Prawo.pl
Po niemal miesiącu od wprowadzenia nowych regulacji w zakresie VAT w ramach pakietu e-Commerce, podatnicy mają coraz więcej wątpliwości. Międzynarodowe dostawy towarów do konsumentów stały się szczególnie problematyczne. Winne są temu nie tylko regulacje prawne, których treść jest zagmatwana i niejednoznaczna, ale również opublikowanie ustawy na ostatni moment.
Krzysztof Koślicki
26.07.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Para emerytów z południa Holandii przez lata uchylała się od płacenia podatku dochodowego. Małżonkowie twierdzili, że mieszkają w Szwajcarii i z tego powodu, ich zdaniem, nie musieli rozliczać się z holenderskim urzędem. Ostatecznie jednak musieli zapłacić zaległe podatki. Zostali też ukarani wysoką karą finansową.
Krzysztof Koślicki
23.07.2021
Domowe finanse PIT
Podatek dochodowy od osób fizycznych nie realizuje podstawowych zasad podatkowych, które winny być podstawowym miernikiem istnienia i kształtu wyboru form opodatkowania. Z całą pewnością nie odpowiada on zasadom dogodności i taniości opodatkowania, ale przed wszystkim sprawiedliwości podatkowej - pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
23.07.2021
PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Komisja Europejska przedstawiła pakiet aktów prawnych z obszaru przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zmiany mają na celu wzmocnienie unijnych regulacji. Propozycja KE przewiduje również stworzenie nowego organu na szczeblu unijnym, którego zadaniem będzie walka z praniem pieniędzy – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
22.07.2021
CIT Compliance Prawo unijne
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że pracodawca może odliczyć cały VAT od służbowych samochodów i paliwa, jeśli pracownicy parkują je pod firmą. Parkowanie pod domem pracownika daje możliwość jazd prywatnych, co blokuje prawo do pełnego odliczenia. Postanowienia firmowego regulaminu nie mają żadnego znaczenia, a problem z firmowymi samochodami cały czas istnieje.
Krzysztof Koślicki
22.07.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przychody pracowników urzędu z tytułu dodatków spisowych należy zaliczyć do przychodów wskazanych w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Dodatki nie są zatem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
PIT Administracja publiczna
W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw poz. 1316 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. Według premiera Mateusza Morawieckiego, ma to być kolejny zastrzyk 10 miliardów złotych z budżetu państwa dla przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
CIT Spółki Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

MF rusza z kolejną edycją akcji „Weź paragon”

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Resort nauczy m.in., jak rozpoznać błędny paragon.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Skarbówka domagała się podatku od pracownika, któremu pracodawca zwracał pieniądze za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych. Widziała tu przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. Po stronie pracownika stanął sąd administracyjny. W najnowszym wyroku stwierdził jednoznacznie – działanie fiskusa nie miało tu żadnych podstaw prawnych.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
PIT Doradca podatkowy
Zgodnie z ustawą o rachunkowości do ksiąg rachunkowych należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło. Podstawą zapisów tych zdarzeń w księgach rachunkowych są dowody księgowe. Ich celem jest stwierdzenie dokonania operacji gospodarczej. Ustawa nazywa je dowodami źródłowymi.
Krzysztof Kaźmierski
19.07.2021
Ordynacja Rachunkowość
Każdy płyn, który może zostać wykorzystany do papierosów elektronicznych sprzedawany w sklepach bądź innych punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami, podlega akcyzie. Sprzedawany płyn podlega też obowiązkowi banderolowania. Przypomniało o tym właśnie Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
19.07.2021
Akcyza Rachunkowość

Grupy VAT kuszące, ale projekt wymaga poprawek

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą firmom łączyć się w grupy i wspólnie rozliczać VAT.Doradcy podatkowi pomysł chwalą, ale nie wróżą mu dużej popularności. Ich zdaniem MF powinien rozważyć jeszcze większe uproszczenie przepisów – zwłaszcza, że składanie jednolitych plików kontrolnych przez grupy VAT może być szczególnie skomplikowane.
Krzysztof Koślicki
19.07.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Epidemia koronawirusa i utrudnienia w podróżach zagranicznych spowodowały, że osoby, które mieszkają w atrakcyjnych dla wczasowiczów miejscach i chciałyby na tym zarobić, mają ułatwione zadanie. Wynajmując pokoje gościnne, muszą jednak pamiętać, że zwolnienie podatkowe z tego tytułu jest obwarowane warunkami. Trzeba spełnić je wszystkie
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
17.07.2021
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów poinformował, że e-Urząd Skarbowy umożliwi wspólnikom spółki osobowej dostęp do danych identyfikacyjnych spółki. Dzięki nowej usłudze wspólnicy pół miliona spółek mogą bez przychodzenia do urzędu skarbowego, sprawdzić dane swojej firmy.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Nowe technologie Spółki
Lubelski Urząd Skarbowy, jako wyspecjalizowany w zakresie rozliczeń podatku u źródła przez firmy działające w Polsce, zaczął wysyłać wybranym podmiotom komunikaty ostrzegające. Przypomina w nich m.in. o konieczności dochowania należytej staranności. Zdaniem doradców podatkowych, może to być zapowiedź szerokiej akcji kontrolowania rozliczeń transgranicznych.
Krzysztof Koślicki
16.07.2021
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Psy skarbówki będą tropić koronawirusa

Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Jak informuje Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu uczestniczyła w pilotażowym szkoleniu psów służbowych w kierunku wczesnego wykrywania Sars-CoV-2 u ludzi. Osiągnięto wyniki skuteczności wykrywania na poziomie 95 proc. Wynik świadczy o niezwykłych możliwościach psów i ich nosów.
Krzysztof Koślicki
15.07.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zgodnie z ustaleniami z XII Forum Cen Transferowych (FCT) Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rekomendacji w zakresie wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe dla polskich podatników. Założeniem rekomendacji jest przedstawienie podatnikom jednolitych, spójnych wyjaśnień odnośnie wpływu pandemii na rozliczenia podmiotów powiązanych.
Marek Gwóźdź
15.07.2021
CIT PIT Doradca podatkowy
W lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Są także poziomki i jagody. Przy drogach ustawili się więc sprzedawcy. Mimo że – co do zasady – opodatkowaniu podlegają w Polsce wszystkie dochody, środki pochodzące ze sprzedaży owoców runa leśnego mogą być zwolnione z PIT. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.
Krzysztof Koślicki
15.07.2021
Domowe finanse PIT

Podatkami zaczynają rządzić algorytmy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Algorytmy, Big Data i Machine Learning zaczynają być w podatkach odmieniane przez wszystkie przypadki. Podatki odchodzą od papieru, a dostarczanie danych w sposób odizolowany i niepozwalający na ich analizę w szerszym kontekście przechodzi do lamusa. Dzięki algorytmom organy podatkowe stają się pomału jak Google czy Facebook, wiedząc o podatnikach często może i więcej niż oni sami.
Krzysztof Koślicki
15.07.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów JPK_V7K i JPK_V7M. Konsultowane zmiany mają związek z nowelizacją przepisów w podatku od towarów i usług, które wchodzą w życie w okresie od 1 lipca 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku. Opinie o nowych wzorach plików można zgłaszać do końca lipca.
Krzysztof Koślicki
14.07.2021
VAT Rachunkowość
Zbliża się termin rozliczenia podatku dochodowego za czerwiec. Trzeba będzie w nim wykazać subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju. Przedsiębiorcy od 1 czerwca otrzymują decyzje o wysokości umorzonej subwencji. Taki dokument stanowi podstawę do rozpoznania przychodu i naliczenia podatku. Rząd zapowiada zwolnienie z podatku, ciągle nie ma jednak przepisów w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
14.07.2021
CIT Rachunkowość Tarcza finansowa
Każda rozprawa przed WSA oraz NSA powinna uwzględniać ocenę wszczęcia postępowania karnego skarbowego z punktu widzenia wywołania wyłącznie skutku w postaci wydłużenia postępowania podatkowego. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze złą interpretacją przepisów, naciąganiem lub też obchodzeniem prawa podatkowego ze strony Krajowej Administracji Skarbowej
Agnieszka Czernik
14.07.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Fiskus nie będzie pobierał podatku od nagród przyznanych w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień - wynika z podpisanego w poniedziałek 12 lipca przez ministra finansów rozporządzenia. Nowe przepisy wejdą w życie od 14 lipca. Będą dotyczyły nagród o wartości powyżej 2 tys. 280 zł uzyskanych od 14 lipca 2021 r. do 11 marca 2022 r.
Krzysztof Koślicki
13.07.2021
Domowe finanse PIT Koronawirus szczepienia
Po ostatniej dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych raportowaniu podlegają także transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Zmiany w przepisach doprowadziły do sytuacji, że firmy muszą teraz sprawdzać klientów swoich kontrahentów. Doradcy podatkowi apelują do MF o zmianę przepisów - na razie bez skutku, liczą jednak, że jesienią resort złagodzi nowe obowiązki.
Krzysztof Koślicki
13.07.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Program "Polski Ład" nie zawiera propozycji likwidacji ulgi rehabilitacyjnej, w tym odliczenia na leki; ulga rehabilitacyjna jest odliczana od dochodu, a nie od podatku - podał resort finansów. Ustawa PIT nie przewiduje odliczenia wydatków na leki poniesionych przez emerytów - dodał.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2021
PIT Finanse Polski Ład

Prawo wpływa na powstawanie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Przepisy prawa podatkowego wymieniają dwa sposoby powstawania zobowiązania podatkowego. Pierwszym są zobowiązania powstające z mocy samego prawa, natomiast innym jest ich powstanie w drodze decyzji organu podatkowego. Istota stosunku zobowiązaniowego sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
Krzysztof Kaźmierski
12.07.2021
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
7 lipca w Tbilisi Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Jak tłumaczy resort finansów, to efekt prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki zwalczania oszustw podatkowych na gruncie prawa krajowego i międzynarodowego.
Krzysztof Koślicki
12.07.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Znamy już uzasadnienie do uchwały NSA dotyczącej wszczynania postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia. Stanowisko NSA ma szanse przyczynić się do zakończenia trwającego od wielu lat sporu o zakres kognicji sądów administracyjnych w sprawach, w których wydłużenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nastąpiło na skutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego.
Krzysztof Koślicki
12.07.2021
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Uważa się powszechnie, że ryczałt to najkorzystniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej opłacalna metoda - zwłaszcza jeśli mieszkanie ma więcej niż pięć lat. Wtedy lepiej rozliczać się w oparciu o zasady ogólne PIT. Można skorzystać z amortyzacji, podwyższyć koszty i nie płacić podatku. Duże znaczenie ma jednak forma posiadania - pełna własność hipoteczna czy własność spółdzielcza.
Krzysztof Koślicki
10.07.2021
Domowe finanse PIT
Już od 12 lipca zakup samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym ma być premiowany specjalną dotacją. Program przewiduje także wsparcie dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdu. Problem jednak w tym, że podatkowe zachęty są tu niewielkie. Co więcej – pracownicy, którzy korzystają ze służbowych elektryków mogą być zmuszeni do zapłacenia wyższego podatku.
Krzysztof Koślicki
09.07.2021
CIT PIT VAT Doradca podatkowy