Prawo.pl

MF wyjaśnia, co można przywieźć z wakacji

Ordynacja Domowe finanse Akcyza
Ministerstwo Finansów opublikowało specjalny przewodnik. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy. Chodzi także o przewożenie przez granicę żywności, wyrobów tytoniowych i alkoholu.
Krzysztof Koślicki
30.07.2020
Ordynacja Domowe finanse Akcyza
Prawie 59 tysięcy wniosków o rozłożenie podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca 2020 roku. To ponad 2,6 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najczęściej dotyczyły podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z danych Ministerstwa Finansów.
Krzysztof Koślicki
30.07.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że dojazd z pracy do domu taksówką, za którą zapłaci pracodawca, nie jest przychodem pracownika. Firma w rezultacie nie musi pobierać od niego zaliczki na PIT. Zdaniem ekspertów, stanowisko fiskusa ucieszy pracowników. Dziwi jednak fakt, że organy podatkowe nie chcą podatku za przejazdy taksówką, ale autobusem już tak.
Krzysztof Koślicki
30.07.2020
PIT Rachunkowość
Zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych. Umowy na kwoty niższe niż 200 złotych rozlicza się jednak według innych zasad.
Krzysztof Koślicki
29.07.2020
PIT Rachunkowość
Nie ubywa wątpliwości dotyczących rozliczania korekt cen transferowych. W znowelizowanych przepisach o CIT i PIT wprowadzone zostało zagadnienie korekt, co powinno ułatwić prawidłowe postępowanie w przypadku korygowania rozliczeń międzygrupowych. Niestety podatnicy otrzymali jedynie warunki dokonania takich korekt, które zamiast odpowiedzi generują jednak kolejne pytania.
Marta Lango
29.07.2020
CIT PIT
Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Być może zaczną one obowiązywać już od początku przyszłego roku. Projekt zmian ma być przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2020 roku. Odliczyć będzie można wydatki m.in. na zakup robotów, oprogramowania, szkolenia pracowników.
Krzysztof Koślicki
29.07.2020
CIT PIT Rachunkowość
Główną pobudką występowania przez podatników o wydanie interpretacji indywidualnej jest jej funkcja gwarancyjna. Ochrona z interpretacji oznacza, że jeśli kontrola podatkowa przeprowadzona u podatnika wykaże nieprawidłowości w zakresie transakcji rozliczonej zgodnie z interpretacją, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty zaległości podatkowych
Oskar Wala
29.07.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

