Stwierdzenie nieważności decyzji. Prawo czy fasada?

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Każdy obywatel ma zagwarantowane konstytucyjnie prawo własności. Wszyscy jesteśmy zobowiązany do zapłaty podatku, ale tylko takiego, który wynika z ustawy. Dlatego podatnik ma wiele możliwości zaskarżenia czy wzruszenia niezgodnej z prawem decyzji. Żadna z tych możliwości nie może być pozorna ani fasadowa – pisze Marek Isański

30.01.2020

MF: Nie wszczynamy postępowań, by zatrzymać przedawnienie. Podatnicy nie wierzą

Ordynacja Doradca podatkowy

Eksperci zgodnie przyznają - fiskus od wielu lat wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską wskazuje jednak, że takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Skarbówka nie przyznaje się do błędów i wykorzystywania prawa. Doradców podatkowych tłumaczenia resortu jednak nie przekonują.

28.01.2020

Odmiejscowienie urzędów skarbowych zamiast pomóc może zaszkodzić

Ordynacja Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zapowiada dużą reformę postępowania podatkowego. Po zmianach podatnicy swoje sprawy będą mogli załatwiać w dowolnym urzędzie skarbowym. Ma to ułatwić kontakty z fiskusem. Może się jednak okazać, że w przypadku kontroli trzeba będzie jechać z dokumentami na drugi koniec Polski.

27.01.2020

Skarbówka przechwyciła transport chronionego węgorza

Ordynacja Administracja publiczna

Krajowa Administracja Skarbowa na przejściu w Budomierzu udaremniła nielegalny przewóz 150 kilogramów młodego węgorza europejskiego. Gatunek ten jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej – CITES. Jego wartość rynkowa może wynieść nawet 2,5 tysiąca euro za kilogram.

22.01.2020

Fiskus zamiast rozliczeń chce oceniać racjonalność prowadzenia biznesu

Ordynacja CIT VAT Spółki Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz częściej blokują zaliczenie niektórych wydatków do kosztów lub uniemożliwiają odliczenie VAT. Firma rozliczająca podatek u źródła nie może skorzystać z uproszczeń, jeśli nie udowodni istnienia tzw. substancji biznesowej. Zdaniem ekspertów, działania fiskusa utrudniają prowadzenie firm i zmuszają do płacenia wyższych podatków.

22.01.2020

MF przestrzega przed mailami o wszczęciu kontroli

Ordynacja Doradca podatkowy

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail na temat wszczęcia kontroli przez urząd skarbowy. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów – przestrzegł w poniedziałek resort finansów.

21.01.2020

Stosowanie klasyfikacji statystycznej ciągle pełne niejasności

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

NSA odmówił w poniedziałek podjęcia uchwały odpowiadającej na pytanie, czy wskazana przez składającego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej klasyfikacja statystyczna (PKWiU) stanowi element stanu faktycznego, a w konsekwencji, czy organ interpretacyjny związany jest powołaną klasyfikacją.

21.01.2020

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania skarbówki

Ordynacja Doradca podatkowy

Przeprowadzenie reformy administracji celno-skarbowej w Polsce było celowe – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem Izby, dzięki skonsolidowaniu służb celnych i skarbowych stworzono warunki do poprawy efektywności całego systemu poboru danin publicznych. Największe zastrzeżenia NIK budzi zaś obszar szeroko rozumianych spraw kadrowych.

20.01.2020

Można wznowić postępowania podatkowe w sprawie wykorzystania dowodów

Ordynacja

W czwartek, 16 stycznia, upływa ostatni dzień na składanie wniosków o wznowienie postępowań podatkowych w sprawach zakończonych ostatecznymi decyzjami podatkowymi. Chodzi o kwestię wykorzystywania w sprawie danego podatnika dowodów zebranych w innych postępowaniach – podatkowych i karnych.

15.01.2020

Sądy powinny badać wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W sprawach, w których interweniowaliśmy, sąd karny prawomocnie stwierdził brak podstaw do wszczęcia postępowania karnego skarbowego. Takie wszczęcia nie mogły wywoływać żadnych skutków prawnych. W demokratycznym państwie prawa administracja nie może czerpać korzyści z tego, że sama łamie przepisy – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

13.01.2020

Wstępne wypełnianie PIT-ów za przedsiębiorców trochę później

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

Zaproponowana przez rząd nowelizacja odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W efekcie uchwalonej w czwartek przez sejm ustawy nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym tego, jak wcześniej planowano.

09.01.2020

NSA: Można nakładać kary porządkowe po upływie terminu przedawnienia

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki

Nie tylko brak złożenia wyjaśnień, ale także złożenie ich w sposób niewystarczający, może zostać ukarane karą porządkową. Podatnik, który uważa, że kara została nałożona po upływie terminu przedawnienia może ewentualnie jej nie uiszczać i w odrębnym postępowaniu bronić słuszności swoich poglądów. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.

09.01.2020

Doradcy podatkowi zaskarżyli do TK przepisy o schematach podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Małe i średnie firmy Kontrola zarządcza

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy Ordynacji podatkowej nakazujące przekazywanie Szefowi KAS informacji o schematach podatkowych. Zdaniem doradców, przepisy naruszają tajemnicę zawodową. Ograniczają też wolność prowadzonej przez nich działalności gospodarczej i wykonywania zawodu.

07.01.2020

MF: Generator podatkowy może stworzyć dwa mikrorachunki

Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy

To nie błąd systemu - generator mikrorachunku podatkowego opublikowany na stronie podatki.gov.pl umożliwia wskazanie zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, a zatem możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

07.01.2020

Skarbówka tonie w nadmiarze pytań podatników

Ordynacja

Dodzwoniłeś się do infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, jesteś 99 w kolejce – taki komunikat coraz częściej słyszą podatnicy. W każdym miesiącu do informacji dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Zdaniem ekspertów, winna jest jakość uchwalanych przepisów i presja ze strony skarbówki.

07.01.2020

Wpłata podatków od stycznia tylko na indywidualne konto

Ordynacja

Od noworocznej środy podatnicy muszą rozliczać PIT, CIT i VAT wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku bankowego. Jest to tzw. mikrorachunek podatkowy. Jego numer można sprawdzić w specjalnym generatorze. Na mikrorachunek można wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

01.01.2020

Na wszelki wypadek firmy wolą raportować wszystko

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Obowiązek raportowania schematów podatkowych funkcjonuje już niemal rok. Przepisy w tym zakresie są jednak na tyle zagmatwane, że firmy – obawiając się grożących kar – dmuchają na zimne i na wszelki wypadek raportują wszystko. Jako schematy zgłoszono już ponad 5 tys. rozwiązań, jednak fiskus przyjął ok. 700. Duża część zgłoszeń nie była wcale potrzebna.

27.12.2019

Przedsiębiorcy na rozliczenie PIT przez skarbówkę jeszcze poczekają

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

W 2019 roku administracja skarbowa po raz pierwszy – w ramach usługi Twój e-PIT - przygotowała samodzielnie roczne rozliczenia PIT osób fizycznych. Od przyszłego roku rozliczenia przedsiębiorców też miały być zrobione automatycznie. Rząd zdecydował jednak, że będzie inaczej.

23.12.2019

Sędziowie administracyjni mogą być rzecznikami praw podatników

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Znaczenie ustanowienia najpierw NSA w czasie początku końca PRL, a potem w miarę rosnących potrzeb wojewódzkich sądów administracyjnych, jest nadal wielce niedoceniane - piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski z Fundacji Praw Podatnika. I dodają, w kontekście debaty o potrzebie powołania rzecznika podatników, że sądy administracyjne doskonale spełniają tę rolę.

20.12.2019
Prawo.pl