Prawo.pl
Jeśli adwokat lub radca prawny podejmuje się prowadzenia spraw o dużej wartości, to powinien ubezpieczyć się na większą sumę niż przewidują to generalne ubezpieczenia OC. Inaczej będzie płacił odszkodowanie z własnej kieszeni - tak wynika z analizy wyroków wydanych w ostatnim czasie przez sądy powszechne i Sąd Najwyższy. Błąd przy wykonywaniu pomocy prawnej może drogo kosztować.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2022
Prawo cywilne Prawnicy
Wśród frankowiczów i ich prawników wrze. Wszystko przez skutki siódemkowej uchwały Sądu Najwyższego. Ostatnio na tej podstawie sądy powszechne pozbawiają frankowiczów ogromnych odsetek należnych po unieważnieniu umowy. SN uznał bowiem, że odsetki należą się nie od złożenia pozwu, ale  od oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami nieważności. Bywa, że daty te dzieli nawet pięć lat.
Jolanta Ojczyk
02.08.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
O godzinie 17. w poniedziałek 1 sierpnia rozpoczął się zorganizowany przez organizacje narodowe Marsz Powstania Warszawskiego. Nie jest on jednak zgromadzeniem cyklicznym, ponieważ obowiązuje orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie, że wnioskodawca nie powinien uzyskać zgody na organizację zgromadzeń cyklicznych, ponieważ nie organizował podobnych zgromadzeń w ciągu ostatnich trzech lat, co jest warunkiem ustawowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Skutkiem uchwalonych przez Sejm przepisów będzie także wzrost kosztów utrzymania systemu penitencjarnego oraz problemów z readaptacją skazanych po wyrokach. Naczelna Rada Adwokacka opowiada się za odrzuceniem przez Senat ustawy w całości - czytamy w opinii przesłanej 29 lipca br. przez adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2022
Prawo karne
W przypadku sporu o zasady opieki nad dzieckiem rozwodzącej się pary pochodzącej z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej, ale przebywającej w państwie trzecim, dla ustalenia sądu właściwego konieczne jest ustalenie miejsca stałego pobytu oraz uwzględnienia, czy miała w nim miejsce integracja tego dziecka w środowisku społecznym i rodzinnym - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
01.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne
Poradnia prawna, warsztaty tematyczne, konkursy wiedzy o prawie, symulacje rozpraw, rozmowy o prawach obywatelskich, prawach kobiet i Konstytucji, oraz np. o prawie do czystego powietrza - adwokaci, radcowie i sędziowie już kolejny rok z rzędu biorą udział w festiwalu Pol’and’Rock, który odbędzie się w dniach 4 - 6 sierpnia w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie).
Patrycja Rojek-Socha
01.08.2022
Prawnicy
Prawnicy zgodnie podkreślają, że sukces w zakresie wniosku o zbadanie bezstronności, niezawisłości sędziego - na podstawie czerwcowej noweli m.in. ustawy o Sądzie Najwyższym - jest praktycznie nie do osiągnięcia. Mimo to, wielu z nich próbuje. A sędziowie podkreślają, że ważne będzie wszystko, nawet to, jakie słowa zostaną użyte. Jeśli wniosek nie spełni wymogów formalnych, zostanie odrzucony bez wezwania do ich uzupełnienia.
Aleksandra Partyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
01.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Zaplanowane na 1 sierpnia obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą kolejną okazją do eksponowania symboli związanych z tym wydarzeniem - w tym Znaku Polski Walczącej. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, bo jest to symbol chroniony ustawą, a jego znieważenie to wykroczenie zagrożone grzywną.
Monika Sewastianowicz
31.07.2022
Prawnicy nie mają wątpliwości, że mediacja po wyroku mogłaby być jednym z istotnych elementów resocjalizacji i przygotowania osadzonego do powrotu do społeczeństwa. Problemem może być jednak weryfikacje tego, czy i w jakim zakresie wywiązuje się z ugody. Brakuje przepisów i koncepcji, kto za "sprawdzanie" byłby odpowiedzialny.
