SN: Odszkodowanie za dyskryminację to sankcja

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nieobniżenie pensum nauczycielce z niepełnosprawnością było przejawem nierównego traktowania i z tego powodu powinna ona otrzymać odszkodowanie. Powinno ono wynosić trzykrotność wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w dacie wyroku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że zawsze należy uwzględniać możliwości finansowe pracodawcy.

05.12.2024

Dodatek wiejski do likwidacji?

Kadry w oświacie

Sytuacja nauczycieli uległa odwróceniu - zwraca uwagę nasz czytelnik. Obecnie to większe miasta, a nie wsie, mają problem ze znalezieniem pracowników i to one powinny pomóc nauczycielom pokryć ich rosnące koszty utrzymania. Stąd po raz kolejny pojawia się pomysł likwidacji dodatku wiejskiego, wypłacanego przez gminy liczące do 5000 mieszkańców.

27.11.2024

Wzrosną stawki wynagrodzeń egzaminatorów - w tym na nowym stanowisku

Kadry w oświacie

Resort edukacji przygotował projekt nowego rozporządzenia ws. wynagrodzeń egzaminatorów - oprócz ogólnego wzrostu stawek określono zasady wyliczania pensji egzaminatora-weryfikatora. Po wejściu w życie uchwalonych w listopadzie zmian w ustawie o systemie oświaty, ma to być osoba, która zapobiegnie błędom przy sprawdzaniu prac.

26.11.2024

Tusk: Nauczyciel nie może zarabiać mniej niż przeciętna pensja

Kadry w oświacie

Obiecuję, że przyspieszymy prace nad projektem obywatelskim, nie będzie już zwłoki - zobowiązał się premier Donald Tusk podczas trwającego zjazdu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Premier wskazał, że obowiązkiem państwa, nas wszystkich, jest utrzymać polską szkołę i zawód nauczyciela na najwyższym możliwym poziomie.

22.11.2024

Wcześniejsza emerytura nauczyciela z prawem do urlopu?

Kadry w oświacie

Po zeszłorocznych zmianach w Karcie Nauczyciela część pedagogów nabyła lub wkrótce nabędzie prawo do emerytury stażowej. Niestety - niezależnie od tego, czy zechcą z tego uprawnienia skorzystać - z momentem jego nabycia, stracą możliwość wykorzystania urlopu dla poratowania zdrowia. Potrzebę zmiany w tym zakresie zgłosił nasz czytelnik w ramach akcji Poprawmy Prawo 2024.

22.11.2024

Z dyscyplinarką na stanowisku niepedagogicznym? Przepisy mało precyzyjne

Kadry w oświacie

Nauczyciel odsunięty od pracy za niewłaściwe zachowanie w teorii może dalej pracować w szkole, na stanowisku niepedagogicznym - alarmują posłowie Lewicy i pytają MEN o to, czy w przepisach jest luka. Resort edukacji do sprawy ustosunkowuje się w sposób lakoniczny, odsyłając do stanowiska MSWiA oraz przypominając, że to dyrektor odpowiada za bezpieczeństwo w szkole.

21.11.2024

Nie tylko nauczyciele mogą korzystać ze szkolnego funduszu socjalnego

Kadry w oświacie Prawo pracy BHP

Karta Nauczyciela przewiduje obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w szkole. Beneficjentami świadczeń mogą być nie tylko nauczyciele i ich rodziny, ale też inni pracownicy szkoły, emeryci i renciści, nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Organ prowadzący szkołę może stworzyć służbę socjalną powołaną do gospodarowania funduszem.

16.11.2024

Droga do pełnej transformacji cyfrowej CUW jest jeszcze długa

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Mimo rosnącej roli digitalizacji, większość Centrów Usług Wspólnych wciąż polega na tradycyjnych narzędziach obsługi jednostek, m.in. papierowym obiegu dokumentów. Chociaż wiele CUW z sukcesem wdrożyło nowoczesne technologie, nadal istnieją wyzwania związane z pełną integracją systemów, bezpieczeństwem danych oraz finansowaniem. A cyfryzacja procesów to większa efektywność, redukcja kosztów, przyspieszenie obsługi.

24.10.2024

Ważne zaplanowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Podczas planowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej trzeba pamiętać, aby rozróżnić, które zajęcia są prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a które mają charakter rewalidacyjny i organizowane są dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Trzeba też pamiętać, że przydzielanie zajęć powinno odbywać się zgodnie z kwalifikacjami.

22.10.2024

Nauczyciela emeryta można zatrudnić wyłącznie na czas określony

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczyciela, który zdecyduje się przejść na wcześniejszą emeryturę, można zatrudnić wyłącznie na czas określony - mówiła Agata Piszko podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój. Wynika to ze zmienionego przepisu Karty Nauczyciela, który pozwala zatrudnić takiego pedagoga wyłącznie w szczególnych przypadkach.

21.10.2024

Czy policjant, ucząc w szkole, musi przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z KRK?

