Bezpłatny e-book Wdrażanie AI - system zarządzania ryzykiem zgodny z ISO i dobrymi praktykami
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Duże firmy najbardziej negatywnie oceniają biznesową rzeczywistość

Większość polskich menedżerów negatywnie ocenia biznesową rzeczywistość ostatnich sześciu miesięcy - na taką odpowiedź wskazało aż 65 proc. pytanych osób. Najgorzej jest w dużych firmach. Takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

podatki zlotowki
Źródło: iStock

W cyklicznym badaniu nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”, przeprowadzonego w kwietniu br. na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców przez CBM Indicato, aż 65 proc. menedżerów zarządzających firmami oceniło, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. Lepiej nie jest również w firmach prowadzonych przez przedsiębiorców. Jak wynika z badania,  warunki prowadzenia działalności gospodarczej pogorszyły się dla 70 proc. dużych firm, 65 proc. małych i 63 proc. średnich. Znaczącej zmiany nie widzi 34 proc. małych firm, 33 proc. średnich i 28 proc. dużych. Poprawę obserwuje tylko 2 proc. dużych firm, 1 proc. małych i 4 proc. średnich. 

 

Nastroje raczej pesymistyczne

Z badania wynika też, że aż 57 proc. przedsiębiorców jest pesymistycznie nastawiona do prowadzenia firmy w obecnych warunkach, 37 proc. – pozytywnie, a 6 proc. nie ma zdania.

- Jeszcze bardziej niekorzystne są nastroje przedsiębiorców odnośnie prowadzenia firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 64 proc. przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 73 proc. średnich, 61 proc. małych oraz 58 proc. dużych. 25 proc. firm ma pozytywne nastawienie (27 proc. małych, 24 proc. dużych oraz 19 proc. średnich) – wskazano w raporcie.

Czytaj w LEX: Gołuchowska Sylwia - Strategia biznesu, prawa półkula i kredki >>

Czytaj w LEX: Wydatki na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) w kosztach spółek >>

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Polecamy książki biznesowe