Prawo.pl
Napiwki są źródłem zobowiązań płacowych - orzekł Sąd Najwyższy w sporze krupierki z kasynem gry. - To było świadczenie o charakterze premiowym, rekompensatą za minimalną płacę. A zatem powódka miała do niego pełne prawo także w okresie wypowiedzenia - podkreślił sąd i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2019
PIT Prawo pracy

Dobre prawo jest korzystne dla państwa i przedsiębiorców

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Zapobiegać, a nie leczyć – taka idea zdaje się przyświecać zmianom systemu podatkowego i regulacjom dotyczącym polskich przedsiębiorców. Wśród gwałtownych przemian nie zabrakło jednak miejsca na zatroszczenie się o uczciwych przedsiębiorców i ocieplenie relacji na linii podatnik-skarbówka z korzyścią dla obu stron – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Michał Kanownik
07.08.2019
Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) - ostrzega Ministerstwo Finansów. I przypomina, że urzędy skarbowe nie wysyłają e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku.
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Ordynacja VAT Małe i średnie firmy
Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Oznacza to, że w swoim rozstrzygnięciu nie może oprzeć się na stwierdzeniu naruszenia przepisu postępowania lub przepisu materialnego prawa podatkowego, którego w skardze nie podniesiono. Potwierdził to NSA. Sprawa trafi do ponownego rozpoznania.
Grażyna J. Leśniak
06.08.2019
Ordynacja
Przepisy ustawy o VAT nie pozwalają odliczyć VAT od wydatków na usługi gastronomiczne i hotelowe. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że podatku nie można odliczyć również, gdy usługi te będą odsprzedawane. Zdaniem ekspertów, to podejście jest zbyt restrykcyjne. Przepisy powinny być zmienione.
Krzysztof Koślicki
06.08.2019
VAT
Prowadzenie firmy to obecnie nie lada wyzwanie. Pozyskanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej wymaga tworzenia korzystnych warunków pracy i konkurencyjnych wynagrodzeń. Pracodawcy oferują dodatkowe nieodpłatne świadczenia, np. nocleg. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy takie świadczenie podlega opodatkowaniu – pisze Krzysztof Koniewski.
Krzysztof Koniewski
05.08.2019
PIT
Mieszkania wynajmowane przez firmy swoim pracownikom stają się źródłem sporów ze skarbówką. Problem potęgowany jest dodatkowo przez orzecznictwo sądowe. Wyroki – mimo braku zmiany przepisów – od jakiegoś czasu są niekorzystne dla firm. W rezultacie pracownicy muszą płacić dodatkowy podatek. Mieszkanie staje się ich przychodem ze stosunku pracy.
Krzysztof Koślicki
05.08.2019
PIT
To na pracowniku składającym wniosek o dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ciąży obowiązek przedłożenia dokumentów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Ich brak będzie skutkował zaliczeniem dofinansowania do przychodu ze stosunku pracy.
Grażyna J. Leśniak
03.08.2019
PIT Prawo pracy
Wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, ułatwienie w zgłaszaniu reklamacji dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, prawo do błędu zakładanie spółek bez utraty statusu rzemieślnika. To najważniejsze zmiany kolejnego pakietu dla firm, przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W piątek uchwalił je Senat.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Prawo gospodarcze
Ustawa wprowadzająca obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment i nową matrycę stawek VAT musi wrócić do Sejmu. W piątek Senat przyjął do niej dwie poprawki.
Agnieszka Matłacz
02.08.2019
VAT
Rząd chce systemowo zwolnić z podatku od czynności cywilnoprawnych transakcje związane z walutami wirtualnymi. Chodzi tu o umowy sprzedaży lub zamiany m.in. bitcoinów. Odpowiednie przepisy będą przyjęte w trzecim kwartale tego roku. Na razie zwolnienie obowiązuje tylko do końca 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
02.08.2019
Podatki i opłaty lokalne
Minister finansów, Marian Banaś, wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT. Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci. Ma to wesprzeć politykę społeczną państwa.
Krzysztof Koślicki
02.08.2019
VAT
Ministerstwo Finansów rozpoczęło w czwartek konsultacje w sprawie opodatkowania VAT transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych. Chce wiedzieć, jak określić kryteria, które muszą zostać spełnione, aby zakwalifikować transakcje kartowe jako dostawę towaru lub świadczenie usług.
Grażyna J. Leśniak
02.08.2019
VAT
W każdy pierwszy piątek sierpnia wypada Międzynarodowy Dzień Piwa. Święto ustanowione przez Amerykanów było też obchodzone 5 sierpnia. Ale skoro piwo jest napojem, który raczej woli weekend, obchody uczyniono świętem ruchomym. Święto piwoszy to dobra okazja, żeby napisać o ważnych dla branży piwnej podatkowych wyrokach polskich i unijnych sądów – zwłaszcza, że ostatnio sporo się w tym zakresie wydarzyło – pisze Radosław Maćkowski.
Radosław Maćkowski
02.08.2019
Akcyza
Spółki, które chcą złożyć sprawozdanie finansowe zatwierdzone po terminie muszą się liczyć z tym, że nie prześlą go za darmo. Z kolei zarząd wyrejestrowanej spółki, który nie złożył dokumentów przed wykreśleniem, nie ma już możliwości dopełnienia obowiązków. A za brak złożonego sprawozdania grozi grzywna lub więzienie.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Rachunkowość Spółki Prawo gospodarcze
Wpłata na własne konto gotówki otrzymanej od rodziców nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zapomniał jednak, że NSA w identycznej sprawie zajął niedawno zupełnie inne stanowisko.
Krzysztof Koślicki
02.08.2019
Podatki i opłaty lokalne Finanse
W czwartek, 1 sierpnia 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dochodów osób przed 26 rokiem życia. Jeśli młodzi chcą skorzystać z tego uprawnienia, muszą złożyć swoim pracodawcom specjalne oświadczenia, że mają prawo do zwolnienia.
Krzysztof Koślicki
01.08.2019
PIT
Krajowa Informacja Skarbowa nie wyda interpretacji podatkowej, jeśli uzna, że prowadziłaby ona do unikania opodatkowania. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że odmowy udzielenia odpowiedzi z tego powodu to tylko margines załatwianych spraw. Powodów nieudzielenia wyjaśnień jest jednak znacznie więcej.
Krzysztof Koślicki
01.08.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Komisja Europejska odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od wyroku Sądu UE w sprawie podatku od handlu detalicznego w Polsce. Sąd UE stwierdził, że KE popełniła błąd uznając go za niedozwoloną pomoc publiczną. Wprowadzenie dodatkowej daniny nie jest więc jeszcze przesądzone.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
31.07.2019
CIT
Do 31 lipca 2019 r. należy zmienić oznaczenia literowe dla stawek VAT w kasach fiskalnych. Nie trzeba programować wszystkich oznaczeń. Wystarczy zaprogramować tylko te, których się używa. Zmiany w programowaniu stawek VAT można przeprowadzić samodzielnie – bez konieczności udziału serwisanta.
Krzysztof Koślicki
31.07.2019
VAT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie uniknie odpowiedzi na pytanie, czy prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, na podstawie dwóch zezwoleń, wymaga prowadzenia odrębnych ewidencji rachunkowych. NSA uchylił w całości zaskarżony wyrok sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Grażyna J. Leśniak
31.07.2019
CIT
Wprowadzenie w jednym wybranym przez podatnika miesiącu zwolnienia ze składek ZUS i umożliwienie zapłaty podatku ryczałtowo, w wysokości równej zaliczce z poprzedniego miesiąca, to jeden z postulatów przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, to ciekawa propozycja, ale szansę na akceptację ma tylko rozwiązanie dotyczące podatków dochodowych.
Grażyna J. Leśniak
31.07.2019
Ordynacja Małe i średnie firmy
Umowa leasingu rodzi poważne ryzyka związane z jej przedwczesnym wygaśnięciem, np. w wyniku kradzieży auta w okresie trwania umowy. Gdy leasingobiorca nie zgadza się z rozliczeniem przyjętym przez leasingodawcę i odmawia zapłaty, albo nie zgadza się na wysokość odszkodowania ten go pozywa. Udowodnienie w sądzie, że to pozwany ma rację jest jednak trudne. Dlaczego i na co uważać pisze radca prawny Mariusz Weiss.
Mariusz Weiss
31.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK, a także uszczelnienie VAT m.in. w handlu internetowym i eliminacja nieprawidłowości w akcyzie związanej z obrotem preparatami smarowymi - to część zmian wprowadzanych przez podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o VAT. Według Ministerstwa Finansów nowe przepisy mają uprościć życie podatników.
Krzysztof Sobczak Paweł Żebrowski
30.07.2019
VAT
Sprzedawca używający kas fiskalnych zapłaci 300 zł kary, jeśli nie będzie regularnie przeprowadzał okresowych przeglądów serwisowych urządzeń. W niektórych przypadkach brak serwisowania spowoduje konieczność zwrotu ulgi na zakup kasy. Wykaz serwisantów prowadzi Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
30.07.2019
VAT
Przedsiębiorca wystawia faktury do paragonów. Na paragonie w nazwie towaru jest wpisane opona rolnicza, natomiast na fakturze wystawionej do tego paragonu w nazwie towaru jest wpisana dokładna nazwa opony. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
Mariusz Jabłoński
30.07.2019
VAT
Wydawanie przez Ministerstwo Finansów objaśnień podatkowych powoli staje się tradycją. Problemem jest jednak to, że resort podpowiada działania, które nie mają potwierdzenia w przepisach. Zdaniem ekspertów, korzystanie z objaśnień jest ryzykowne. Za jakiś czas mogą się bowiem okazać źródłem sporów, których finał znajdzie się w sądzie.
Krzysztof Koślicki
30.07.2019
CIT PIT
Sprzedaż samochodu osobowego, który jest przedmiotem leasingu operacyjnego a po wykupie zostanie przeznaczony na cele prywatne i nie będzie dalej wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Sprzedający nie będzie występował w charakterze podatnika VAT.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2019
VAT
Podatnicy CIT mają w tym roku nowy obowiązek. Na druku CIT-14 muszą wykazać przychody odpowiadające łącznej kwocie wypłat z tytułu odsetek oraz dyskonta, dokonanych od 1 stycznia 2014 r. do 30 czerwca 2019 r. Deklaracja dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego.
Krzysztof Koślicki
29.07.2019
CIT

MF konsultuje formy opodatkowania PIT i CIT

CIT PIT Małe i średnie firmy
Do 5 sierpnia można przesyłać do Ministerstwa Finansów opinie dotyczące projektu kolejnych objaśnień przepisów podatkowych. Tym razem chodzi o wybór formy opodatkowania oraz wprowadzone ostatnio zmiany w zakresie opodatkowania PIT i CIT.
Krzysztof Koślicki
29.07.2019
CIT PIT Małe i średnie firmy