Fiskus pozwala odliczyć wynagrodzenia influencerów, ale nie własnej załogi

CIT PIT

Skarbówka przyznaje, że wydatki na współpracę z influencerami mieszczą się w zakresie ulgi na ekspansję. Spółka może więc dwukrotnie odliczyć dwukrotnie wypłacone im wynagrodzenie - raz jako koszt uzyskania przychodu i drugi raz jako koszt działań promocyjno-informacyjnych w ramach ulgi. Dyrektor KIS inaczej traktuje jednak pracowników marketingu. Twierdzi, że ich wynagrodzenia nie podlegają uldze.

19.10.2023

Ulga dla samotnego rodzica dopiero po orzeczeniu rozwodu

PIT

Matka w trakcie rozprawy rozwodowej nie może rozliczyć się na preferencyjnych zasadach, nawet jeśli faktycznie samotnie wychowuje dziecko. Warunkiem skorzystania z ulgi jest uzyskanie prawomocnego orzeczenia sądu o rozwiązaniu małżeństwa. Nie ma znaczenia, że rozprawa ciągnie się od czterech lat i nie widać terminu jej zakończenia – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

14.10.2023

Jak obliczyć podstawę opodatkowania podatkiem handlowym

Prawo gospodarcze

Spółka świadcząca usługi montażowo-remontowe na rzecz konsumentów, którym towarzyszy sprzedaż materiałów (towarów), wlicza do podstawy opodatkowania daniną od sprzedaży detalicznej cały przychód ze sprzedaży tych usług oraz towarzyszących im towarów - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma znaczenia, czy to towary czy też usługi mają charakter dominujący w tym świadczeniu.

13.10.2023

Kiedy od sprzedaży auta wykupionego z leasingu trzeba zapłacić PIT

PIT

Przedsiębiorca zapłaci podatek od sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu, który wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz dokonał jego jednorazowej amortyzacji - stwierdził w interpretacji dyrektor KIS. Jednak sprzedaż auta wykupionego z leasingu o wartości początkowej nieprzekraczającej 1,5 tys. złotych nie powinna implikować powstania podlegającego opodatkowaniu przychodu z działalności gospodarczej.

12.10.2023

Jak skorzystać z ulgi na powrót

PIT

Mimo iż wprowadzenie ulgi na powrót miało zachęcić podatników do powrotu do kraju, trzeba bardzo dobrze przeanalizować swoją sytuację, by nie wrócić przedwcześnie. Definicje przeniesienia miejsca zamieszkania podatników i organów nie zawsze są jednoznaczne. Jednak mimo pewnych rozbieżności to rozwiązanie niewątpliwie może przynieść spore korzyści osobom, które już wcześniej myślały o powrocie do kraju.

08.10.2023

Darowizny od użytkowników aplikacji mogą być opodatkowane

Podatek od spadków i darowizn

Twórcy programów i aplikacji, którzy otrzymują darowizny od użytkowników, powinni sumować wszystkie wpłaty otrzymywane od poszczególnych osób w pięcioletnim okresie. Darczyńcą jest każdy użytkownik aplikacji o określonej nazwie (nick’u). Użytkowników aplikacji należy zaliczyć do III grupy podatkowej. W momencie przekroczenia kwoty wolnej od podatku należy wykazać wpłaty w zeznaniu i zapłacić podatek.

08.10.2023

Inwestycje w kryptowaluty ryzykowne dla fundacji rodzinnych

CIT Fundacja Rodzinna

Waluty wirtualne nie są papierami wartościowymi ani instrumentami pochodnymi. Nie stanowią też zagranicznych środków płatniczych, o których mowa w ustawie o fundacji rodzinnej - twierdzi fiskus. A według niego oznacza to, że obrót kryptowalutami wykracza poza zakres dozwolonej dla fundacji działalności gospodarczej i w efekcie nie ma ona prawa do zwolnienia z CIT. Eksperci wskazują jednak na inne argumenty.

06.10.2023

Brak akcyzy przy zmianach konstrukcyjnych samochodu osobowego na osobowy kempingowy

PIT

Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również dokonanie zmian konstrukcyjnych skutkujących zmianą rodzaju pojazdu. Jeśli chodzi o zmianę konstrukcyjną zmieniającą samochód osobowy na samochód osobowy specjalny kempingowy, jak niedawno stwierdził Dyrektor KIS, właściciel samochodu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego.

29.09.2023

Psycholog nie odliczy kosztów zajęć relaksacyjnych

PIT

Nie można uznać, że wydatki na udział w zajęciach relaksacyjnych wraz z kosztami zakupionego sprzętu potrzebnego do tych zajęć są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów podatników wykonujących zawód psychologa i psychoterapeuty. Tego typu wydatki mają charakter osobisty, co oznacza, że nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

28.09.2023

Sprzedaż z biletomatów zwolniona ze stosowania kas rejestrujących

VAT Rachunkowość

Dokonując sprzedaży biletów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą biletomatów, można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej. Ważne, zdaniem dyrektora KIS, są ewidencja i dowody dokumentujące transakcje, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji dotyczyła zapłata.

