Konkurs European Women of Legal Tech po raz pierwszy został zorganizowany w 2018 roku przez kancelarię Hogan Lovells, firmę Bryter i European Legal Tech Association. Celem konkursu jest uhonorowanie sukcesów kobiet działających na rzecz nowych technologii w branży prawniczej, czyli właśnie w LegalTech.

 

Abramowicz, Jeznach i Kurkowska

W tegorocznej drugiej edycji wśród 140 nominowanych do nagrody znalazły się aż trzy Polki. Na jedną z nich można zagłosować on-line  do 18 października (w opisie linki do strony, z której można zagłosować). Są to:

 

Katarzyna Abramowicz

Katarzyna Abramowicz - radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w agencjach rządowych oraz w sektorze prywatnym. Jest współzałożycielką serwisu bilety24.pl, przelewy24.pl, ale przede wszystkim  twórcą dwóch rozwiązań dedykowanych dla prawników: specprawnik.pl i specfile.pl. Specprawnik.pl łączy klientów z prawnikami, a specfile.pl zapewnia proste szyfrowanie danych jednym kliknięciem.Mec. Abramowicz od lat działa na rzecz rozwoju LegalTech w Polsce, była też przedstawicielką Krajowej Izby Radców Prawnych w Brukseli. Tutaj można zagłosować na Katarzynę Abramowicz>>

 

Paulina Jeznach

Paulina Jeznach - radca prawny w Google, gdzie obsługuje 19 jurysdykcji w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). W pracy koncentruje się na wyzwaniach prawnych związanych z wdrażaniem innowacyjnych technologii. Koordynowała liczne regionalne spory sądowe (zwłaszcza dotyczące ochrony dóbr osobistych w internecie) i kwestie związane z regulacjami prywatności, a także wprowadzanie produktów na rynki. Jednym z kluczowych obszarów jej specjalizacji jest prawne zarządzanie projektami. Tutaj można zagłosować na Paulinę Jeznach >>

 

Kamila Kurkowska

Kamila Kurkowska - jest prezesem Fundacji Women in Law, której celem jest promowanie roli kobiet w branży prawniczej, w szczególności w nowych technologiach. Fundacja organizuje m.in.: konkurs na najlepszą pracę magisterską łączącą prawo i technologię dla studentek pt. „Prawo z zapleczem technologicznym”. W 2020 roku była też mentorem i jurorem w Global Legal Hackathon. Ponadto prowadzi zajęcia z LegalTech dla aplikantów adwokackich w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie. Od tego roku akademickiego jest dyrektorem studiów „LegalTech and Innovation in the Legal Industry” na Uniwersytecie SWPS. Jednocześnie jest ambasadorką European Legal Tech Association (ELTA) dla Polski. Tutaj można zagłosować na Kamile Kurkowską >>

 

Liczy się każdy głos na jedną z Polek

Każdy może oddać tylko jeden głos. Aby to zrobić, trzeba dokonać prostej rejestracji za pośrednictwem e-maila lub konta w mediach społecznościowych. Nominowane Polki liczą, że zyskają duże poparcie. - Możemy się tylko cieszyć, że aż trzy Polki zostały nominowane - mówi Katarzyna Abramowicz. To ważne, aby dowiedziało się o tym jak najwięcej osób z branży i wsparło nas oddając głos. Wydaje się bowiem, że technologia jest zwykle męska, a jak się okazuje my kobiety zajmujemy w niej istotną pozycję – podsumowuje i zachęca do oddania głosu mec. Abramowicz.

Tomasz Zalewski, radca prawny i założyciel Fundacji LegalTech Polska. Przyznaje, że nowoczesne technologie są postrzegane jako bardziej męskie. - Każde działanie, które wspiera kobiety, działające na rzecz LegalTech jest godne poparcie, dlatego ja już zagłosowałem – mówi mec. Zalewski.

Kamila Kurkowska dodaje, że każda inicjatywa, która ma na celu promocję kobiet w biznesie, nauce, czy nowych technologiach jest na wagę złota.  - Z moich obserwacji wynika, że kobiet w nowych technologiach w prawie na świecie jest nieco więcej niż w tradycyjnej branży prawniczej. Polski rynek LegalTech dopiero raczkuje - warto pokazywać wzory do naśladowania i zachęcać kobiety, by stawiały na technologię, bo może ona być lewarem, by osiągnąć przewagę na konkurencyjnym rynku prawniczym - mówi Kurkowska.