Prawo karne Kadry w oświacie Policja

Policjant, tak samo jak nauczyciel, aby wykonywać swój zawód, musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, taka sama sytuacja normatywna dotyczy innych zawodów zaufania społecznego. Jeżeli z obowiązku wskazanego w treści art. 21 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym mają być zwolnieni przedstawiciele określonych zawodów, ustawa w tym zakresie powinna być znowelizowana - wyjaśnia Krzysztof Lisowski z LEX.

07.10.2024

Zgłoś kandydata na Super Dyrektora

Kadry w oświacie

Trwa zgłaszanie kandydatów do Ogólnopolskiego Konkursu Super Dyrektor. Zwycięzcę konkursu wybierze kapituła niezależnych ekspertów, a ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbędzie się w dniach 21-22 października 2024 r. Kandydatów mogą zgłaszać pracownicy placówek oświatowych, uczniowie, rodzice, a także organ prowadzący, organ nadzoru pedagogicznego, organizacje i instytucje współpracujące ze szkołą.

05.09.2024

Ponad 300 gmin bez szkolnych psychologów, samorządowcy bezradni

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Samorządy miały dwa lata, aby dostosować się do nowych obowiązków, jakie nakłada Karta Nauczyciela. Termin mija 1 września. Samorządowcy przekonują, że okres przejściowy był za krótki, aby wykształcić specjalistów. W aż 308 gminach wciąż nie udało się obsadzić ani jednego etatu psychologa - to problem głównie na tzw. ścianie wschodniej. Zdaniem ekspertów barierą są zbyt wyśrubowane wymagania postawione szkolnym psychologom.

26.08.2024

MEN o braku nauczycieli: Nie wakaty, a okienko transferowe

Kadry w oświacie

Bardzo chętnie porozmawiam o wakatach, kiedy nauczyciele i nauczycielki oraz dyrektorzy szkół podejmą decyzję, kto w jakiej szkole, w jakim wymiarze uczy. Te ruchy kadrowe właśnie teraz się dzieją. Porozmawiajmy o wakatach, kiedy będzie początek roku szkolnego, bo wtedy wyraźnie będzie widać, jakie są braki - mówiła w czwartek Barbara Nowacka pytana o wakaty w szkołach.

08.08.2024

MEN: Nie będzie zmian w przepisach o przedawnieniu "dyscyplinarek" nauczycieli

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje uchylenia przepisu ustawy covidowej z 2020 r., który wstrzymanie biegu przedawnienia karalności przewinień dyscyplinarnych nauczycieli uzależnia od decyzji Ministra Zdrowia. Apelował o to Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego napływały skargi, że uzależnienie terminu wstrzymania biegu przedawnienia karalności jedynie od decyzji Ministra Zdrowia zniwelowało jedyny sztywny wyznacznik zakreślający granice, w których powinno się zamknąć postępowanie dyscyplinarne.

05.08.2024

Reforma do poprawki? MEN nie wyklucza zmian w ocenianiu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Skomplikowana, nieczytelna i nieprzemyślana - tak mówiono o reformie, którą w zasadach awansu i oceniania nauczycieli wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Fala krytyki spadła zwłaszcza na kryteria, od których zależy nota, jaką uzyska nauczyciel. Problematyczne są też luki w przepisach, które pozostawiła po sobie poprzednia ekipa.

05.08.2024

Dodatek za wychowawstwo jest za niski? ZNP chce, by wynosił 500 zł

Kadry w oświacie Prawo pracy

Większość samorządów wypłaca dodatek za wychowawstwo w minimalnej, wynoszącej trzysta złotych, wysokości. To powinno się zmienić - podwyżki dodatku o co najmniej 200 zł oczekują nauczyciele. Ma to też iść w parze ze zmniejszeniem liczby dzieci w oddziałach szkolnych i przedszkolnych - według związkowców powinno być to 20 osób.

19.07.2024

Nowa emerytura nauczycielska

Kadry w oświacie Emerytury i renty

Więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli i świadczenia kompensacyjnego. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2024 roku. Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

18.07.2024

SN rozstrzygnie, czy uniewinniony nauczyciel może dostać dodatki za czas zawieszenia

Kadry w oświacie

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach, w związku z trwającym postępowaniem dyscyplinarnym, w przypadku wydania wobec niego prawomocnego orzeczenia uniewinniającego wypłaca się dodatki, do których nauczyciel nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia i stanowiły one element składowy jego wynagrodzenia. Pytanie zadał Sąd Okręgowy w Opolu.

15.07.2024

W piątek koniec roku szkolnego 2023/2024

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

21 czerwca świadectwa szkolne odbierze niemal 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. To rok, w którym było trzech ministrów edukacji, uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymali laptopy, zmieniono kuratorów, "odchudzano" podstawę programową oraz przyznano nauczycielom podwyżki o 30 lub 33 proc.

21.06.2024
1  2  3  4  5    29