Prawo.pl
Obowiązująca od stycznia 2020 roku nowa wersja informacji PIT-11 pozwala wykazać działania płatnika z zakresie tzw. ulgi dla młodych, która obowiązuje od 1 sierpnia 2019 roku. Przebudowana została m.in. część E oraz część G druku PIT-11. Dotyczą one rozliczenia dochodów młodych osób, które są zwolnione z podatku dochodowego.
Krzysztof Koślicki
16.01.2020
PIT
Najnowsze interpretacje skarbówki potwierdzają, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów, mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Zdaniem fiskusa, całość obowiązków wykonywanych przez wykładowców stanowi działalność twórczą. Nauczyciele nie muszą też dokumentować stworzenia dzieła. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.
Krzysztof Koślicki
16.01.2020
PIT Szkolnictwo wyższe
W czwartek, 16 stycznia, upływa ostatni dzień na składanie wniosków o wznowienie postępowań podatkowych w sprawach zakończonych ostatecznymi decyzjami podatkowymi. Chodzi o kwestię wykorzystywania w sprawie danego podatnika dowodów zebranych w innych postępowaniach – podatkowych i karnych.
Krzysztof Koślicki
15.01.2020
Ordynacja

Przedsiębiorcy przeciwni podatkowi cukrowemu

Domowe finanse Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia
Podatek od napojów słodzonych, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd, obniży konkurencyjność przedsiębiorstw i może przyczynić się do zwolnień pracowników. Jego negatywne skutki odczują też gospodarstwa domowe, rolnicy i budżet państwa. Doświadczenia innych krajów pokazują, że taki podatek nie ograniczył spożycia cukru – twierdzi Konfederacja Lewiatan.
Krzysztof Koślicki
15.01.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Finansów przypomina, że rozliczając dochody uzyskane w 2019 roku w Austrii i Słowenii trzeba uwzględnić zmienioną metodę unikania podwójnego opodatkowania. Dotychczasowo obowiązujące wyłączenie z progresją zostało zastąpione proporcjonalnym odliczeniem.
Krzysztof Koślicki
15.01.2020
PIT
Zatrudnianie Ukraińców przez polskie firmy jest już codziennością. Pracodawcy mają jednak problem. Nie wiedzą, jak opodatkowywać ich wynagrodzenia. Zwłaszcza, że muszą wystawić im także deklarację PIT-11. Wszystko zależy jednak od formy zatrudnienia. Inaczej podchodzi się do pracowników zatrudnionych na umowę o pracy, inaczej do zleceniobiorców.
Krzysztof Koślicki
15.01.2020
PIT
W zeszłym roku zmieniły się zasady rozliczania leasingu samochodów osobowych. Ograniczono możliwość pełnego zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych z tytułu rat leasingowych. W przepisach określono limity wartości aut, które dają możliwość zaliczenia do kosztów części raty leasingowej – w proporcji w jakiej limit pozostaje do wartości pojazdu.
Piotr Świstak
14.01.2020
CIT PIT
Wdrażanie usług on-line nie oznacza likwidacji urzędów skarbowych - poinformował wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Tomasz Słaboszowski. Jednocześnie zapowiedział "odmiejscowienie" urzędów skarbowych, by podatnik mógł korzystać z ich usług w dowolnej lokalizacji.
Krzysztof Sobczak
13.01.2020
CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Sądy powinny badać wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
W sprawach, w których interweniowaliśmy, sąd karny prawomocnie stwierdził brak podstaw do wszczęcia postępowania karnego skarbowego. Takie wszczęcia nie mogły wywoływać żadnych skutków prawnych. W demokratycznym państwie prawa administracja nie może czerpać korzyści z tego, że sama łamie przepisy – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
13.01.2020
Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Do końca stycznia 2020 r. PIT-11 będzie można wysyłać drogą elektroniczną tylko w najnowszej wersji formularza – czyli 25 - poinformowało Ministerstwo Finansów. I dodało, że ma to zapobiegać przesyłaniu elektronicznych PIT-11 za rok 2019 na wcześniejszych, nieobowiązujących wariantach formularzy.
Krzysztof Sobczak
10.01.2020
PIT Małe i średnie firmy
Nie każda płatność musi być dokonywana na rachunek z wykazu podatników VAT. Gdy płatność jest realizowana na rzecz podatnika zwolnionego z VAT, nie trzeba sprawdzać rachunku na tzw. białej liście. Podobnie, gdy płatność nie przekracza kwoty 15.000 zł.
Agnieszka Matłacz
10.01.2020
VAT
Skoro sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego podatnika, to sąd okręgowy nie powinien uchylać wyroku sądu pierwszej instancji i przekazywać sprawy do ponownego rozpoznania - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o niezłożenie deklaracji VAT-7 i świadomym unikaniu płacenia podatku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zaproponowana przez rząd nowelizacja odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W efekcie uchwalonej w czwartek przez sejm ustawy nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym tego, jak wcześniej planowano.
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

Sejm: Teraz komisje zajmą się budżetem na 2020 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm w czwartkowym głosowaniu nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów budżetu na 2020 r. oraz tzw. ustawy okołobudżetowej. Prace nad nimi będą kontynuowane w komisjach sejmowych. Według projektu budżet ma być zrównoważony - zarówno dochody państwa, jak i wydatki w tym roku mają wynieść po ok. 435,3 mld zł.
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Nie tylko brak złożenia wyjaśnień, ale także złożenie ich w sposób niewystarczający, może zostać ukarane karą porządkową. Podatnik, który uważa, że kara została nałożona po upływie terminu przedawnienia może ewentualnie jej nie uiszczać i w odrębnym postępowaniu bronić słuszności swoich poglądów. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.
Wiesława Moczydłowska
09.01.2020
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki
Wprowadzenie wstępnie wypełnionych deklaracji dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie nastąpi do połowy lutego tego roku, jak planowane tylko zostanie odsunięte w czasie i podzielone na etapy. Od lutego w udostępnionych podatnikom deklaracjach wskazywana będzie tylko kwota ulgi na dzieci.
Krzysztof Sobczak
08.01.2020
PIT Małe i średnie firmy

Sejm pracuje nad nową wersją budżetu na 2020 rok

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Podczas rozpoczętego w środę posiedzenia w Sejmie przeprowadzone zostanie pierwsze czytanie projektu budżetu państwa na 2020 rok. To drugie podejście do budżetu, ponieważ w związku z tym, że w listopadzie zakończyła się poprzednia kadencja parlamentarna, 23 grudnia rząd przyjął nową wersję projektu budżetu. - To pierwszy budżet bez deficytu - podkreśla Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
08.01.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Od kwietnia 2020 roku duzi podatnicy VAT, a od lipca wszyscy, zamiast deklaracji VAT będą już wysyłać do urzędu nowy typ pliku JPK_VAT. Resort finansów obiecywał, że zmiana będzie dużym ułatwieniem dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy nie będą miały łatwiej - będą musiały nadawać specjalne kody towarom i usługom. Trzeba też będzie dostosować programy księgowe.
Krzysztof Koślicki
08.01.2020
VAT
Anguilla, Bahamy, Fidżi, wyspa Guam, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Oman, Panama, Samoa Amerykańskie, Wyspy Samoa, Seszele, Trynidad i Tobago oraz Vanuatu - to raje podatkowe wymienione na liście opublikowanej we wtorek przez francuską administrację podatkową.
Krzysztof Sobczak
07.01.2020
CIT PIT VAT

Doradcy podatkowi zaskarżyli do TK przepisy o schematach podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Małe i średnie firmy Kontrola zarządcza
Krajowa Rada Doradców Podatkowych zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy Ordynacji podatkowej nakazujące przekazywanie Szefowi KAS informacji o schematach podatkowych. Zdaniem doradców, przepisy naruszają tajemnicę zawodową. Ograniczają też wolność prowadzonej przez nich działalności gospodarczej i wykonywania zawodu.
Grażyna J. Leśniak
07.01.2020
Ordynacja Domowe finanse Małe i średnie firmy Kontrola zarządcza

MF: Generator podatkowy może stworzyć dwa mikrorachunki

Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy
To nie błąd systemu - generator mikrorachunku podatkowego opublikowany na stronie podatki.gov.pl umożliwia wskazanie zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, a zatem możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
07.01.2020
Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy
Dodzwoniłeś się do infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, jesteś 99 w kolejce – taki komunikat coraz częściej słyszą podatnicy. W każdym miesiącu do informacji dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Zdaniem ekspertów, winna jest jakość uchwalanych przepisów i presja ze strony skarbówki.
Krzysztof Koślicki
07.01.2020
Ordynacja
Od początku stycznia obowiązuje rozporządzenie zmieniające zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wzór samej księgi nie uległ zmianie, ale przedsiębiorcom odeszło kilka żmudnych obowiązków. Nie trzeba już np. prowadzić ewidencji wyposażenia ani kart przychodów pracowników.
Krzysztof Koślicki
03.01.2020
PIT Małe i średnie firmy

Nowe formularze na podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Do 31 stycznia firmy muszą złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości. W tym roku po raz pierwszy w całym kraju wzory formularzy będą jednakowe. Na nowych drukach trzeba będzie odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
02.01.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Do tej pory skarbówka pozwalała na rozliczenie w kosztach wydatków na świadczenia na rzecz pracowników. Pakiety medyczne, prezenty czy imprezy dla rodzin były już reprezentacją i nie można było ich odliczyć. Najnowsza interpretacja potwierdza zmianę podejścia fiskusa – szczęśliwa i zdrowa rodzina to zadowolony i wydajny pracownik. Koszty można więc wykazać.
Krzysztof Koślicki
02.01.2020
CIT PIT

Nowi partnerzy w polskim Mazars

Rachunkowość Doradca podatkowy
Mazars powołował trzech nowych partnerów w Polsce. Zostali nimi: Jarosław Bochenek, Kinga Baran i Małgorzata Pek-Kocik. Firma w Polsce działa od 1992 roku. Świadczy usługi audytu, księgowości, doradztwa podatkowego i prawnego. W biurach w Warszawie i Krakowie zatrudnia blisko 300 specjalistów. Obsługuje ponad 800 podmiotów.
Krzysztof Koślicki
01.01.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
Od noworocznej środy podatnicy muszą rozliczać PIT, CIT i VAT wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku bankowego. Jest to tzw. mikrorachunek podatkowy. Jego numer można sprawdzić w specjalnym generatorze. Na mikrorachunek można wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.
Krzysztof Koślicki
01.01.2020
Ordynacja
W 2020 roku roku deklaracje PIT będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że nawet jeśli podatnik złoży swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty i tak będzie liczony dopiero od 15 lutego. A urząd ma na to 45 dni.
Krzysztof Sobczak
31.12.2019
Jeden rachunek do wpłacania podatków, wystawianie faktur tylko do paragonów z NIP, nowe zasady rozliczania zaliczek od wynagrodzeń pracowników, rewolucja w kosztach uzyskania przychodów – to tylko niektóre zmiany, które zaczynają obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Motywem przewodnim jest uszczelnienie systemu. Nie obędzie się też bez podwyżki podatków.
Krzysztof Koślicki
31.12.2019
CIT PIT VAT Akcyza
W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował znaczącymi konsekwencjami podatkowymi. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą – dłużnicy. Wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.
Krzysztof Koślicki
31.12.2019
CIT PIT