Zgodnie z nowelą przyjętą w środę przez Sejm, przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić w wysokości 17 proc. przychodów. Tymczasem, usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami - np. z tzw. kancelarii odszkodowawczych, mają być objęte 15-procentową stawką.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2020
Prawnicy Małe i średnie firmy
Sejm uchwalił w środę nowelizację przepisów ustawy o CIT i PIT. Chodzi o wprowadzenie tzw. estońskiego CIT dla polskich firm od 1 stycznia 2021 roku. Dzięki tym zmianom, przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku dochodowego.
Krzysztof Koślicki
28.10.2020
CIT Doradca podatkowy

Wkrótce duże zmiany w VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Na środowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w VAT. Chodzi m.in. o wprowadzenie tzw. pakietu Slim VAT i doprecyzowanie przepisów o wiążących informacjach stawkowych (WIS), JPK, wykazie podatników i kasach rejestrujących. Rząd chce także zmodyfikować system zwrotów VAT w ramach procedury Tax Free.
Krzysztof Koślicki
28.10.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
W niedawnym wyroku WSA w Warszawie zakwestionował możliwość obniżania podstawy podatku od nieruchomości komercyjnych o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. To kolejne orzeczenie prezentujące takie stanowisko. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednak jednolite – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.
Piotr Prokocki
28.10.2020
Ordynacja CIT Rachunkowość
Charakter umowy musi być oceniany niezależnie od faktu, że spółka to firma rodzinna. Jeśli czynności podejmowane przez podatnika wskazują na elementy zarządcze i kierownicze, to umowę należy zaliczyć do umów o podobnym charakterze do umowy o zarządzanie i kontraktów menedżerskich. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
28.10.2020
PIT Rachunkowość
Powołany w resorcie finansów nowy departament ma sprawować nadzór nad jednolitym stosowaniem przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, a także nadzór nad interpretacjami indywidualnymi oraz wiążącymi informacjami stawkowymi wydawanymi przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Nie będzie jednak mógł kierować spraw do NSA.
Wiesława Moczydłowska
28.10.2020
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
W ramach działań pomocowych dla branż dotkniętych ograniczeniami w związku z pandemią rząd zapowiedział zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok. Samorządy mają otrzymać rekompensatę ubytku w swoich dochodach z tytułu tego zwolnienia.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.10.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Wydana przez ministerstwo finansów interpretacja ogólna dotycząca rozliczania przychodów z tytułu wykorzystywania przez pracowników służbowych samochodów do celów prywatnych miała szanse zakończyć spory w tym zakresie. Okazuje się jednak, że wątpliwości pozostały. Resort skupił się tylko na umowach o pracę, a zapomniał o innych formach zatrudnienia.
Krzysztof Koślicki
27.10.2020
PIT Rachunkowość
Z najnowszej analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że dziewięć państw OECD zdecydowało się na obniżenie podatku, by stymulować gospodarkę w czasie pandemii. Kolejnych dziesięć zredukowało VAT na produkty (przede wszystkim środki medyczne) służące walce z koronawirusem. Polska tymczasem zmieniła przepisy, by wyższe stawki VAT można było stosować dłużej.
Krzysztof Koślicki
26.10.2020
CIT PIT VAT Koronawirus a prawo
W poniedziałek ogłoszony został projekt przepisów dotyczących zwolnienia z PIT szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
26.10.2020
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Od 27 października 2020 roku rozszerzony zostanie krąg osób uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Objęci nim zostaną również wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
26.10.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne PIT
W poniedziałek firmy po raz ostatni rozliczają VAT według dotychczasowych zasad. Za miesiąc będą już musiały wysłać nowy jednolity plik kontrolny, który zastąpi też deklaracje vatowskie. Problem jednak w tym, że nowe zasady zamiast upraszczać, tylko komplikują sytuację. Niejasne są chociażby nowe kody dla towarów i usług. Za błędy w raportowaniu będą groziły dotkliwe kary finansowe.
Krzysztof Koślicki
26.10.2020
VAT Rachunkowość

Skutki podatkowe nabycia spadku po ciotecznej babci

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nabycie spadku od siostry babci spadkobiercy, czyli siostry matki jego matki, skutkuje zaliczeniem takiego spadkobiercy do drugiej grupy podatkowej jako zstępny rodzeństwa. Ma to wpływ na wysokość podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie z podatku będzie w tym przypadku możliwe tylko do określonej kwoty.
Wiesława Moczydłowska
24.10.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Wciąż zdarza się, że Tax Free, zamiast do okazjonalnych zakupów w celach osobistych, jest wykorzystywany także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych. NIK wskazuje, że największym problemem systemu zwrotu podatku od towarów i usług na wschodniej granicy jest brak jednolitych metod skoordynowanego eliminowania nadużyć.
Agnieszka Matłacz
23.10.2020
VAT
Walcząc z finansowymi skutkami pandemii nie wykorzystano okazji, aby cofnąć lub trwale zmienić złe przepisy. Skupiono się bowiem na odwlekaniu szczególnie dotkliwych obowiązków na później – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu Konfederacji Lewiatan pt. „Co wiesz o zmianach podatkowych”.
Krzysztof Koślicki
22.10.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Rozliczenie wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu jest zależna od formy prawnej wykonywania przez niego zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego. Kwota zwrotu wydatków pełnomocnika z urzędu nie stanowi przychodu podatkowego, jeśli podatnik nie prowadzi księgi przychodów i rozchodów.
Wiesława Moczydłowska
22.10.2020
Prawnicy PIT Doradca podatkowy
W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost kontroli podatkowych polskich podatników, którzy do końca 2014 r. wykorzystywali spółki komandytowe zarejestrowane na Słowacji do wypłaty dywidend ze spółek kapitałowych (m.in. spółek cypryjskich oraz polskich). Obecnie sprawy te są lub za chwilę będą rozpatrywane przez sądy administracyjne – piszą eksperci z kancelarii GWW.
Artur Bubrowiecki Mariusz Tkaczyk
22.10.2020
Ordynacja CIT
Mimo zarządzenia o odwołaniu rozpraw i przeniesienia spraw na posiedzenia niejawne, w sądach administracyjnych istnieje możliwość składania przez strony wniosków o rozpoznanie sprawy na rozprawie. Ostateczna decyzja o trybie rozpatrzenia należy jednak do przewodniczącego wydziału lub do składu orzekającego. Zdaniem prawników, warto korzystać z tej możliwości.
Wiesława Moczydłowska
22.10.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Otrzymaną darowiznę można przekazać dalej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie nakładają obowiązku, aby otrzymaną w darowiźnie czy spadku rzecz trzymać przez jakiś czas. Właściwie można ją od razu przekazać dalej. Inaczej będzie tylko, jeśli zostanie ona sprzedana. Wtedy może bowiem pojawić się obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Krzysztof Koślicki
21.10.2020
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

60 wniosków do prokuratury za nielegalne doradztwo podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Nawet 50 tysięcy złotych kary mogą zapłacić osoby i firmy, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez wymaganych uprawnień. Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 takich podmiotów w Polsce. Do prokuratury trafiło w środę 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu.
Krzysztof Koślicki
21.10.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Przedsiębiorcy należący do sektora MŚP, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowej nie muszą mieć zgody Polskiego Funduszu Rozwoju na przeprowadzenie reorganizacji, która skutkuje sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności. W przypadku takich przekształceń umowa subwencji finansowej pozostaje w mocy i nie ma ryzyka utraty wsparcia.
Wiesława Moczydłowska
21.10.2020
CIT Rachunkowość
Nabycie własności tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn, jednakże z racji na powinowactwo stron umowy darowizny można uzyskać zwolnienie z podatku, pod warunkiem dopełnienia pewnych wymogów formalnych.
Adam Bartosiewicz
21.10.2020
Prawo cywilne Podatek od spadków i darowizn
Objaśnienia ministerstwa finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków nie wynikających z aktów normatywnych. A więc wbrew stanowisku resortu, podatnik dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi IP BOX może przygotować po zakończeniu roku. Z przepisów nie wynika, że ewidencje muszą być prowadzone na bieżąco.
Krzysztof Koślicki
21.10.2020
Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wprawdzie wydana interpretacja ogólna traktuje problem 50 proc. kosztów w sposób kompleksowy, to nie porusza wszystkich zagadnień, które budziły dotąd wątpliwości, zwłaszcza w branży IT. W dokumencie nie został bowiem skomentowany ani wyjaśniony w żaden sposób przepis określający rodzaje działalności uprawniające do zastosowania tej ulgi – piszą Agnieszka Wachowska i Joanna Jastrząb.
Agnieszka Wachowska Joanna Jastrząb
21.10.2020
PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy
We wtorek resort finansów opublikował objaśnienia dotyczące paragonów i faktur uproszczonych. Chodzi przede wszystkich o wyjaśnienie zasad dokumentowania transakcji do 450 złotych. Ministerstwo tłumaczy też kwestie ewidencjonowania faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
20.10.2020
VAT Rachunkowość
Od poniedziałku posiedzenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i wojewódzkich sądach administracyjnych położonych w obszarze należącym do strefy czerwonej odbywają się w trybie niejawnym. Zdaniem ekspertów przyspieszy to rozpatrzenie skarg, ale może pozbawić strony profesjonalnej argumentacji pełnomocników, która dla wyniku sprawy może okazać się bezcenna.
Wiesława Moczydłowska
20.10.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Latem fiskus rzadziej kontrolował, teraz będzie nadrabiał

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W ostatnim czasie niemal o 20 procent spadła liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych. Kontroli podatkowych było natomiast prawie o połowę mniej. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność fiskusa ma związek z pandemią. Jesienią kontroli może być jednak więcej, m.in. ze względu na niższe wpływy budżetowe.
Krzysztof Koślicki
20.10.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Okazuje się, że warto kierować niekorzystne rozstrzygnięcia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Z opublikowanego właśnie przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX raportu wynika, że aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał było korzystnych dla podatników. Wiele z nich ma istotne znaczenie dla stosowania prawa.
Krzysztof Koślicki
20.10.2020
VAT Doradca podatkowy

MF zachęca do kontaktów elektronicznych

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Resort finansów poleca korzystanie z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z jednostkami Krajowej Administracji Skarbowej. W wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych. Zalecenia MF mają związek z epidemią koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
19.10.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
JPK dla ksiąg rachunkowych należy wygenerować na żądanie organów podatkowych. Nie trzeba sporządzać ich automatycznie co miesiąc jak w przypadku JPK VAT – zapewnia Ministerstwo Finansów. Od 1 października br. podatnicy mają nowe obowiązki związane z JPK VAT. Składają oni JPK V7M lub JPK V7K, które zastąpiły zwykłe deklaracje podatkowe.
Wiesława Moczydłowska
19.10.2020
VAT Małe i średnie firmy