Prawo.pl
Jeszcze do 18 października można oddać głos w konkursie European Women of Legal Tech 2020. Wśród 150 kobiet działających na rzecz nowych technologii w branży prawniczej są aż trzy z Polski. To: Katarzyna Abramowicz, Paulina Jeznach i Kamila Kurkowska.
Jolanta Ojczyk
15.10.2020
LegalTech
ENEA Centrum Sp. z o.o. rozstrzygnęła przetarg na panel doradców prawnych dla ENEA Połaniec S.A. Wśród 6 wybranych kancelarii prawnych po raz kolejny znalazła się także kancelaria Porwisz i Partnerzy. Planowane doradztwo obejmie prawo energetyczne, prawo spółek handlowych, prawo zamówień publicznych oraz prawo cywilne.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2020
Rynek
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak wygląda system szkolenia Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej. Okazuje się, że na podstawowym poziomie funkcjonariusze są dobrze przygotowani do pełnienia służby. Brakuje jednak odpowiedniej liczby szkoleń specjalistycznych. Istotnym problemem jest też brak spójnych systemów szkoleń, powiązanych ze ścieżką rozwoju zawodowego.
Agnieszka Matłacz
15.10.2020
Policja
Półtora roku więzienia - to w ocenie Prokuratora Generalnego zbyt niska kara dla Marka M., skazanego w jednej z warszawskich spraw reprywatyzacyjnych. W kasacji skierowanej do Sądu Najwyższego wskazuje na błąd popełniony przez sąd pierwszej instancji, który następnie - w jego ocenie - utrwalił sąd odwoławczy, poprzez nieprawidłową kontrolę.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2020
Wymiar sprawiedliwości

W maseczce, czy bez - dla "zera tolerancji" podstawa wątpliwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Druga fala COVID-19 stała się już faktem, a rząd próbuje ratować sytuację obostrzeniami. Na top liście ponownie znalazły się maseczki, choć to czy można egzekwować ich noszenie, nadal budzi ogromne wątpliwości. Część prawników podstawy widzi - m.in. z powodu żółtej strefy obowiązującej już w całym kraju, inni mówią wprost: służby mogą co najwyżej pouczyć, do mandatu nie mają podstawy.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
15.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Młodzi prawnicy, którzy postawą społeczną, wiedzą i przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych, mają szanse na wyróżnienia w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020”. Rozpoczęła się właśnie dziewiąta edycja tego konkursu, organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Uczestników można zgłaszać do 31 października.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2020
Prawnicy
Zdaniem obrońców Beaty Morawiec, której Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet i zawiesiła w czynnościach z obniżeniem wynagrodzenia - uchwała nie działa natychmiast. Aby uchwała miała moc prawną musi zostać sporządzona na piśmie i doręczona" zainteresowanej. Adam Tomczyński ogłosił samą sentencję, a potem podał ustne motywy wyroku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2020
Prawo karne
Sposób prowadzenia sprawy, a także dotkliwość ekonomicznych sankcji tymczasowych dla sędzi Beaty Morawiec, nasuwają wniosek, że samo rozpoczęcie sprawy i trwanie procedury  są traktowane jako środek zastraszenia środowisk prawniczych - stwierdza Komitet Helsiński w Polsce.
Krzysztof Sobczak
14.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Orzecznictwo w sprawach frankowych wciąż się kształtuje, wiele wniosły w tym zakresie ubiegłoroczne orzeczenia Sądu Najwyższego, ale wyrok z 11 grudnia 2019 r. pozostawia uczucie niedosytu wobec uzasadnienia dotyczącego skutków usunięcia z umowy kredytu abuzywnych postanowień dotyczących indeksacji – pisze adwokat Marcin Szymański w polemice do wywiadu z sędzią Piotrem Bednarczykiem.
