Rząd chce ograniczyć "wypożyczanie" pracowników, a uderza w outsourcing usług

Rynek Prawo pracy

Rząd chce ukrócić nielegalny outsourcing pracowniczy, uniemożliwiając firmom uzyskiwanie zezwoleń na pracę dla zatrudnianych przez te podmioty cudzoziemców. Nowe przepisy, nad którymi prace dobiegają końca, są jednak na tyle nieprecyzyjne, że mogą doprowadzić do upadku firmy świadczące outsourcing usług. Zdaniem prawników, kierunek przepisów jest dobry, ale wykonanie fatalne. Podobnie jak skutki dla gospodarki.

06.04.2023

Polacy widzą, ile tracą przez inflację - badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Tylko 5 proc. Polaków określa swoje wynagrodzenie jako zdecydowanie zadowalające. Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, mniej niż połowa respondentów posiadających pracę, jest zadowolona z poziomu swoich zarobków. Głównym powodem niezadowolenia jest wzrost inflacji przy braku wzrostu pensji. Wśród problemów pojawia się także brak możliwości oszczędzania

05.04.2023

KE daje więcej czasu na wypełnianie ankiet o nieuczciwych praktykach handlowych

Rynek Ochrona konkurencji

Jeszcze do połowy kwietnia przedsiębiorcy mogą wypełniać unijną ankietę dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów rolno - spożywczych. To jeden z elementów badania, w jaki sposób państwa członkowskie Unii Europejskiej poradziły sobie z implementacją unijnego prawa.

03.04.2023

Nastroje na rynku pracy: Połowa pracuje za dużo i boi się poprosić o podwyżkę - raport

Rynek Prawo pracy

Co trzeci pracujący Polak (34 proc.) rozważa zmianę pracy w tym roku. Powodem jest brak podwyżek wyrównujących inflację albo przepracowanie – wynika z najnowszego badania Blue Colibri. Niemal co druga osoba boi się poprosić o podwyżkę u obecnego pracodawcy i deklaruje, że pracuje za dużo. Z drugiej strony kryzys sprawia, że bardziej szanujemy swoją pracę.

03.04.2023

Payroll Proficiency Index: W zarządzaniu płacami polskie firmy najlepsze w Europie

Rynek Prawo pracy

Polskie firmy są najlepiej przygotowane do zarządzania płacami w Europie i zajmują pierwsze miejsce w Payroll Proficiency Index, przygotowanym przez firmę kadrowo-płacową SD Worx. Rodzime przedsiębiorstwa uzyskały aż 71,7 proc. w biegłości w zarządzaniu listami płac, wyprzedając tym samym firmy z Norwegii (71,2 proc.), Hiszpanii (70,5 proc.) i Irlandii (68,15 proc.).

29.03.2023

Kancelaria Bird & Bird wspierała Qair Polska S.A. przy kontrakcie dot. energii elektrycznej

Rynek

Zespół kancelarii wspierał Qair Polska S.A. w procesie negocjacji jednego z największych, pod względem wolumenu, kontraktów Corporate PPA z fizyczną dostawą energii elektrycznej na polskim rynku. Wsparcie prawne obejmowało negocjacje dokumentu Term Sheet, brzmienia umów Corporate PPA oraz umów ze spółką obrotu. Kancelaria doradzała także w zakresie zagadnień z obszaru kontraktowego, regulacji energetyki i odnawialnych źródeł energii.

27.03.2023

Meble pod ścianą - długi w branży znów zaczęły rosnąć

Rynek Finanse

Problemy z pozyskaniem surowców, rosnące koszty energii, utrzymująca się wysoka inflacja i spadek popytu – z tym wszystkim zmaga się obecnie branża meblarska. Ma to odzwierciedlenie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Od siedmiu miesięcy zadłużenie tego segmentu rośnie i obecnie wynosi 101,1 mln zł. W najbliższym czasie branża prognozuje dalszy spadek wartości produkcji sprzedanej.

27.03.2023

Lewiatan: Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja. Główną tego przyczyną są obowiązki rodzinne, stanowiące 32 proc. wszystkich przyczyn bierności zawodowej kobiet, które dla mężczyzn stanowią tylko 3 proc. – wynika z raportu „Kobiety, rynek pracy i równość płac” przygotowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

22.03.2023

Firmy tracą miliony, zatrudniając niewłaściwych liderów - badanie

Rynek Prawo pracy

Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego dla Sodexo Benefits and Rewards Services Polska, 48 proc. pracowników chciałoby odejść z pracy z powodu szefa, nawet gdyby byli zadowoleni z firmy i zarobków. Firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

16.03.2023

17 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

Rynek Prawo pracy

Niemal 17 proc. osób rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. 93 proc. planujących wyjazd odczuwa skutki pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Gi Group na podstawie badań SW Research.

15.03.2023

Reklamacja towaru po zmianach - jak z niej skorzystać?

