Dwóch wspólników, ale skuteczne tylko jedno oświadczenie o wyborze formy opodatkowania

PIT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Nie ma znaczenia podjęcie uchwały wspólników o zmianie formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Istotne jest skuteczne złożenie stosownego oświadczenia o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Błąd systemu nie usprawiedliwia podatnika. Tak twierdzi skarbówka, jednak eksperci mają duże wątpliwości.

02.11.2022

Rozliczanie wpłat do PPK – korekty wciąż z problemami

Domowe finanse Emerytury i renty PIT PPK

Po prawie 3 latach funkcjonowania PPK ustawodawca zdecydował się wreszcie uregulować zasady dokonywania korekt wpłat przekazywanych przez podmioty zatrudniające do instytucji finansowych. Jednak wielu pracodawców nadal nie ma pewności jak powinni się zachować, gdy korekta zostanie już dokonana lub gdy okaże się, że jej dokonanie przez instytucję finansową stanie się niemożliwe.

29.10.2022

MF nie wyklucza zmian w podatku Belki

PIT

Ministerstwo Finansów analizuje możliwości zmian w podatku od zysków kapitałowych, ale wyklucza całkowite jego zniesienie. Jedną z możliwych opcji jest wprowadzenie kwoty wolnej. Miałoby to zachęcać do oszczędzania osoby dysponujące niewielkimi pieniędzmi. Resort uzależnia jednak decyzję od konsultacji z instytucjami finansowymi.

28.10.2022

Ulga sponsoringowa nie dla organizacji pozarządowych

CIT PIT Administracja publiczna

W ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej ulgi, jeśli sponsorują działalność kulturalną prowadzoną przez instytucje kultury wpisane do rejestru Ministra Kultury. Jednak nie obejmuje to innych organizacji zaangażowanych w działalność kulturalną, takich jak organizacje pozarządowe czy agencje artystyczne. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o zmianę tego prawa.

25.10.2022

Polski Ład tylko nieznacznie poprawił konkurencyjność podatkową Polski

Domowe finanse PIT Podatki międzynarodowe

Tegoroczne zmiany w PIT nie poprawiły znacząco pozycji Polski na tle systemów podatkowych innych państw europejskich. Znacząco poprawiła się jedynie sytuacja osób, które przeciętnie zarabiają i mają na utrzymaniu rodzinę. Tymczasem na lidera w łagodności systemów podatków osobistych w Europie wyrastają Czechy.

20.10.2022

Interpretacje podatkowe wciąż bardzo pożądane

PIT VAT Polski Ład

Podatnicy częściej niż w poprzednich latach chcą, by fiskus wyjaśnił im zawiłe przepisy. W ciągu ośmiu miesięcy 2022 roku złożyli ponad 21 tysięcy wniosków o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Pytania dotyczą najczęściej PIT i VAT. Eksperci przewidują, że pod koniec roku nastąpi nowa fala pytań.

19.10.2022

Garnitur iluzjonisty nie jest kosztem podatkowym

PIT Doradca podatkowy

Aby wydatki iluzjonisty na zakup garnituru, koszuli, marynarki, spodni czy butów można było uznać za koszty uzyskania przychodów, to ubiór ten musi utracić charakter osobisty, np. poprzez trwałe opatrzenie zakupionej odzieży cechami charakterystycznymi logo reprezentowanej przez niego firmy. Tak twierdzą organy skarbowe. Eksperci zauważają, że odmienne stanowisko jest wyrażane w przypadku ponoszenia kosztów zakupu elementów garderoby przez artystów.

18.10.2022

Prof. Mariański: Najwyższe podatki płacą ludzie pracy

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Cała konstrukcja Polskiego Ładu od samego początku była błędem. Rząd tego nie mówił, ale chodziło o wprowadzenie podwyżki obciążeń poprzez udawanie obniżki. Z całą stanowczością trzeba też powiedzieć, że w Polsce najgorzej jest pracować. To najmniej opłacalna forma aktywności zawodowej – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Adam Mariański.

18.10.2022

NSA: VAT odliczony, ale kosztów brak - dobra wiara nie ma znaczenia na gruncie PIT

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Prawomocny wyrok zezwalający podatnikowi na odliczenie VAT ze spornych faktur nie ma znaczenia na gruncie ustawy o PIT w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków wynikających z tych samych faktur. Dobra czy zła wiara jest istotna na gruncie podatku od towarów i usług, ale te zasady nie mają zastosowania do podatku dochodowego – wynika z wyroku NSA.

