Przypomnijmy, że w tym roku zapadł bardzo ważny dla całej branży alkoholowej wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Trybunał w wyroku z 13 marca 2019 o sygnaturze C-195/18 stwierdził, że dyrektywa akcyzowa pozwala uznać za „piwo otrzymywane ze słodu” napój, stworzony na bazie brzeczki zawierającej mniej składników słodowych niż składników niesłodowych.

Ile piwa w piwie?

Słowem wyjaśnienia: tradycyjnie piwo wytwarzane było głównie ze słodów: jęczmiennych, pszenicznych, żytnich, palonych, wędzonych, itd. Natomiast coraz popularniejsze przy produkcji piwa stają się składniki niesłodowane (czyli tańsze niż słód) takie jak kukurydza, syrop glukozowo-fruktozowy czy ryż. Wyrok TSUE dotyczył produktu, w którym słodu, a w zasadzie ekstraktu słodowego w zasypie było mniej niż 8 proc. (resztę stanowił syrop glukozowy, kwasek cytrynowy oraz fosforan amonu i pożywki). TSUE zastrzegł że warunkiem uznania takiego specyfiku za piwo jest, by „cechy organoleptyczne tego wyrobu odpowiadały cechom organoleptycznym piwa”.

 

Polskie rozstrzygnięcie w sprawie napoju „piwopodobnego”

Jak się okazuje w podobnej sprawie (tyle że stricte podatkowej) dotyczącej bardzo podobnego specyfiku zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 czerwca br. (sygn. I GSK 932/16). Chyba przeszedł on bez większego echa, a jego rozstrzygnięcie jest bardzo ciekawe. NSA, powołując się na wskazany wyrok TSUE oraz uwzględniając cechy organoleptyczne wyrobu (w którym ponad 90 proc. składu stanowił syrop glukozowy, a 7 proc. stanowił ekstrakt słodowy), uznał że taki specyfik dla celów wymiary podatku akcyzowego piwem nie jest. Sąd podkreślił, że w wyniku badań w zakresie cech fizykochemicznych i organoleptycznych takiego napoju „ustalono w szczególności brak zapachu chmielowego, brak posmaku goryczki, niską trwałość piany oraz złe nasycenie dwutlenkiem węgla”.

Zobacz również: Problematyczne opodatkowanie VAT sprzedaży marihuany >>

To chyba dobra wiadomość dla koneserów złocistego, ale też bursztynowego (np. amber ale) lub ciemnego trunku (stout). No właśnie, piwo potrafi mieć różne barwy, ale też smak, konsystencję i zapach. Ciężko więc będzie dla celów akcyzowych jednoznacznie ustalić lub zdefiniować smak i wygląd piwa. Należy też pamiętać, że tradycja wytwarzania piwa liczy kilka tysięcy lat. To ponad setka stylów piwnych, z których wiele ma kilka-kilkanaście wariantów (jak np. styl IPA - India Pale Ale czy stout). Piwo to ogromna różnorodność i smakosze piwa będą kibicować organom administracji skarbowej oraz sądom żeby dobrze odnalazły się w tej różnorodności. Jak się okazuje polskie wdrożenie wyroku TSUE nie oznacza łatwego zysku dla tych browarów, które szły na skróty, oszczędzając na składnikach przy produkcji piwa.

Radosław Maćkowski, doradca podatkowy MVP TAX

Sprawdź w LEX:

Który z podmiotów wprowadza produkt w opakowaniu w sytuacji, gdy jeden browar produkuje i rozlewa piwo na zlecenie drugiego browaru? >

Piwo otrzymane ze słodu. Omówienie do wyroku TS z dnia 13 marca 2019 r., C-195/18 >

Mały browar produkujący piwo ze znakiem towarowym podmiotu trzeciego. Omówienie do wyroku TS z dnia 4 czerwca 2015 r., C-285/14 >