Doradcy podatkowi skarżą przepisy o exit tax

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Komisja Europejska zajmie się polskimi przepisami dotyczącymi podatku od wyjścia tzw. exit tax. Zdaniem doradców podatkowych, naruszają one regulacje wynikające z dyrektywy ATAD. Jeśli KE uzna przedstawione argumenty, Polska będzie musiała zmienić przepisy.

27.03.2019

CIT-8 można składać do końca października 

CIT Prawo gospodarcze

Termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8 za 2018 r. został wydłużony do 31 października 2019 roku. Jak poinformował we wtorek resort finansów, decyzja ta ma ułatwić m.in. najmniejszym podatnikom CIT składanie zeznań podatkowych.

26.03.2019

PKO BP jest największym podatnikiem w Polsce

Finanse publiczne CIT

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski zapłaciła w 2017 roku 1 mld 97 mln 539 tys. 517 tys. zł podatku dochodowego. To oznacza, że bank ten ten jest największym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Takie dane podało we wtorek Ministerstwo Finansów w informacji o rozliczeniach podatkowych największych firm za 2017 rok.

26.03.2019

Ulga podatkowa dla gier wideo z poszanowaniem moralności i Traktatu Unii

CIT PIT

Rada Legislacyjna przy premierze oceniła, że przyznanie pomocy grom wideo o charakterze innowacyjnym, ale niekoniecznie kulturotwórczym, nie jest zgodne z Traktatem o funkcjonowaniu UE, który wspiera kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale nie na działalność innowacyjną.

24.03.2019

Koszty podatkowe trzeba rozliczać w czasie

CIT

Badając zagadnienie rozliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami poruszamy się w obszarze pojęcia niemającego definicji legalnej oraz wyłącznie w zakresie jednego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

21.03.2019

Fiskus przełknie kieliszek wina, ale cała butelka - ryzykowna

CIT PIT

Skarbówka potwierdziła właśnie, że jedzenie i napoje kupione podczas spotkania z klientem mogą być kosztem uzyskania przychodów firmy. Z najnowszej interpretacji wynika, że odliczyć można nawet wydatki na alkohol. Nie ma znaczenia, gdzie odbyło się spotkanie - w firmie czy restauracji, ani fakt, czy było skromne czy wystawne.

20.03.2019

Korekta 2018 roku na starych zasadach

CIT PIT

Korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., lecz dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r., powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 r. ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

18.03.2019

Niewykorzystany potencjał ulgi na badania i rozwój

CIT

Tylko 15 proc. nakładów, które zostały zainwestowane przez polskich przedsiębiorców w działania badawczo-rozwojowe w 2017 r. zostało zgłoszone do ulgi na badania i rozwój - wynika z analizy ekspertów CRIDO Ulga B+R. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują jej potencjał?. Z opracowania wynika również, że od 2016 r. organy podatkowe wydały ponad 500 indywidualnych interpretacji na temat tego odliczenia.

18.03.2019

Opodatkowanie bitcoinów trzeba doprecyzować

CIT PIT

Istotny wzrost zainteresowania obrotem kryptowalutami w Polsce doprowadził do konieczności wprowadzenia przepisów umiejscawiających je w systemie polskiego prawa podatkowego. Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wymagają poprawy.

15.03.2019

UE ma nową listę rajów podatkowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Unijny wykaz rajów podatkowych został zaktualizowany. W zeszłym roku 60 krajów wyeliminowało ponad 100 szkodliwych systemów podatkowych. Teraz na czarną listę zostało wpisanych 15 państw.

13.03.2019

Restrukturyzacja firmy wpływa na ceny transferowe

CIT

Pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności wewnątrz grup kapitałowych, dochodzi do wielu różnych transakcji. Mają one na celu usprawnienie zarządzania strukturą oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności. Bardzo istotne jest zidentyfikowanie transakcji restrukturyzacyjnych podlegających obowiązkom związanym z cenami transferowymi – tłumaczy Michał Mieszkiełło z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

12.03.2019

Podatek u źródła podwyższa koszty działalności

CIT PIT

Zasady, które miały uprościć rozliczenia podatku u źródła tzw. WHT, przyniosły zgoła odwrotny skutek. Z uproszczeń właściwie nie da się skorzystać. Niektóre firmy zamiast pobierać podatek od kontrahentów, płacą go z własnej kieszeni. Tylko po to, żeby uniknąć skomplikowanych i czasochłonnych procedur. Odzyskanie nadpłaconych danin może jednak okazać się niemożliwe.

12.03.2019

Dla kogo nowa ulga na innowacje i rozwój

CIT PIT

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy o Innovation Box (znanego w innych krajach pod nazwą Patent Box, IP Box). Jest to preferencyjne opodatkowanie 5-proc. stawką dochodów z patentów i innych praw własności intelektualnych. Na ich rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać.

08.03.2019

Niektóre firmy CIT-8 złożą później

CIT

Ministerstwo Finansów planuje wydłużyć niektórym firmom termin składania CIT-8 aż do końca października. Do tego czasu mają zostać opracowane nowe rozwiązania, które uproszczą rozliczenie z fiskusem. Chodzi przede wszystkim o małe podmioty, fundacje i stowarzyszenia, których dochody są zwolnione z CIT.

05.03.2019

Fiskus coraz bardziej zainteresowany podmiotami powiązanymi i cenami transferowymi

CIT PIT

Organy podatkowe coraz dokładniej sprawdzają rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Jeszcze niedawno fiskusowi wystarczał sam fakt posiadania dokumentacji. Obecnie urzędnicy bardzo drobiazgowo weryfikują prawidłowość i rynkowość zawieranych transakcji. Na cenzurowanym są wszystkie podmioty powiązane, także te małe i działające tylko w Polsce.

05.03.2019

Uproszczenia i zwrot podatku u źródła nie takie oczywiste

CIT

Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.

04.03.2019

Rekordowo dużo zmian w prawie podatkowym

CIT PIT VAT

Rok 2018 był w Polsce jednym z najbardziej chwiejnych pod względem stabilności prawa podatkowego. Nowelizacje ustaw dotyczących podatków liczyły aż 362 strony, gdy całe prawo podatkowe ma ich 1330. To oznacza, że zmieniono 25 procent tego prawa - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

02.03.2019

Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych

CIT PIT VAT

Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.

28.02.2019