17.10.2022

Fiskus niełaskawy dla doradcy podatkowego z informatyczną pasją

PIT Doradca podatkowy Prawo AI

Czy doradca podatkowy udoskonalający program do elektronicznych rozliczeń swoich klientów może sam skorzystać z ulgi IP Box na swój wynalazek? Trwa w tej sprawie ping-pong między pomysłową doradczynią a fiskusem. Sporem tym zajmował się już NSA, ale nie zakończyło to sprawy.

17.10.2022

By w kwietniu zapłacić niższy PIT lub dostać zwrot, trzeba zbierać dokumenty cały rok

Domowe finanse PIT Rachunkowość

W rocznym PIT można odliczyć wydatki m.in. na internet, cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego lub modernizację ocieplenia domu. W PIT można też odliczyć darowizny przekazane na cele charytatywne - także na rzecz Ukrainy i poszkodowanych wojną Ukraińców. Konieczne jest jednak zebranie odpowiedniej dokumentacji - trzeba o tym myśleć już teraz.

15.10.2022

NSA: Nie są kosztem nowego biznesu wydatki na mienie po spółce cywilnej

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Kosztami uzyskania przychodu nie są koszty uzyskania jakiegokolwiek przychodu, lecz koszty związane z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Dlatego kosztami podatkowymi działalności gospodarczej byłej wspólniczki spółki cywilnej nie mogą być wydatki związane z utrzymaniem mienia pozostałego po tej spółce, które obecnie nie jest wykorzystywane do nowej działalności – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

12.10.2022

NSA: To podatnik rozlicza podatek, nie spółka

PIT Doradca podatkowy

Spółka z o.o., która odkupuje od udziałowca udziały w celu ich dalszego umorzenia, nie jest zobowiązana jako płatnik do poboru podatku w związku z tą czynnością. Dobrowolne umorzenie udziałów w zamian za wypłacone udziałowcowi wynagrodzenie stanowi na gruncie podatku dochodowego odpłatne zbycie udziałów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

10.10.2022

MF: Jeśli uchodźca jest polskim rezydentem, musi płacić w Polsce podatki

PIT Ukraina

Przepisy podatkowe dotyczące Ukraińców pracujących w Polsce nie zmienią się - deklaruje Ministerstwo Finansów. Zastrzega też, że nie można manipulować liczeniem 183 dni pobytu w Polsce, obligującym do rozliczeń z polskim fiskusem. Daje też wyraźnie do zrozumienia, że wspomagamy uchodźców niebagatelną kwotą 16 mld złotych. Eksperci wskazują, że Ukraińcy powinni liczyć się z kontrolami ich rozliczeń.

10.10.2022

Stypendium dziecka nie pozbawia rodziców prawa do ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie - otrzymywanie przez dziecko stypendium, które jest zwolnione z PIT, nie pozbawia rodziców prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenia nie blokuje również osiągnięcie przez dziecko dochodu. W przypadku dzieci pełnoletnich ważny jest jednak limit zarobków.

08.10.2022

Pies pilnuje dokumentów w biurze rachunkowym, więc koszty mogą obniżyć podatek

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – biuro rachunkowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup i utrzymanie psa. Chodzi m.in. o karmę, weterynarza i szkolenia. Ważne jest jednak, by zwierzę pilnowało dokumentów przechowywanych u księgowego. Fakt, że biuro znajduje się w prywatnym domu, nie ma znaczenia.

06.10.2022

Minister: Samorządy mają się dobrze finansowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów CIT PIT

Samorządy są w dobrej kondycji finansowej, a ich dochody z podatków wzrosły o 67 proc. w porówaniu z 2015 rokiem - zapewnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jeszcze w tym tygodniu do samorządów ma trafić około 4,5 mld zł przyspieszonego wsparcia na pokrycie ubytków w bieżących dochodach.

05.10.2022

Gdy fiskus wie wszystko o VAT, powinien odpuścić jego dochodzenie po trzech latach

PIT VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Okres przedawnienia VAT trzeba skrócić z pięciu do trzech lat, bo fiskus i tak na bieżąco niemal wszystko wie o rozliczeniach tego podatku - postulują rzecznik małych i średnich przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi. Ministerstwo Finansów przygląda się tym propozycjom, a urzędnicy skarbowi mówią: najpierw uregulujmy naszą sytuację kadrowo-płacową.

05.10.2022

NSA: Rabat za udział w konkursie internetowym to nie wzbogacenie podatnika

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Rabaty w formie vouchera, karty podarunkowej czy kodu wymiennego otrzymane za udział w konkursach internetowych, niezależnie od tego, czy wartość jest określona kwotowo czy procentowo, nie stanowią przychodu podatnika biorącego udział w konkursie. Nie można w takiej sytuacji mówić o wzbogaceniu podatnika. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

04.10.2022
Prawo.pl