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

W styczniu zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone na skutek m.in. implementacji unijnej dyrektywy Omnibus. Wprowadziły one zmiany istotne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców - także w obszarze reklamacji. Tłumaczymy, o czym pamiętać, kiedy i w jaki sposób skorzystać z nowych przepisów dotyczących niezgodności z umową, kiedy powoływać się na rękojmię i czego można żądać od sprzedawcy.

15.03.2023

Przedsiębiorca może skutecznie bronić się przed hejtem w internecie

Rynek Małe i średnie firmy

Internet jest przestrzenią ułatwiającą wymianę opinii i ocen. Co oczywiste, dotyczą one także podmiotów, które świadczą usługi lub oferują określone produkty. Przedsiębiorcy mogą łatwo stać się obiektem krzywdzących, nieuprawnionych lub fałszywych komentarzy, które mogą przybrać formę internetowego hejtu. Takim sytuacjom można skutecznie przeciwdziałać.

15.03.2023

Polska jednym z liderów w zgłaszaniu produktów niebezpiecznych

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

1,6 mln sztuk - tyle produktów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosił łącznie do europejskiego rejestru produktów niebezpiecznych (w 173 zgłoszeniach). Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Polska znajduje się na podium wśród krajów najczęściej dokonujących zgłoszeń w systemie. Jako niebezpieczne najczęściej identyfikowano zabawki i sprzęt elektryczny.

14.03.2023

Parytet płci jest wciąż odległy o dekady - badanie

Rynek Prawo pracy Spółki

Wspieranie kobiet na stanowiskach kierowniczych nadal nie jest priorytetem biznesowym dla większości organizacji - wynika z nowego, globalnego badania Women in Leadership. Według respondentów, przy obecnym tempie zmian od parytetu płci wciąż dzielą nas dekady. Badanie potwierdza też istnienie barier strukturalnych oraz nieświadomych uprzedzeń utrudniających awans kobiet.

08.03.2023

Przepracowane i pragnące zmian - Polki na rynku pracy. Badanie

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Aż 71,13 proc. kobiet zmieniłoby pracę, gdyby dowiedziały się o niesprawiedliwej luce płacowej w ich firmie – wynika z najnowszego raportu ADP. W Polsce od ponad 100 lat obowiązują prawa kobiet, jednak wciąż wiele aspektów na rynku pracy wymaga poprawy. W corocznym rankingu Gender Equality Index 2022 nasz kraj zajmuje dopiero 21. miejsce na 28 państw Unii Europejskiej.

07.03.2023

Badanie: Równość płci na rynku pracy - Polki skłonne negocjować pensję

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Polska pod względem szans kobiet i mężczyzn na współczesnym rynku pracy znajduje się wciąż poniżej średniej unijnej. Z najnowszego badania Pracuj.pl wynika, że 68 proc. pań uważa, że kobiety w Polsce ogólnie są dziś w lepszej sytuacji zawodowej, niż 10 lat temu. Aż 62 proc. deklaruje, że w ich firmach przedstawiciele obu płci mają równe szanse na awanse i podwyżki.

07.03.2023

Maleje liczba pracowników tymczasowych. Rosną outsourcing i rekrutacje

Rynek Prawo pracy

W 2022 roku odnotowaliśmy dalszy spadek liczby pracowników tymczasowych i nadal wysokie wzrosty w zakresie usług rekrutacyjnych i outsourcingowych – podało Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan. Firmy członkowskie zatrudniały łącznie 167 tys. pracowników tymczasowych, o 8 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

06.03.2023

Dom Mody Hermes wygrywa spór o naruszenie prawa ochronnego do swojej torebki

Rynek Nowe technologie Prawo unijne

Artysta, który stworzył kolekcję sztuki cyfrowej o nazwie „MetaBirkins”, składającą się ze 100 kultowych torebek Birkin, przegrał w USA spór sądowy z wytwórcą i właścicielem tej marki. Czy orzeczenie, które zapadło w sprawie Hermès przeciwko Rothschild spowoduje rewolucję na rynku NFT? - zastanawiają się adwokat Marta Botiuk-Filip i aplikant rzecznikowski Katarzyna Jedynak-Gierada.

04.03.2023

Eurostat: Stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 2,8 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 2023 roku 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powołując się na Eurostat. Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia.

03.03.2023

„Normalna” praca i życie w Ukrainie toczą się mimo wojny

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według szacunków Narodowego Banku Ukrainy (NBU) 4,7 mln Ukraińców szuka pracy w swoim kraju lub poza nim. Nasi wschodni sąsiedzi, którzy nie opuścili ojczyzny i nie walczą na wojnie, starają się prowadzić „normalne” życie i zarabiać na nie, by móc utrzymać siebie i bliskich. Wielu z nich – mimo programów rządowych dedykowanych bezrobotnym – nie może znaleźć pracy.

01.03.2023