Założenia do budżetu państwa na 2021 rok przyjęte

Finanse publiczne Rachunkowość Administracja publiczna
W przyszłym roku inflacja wyniesie 1,8 proc., PKB wzrośnie zaś o 4 proc. W 2020 roku PKB spadnie jednak jeszcze o 4,6 proc. Stopa bezrobocia w 2021 roku ma wynieść 7,5 proc.. Polityka rządu ma być nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. Wynika to z przyjętych przez rząd we wtorek założeń do projektu przyszłorocznego budżetu.
Krzysztof Koślicki
28.07.2020
Finanse publiczne Rachunkowość Administracja publiczna
Do tej pory to naczelnicy poszczególnych urzędów skarbowych byli odpowiedzialni za przekazywanie 1 procenta na rzecz wskazanych przez podatników w rocznych PIT-ach organizacji pożytku publicznego. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmian w tym zakresie. Za przekazywanie darowizn będzie teraz odpowiadał tylko jeden urząd.
Krzysztof Koślicki
28.07.2020
Domowe finanse PIT
Warszawska skarbówka przypomina o obowiązku zgłaszania przewozu w bagażu gotówki w kwocie w wyższej niż 10 tysięcy euro. Zgłaszać trzeba m.in. wywóz pieniędzy poza Unię Europejską lub ich przywóz. Za brak zgłoszenia są kary. Straży granicznej pomagają dwa psy, które są przeszkolone do wykrywania waluty.
Krzysztof Koślicki
28.07.2020
Ordynacja Domowe finanse
Faktura, która nie odzwierciedla rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, nie daje prawa do zaliczenia jej do kosztów podatkowych. Sąd administracyjny tylko wyjątkowo może dopuścić dowód z zeznań świadków. Nie może jednak wyręczać organu podatkowego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
28.07.2020
CIT PIT
Praktyka pokazuje, że organy podatkowe oceniają tę samą transakcję w różny sposób. Jeśli tylko jedna ze stron ma taką interpretację, druga nie ma żadnej ochrony. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza przy rozliczeniach VAT. Nagminnie łamana jest wtedy zasada neutralności podatku. Wywołuje to niekorzystne skutki finansowe u podatników.
Krzysztof Koślicki
28.07.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Po wyroku TK szansa na wyższe dochody gmin od elektrowni wiatrowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych były niezgodne z Konstytucją. Po stronie gmin pojawia się więc szansa, że otrzymają zastrzyk środków finansowych – albo w formie zwiększonych wpływów z tytułu podatku od nieruchomości za 2018 rok ściągniętych od podatników, albo w formie rekompensaty otrzymanej z budżetu państwa
Adam Kałążny
27.07.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
W sytuacji, gdy podatnik sprzedaje towary na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w systemie sprzedaży wysyłkowej, nie ma obowiązku ewidencjonowania transakcji przy użyciu kasy rejestrującej. Zapłata musi być jedna dokonana w formie bezgotówkowej. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich towarów.
Wiesława Moczydłowska
27.07.2020
VAT
Najnowszy wyrok WSA w Łodzi jednoznacznie potwierdza, że wydatki bezpośrednio związane z zakupem walut wirtualnych można odliczyć od przychodu. Skarbówka uważała, że zakup urządzeń do kopania bitcoinów i energia elektryczna nie mogą być kosztem podatkowym. Sąd uznał jednak, że stanowisko fiskusa jest błędne. Wyrok został wydany w 25 dni.
Krzysztof Koślicki
27.07.2020
PIT

Wyrok sądu w 25 dni dzięki posiedzeniu w trybie niejawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne rozpatrują sprawy w ciągu kilku miesięcy. Wyjątkiem jest sąd warszawski, w którym na rozstrzygnięcie trzeba czekać dłużej. Najnowszy wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że na orzeczenie czasami wystarczy poczekać tylko 25 dni. Sposobem jest wniosek elektroniczny i badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.
Krzysztof Koślicki
27.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że sprawdzi nie tylko, czy spółki zobowiązane do złożenia danych faktycznie wywiązały się z zadania, ale także, czy zrobiły to rzetelnie. Póki co karać może za brak zgłoszenia. Wkrótce jednak nawet milion złotych kary może grozić tym, którzy podali nieprawdziwe dane. Co ważne, na nierzetelne spółki doniosą, np. banki.
Jolanta Ojczyk
27.07.2020
Spółki Finanse Compliance
Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym otrzymanym w darowiźnie na spłatę kredytu zaciągniętego wcześniej na realizację własnych celów mieszkaniowych pozwala na skorzystanie z ulgi w PIT. Organy skarbowe przyznają, że nie trzeba wówczas płacić podatku dochodowego od przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania.
Wiesława Moczydłowska
25.07.2020
Domowe finanse PIT

Opodatkowanie domków letniskowych pełne niejasności

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse
Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) jest w Polsce stosunkowo niski i często bagatelizowany. Tymczasem w przypadku nieruchomości wypoczynkowych, takich jak domki letniskowe, ustalenie wysokości podatku może być bardziej skomplikowane niż może się wydawać - szczególnie, jeśli zdecydujemy się zamieszkać w nim na stałe
Anna Pazurkiewicz
25.07.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Przekazanie rodzinie samochodu biznesowego czasem bez VAT

Domowe finanse VAT Małe i średnie firmy
Wycofując samochód z działalności gospodarczej na własne potrzeby lub darując go osobie z najbliższej rodziny, podatnik nie ma obowiązku opodatkowania VAT takiego przekazania. Ważne jednak, aby w momencie nabycia samochodu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. Podatnik nie powinien też przerabiać samochodu, aby nie podnosić jego wartości rynkowej.
Wiesława Moczydłowska
24.07.2020
Domowe finanse VAT Małe i średnie firmy
Prezes zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu powinien wskazać jej mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. Nie chodzi więc o samo istnienie jakiegokolwiek majątku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Dorian Lesner
24.07.2020
CIT Spółki Małe i średnie firmy

Sejm przyjął wykonanie budżetu państwa za 2019 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm zdecydował w piątek o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Podjął też uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za ubiegły rok. Dochody przyniosły nieco ponad 400 miliardów złotych. Deficyt wyniósł natomiast 13,7 miliardów.
Krzysztof Koślicki
24.07.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że wydatki na najem samochodu od wspólnika, w części na niego przypadającej, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej. Odliczyć można jednak koszty dotyczące użytkowania pojazdu. Zdaniem doradców podatkowych, takie podejście może być jednak ryzykowne.
Krzysztof Koślicki
24.07.2020
PIT Małe i średnie firmy
Zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych.
Krzysztof Koślicki
23.07.2020
PIT Rachunkowość
Ogłoszone w środę objaśnienia zajmują 123 strony. Ministerstwo Finansów zapewnia, że podatnicy będą korzystać z ochrony, jeśli się do nich zastosują. Stan faktyczny musi być jednak zbieżny z tym opisanym w objaśnieniach. Dokument dotyczy m.in.: PIT, CIT, VAT, rozliczania darowizn, podatku od przychodów z budynków, ulgi na złe długi i ujmowania strat.
Krzysztof Koślicki
23.07.2020
Koronawirus a prawo
Skarbówka stoi na stanowisku, że - dla potrzeb VAT - pojęcie transakcji wynikające z art. 19 Prawa przedsiębiorców należy kojarzyć z umową. Umowa ramowa nie jest jednak operacją handlową dotyczącą kupna lub sprzedaży towarów lub usług. Jej zawarcie tworzy dopiero płaszczyznę do zawierania transakcji – pisze Fryderyk Fila, doradca podatkowy.
Fryderyk Fila
23.07.2020
VAT Doradca podatkowy

Kara za nieterminowe wykonanie usługi nie jest kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Zapłata kary za nieterminowe wykonanie umowy jest karą za wadliwe wykonanie usługi. Tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka stoi na stanowisku, że kara ta nie może być kosztem podatkowym.
Wiesława Moczydłowska
23.07.2020
CIT PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Koronawirus spowodował, że część siłowni czy klubów jogi przeniosła się do sieci i udostępnia zajęcia online. Takie sesje są jednak obłożone pełną, 23-proc. stawką VAT. Powoduje to wyższe ceny. Klienci zaś oczekują, że ćwiczenia przez internet będą tańsze. Z 8-proc. stawki podatku mogą korzystać jednak nie tylko zajęcia tradycyjne.
Krzysztof Koślicki
23.07.2020
VAT
Gry planszowe zwykle nie są wyceniane na wyższe niż 10.000 zł kwoty. Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od takich składników majątku. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów - wyjaśnia Krzysztof Klimek, ekspert w LEX Księgowość.
Krzysztof Klimek
23.07.2020
CIT PIT

Sejm chce wyłączyć regułę wydatkową

Finanse publiczne Administracja publiczna
Do projektu nowelizacji ustawy o pracownikach delegowanych została przyjęta poprawka, która wyłączy inwestycje spod działania reguły wydatkowej. Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej grozi to ogromnym deficytem. Poprawka została przygotowana przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.
Krzysztof Koślicki
22.07.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna