Wyszukiwarka systemu Eureka znajduje się na eureka.mf.gov.pl. Aby z niej skorzystać nie trzeba zakładać konta, posiadać loginu ani hasła. Do systemu Eureka zostały przeniesione m. in.: interpretacje indywidualne i ogólne, wiążące informacje akcyzowe i stawkowe, objaśnienia podatkowe i broszury informacyjne. Wcześniej znajdowały się one m.in. w Systemie Informacji Podatkowej (SIP) oraz wyszukiwarce wiążących informacji akcyzowych (WIA) i stawkowych (WIS).

Wyszukiwarka systemu Eureka umożliwia odnalezienie informacji po:

  • frazie,
  • kategorii informacji,
  • autorze,
  • słowach kluczowych.

Wybraną informację można zapisać, wydrukować (w całości lub w części), dodać do ulubionych lub wyświetlić jej szczegóły (metadane i załączniki).

Zobacz również: Interpretacje i wiedza podatkowa są teraz w Eurece >>

 

 

Eureka jest, ale trudno z niej korzystać

Uruchamiając Eurekę, resort finansów tłumaczył, że jest to nowoczesne narzędzie, które w prosty i szybki sposób zapewnia dostęp do jednolitego i aktualnego stanowiska organów administracji skarbowej w zakresie interpretowania i stosowania przepisów prawa podatkowego i celnego.

W praktyce, jak się okazuje, z nowego systemu trudno jest korzystać. Poważne zastrzeżenia mają podatnicy, przedsiębiorcy i doradcy podatkowy. To duży problem  - zwłaszcza teraz, gdy cały trwa wdrażanie przepisów Polskiego Ładu.

- Eureka to bardzo potrzebny system informacji o interpretacjach… niestety to wszystko pozytywnego, co mogę o nim powiedzieć. Próbowałem wiele razy korzystać, ale chyba nie jestem na tyle rozgarnięty, żeby zrobić to efektywnie. Niestety, nie polubiliśmy się z Eureką. Gdy pojawiła się, uznałem, że to dopiero początki, taki wiek dziecięcy z wadami, z których wyrośnie – mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK w Toruniu, kierownik katedry prawa finansów publicznych.

Czytaj też: Niewydanie interpretacji podatkowej w terminie >

Nasz rozmówca opowiada, że niedawno chciał przejrzeć objaśnienia podatkowe. Znalazł dwa. - To nie jest chyba sukces, bo przecież wydano ich znacznie więcej. Oczywiście znalazłem je na stronie MF, ale po co w takim razie Eureka? Bardzo doceniam system CBOSA (chodzi o wyszukiwarkę orzeczeń sądów administracyjnych), który po prostu lubię – komentuje prof. Morawski.

 

Dostęp do interpretacji podatkowych nie może być utrudniony

Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi zwraca z kolei uwagę, że duże skomplikowanie polskiego prawa podatkowego, które pogłębione zostało przez wprowadzenie w życie postanowień Polskiego Ładu powoduje, że wielu podatników ma wątpliwości co do rozumienia przepisów. W tej sytuacji, zaznacza, dużego znaczenia nabierają nie tylko orzeczenia sądów administracyjnych, ale również wszelkiego rodzaju komunikaty, broszury, wyjaśnienia, a przede wszystkim, interpretacje wydawane przez ministra finansów i organy podatkowe. Istotny jest więc sprawnie działający system umożliwiający wyszukiwanie interpretacji.

Czytaj też: Kontrola merytoryczna interpretacji podatkowych dokonywana przez sąd administracyjny >

Prosta wyszukiwarka interpretacji jest konieczna

- Stary system wyszukiwania interpretacji indywidualnych i ogólnych nie był idealny. Pozwalał jednak na sprawne wyszukanie interesujących nas interpretacji. Nowy system noszący nazwę Eureka, niestety nie działa tak skutecznie. Znacznie trudniej znaleźć w nim potrzebne informacje. Mimo podobnych reguł wyszukiwania i takiej samej bazy źródłowej daje inne wyniki niż stara wyszukiwarka. Jest to istotna zmiana na gorsze – uważa Arkadiusz Łagowski.

Jego zdaniem, proces wyszukiwania interpretacji został mocno ograniczony i utrudniony. Być może to tzw. choroba wieku dziecięcego, a system będzie udoskonalany i za jakiś czas osiągnie użyteczność porównywalną do starego, a być może nawet lepszą. Może to jednak trwać miesiącami, a nawet latami.

 


Co ciekawe, stara wyszukiwarka (sip.mf.gov.pl) nie została jeszcze zamknięta, ale nie jest ona zasilana bieżącymi interpretacjami. Można przez nią wyszukiwać tylko interpretacje archiwalne. Zdaniem Arkadiusza Łagowskiego, być może rozwiązaniem byłoby uaktualnienie jej zasobów, tak aby z obu wyszukiwarek korzystać równolegle, do czasu aż nowa uzyska odpowiednią użyteczność.

Do nowego systemu zastrzeżenia ma także Monika Brzostowska, doradca podatkowy w kancelarii KiB. Jej zdaniem, Eureka nie działa sprawnie, a problemem jest wyszukiwarka. - Znalezienie po frazach, jak i słowach kluczowych, określonych pism w dużej mierze nie przynosi oczekiwanych wyników. Oczywiście interpretacje indywidualne chronią tylko podatnika w jego indywidualnej sprawie, niemniej jednak warto śledzić retorykę dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – mówi Monika Brzostowska.

Czytaj też: Interpretacje podatkowe w orzecznictwie sądów - wybrane problemy proceduralne >

Eureka działa w ukryciu, ale ma kilka zalet

Jacek Olczyk, prawnik w GWW, punktuje z kolei, że Ministerstwo Finansów nie przeprowadziło żadnej szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej dotyczącej wprowadzania Eureki. Zwraca także uwagę, że na stronach Izb Administracji Skarbowej czy też Krajowej Informacji Skarbowej nadal aktywne pozostają linki do  starej wyszukiwarki interpretacji (SIP) jako narzędzia wyszukującego interpretacje przepisów prawa podatkowego. O nowym Systemie Informacji Celno-Skarbowej Eureka jest tylko drobna wzmianka o jego dostępności na podatki.gov.pl. Wielu doradców podatkowych nadal korzysta ze starej wyszukiwarki, będąc w przeświadczeniu, że uda się tam znaleźć najnowsze interpretacje.

Zdaniem Jacka Olczyka, Eureka ma jednak swoje trzy znaczące zalety względem wcześniejszego systemu.. Po pierwsze została wydłużona długość sesji przeglądania znalezionych interpretacji. Sesja w SIP trwała około godziny, a po tym czasie przeglądanie znalezionych wyników na liście nie było możliwe. SIP resetował znalezione wyniki i należało cały proces wyszukiwania rozpoczynać od początku. Po drugie, został rozbudowany sposób otwierania znalezionych wyników w nowej karcie przeglądarki oraz eksport wyników na dysk. Wydaje się on bardzie intuicyjny niż było to w SIP. Wreszcie po trzecie, Eureka działa szybciej niż SIP, a wczytywanie nowych stron z wynikami trwa znacznie krócej.