Ministerstwo Finansów poinformowało, że usunięto już zakłócenie w funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego, który obsługuje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Rejestr oficjalnie nie działał więcod 13 do 16 lipca, i tych dni nie wlicza się do biegu terminów na dokonanie zgłoszeń.
MF podkreśla, że przedłużenie terminu dotyczy też spółek zarejestrowanych w KRS przed 13 października 2019 r. W ich przypadku ostatnim dniem na zgłoszenie będzie piątek 17 lipca 2020 r. To oznacza, że teoretycznie spółki, które zgłoszą beneficjentów do jutra, do godz 23.59 nie powinny obawiać się kary, która może wynieść do jednego miliona złotych. Dla nich bowiem zgodnie z art. 195 ustawy termin minął 13 lipca, czyli w dniu, w którym CRBR uległ awarii.

Czytaj w LEX: Obowiązki biur rachunkowych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu >

 


MF w komunikacie interpretuje nieprecyzyjne przepisy

Zgodnie z art. 60 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu 16 lipca 2020 r. w przypadku awarii lub zakłóceń organ właściwy w sprawach rejestru informuje o ich wystąpieniu i usunięciu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W takim przypadku do biegu terminów, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się okresu od chwili wystąpienia awarii lub zakłócenia wskazanych w informacji zamieszczonej w tym Biuletynie do chwili zamieszczenia informacji o ich usunięciu. Awaria rozpoczęła się 13 lipca, o czym MF poinformował. Tyle, że w art. 60 ust. 1 mowa jest jedynie o nowo rejestrowanych spółkach lub zmianach w KRS, o czym pisaliśmy na Prawo.pl w środę.  W dzisiejszym komunikacie resort doprecyzował, że wstrzymanie biegu dotyczy też terminu wynikającego z art. 195 ustawy.

Zobacz procedurę w LEX: Zgłaszanie informacji o beneficjentach rzeczywistych >

Zgodnie z nim termin na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych dla spółek wpisanych do KRS przed 13 października 2019 roku upłynął 13 lipca 2020 roku -  po dziewięciu miesiącach od tego dnia, czyli 13 lipca 2020 roku.  Według resortu termin dla spółek zarejestrowanych w KRS przed 13 października 2019 r. upływa 17 lipca 2020 r.

Czytaj w LEX: Zakres niezbędnych danych pobieranych w kontekście prawidłowej identyfikacji beneficjenta rzeczywistego >

 

Interpretacja bez podstawy prawnej

Wojciech Kapica, współkierujący departamentem prawa rynków finansowych kancelarii SMM Legal, uważa jednak, że takie doprecyzowanie niewiele zmienia. - Dla spółek lepiej by było, aby resort wydał komunikat o odstąpieniu od nakładania kar administracyjnych za jednodniowe opóźnienie, na co w granicach uznania organ ma prawo, niż tworzyć niebezpieczne precedensy interpretacyjne – uważa.

Czytaj w LEX: Instytucja obowiązana według ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu >