Lewiatan: Różnorodność w firmach coraz istotniejsza dla pracowników

Rynek Prawo pracy

Nierówności w firmach są najczęściej dostrzegane na tle płci i wieku – takie wnioski płyną z 51. Monitora Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Wyraźnie wiąże się to z tym, które aspekty inkluzywności są dla pracowników najważniejsze: bo i tu wskazywane są w pierwszej kolejności płeć (58 proc.) oraz wiek (56 proc.).

24.04.2023

Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych z podpisem prezydenta

Rynek Finanse

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o obligacjach. Przewiduje ona, że banki, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji będą mogły emitować instrumenty kapitałowe, które wyposażone są w mechanizm absorbcji strat. Rozwiązanie pozwoli pozyskać tym instytucjom dodatkowy kapitał, zgodnie z przepisami Unii.

21.04.2023

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy skierowana do konsultacji

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Finanse Opieka zdrowotna

Do 9 maja można składać uwagi do rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w ramach ogłoszonych w czwartek konsultacji społecznych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z obowiązkowego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych, obniżenia wskaźnika wybudowanych mieszkań dla gospodarstw o niskich i średnich dochodach oraz przesunięcia o rok terminu wejścia w życie ustawy o modernizacji szpitali.

20.04.2023

GUS: Znaczący wzrost kosztów zatrudnienia w 2022 roku

Rynek Prawo pracy

W 2022 r. w Polsce wzrosły liczba godzin przepracowanych oraz koszty zatrudnienia. W czwartym kwartale 2022 r. liczba godzin przepracowanych była o 2,3 proc. wyższa niż rok wcześniej, a koszty zatrudnienia w tym samym czasie wzrosły o 14,2 proc. Pomiędzy pierwszym a czwartym kwartałem 2022 r. nastąpił wzrost indeksu kosztów zatrudnienia o 8,3 proc. – podał w czwartek GUS.

20.04.2023

Osiem nowych i potrzebnych umiejętności w zawodzie pracownika ochrony

Rynek Prawo pracy

Samodoskonalenie i osiąganie coraz wyższych kompetencji i kwalifikacji, umiejętność obsługi nowych technologii, analiza i synteza sytuacji oraz przewidywanie jej potencjalnych skutków a nawet wiedza praktyczna z zakresu prawa dotycząca uprawnień i obowiązków pracowników ochrony w sytuacjach, z którymi mogą zetknąć się podczas pracy to tylko niektóre nowe i potrzebne umiejętności w zawodzie pracownika ochrony.

20.04.2023

Coraz większe długi również w branży IT

Rynek

Branża informatyczna mocno odczuwa skutki zatorów płatniczych, ale w porównaniu do poprzedniego roku, systematycznie rosną też długi samych informatyków. Obecnie wynoszą ok. 230,3 mln zł, a więc w porównaniu do marca zeszłego roku są wyższe o niemal 22 proc. Największe długi branża ma wobec instytucji finansowych i ubezpieczeniowych.

19.04.2023

Europejczycy popierają wymaganie od firm odpowiedzialności za ich wpływ na klimat

Środowisko Rynek

Większość Europejczyków w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce i Słowenii chce, aby przedsiębiorstwa działające w UE miały obowiązek redukcji emisji gazów cieplarnianych. Takie są najważniejsze wnioski z sondażu przeprowadzonego w lutym 2023 r. przez kampanię „Justice is everybody’s business".

14.04.2023

Cudzoziemcy pracują sezonowo w Polsce

Rynek Prawo pracy

W latach 2020-2022 do powiatowych urzędów pracy złożono 995 547 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium RP (w tym o przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową) – poinformowało MRiPS. Najwięcej, bo 591 472, w województwie mazowieckim. W tej liczbie było 460 063 umów o pomocy przy zbiorach, 118 513 – umów zlecenie, 8036 – umów o pracę, 4476 umów o dzieło i 384 innych.

14.04.2023

Czy Polacy są gotowi na jawność wynagrodzeń – badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Zdecydowana większość Polaków nie słyszała o tym, że w 2023 roku wejdzie w życie dyrektywa unijna o jawności wynagrodzeń, mająca na celu redukcję nierówności płac między kobietami a mężczyznami. Mimo to, jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, ankietowani odbierają nowe regulacje pozytywnie. 7 na 10 osób chce wprowadzenia jawności wynagrodzeń na stanowiskach analogicznych do tych, które zajmują.

