Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Zastosowanie zwolnienia określonego w tym przepisie, w kontekście wynajmu pokoi gościnnych, jest uzależnione od spełnienia łącznie kilku przesłanek. Celem takiego zwolnienia jest wspieranie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich, w gospodarstwach rolnych. Co ważne, nie każdy dochód z agroturystyki podlega pod zwolnienie, bowiem ustawodawca gwarantuje zastosowanie przepisów jedynie  co do dochodów uzyskiwanych z „podstawowych” usług agroturystycznych (wynajmu pokoi gościnnych i wyżywienia osób wynajmujących te pokoje).

Czytaj w LEX: Najem i dzierżawa lokali mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej >

 

Wątpliwości podatkowe przyszłej właścicielki agroturystyki

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zgłosiła się właścicielka gruntów rolnych, od których odprowadzany jest podatek rolny oraz nieruchomości, w szczególności budynku mieszkalnego w postaci domu jednorodzinnego położonego na terenie wiejskim. Wszystkie nieruchomości znajdują się na terenie prowadzonego przez wnioskodawczynię i jej męża gospodarstwa rolnego, stanowiąc elementy składowe wspólności majątkowej małżeńskiej. Na piętrze budynku znajduje się pięć pokoi gościnnych z łazienkami, które wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć pod wynajem osobom przyjeżdżającym na pobyty weekendowe albo kilkudniowy urlop. W cenę pobytu oprócz opłaty za nocleg wliczone byłoby również wyżywienie serwowane w jadalni znajdującej się na parterze budynku. Jak wskazała, nie planuje świadczyć innych rodzajów usług związanych z pobytem turystów na terenie prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Sprawdź w LEX: Czy produkcję wina oraz zwiedzanie winnic można opodatkować w ramach innych źródeł? >

 

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>

Odnosząc się do kwestii rachunkowych prowadzonej działalności, wnioskodawczyni ma zamiar wystawiać rachunki stanowiące potwierdzenie dokonania zapłaty za usługę świadczoną turystom. Zgodnie z prawem taki rachunek musiałby zawierać określone elementy m. in. datę jego wystawienia, numer, oznaczenie stron umowy, wskazanie na konkretny rodzaj wykonanych usług, ogólną sumę należności wyrażoną zarówno liczbowo jak i słownie oraz czytelny podpis wystawcy rachunku. Koniecznym jest wystawienie rachunku w dwóch kopiach, po jednej dla każdej strony umowy.

Czytaj również: Sprzedaż działek budowlanych przez rolnika podlega VAT >>

 


Tylko określona liczba pokoi podlega pod zwolnienie

Wnioskodawczyni planuje prowadzić działalność, z której osiągnięte dochody będą spełniać wszystkie warunki niezbędne do zwolnienia ich z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 przedmiotowej ustawy. Zdaniem dyrektora KIS, w sytuacji wynajmu pięciu pokoi w budynku mieszkalnym położonym w gospodarstwie rolnym można korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Jednocześnie nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu ani składania żadnej deklaracji do naczelnika urzędu skarbowego o korzystaniu ze zwolnienia.

Sprawdź w LEX: Czy ojciec i córka mogą w jednym budynku prowadzić dwie działalności agroturystyczne? >

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakładają żadnego obowiązku zgłaszania tego najmu do naczelnika właściwego urzędu skarbowego ani też zgłoszenia spełnienia warunków co do możliwości zastosowania zwolnienia, czy też składania jakichkolwiek deklaracji w tym zakresie. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają bowiem unormowań, które stawiałyby takie wymogi.

Zobacz procedurę w LEX: Zwolnienie od podatku dochodów z tytułu wynajmu pokoi gościnnych >

 

 Kim jest „osoba przebywająca na wypoczynku” 

W rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, osobą przebywającą na wypoczynku” w gospodarstwie agroturystycznym może być także pracownik odbywający podróż służbową. Przepisy ustawy podatkowej nie definiują, co dokładnie stanowi wypoczynek w rozumieniu tego przepisu, a podkreślenia wymaga fakt, że analizowany artykuł w ogóle nie posługuje się pojęciem "turystyki" czy "agroturystyki", a jedynie "przebywaniem na wypoczynku" w określonym miejscu. Tym miejscem są pokoje gościnne, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Innych warunków co do zwolnienia wskazanych dochodów z opodatkowania nie sfomułowano.

Sprawdź w LEX: Czy wynajem pokoi lub łóżek na szkolenia może podlegać zwolnieniu w ramach agroturystyki? >

Jednocześnie z analizowanego zwolnienia wyłączone są takie przychody, które nie wiążą się z dobowym czy też dłuższym wypoczynkiem po pracy. Zaliczyć do nich należy przykładowo przychody ze zorganizowanych wyjazdów, usług gastronomicznych, z organizacji szkoleń i warsztatów oraz zajęć dydaktycznych, bowiem głównym celem takich wyjazdów nie byłby wynajem pokoi w celu zapewnienia wypoczynku, lecz edukacja bądź realizacja zadań szkoleniowych. Przepis wymaga, aby przychody z tytułu wyżywienia pochodziły od osób przebywającym na wypoczynku połączonym z wynajmem pokoi, a nie były związane z pobytem w ogóle bez korzystania z pokoi gościnnych (wyrok NSA z 10 listopada 2022r. sygn. II FSK 901/22).

Czytaj w LEX: Najem a działalność gospodarcza >

Na marginesie należy dodać, że celem zachęcenia potencjalnych klientów, wnioskodawczyni zaznaczyła, że planuje korzystać z usług portali rezerwacyjnych i reklamować prowadzone usługi w internecie, w wyniku czego i wnioskodawczyni będzie korzystać z usług podmiotów zagranicznych, niemających siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski. Biorąc te okoliczności pod uwagę, obowiązek rozliczenia podatku VAT ciążyłby również na właścicielce agroturystki, która z otrzymanej faktury jednocześnie odliczałaby podatek naliczony i byłaby zobowiązana zapłacić podatek należny. Zatem niezbędna byłaby rejestracja podatniczki jako czynnego podatnika VAT w urzędzie skarbowym i składanie deklaracji VAT-9M za okres, którego import takich usług dotyczyłby.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 28 czerwca 2023r., nr 0112-KDIL2-2.4011.311.2023.3.MBN