Prawo.pl
W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował znaczącymi konsekwencjami podatkowymi. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą – dłużnicy. Wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.
Krzysztof Koślicki
31.12.2019
CIT PIT
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. 1 stycznia wchodzi w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia czy oświaty.
Jacek Górski
31.12.2019
Ponad 2,2 mld zł zostanie wydane z Funduszu Pracy m.in. na staże i szkolenia lekarzy i dentystów - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej na 2020 r. Kolejna zmiana zakłada, że z funduszy NFZ możliwe będzie bezpośrednie finansowanie kosztów m.in. leków dla osób po ukończeniu 75. roku, bez konieczności przekazywania dotacji na ten cel z budżetu państwa.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.12.2019
Zawody medyczne
Ministerstwo Finansów planuje kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej w VAT. Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiada nowe otwarcie w tym podatku. Szczegóły mamy poznać w trakcie przyszłego roku. MF chce też oszacować wysokość luki w CIT.
Agnieszka Matłacz
30.12.2019
CIT VAT
Od stycznia 2020 roku pracodawca automatycznie będzie stosował zwolnienie z PIT dla młodych pracowników. Zatrudniony będzie zaś musiał złożyć oświadczenie, jeśli będzie chciał, by firma pobierała zaliczkę na PIT od jego wynagrodzenia. Płatnicy według innych zasad rozliczą także zaliczki na PIT, gdy pracownicy przekroczą próg podatkowy. Zmienia się też skala podatkowa.
Krzysztof Koślicki
30.12.2019
PIT Prawo pracy
Dalsze uszczelnienie CIT i optymalizacje podatkowe, kontrola zwrotów VAT, a także – co ma być nowością - uszczelnienie akcyzy to priorytety kontroli, jakie będzie prowadziła Krajowa Administracja Skarbowa w 2020 roku. W planach jest też rozbudowa systemu poboru podatków, a w przyszłości uruchomienie e-Urzędu Skarbowego.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2019
CIT PIT Akcyza Małe i średnie firmy Finanse
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że niepełnosprawny może w ramach ulgi rehabilitacyjnej rozliczyć w rocznym PIT wydatki na psychoterapię. Aby skorzystać z odliczenia wymagane jest posiadanie orzeczenia o jednym z trzech stopni niepełnosprawności. Konieczne jest też udokumentowanie poniesienia wydatków na spotkania z psychoterapeutą.
Krzysztof Koślicki
28.12.2019
Domowe finanse PIT
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 27 grudnia, nowelizację przepisów o podatku akcyzowym. Wcześniej Sejm odrzucił weto Senatu i zdecydował, że podwyżka akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe nastąpi 1 stycznia 2020 roku. Senat był przeciwny tej zmianie. Według szacunków resortu finansów wzrost akcyzy ma przyczynić się do wzrostu dochodów budżetu o 1,7 miliardów złotych w przyszłym roku.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Sobczak
27.12.2019
Akcyza
Obowiązek raportowania schematów podatkowych funkcjonuje już niemal rok. Przepisy w tym zakresie są jednak na tyle zagmatwane, że firmy – obawiając się grożących kar – dmuchają na zimne i na wszelki wypadek raportują wszystko. Jako schematy zgłoszono już ponad 5 tys. rozwiązań, jednak fiskus przyjął ok. 700. Duża część zgłoszeń nie była wcale potrzebna.
Krzysztof Koślicki
27.12.2019
Ordynacja
Już 1 stycznia 2020 roku miały wejść w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych. Resort finansów przyznał w poniedziałek, że trwają intensywne prace legislacyjne dotyczące implementacji tej dyrektywy, które jednak nie zostaną zakończone w terminie.
Krzysztof Koślicki
24.12.2019
VAT

Darowiznę na konto może wpłacić sam podatnik

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Podatnik, który otrzyma darowiznę od najbliższej rodziny w gotówce i sam wpłaci ją na własne konto, nie straci prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Nie ma obowiązku, aby przelewu dokonywał darczyńca. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
24.12.2019
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
W 2019 roku administracja skarbowa po raz pierwszy – w ramach usługi Twój e-PIT - przygotowała samodzielnie roczne rozliczenia PIT osób fizycznych. Od przyszłego roku rozliczenia przedsiębiorców też miały być zrobione automatycznie. Rząd zdecydował jednak, że będzie inaczej.
Krzysztof Koślicki
23.12.2019
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Pobór daniny będzie zawieszony do 1 lipca 2020 roku. Konfederacja Lewiatan apelowała o szybkie przyjęcie ustawy. Proponowała jednak, by podatek był naliczany dopiero od stycznia 2021 roku. Senat przyjął zmiany w zeszłym tygodniu.
Krzysztof Koślicki
23.12.2019
CIT
Przepisy zobowiązują lekarzy i dentystów do umieszczania nazwy wykonanej usługi na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jej identyfikację. Ministerstwo Finansów nie widzi problemu, ale zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie może naruszać zasady ochrony danych osobowych. Problemy rodzą też płatności kartą i faktury wystawiane do paragonów.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.12.2019
VAT Zawody medyczne RODO
Sejm uchwalił w piątek 20 grudnia br. nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada wspieranie budowy infrastruktury paliw alternatywnych oraz tworzenie zachęt finansowych dla nabywców pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi oraz producentów tego typu pojazdów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.12.2019
PIT