Marcin Szymański
14.10.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Przemysław Ł. został prawomocnie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności m.in. za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Jak ustalono zadał pokrzywdzonej około 160 ciosów nożem, a następnie podpalił zwłoki. Mimo że sąd penitencjarny odmówił mu warunkowego zwolnienia, apelacyjny zmienił to postanowienie. Teraz Prokurator Generalny wnosi skargę nadzwyczajną.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sprawa dotyczyła powództwa Skarbu Państwa-Naczelnika Urzędu Skarbowego o uznanie czynności zniesienia współwłasności nieruchomości pomiędzy podatnikiem a jego małżonką za bezskuteczną. RPO skierował skargę kasacyjną bo miał wątpliwości co do uzasadnienia sądu drugiej instancji. W jego ocenie całkowicie „przekleił” on lub przepisał treść pisma powoda, łącznie z... literówkami.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Przy pracach nad Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców uchylono część przepisów dotyczących wymierzania punktów karnych. Mimo, że zmiany mają już dwa lata, nie ma do nich rozporządzenia. Powstała luka prawna wymagająca pilnej korekty. Prawnicy wskazują, że kierowcy mogą odmawiać przyjęcia mandatu, a nawet próbować wznawiać zakończone już prawomocnie postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2020
Prawnicy Policja
Blisko 90 proc. adwokatów i aplikantów, którzy wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, chce podjęcia działań zmierzających do cofnięcia zakazu zatrudnienia na umowę o pracę. Teraz - jak mówią organizatorzy badania - czas na ruch ze strony Naczelnej Rady Adwokackiej i szerszą dyskusję nad zmianami w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Prawo pracy
Jesteśmy przekonani jako obrońcy, że prokuraturze nie chodzi o to, by wnieść akt oskarżenia, tylko o to, aby prowadzić postępowanie przygotowawcze, na co nie będziemy mieli wpływu poza złożeniem skargi na przewlekłość postępowania. Prokuratura i Izba Dyscyplinarna zastosowała instrument proceduralny, który każdego sędziego może zniszczyć. Takie działanie ma efekt mrożący. To był pokazowy proces - uważa sędzia Anna Korwin-Piotrowska z Sądu Okręgowego w Opolu, obrońca sędzi Morawiec.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Resort od funduszy nadal walczy o dobry język urzędowy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych przypomina, że 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. I deklaruje dalsze zabiegi o to, by ten standard na stałe zagościł również w wielu urzędach, firmach czy instytucjach publicznych w Polsce.
Krzysztof Sobczak
13.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

KE śledzi i niepokoi się uchyleniem immunitetu sędzi Morawiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - oświadczył we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, nawiązując do uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec, której prokuratura zarzuca korupcję.
Krzysztof Sobczak
13.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchyleniu immunitetu sędziowskiego sędzi Beaty Morawiec i nałożeniu na nią sankcji dyscyplinarnych w postaci zawieszenia oraz obniżenia wynagrodzenia o 50 proc. jest nielegalna i musi skutkować natychmiastowymi działaniami ze strony instytucji europejskich - stwierdza Międzynarodowa organizacja Sędziowie Europejscy na rzecz Demokracji i Wolności (MEDEL).
Krzysztof Sobczak
13.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wraz z wzrostem zakażeń koronawirusem i objęciem całego kraju obostrzeniami związanymi z żółtą strefą wraca sprawa podejścia sądów m.in. do pracy kuratorów. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądów zwrócił się właśnie do prezesów sądów o wydanie odpowiednich zarządzeń.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
To jak policjanci zabezpieczą materiał dowodowy i pozyskają przyznanie się do winy domniemanego sprawcy, ma wpływ na cały przebieg sprawy. Problem w tym, że w Polsce nadal brakuje mechanizmów i procedur, które by ograniczały błędy na tych wstępnych etapach, a w sądzie - jak mówią eksperci - jest już często za późno na ich naprawienie.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Nigdy dotąd Sąd Najwyższy nie dokonywał wykładni prawa o znaczeniu ustrojowym w tak złożonej sytuacji prawnej i faktycznej - tak prof. Piotr Tuleja ocenia uchwałę trzech izb z 23 stycznia br. A złożoność ta ma dwa wymiary - negowanie podstawowych zasad konstytucyjnych i podejmowanie różnego rodzaju aktów prawnych naruszających zasadę nadrzędności Konstytucji.
Piotr Tuleja
13.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Adam Tomczyński z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego podjął uchwałę o uchyleniu immunitetu sędzi Beaty Morawiec, prezesa Stowarzyszenia Sędziów "Themis", obwinionej o przyjęcie korzyści materialnej w zamian za korzystne orzeczenie. Uchwała nie jest prawomocna i obwiniona może się od niej odwołać do innego wydziału Izby Dyscyplinarnej. Zdaniem obrońców postępowanie odbyło się z naruszeniem kodeksu postępowania karnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.10.2020
Prawo karne Prawnicy
We wtorek, 13 października, Trybunał Konstytucyjny w pełnym miał ogłosić wyrok w sprawie w sprawie przepisów, które umożliwiły obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Ale tak się nie stanie, bo z „przyczyn obiektywnych” - jak twierdzi TK - ogłoszenie orzeczenia zostało przełożone na 20 października.
Grażyna J. Leśniak
12.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

TSUE odpowie, czy Holandia ma wydawać Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął w poniedziałek rozpatrywanie pytania holenderskiego sądu, dotyczącego przekazywania Polaków objętych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). Holenderski sąd odmówił ich wykonania, argumentując to obawami dotyczącymi niezależności sądownictwa w Polsce.
Krzysztof Sobczak
12.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sędzia Adama Tomczyński w jednoosobowym składzie na posiedzeniu niejawnym Izby Dyscyplinarnej miał podjąć uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Beaty Morawiec. Jednak obrońcy złożyli wniosek o wyłączenie sędziego sprawozdawcy z tego powodu, iż nie został wyłoniony w drodze losowania, jak nakazuje ustawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.10.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego - wyraziła w poniedziałek "zaniepokojenie ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce. Według Komisji, "najwyższe znaczenie" ma kontynuacja urzędu RPO.
Krzysztof Sobczak
12.10.2020
Wymiar sprawiedliwości

Michał Woś ponownie wiceministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Michał Woś, który przed reorganizacją rządu był ministrem środowiska, poinformował w poniedziałek o odebraniu powołania na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Wręczył mu je minister Zbigniew Ziobro, a Woś zamieścił na Twitterze zdjęcie dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, na mocy którego z dniem 7 października został powołany na stanowisko sekretarza stanu.
Krzysztof Sobczak
12.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej, których programów używać, jakie są ich plus i minusy. W końcu, czy warto przechowywać dane w chmurze i na co trzeba uważać - na te i inne pytania ma odpowiedzieć przygotowana na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych druga część Księgi Bezpieczeństwa Komunikacji Elektronicznej.
Patrycja Rojek-Socha
12.10.2020
Prawnicy LegalTech
Miały być lekiem na sążniste uzasadnienia w sprawach karnych, są problemy z odwołaniami i obszerne uzasadnienia... przyczyn niezastosowania formularza. Ministerstwo Sprawiedliwości obstaje przy swoim pomyśle i zapewnia, że spełnia on standardy prawa do sądu, a sędziowie apelują by jak najszybciej zmienić przepisy i - jeśli już - obowiązek zastąpić "możliwością".
Patrycja Rojek-Socha
12.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Postępowanie sanacyjne pozwala na gruntowną restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika i daje najpełniejszą ochronę przed wierzycielami. Umożliwia bowiem głęboką ingerencję, niemal „chirurgiczną” w substancję przedsiębiorstwa, co w konsekwencji może przynieść efekt uzdrowienia dłużnika – „pacjenta” - pisze sędzia dr Paweł Janda.
Paweł Janda
12.10.2020
Spółki Małe i średnie firmy
Kserokopia może zostać złożona do akt sprawy i uznana za dowód w sprawie, jeśli jest poświadczona jej zgodność z oryginałem. Jest od tego jednego wyjątek, który wskazał w swoim orzeczeniach Sąd Najwyższy - brak możliwości dostępu do oryginału lub wypisu dokumentu i przez stronę i przez sąd.
Wojciech Kowalski Patrycja Rojek-Socha
11.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości