Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse

Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.

31.12.2021

Do 31 grudnia trzeba poinformować o realizowanej strategii podatkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

W Sylwestra, 31 grudnia, upływa termin na opublikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 rok. W tym czasie konieczne jest także zawiadomienie naczelnika urzędu o adresie strony internetowej, na której została zamieszczona informacja. Samej strategii do urzędu skarbowego wysyłać jednak nie trzeba.

29.12.2021

Aplikacja e-Deklaracje Desktop będzie działać tylko do końca 2021 roku

Ordynacja Rachunkowość

W piątek 31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, powinni je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).

27.12.2021

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.

23.12.2021

Zwolnienie z podatku od subwencji finansowej – czy aby na pewno?

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy nie cieszą się w ostatnim czasie sympatią polskiego ustawodawcy, patrząc choćby na rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu. Problematyczne są jednak także zasady zwolnienia z podatku umorzenia subwencji finansowej. W przyjętym rozwiązaniu może bowiem czyhać haczyk, a może zwyczajny błąd – piszą Mateusz Kamiński i Jakub Jankowiak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

22.12.2021

Od stycznia wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Niemal 29 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 301 złotych. Wzrost wysokości kar nakładanych na podstawie kodeksu karnego skarbowego ma związek z podwyższeniem kwoty minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 3010 złotych.

22.12.2021

Środowisko debatuje o przyszłości zawodu doradcy podatkowego

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Zawód doradcy podatkowego regulowany jest w 11 państwach UE, 16 krajów nie wyodrębniło go na razie, ale proces certyfikacji uprawnień powoli zaczyna się tworzyć. Zdaniem ekspertów, w Polsce można pójść wzorem niemieckim i rozważyć przyznanie przywilejów firmom obsługiwanym przez doradców. Są też pomysły dopuszczenia doradców do orzekania w sądach administracyjnych.

22.12.2021

Postępowania karne skarbowe tuż przed przedawnieniem ciągle problematyczne

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Pomimo posiadania od dawna stosownej wiedzy o kwestionowanych rozliczeniach podatkowych, organy zazwyczaj zwlekają do ostatniej chwili z inicjacją postępowania karnoskarbowego, co wzbudza uzasadnione podejrzenia co do motywów tej czynności procesowej. Pewne obawy rodzić może także różne podejście do oceny tych samych okoliczności - pisze Andrzej Suwiński, doradca podatkowy współpracujący z kancelarią Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

21.12.2021

Resort finansów tworzy Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od stycznia przyszłego roku inwestorzy będą specjalnie traktowani przez skarbówkę. Ich obsługą zajmie się Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Będzie ono udzielać wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. - Polska jest krajem przyjaznym dla inwestycji - podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.

20.12.2021

Wkrótce Polski Ład, a firmy szukają sposobów, by dalej zatrudniać na czarno

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Istnieje duże ryzyko, że wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku przepisy, dotyczące skutków podatkowych zatrudniania na czarno, nie sprawdzą się. W założeniu miały być walką z szarą strefą, jednak nieuczciwi przedsiębiorcy już szukają sposobów, by je obejść. Pytają księgowych i doradców podatkowych, co zrobić, by w dalszym ciągu móc zatrudniać pracowników na czarno i płacić im „pod stołem”.

20.12.2021

Ryczałt interesujący, ale przedsiębiorcom trudno znaleźć właściwą stawkę

Ordynacja PIT Polski Ład

Wchodzący w życie od stycznia Polski Ład wprowadza nowe stawki ryczałtu od przychodów. Ich konstrukcja może jednak spowodować, że przedsiębiorcom trudno będzie przyporządkować swoje usługi do poszczególnych stawek – chociażby dla informatyków zastosowanie mogą mieć trzy różne. Problemów dokłada skarbówka, która nie chce potwierdzać stawek w interpretacjach podatkowych.

16.12.2021

Skarbówka nie może odmawiać wydania interpretacji przepisów o schematach podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Organy podatkowe nie mają prawa odmówić jej wydania. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnicy mogą więc zadawać pytania w tym zakresie i oczekiwać odpowiedzi dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

15.12.2021

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego coraz bardziej popularne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów chwali się, że popularność e-Urzędu Skarbowego systematycznie rośnie. Z nowego systemu skorzystano już ponad 50,5 milionów razy, złożono również ponad 59 tys. pism ogólnych. Resort udostępnił właśnie nowe funkcje systemu. Są przeznaczone dla pełnomocników i ich mocodawców.

14.12.2021

Banki mogą blokować bieżące konta firm, zamiast rachunków VAT

Ordynacja VAT Finanse Poprawmy prawo

Przedsiębiorca, który zalega ze spłatą VAT, nie może przesłać urzędowi skarbowemu pieniędzy z konta służącego do płatności VAT. Prawo zaś pozwala bankom na dowolność, czy egzekucja zostanie przeprowadzona z rachunku podstawowego, czy z rachunku VAT. Najczęściej więc blokowane są bieżące konta firm, co powoduje paraliż ich funkcjonowania. Konieczna jest pilna zmiana prawa i doprecyzowanie przepisów.

14.12.2021

Skarga wysłana przez ePUAP pełna wątpliwości

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Poniedziałkowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca podpisów elektronicznych, wzbudziła duże zainteresowanie i dyskusję, zwłaszcza w środowisku pełnomocników. Jedni chwalą rozstrzygnięcie, inni twierdzą, że obowiązek umieszczania odrębnego podpisu na każdym z załączonych pism jest nadmiernym formalizmem, który komplikuje procedury i stwarza dodatkowe utrudnienia.

07.12.2021

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

06.12.2021

MF: Mocna pozycja doradców podatkowych na rynku usług dla firm

Ordynacja Doradca podatkowy

Postępująca modernizacja i digitalizacja przeobraziła metody pracy doradców podatkowych. Od 2022 roku będą się oni musieli zmierzyć z elektronizacją doręczeń, nakazującą każdemu doradcy podatkowemu wykonującemu zawód posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych oraz z e-fakturami – poinformowało Ministerstwo Finansów, zapowiadając konferencję „25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego”.

06.12.2021

Prof. Modzelewski: Prawa podatkowego nie da się już zrozumieć

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nikt nie jest już w stanie przeczytać ze zrozumieniem wszystkich przepisów podatkowych. Jest tego za dużo, nie bardzo wiadomo, czy obowiązują czy też nie, jakość przepisów międzyczasowych i epizodycznych sięga już dna. Cechą przepisów prawa podatkowego, które dotyczą zwłaszcza podatków harmonizowanych, jest chaos, który pogłębia na co dzień radosna twórczość TSUE

03.12.2021

Klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania tylko do czynności po 2016 roku - mimo późniejszych korzyści

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Do zdarzeń, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 roku, nie może mieć zastosowania klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania, nawet jeśli korzyści podatkowe wystąpiły po tej dacie – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania twierdzi, że nie jest właściwe, aby moment osiągnięcia korzyści odczytywać jako moment dokonania czynności.

01.12.2021