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Za jazdę po pijanemu grozi wkrótce wyłącznie kara więzienia, zaś rok po wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego - utrata samochodu. Zaostrzanie kar następuje często po jednym, głośnym czy brutalnym zdarzeniu i prowadzi niekiedy do absurdów - takich jak zrównanie odpowiedzialności za kradzież impulsów telefonicznych z gwałtem. Populizm penalny jest sprzeczny z Konstytucją - uważa prof. Włodzimierz Wróbel.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
30.07.2022
Prawo karne
Przepisy cywilne przewidują różne sytuacje, w których umowa przestaje obowiązywać. Można od niej odstąpić - to powrót do sytuacji, w której w ogóle nie obowiązywała, czyli nie ma żadnych skutków prawnych. Można też ją rozwiązać - za zgodnym porozumieniem stron lub wypowiedzieć. Samo odstąpienie może być oparte na umowie lub ustawie i zależy od okoliczności.
Aleksandra Partyk
30.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Istnieje potrzeba upowszechnienia wiedzy na temat tzw. Reguł Mendeza, dotyczących prowadzenia przesłuchań osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy państwowych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o opublikowane 17 maja 2021 r. zasady, międzynarodowe wytyczne odnoszące się do sposobu prowadzenia rozmów dochodzeniowo-śledczych i wywiadowczych oraz zbierania informacji przez przedstawicieli władzy publicznej.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2022
Policja
5,1 tys. cudzoziemców złożyło w pierwszej połowie 2022 r. wnioski uchodźcze w Polsce. Największą grupę stanowili obywatele Białorusi. Ochronę międzynarodową przyznano 2,3 tys. osobom, decyzje negatywne otrzymało prawie 800 obcokrajowców, a 2,4 tys. postępowań umorzono. Ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy uzyskało natomiast numery PESEL potwierdzające objęcie ochroną czasową.
Robert Horbaczewski
29.07.2022
Administracja publiczna Prawo unijne Ukraina
W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł wyrok istotny z punktu widzenia właścicieli serwerów, w których przechowywane są dane (tzw. chmury obliczeniowe) oraz ich prywatnych użytkowników. Wyrok ma szczególne znaczenie dla tych ostatnich, ponieważ to na nich został przeniesiony ciężar zapewnienia godziwej rekompensaty poprzez wniesienie odpowiedniej opłaty licencyjnej - pisze Agata Witkowska, radca prawny.
Agata Witkowska
29.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO
Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wydała trzy kolejne orzeczenia w sprawach, które wpłynęły do zniesionej już Izby Dyscyplinarnej. Dotyczą one wniosku o wyłączenie sędziego, a także dwóch wniosków o wyznaczenie sądu dyscyplinarnego dla obwinionych sędziów - jednego aktywnego zawodowo, drugiego - w stanie spoczynku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przepisy umożliwiają przetwarzanie danych osobowych przez pełnomocnika strony przeciwnej w...
Dorian Lesner
29.07.2022
Prawnicy RODO Prawo unijne
Chaos, tak w skrócie można opisać to, co dzieje się w sądach, w związku z przepisem umożliwiającym zbadanie bezstronności sędziego. Nowe narzędzie już "wyczyściło" wokandy w Sądzie Najwyższym, a w sądach powszechnych trwa analiza, czy i jak pouczać strony. Adwokaci i radcy prawni gorączkowo przygotowują wnioski dotyczące starych spraw, bo na ich złożenie - zgodnie z przepisem przejściowym - mieli 14 dni od wejścia w życie zmian, więc tylko do 29 lipca.
Aleksandra Partyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
29.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Związki zawodowe pracowników sądów i prokuratur już postulują, by w 2023 r. nastąpił wzrost ich wynagrodzeń o 20 proc. O przyszły budżet i swoje wynagrodzenia obawiają się też m.in. sędziowie i referendarze. Ministerstwo Sprawiedliwości pytane przez Prawo.pl zapewnia jednak, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywa się zgodnie z obowiązującymi regulacjami.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sprzedaż gruntów może być biznesem, ale to zależy od konkretnych okoliczności - wskazuje Trybunał Konstytucyjny w wyroku. Sugeruje też, by przepisy o podatkowych skutkach takiej działalności interpretować na korzyść podatnika, gdy nie są jasne. Definicję działalności gospodarczej z ustawy o PIT sędziowie uznali za zgodną z Konstytucją.
Paweł Rochowicz
28.07.2022
Ordynacja PIT
Brak skazującego wyroku karnego nie uniemożliwia sądowi rozpoznającemu powództwo o odszkodowanie i zadośćuczynienie samodzielnego dokonania oceny zdarzenia szkodowego wskazywanego za podstawę roszczeń, w oparciu o materiał dowodowy zebrany w postępowaniu cywilnym - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. I dodał, że wbrew temu, co orzekł sąd karny, pozwany ponosi winę za wypadek. Odszkodowanie wyceniono na 60 tys. złotych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.07.2022
Prawo cywilne
Wagary, pomazanie ławki, drobna kradzież – zamiast powiadamiać sąd rodzinny, dyrektor szkoły sam będzie mógł ukarać ucznia. Niekoniecznie będzie to jednak opcja dla niego korzystna – nakłada to na niego nowe obowiązki i potencjalnie naraża na konflikty z rodzicami uczniów, a w skrajnych przypadkach nawet na odpowiedzialność karną.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.07.2022
Zarządzanie oświatą
Za umyślne bezpośrednie narażenie innej osoby na zarażenie wirusem HIV będzie teraz grozić do 5 lat pozbawienia wolności, czyli tyle ile za narażenie na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu - choćby COVID. Zmianę przewiduje nowela Kodeksu karnego, którą na początku sierpnia zajmie się Senat. Co ważne, w przypadku kilku pokrzywdzonych, zagrożenie wzrośnie do 10 lat.
Patrycja Rojek-Socha
28.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce ustanowienia honorowej odznaki „Za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości”, która ma być opatrzona napisem „MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU” oraz maksymą „NEMINEM CAPTIVABIMUS NISI IURE VICTUM EST”, czyli „Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego”. Prace nad rozporządzeniem mają zakończyć się w III kwartale tego roku.
Patrycja Rojek-Socha
28.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Przechodzenie sędziów ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do innych Izb budzi wiele emocji. Najczęściej negatywnych. Sędziowie wybrani przed grudniem 2017 r. przez Krajową Radę Sądownictwa krytykują zmiany. Pierwsza Prezes prof. Małgorzata Manowska w najnowszym oświadczeniu wyraziła oburzenie brakiem powściągliwości i taktu niektórych sędziów wypowiadających się w mediach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sześciu sędziów Sądu Najwyższego z 11 orzekających wcześniej w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Zatem w czterech pozostałych Izbach - Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Izbie Karnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbie Cywilnej zasiądzie pięcioro sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Potrzebne postępowanie? Zadecyduje Europol

Wymiar sprawiedliwości Policja
Europol zyskał nowe uprawnienia - będzie mógł zaproponować danemu państwu członkowskiemu możliwość wszczęcia postępowania przygotowawczego i przetwarzać dane osobowe w celu wsparcia takich postępowań. Więcej będzie też mógł pozyskiwać dane od osób prywatnych, a dotyczące zamieszczanych w internecie treści - np. pedofilskich czy terrorystycznych.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Policja
Fotograf z Pomorza został skazany na sześć lat pozbawienia wolności za szereg czynów związanych z przemocą seksualną wobec czterech kobiet. W ocenie prokuratury kara jest rażąco niesprawiedliwa. Skierowała więc apelację, domagając się orzeczenia kary łącznej w górnej granicy ustawowego zagrożenia - czyli dwukrotnie wyższej.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości powinno w trybie pilnym zastanowić się nie tylko nad granicami zachodzącymi pomiędzy księgowością a doradztwem podatkowym, doradztwem podatkowym a radcostwem i adwokaturą, lecz przede wszystkim nad aktywnością banków, które już od kilku lat próbują coraz agresywniej przejąć usługi księgowe, czynności doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów.
Agnieszka Czernik
27.07.2022
Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy
Poszerzony katalog przesłanek, w których może być zastosowana instytucja wyzysku, również o "brak dostatecznego rozeznania" oraz wydłużenie terminów, w jakich można z niej skorzystać, dla konsumentów do sześciu lat - to główne zmiany w przepisach dotyczących wyzysku. Obowiązują już prawie miesiąc, opisujemy je również w Legal Alert.
Aleksandra Partyk
27.07.2022
Prawo cywilne
Sędziowie Sądu Najwyższego zasiadający do tej pory w Izbie Dyscyplinarnej - Tomasz Przesławski i Adam Roch zostali przeniesieni do innych izb SN. Pierwszy z nich do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, drugi, były prokurator, do Izby Karnej. Jest to zresztą już trzecia osoba, która zasiliła Izbę Karną, opuszczając likwidowaną Izbę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości