. zezwolenie na pobyt przypisane do jednego pracodawcy i test rynku pracy.

12.05.2023

Ojcowie i matki popierają nowe przepisy o urlopach

Rynek Prawo pracy Prawo europejskie

Aż 85 proc. badanych popiera dziewięciotygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców, a 2/3 popiera ograniczenie urlopów ojcowskich do 1. roku życia dziecka – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Ponadto 3/4 ankietowanych spodziewa się pozytywnego wpływu regulacji na zaangażowanie ojców, choć 1 na 3 ojców dostrzega niechęć szefów do urlopów rodzicielskich mężczyzn. Co ciekawe, 1/3 ogółu badanych dostrzega występowanie tzw. kary za macierzyństwo.

10.05.2023

MRiPS: W kwietniu 2023 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia br. wyniosła 5,3 proc. – podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, powołując się na wstępne dane. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w marcu br. W urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. (2,7 proc.) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca.

08.05.2023

Galimatias z zatrudnianiem cudzoziemców - firmy mają problem

Rynek Prawo pracy BHP

Od kilku tygodni urzędy wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy promują pracę tymczasową, chcąc ukrócić nielegalny outsourcing pracowniczy. W efekcie firmy świadczące outsourcing usług zmuszone zostały do poszukiwania innych ścieżek legalizowania pracy cudzoziemców - m.in. zatrudnienie ich jako pracowników tymczasowych. Z tej drogi niektórzy korzystają w ramach powiązanych podmiotów tworzących grupę kapitałową.

08.05.2023

Duże firmy najbardziej negatywnie oceniają biznesową rzeczywistość

Rynek Prawo gospodarcze

Większość polskich menedżerów negatywnie ocenia biznesową rzeczywistość ostatnich sześciu miesięcy - na taką odpowiedź wskazało aż 65 proc. pytanych osób. Najgorzej jest w dużych firmach. Takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

05.05.2023

Lewiatan: Harmonizacja przepisów i precyzyjne terminy ważne przy tworzeniu regulacji recyklingowych

Środowisko Odpady Rynek

Konfederacja Lewiatan zaznacza, że przy projektowaniu unijnych przepisów regulujących m.in. recykling opakowań będzie potrzebna jak największa harmonizacja regulacji, a także uwzględnienie indywidualnych warunków poszczególnych branż. Dla przedsiębiorców ważne jest też to, by konkretnie określić, do kiedy państwa członkowskie będą miały czas na wdrożenie aktów wykonawczych.

05.05.2023

Przedsiębiorcy mają być lepiej chronieni na rynku usług pośrednictwa internetowego

Rynek Prawo gospodarcze

Rozszerzenie listy czynów nieuczciwej konkurencji oraz wprowadzenie nowej drogi zgłaszania naruszeń dla przedsiębiorców działających w obszarze usług pośrednictwa internetowego - to kolejne zmiany, które znalazły się w projekcie nowelizacji, nad którą pracuje właśnie resort rozwoju. Projektowane przepisy mają zapewnić skuteczne stosowanie unijnego rozporządzenia i przyczynić się do lepszej ochrony przedsiębiorców.

05.05.2023

Będzie wsparcie finansowe dla rolników poszkodowanych przez masowy import zboża z Ukrainy - jest kolejne rozporządzenie

Rynek Prawo gospodarcze

Rząd przyjął pakiet rozporządzeń, który ma wprowadzić rozwiązania pozwalające na przyznanie wsparcia finansowego rolnikom, którzy ucierpieli na skutek masowego importu m. in. zbóż oraz nasion oleistych z terenu Ukrainy. Pomoc ma objąć także poszkodowanych przez zeszłoroczną katastrofę ekologiczną na rzece Odrze. Pojawił się także projekt rozporządzenia, które modyfikuje listę portów tranzytowych.

28.04.2023

Poszukują pracy mimo kryzysu - większa mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku

Rynek Prawo pracy

Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo - 41 proc. badanych aktywnie poszukuje obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Aż 84 proc. badanych jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. Poszukują pracy, by zyskać lepsze wynagrodzenie i stabilne, bezpieczne miejsce zatrudnienia pracę – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

25.04.2023

Lewiatan: Różnorodność w firmach coraz istotniejsza dla pracowników

Rynek Prawo pracy

Nierówności w firmach są najczęściej dostrzegane na tle płci i wieku – takie wnioski płyną z 51. Monitora Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Wyraźnie wiąże się to z tym, które aspekty inkluzywności są dla pracowników najważniejsze: bo i tu wskazywane są w pierwszej kolejności płeć (58 proc.) oraz wiek (56 proc.).

24.04.2023