Sędziowie administracyjni mogą być rzecznikami praw podatników

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Znaczenie ustanowienia najpierw NSA w czasie początku końca PRL, a potem w miarę rosnących potrzeb wojewódzkich sądów administracyjnych, jest nadal wielce niedoceniane - piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski z Fundacji Praw Podatnika. I dodają, w kontekście debaty o potrzebie powołania rzecznika podatników, że sądy administracyjne doskonale spełniają tę rolę.
Tomasz Kozłowski Marek Isański
20.12.2019
Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Ministerstwo Rozwoju dostrzegło problem w interpretacji wymagającej odprowadzenia VAT od wartości majątku po śmierci przedsiębiorcy i prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Finansów. Zainteresowani problemem przedsiębiorcy i eksperci nie mają wątpliwości, że potrzebna jest szybka zmiana przepisów.
Jolanta Ojczyk
20.12.2019
VAT Małe i średnie firmy

KAS: Kontrole podatkowe rzadsze, ale bardziej skuteczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła o 17 proc. mniej kontroli podatkowych. Jednocześnie wzrosła skuteczność postępowań. W trafnym typowaniu podmiotów pomagają m.in. jednolite pliki kontrolne. Każdego miesiąca około 1,6 miliona podatników przesyła pliki JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
19.12.2019
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Firmy muszą już sprawdzać, czy rachunki bankowe ich kontrahentów są zgłoszone fiskusowi i znajdują się na tzw. białej liście. Od stycznia wpłata na niezgłoszone konto nie będzie mogła być kosztem. Od tych skutków uwolni jedynie zawiadomienie o wpłacie na rachunek spoza listy. Resort finansów przygotował już wzór dokumentu.
Krzysztof Koślicki
19.12.2019
CIT PIT VAT
Senat w środę przedłużył do 31 stycznia 2021 r. okres stosowania papierowych dokumentów dostaw wyrobów akcyzowych objętych monitoringiem w informatycznym systemie EMCS PL2. Uchwałę o przyjęciu noweli bez poprawek podjęto jednogłośnie, opowiedziało się za nią 97 senatorów.
Krzysztof Koślicki
18.12.2019
Akcyza
Niemal 25 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 260 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia. Od przyszłego roku będzie ono o 350 złotych wyższe niż obecnie.
Krzysztof Koślicki
18.12.2019
Prawo karne Ordynacja

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

VAT Spółki Małe i średnie firmy
Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach.
Krzysztof Koślicki
18.12.2019
VAT Spółki Małe i średnie firmy
Do prawa podatkowego coraz trudniej jest podchodzić z pozytywnym nastawieniem. Ustawodawca staje na głowie, żeby system jeszcze bardziej skomplikować. Problem chyba zaczął zauważać Senat. Sam TK też ma od dawna na temat tworzenia prawa jednoznaczne stanowisko. Wypada je więc przypomnieć - zwłaszcza teraz - przed końcem roku i maratonem nowelizacji.
Krzysztof Koślicki
17.12.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Po grudniowej zmianie przepisów podróżni mogą wwozić na teren Unii Europejskiej z innych krajów tylko pięć rodzajów owoców. Są to ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Inne rośliny przywożone do UE muszą posiadać specjalne świadectwo fitosanitarne.
Krzysztof Koślicki
17.12.2019
Domowe finanse
Ministerstwo Finansów udostępniło generator mikrorachunków podatkowych. Sprawa jest ważna, bo od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT podatnicy będą płacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, właśnie mikrorachunku podatkowego.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2019
Ordynacja
W zamian za tzw. współdziałanie można będzie uniknąć odsetek i kar z kodeksu karnego skarbowego. Współpracująca firma będzie też rzadziej kontrolowana, a urzędnicy będą bardziej przyjaźni. Takie nowe otwarcie w relacjach między podatnikami a fiskusem będzie możliwe już w lipcu przyszłego roku. Firmom może być jednak trudno uwierzyć w łagodne oblicze skarbówki.
Krzysztof Koślicki
17.12.2019
Ordynacja
Kwestia odsetek za zwłokę nie może być rozstrzygana w postępowaniu wymiarowym. Organy powinny wyjaśnić spór co do przerw w naliczaniu odsetek za zwłokę i zbadać, czy to opóźnienie powstało z winy podatnika. Sąd administracyjny powinien wskazać podstawę prawną rozstrzygnięcia w kwestii przerw w naliczaniu odsetek. Potwierdza to najnowszy wyrok NSA.
Wiesława Moczydłowska
16.12.2019
Ordynacja
Producenci gier komputerowych spierają się z fiskusem o możliwość korzystania z autorskich, 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwości dotyczą problemu, czy gra może być uznana za dzieło autorskie. Fiskus twierdzi, że nie. Po stronie podatników staje jednak sąd.
Krzysztof Koślicki
16.12.2019
PIT
Wpłata na własne konto gotówki otrzymanej od najbliższej rodziny nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Pieniądze trzeba przekazać przelewem. Potwierdza to regularnie fiskus. NSA nie jest jednak tak rygorystyczny w tej kwestii i dopuszcza wpłaty gotówkowe na konto. Skarbówka upiera się jednak przy swoim.
Krzysztof Koślicki
14.12.2019
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Blogerzy - nieograniczone możliwości i bariery prawne

Nowe technologie Małe i średnie firmy
Osoby, które kilka lat temu założyły specjalistyczne blogi, przekształciły je w dobrze prosperujące biznesy oparte na sprzedaży autorskich  produktów. Dziś ci blogerzy są milionerami. Mówią o swoich autorskich metodach na innowacyjny biznes, wskazują też bariery, w tym przepisy, które nie ułatwiają im ekspansji.
Katarzyna Nowosielska
14.12.2019
Nowe technologie Małe i średnie firmy