13.04.2023

Praca zdalna nieco mniej popularna - badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Minęły trzy lata od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce, a modele zdalny i hybrydowy wciąż trzymają się mocno. Widoczna jest też jednak tendencja powracania do biur. 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym. Jeszcze w marcu ubiegłego roku było to o 6 punktów procentowych więcej – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

07.04.2023

Rząd chce ograniczyć "wypożyczanie" pracowników, a uderza w outsourcing usług

Rynek Prawo pracy

Rząd chce ukrócić nielegalny outsourcing pracowniczy, uniemożliwiając firmom uzyskiwanie zezwoleń na pracę dla zatrudnianych przez te podmioty cudzoziemców. Nowe przepisy, nad którymi prace dobiegają końca, są jednak na tyle nieprecyzyjne, że mogą doprowadzić do upadku firmy świadczące outsourcing usług. Zdaniem prawników, kierunek przepisów jest dobry, ale wykonanie fatalne. Podobnie jak skutki dla gospodarki.

06.04.2023

Polacy widzą, ile tracą przez inflację - badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Tylko 5 proc. Polaków określa swoje wynagrodzenie jako zdecydowanie zadowalające. Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, mniej niż połowa respondentów posiadających pracę, jest zadowolona z poziomu swoich zarobków. Głównym powodem niezadowolenia jest wzrost inflacji przy braku wzrostu pensji. Wśród problemów pojawia się także brak możliwości oszczędzania

05.04.2023

KE daje więcej czasu na wypełnianie ankiet o nieuczciwych praktykach handlowych

Rynek Ochrona konkurencji

Jeszcze do połowy kwietnia przedsiębiorcy mogą wypełniać unijną ankietę dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów rolno - spożywczych. To jeden z elementów badania, w jaki sposób państwa członkowskie Unii Europejskiej poradziły sobie z implementacją unijnego prawa.

03.04.2023

Nastroje na rynku pracy: Połowa pracuje za dużo i boi się poprosić o podwyżkę - raport

Rynek Prawo pracy

Co trzeci pracujący Polak (34 proc.) rozważa zmianę pracy w tym roku. Powodem jest brak podwyżek wyrównujących inflację albo przepracowanie – wynika z najnowszego badania Blue Colibri. Niemal co druga osoba boi się poprosić o podwyżkę u obecnego pracodawcy i deklaruje, że pracuje za dużo. Z drugiej strony kryzys sprawia, że bardziej szanujemy swoją pracę.

03.04.2023

Payroll Proficiency Index: W zarządzaniu płacami polskie firmy najlepsze w Europie

Rynek Prawo pracy

Polskie firmy są najlepiej przygotowane do zarządzania płacami w Europie i zajmują pierwsze miejsce w Payroll Proficiency Index, przygotowanym przez firmę kadrowo-płacową SD Worx. Rodzime przedsiębiorstwa uzyskały aż 71,7 proc. w biegłości w zarządzaniu listami płac, wyprzedając tym samym firmy z Norwegii (71,2 proc.), Hiszpanii (70,5 proc.) i Irlandii (68,15 proc.).

29.03.2023

Kancelaria Bird & Bird wspierała Qair Polska S.A. przy kontrakcie dot. energii elektrycznej

Rynek

Zespół kancelarii wspierał Qair Polska S.A. w procesie negocjacji jednego z największych, pod względem wolumenu, kontraktów Corporate PPA z fizyczną dostawą energii elektrycznej na polskim rynku. Wsparcie prawne obejmowało negocjacje dokumentu Term Sheet, brzmienia umów Corporate PPA oraz umów ze spółką obrotu. Kancelaria doradzała także w zakresie zagadnień z obszaru kontraktowego, regulacji energetyki i odnawialnych źródeł energii.

27.03.2023

Meble pod ścianą - długi w branży znów zaczęły rosnąć

Rynek Finanse

Problemy z pozyskaniem surowców, rosnące koszty energii, utrzymująca się wysoka inflacja i spadek popytu – z tym wszystkim zmaga się obecnie branża meblarska. Ma to odzwierciedlenie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Od siedmiu miesięcy zadłużenie tego segmentu rośnie i obecnie wynosi 101,1 mln zł. W najbliższym czasie branża prognozuje dalszy spadek wartości produkcji sprzedanej.

27.03.2023

Lewiatan: Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja. Główną tego przyczyną są obowiązki rodzinne, stanowiące 32 proc. wszystkich przyczyn bierności zawodowej kobiet, które dla mężczyzn stanowią tylko 3 proc. – wynika z raportu „Kobiety, rynek pracy i równość płac” przygotowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

22.03.2023

Firmy tracą miliony, zatrudniając niewłaściwych liderów - badanie

Rynek Prawo pracy

Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego dla Sodexo Benefits and Rewards Services Polska, 48 proc. pracowników chciałoby odejść z pracy z powodu szefa, nawet gdyby byli zadowoleni z firmy i zarobków. Firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

16.03.2023

17 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

Rynek Prawo pracy

Niemal 17 proc. osób rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. 93 proc. planujących wyjazd odczuwa skutki pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Gi Group na podstawie badań SW Research.

15.03.2023