26.09.2023

Jak udowodnić prawo do ulgi rehabilitacyjnej na leki

Pacjent PIT Niepelnosprawność

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć wydatki na leki w wysokości ponad 100 zł miesięcznie. Przepisy wymagają, by udowodnić konieczność stosowania medykamentów, jednak nie precyzują, w jaki sposób. Według Ministerstwa Finansów pomocne mogą być wszelkie dowody, w tym m.in. zaświadczenia od lekarzy specjalistów, kserokopie recept oraz zalecenia przyjmowania leków specjalistycznych.

23.09.2023

Jak rozliczyć darowiznę motocykla wykupionego z leasingu

VAT

Darowizna motocykla, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, gdy przy wykupie nie odliczono VAT naliczonego, nie podlega opodatkowaniu VAT należnym. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

19.09.2023

Ulgi na innowacyjnych pracowników nie można rozliczyć w ramach postępowania nadpłatowego

CIT PIT Rachunkowość

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem, który uważał, że może rozliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników w trybie przepisów dotyczących zwrotu nadpłaty z tytułu nadpłaconych zaliczek PIT. Organ uznał, że po złożeniu zeznania za dany rok podatkowy skorzystanie z ulgi jest niedopuszczalne i dotyczy to zarówno miesięcy poprzedzających złożenie zeznania, jak też miesiąca, w którym zeznanie zostało złożone.

18.09.2023

Ulga na ekspansję tylko dla branży produkcyjnej

CIT PIT

Ulga na ekspansję polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów bezpośrednio wytworzonych przez podatnika i zbywanych na rzecz podmiotów niepowiązanych. Ulga umożliwia odliczenie wydatków dwa razy – zarówno jako koszty uzyskania przychodów, jak i w ramach samej ulgi (do kwoty 1 mln zł). Nie skorzysta z niej deweloper, który nie wykonuje działalności produkcyjnej.

15.09.2023

Wynagrodzenie członków rady uczelni to przychód z działalności wykonywanej osobiście

PIT

Rada uczelni to organ nowy, wprowadzony ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wynagrodzenie uzyskane z tytułu pełnienia funkcji członka rady uczelni nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, lecz należy je uznać za przychód z działalności wykonywanej osobiście. Tak w niedawno zmienionej interpretacji podatkowej stwierdził szef KAS.

14.09.2023

Wyjazd integracyjny pracowników nie stanowi przychodu do opodatkowania

PIT

Wydatek ze środków obrotowych pracodawcy na pokrycie kosztów wyjazdu integracyjnego nie stanowi przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a pracodawca jako płatnik nie ma obowiązku obliczenia, pobrania i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

12.09.2023

Przeniesienie prawa do korzystania z miejsca postojowego to nie sprzedaż nieruchomości

PIT

Miejsce postojowe naziemne jest wydzielone za pomocą namalowanych białych linii oraz numeracji, a jego przydział stanowi prawo przynależne mieszkańcom do zakupionych lokali mieszkalnych. W przypadku dalszej odsprzedaży takiego miejsca, prawa do jego korzystania nie traktuje się jako klasycznego prawa majątkowego, w wyniku czego pojawiają się wątpliwości związane z jego opodatkowaniem.

12.09.2023

Jak liczyć wydatki eksploatacyjne związane z pojazdami na potrzeby CIT estońskiego

CIT

Ustalając wartość ukrytych zysków oraz wartość wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, w przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych na cele mieszane, należy brać pod uwagę wartość wydatków w kwocie brutto (wraz naliczonym podatkiem VAT) - stwierdził w interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

11.09.2023

Robot musi być przemysłowy, inaczej nie ma ulgi

CIT Rachunkowość

Zakup robota nie zawsze daje prawo do preferencji. Przedsiębiorca odliczy ulgę na robotyzację pod warunkiem, że zakupione przez niego nowe urządzenia mają „zastosowanie przemysłowe”, czyli do produkcji towarów. Według fiskusa, preferencja nie przysługuje, jeśli przedsiębiorca wykorzystuje urządzenia np. handlu, logistyce czy transporcie. Pierwsze wyroki sądów w tej sprawie są jednak niejednolite.

11.09.2023

Najem nie odbiera ulgi mieszkaniowej

PIT Nieruchomości

Fiskus nie każe dopłacać podatku tym, którzy przy zakupie nieruchomości skorzystali z ulgi na własne cele mieszkaniowe, a następnie wynajęli lokal innym osobom. Według dyrektora KIS przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Eksperci radzą jednak, by w razie wątpliwości wystąpić o własną interpretację.

09.09.2023