W piątek koniec roku szkolnego 2023/2024

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

21 czerwca świadectwa szkolne odbierze niemal 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. To rok, w którym było trzech ministrów edukacji, uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymali laptopy, zmieniono kuratorów, "odchudzano" podstawę programową oraz przyznano nauczycielom podwyżki o 30 lub 33 proc.

21.06.2024

Dzieci w kryzysie na oddziale dziennym bez gwarancji edukacji

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pacjent

Nie ma nowej daty, od kiedy dzieci przebywające na dziennych oddziałach w centrach zdrowia psychicznego będą miały zagwarantowaną edukację szkolną. Ministerstwo Zdrowia odroczyło obowiązek dla centrów - tym razem bezterminowo. Oznacza to, że dziecko w kryzysie psychicznym może wypaść z systemu edukacji nawet na długie miesiące.

18.06.2024

WSA: Umowy szkoły z kościołem muszą być jawne

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Dyrektor szkoły zwlekała dwa miesiące z ujawnieniem korespondencji i umów, jakie placówka zawarła z kościołem i związkami wyznaniowymi. Wyjaśnienie, że była chora i nikt nie umiał obsługiwać ePUAP, nie spotkało się z aprobatą sądu. WSA orzekł, że dyrektor dopuściła się zarzucanej bezczynności – rozumianej jako niezałatwienie sprawy w terminie ustawowym, ale nie było to rażące naruszenie.

27.05.2024

ZNP: Nauczyciel nie jest od wszystkiego

Kadry w oświacie

Na nauczycieli nakłada się zbyt dużo zadań - nie mają oni przez to czasu na pracę z uczniami i odbija się to na zdrowiu pedagogów. W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia a także liczba zwolnień lekarskich. W 2020 roku z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia skorzystało 10 448 nauczycieli. W ubiegłym roku już 14 407 osób - podał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

22.04.2024

Dodatek za wysługę lat wlicza się do wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek za wysługę lat powinien być więc uwzględniony w podstawie wymiaru tego zasiłku. Pod warunkiem jednak, że pracodawca nie wypłaca go za okres pobytu na tym świadczeniu.

13.04.2024

Zamiast pracy pisemnej, wkuwanie na pamięć

Kadry w oświacie

Z forów internetowych i mediów społecznościowych wynika, że zakaz zadawania prac domowych nie wzbudził entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani wśród uczniów. Ci pierwsi zwracają uwagę na bałagan przy wprowadzaniu zmian, jak choćby wątpliwości dotyczące tego, czy rozporządzenie obowiązuje w szkołach niepublicznych. Ci ostatni i tak mają dużo pracy, a część z nich liczyła, że zadania domowe pomogą im poprawić średnią.

12.04.2024

Radny nie dorobi w urzędzie, ale w jednostce gminnej już tak

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Łączenie mandatu radnego z pracą w urzędzie gminy lub na kierowniczym stanowisku w podległej gminie jednostce, skutkuje wygaszeniem mandatu. Radny może jednak pracować na niższym stanowisku w jednostce gminnej oraz urzędzie innym niż ten, który obsługuje jednostkę, w której uzyskał mandat.

25.03.2024

Są przedszkolaki, brakuje nauczycieli wychowania przedszkolnego

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Narasta problem braku kadr w przedszkolach. Gminy apelują do MEN o ułatwienie dostępu do zawodu nauczyciela przedszkolnego, poprzez zmianę przepisów ich kształcenia. Swoje postulaty dotyczące edukacji przedszkolnej zamierza przekazać ministerstwu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Chce m.in. wyższych wynagrodzeń dla wychowawców i mniejszych grup dzieci.

18.03.2024

Powiązanie pensji nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem - projekt do komisji

Kadry w oświacie

Dalsze prace w Sejmie nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada powiązanie nauczycielskich wynagrodzeń ze średnią pensją w gospodarce odbędą się w komisji edukacji. Projekt przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale do Sejmu trafił jako inicjatywa obywatelska. Dwa lata przeleżał w sejmowej zamrażarce, jednak - jako projekt obywatelski - nie podlega zasadzie dyskontynuacji i w czwartek odbyło się jego pierwsze czytanie.

25.01.2024

Podwyżki rozczarowaniem dla nauczycieli, kłopotem dla samorządowców

Kadry w oświacie Finanse samorządów

Nauczyciele dostaną podwyżki wynagrodzeń. Rząd kończy prace nad budżetem i konsultuje projekt rozporządzenia określającego kwotę minimalnego wynagrodzenia pedagogów. Nikt jednak nie wydaje się szczególnie zadowolony. Według nauczycieli rząd nie zrealizował swoich przedwyborczych obietnic, samorządowcy chcieliby natomiast, by inaczej wyglądała kwestia finansowania podwyżek, bo pieniędzy może nie wystarczyć.

24.01.2024

Podwyżki dla nauczycieli od marca, ale z wyrównaniem

Kadry w oświacie

Rząd finalizuje prace nad budżetem na 2024 r. - zakłada on rekordowe podwyżki dla nauczycieli. Jak zapowiada minister edukacji pedagodzy mogą spodziewać się wyższych pensji w marcu, otrzymają też wyrównanie, bo rozporządzenie, które zakłada wzrost minimalnych wynagrodzeń, ma obowiązywać z datą wsteczną - od 1 stycznia 2024 r.

22.01.2024

Minister Nowacka: Wyższe pensje dla nauczycieli od marca

Kadry w oświacie

Od marca na konta nauczycieli mają trafiać wyższe pensje, z wyrównaniem za styczeń i luty. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zaznacza jednak, że decyzja w tej sprawie należy do prezydenta. Poszczególne stopnie nauczycieli mają otrzymać od 30 do 33 proc. podwyżki.

19.01.2024

WSA: Gmina może preferować nauczycieli na stanowisku dyrektorskim

Kadry w oświacie

Organ prowadzący szkołę ma prawo zadecydować o przyszłym kierownictwie placówki. Wyboru między osobą z kręgu menadżerskiego i nauczycielskiego musi jednak dokonać najpóźniej w chwili ogłaszania konkursu na stanowisko dyrektora. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Nie można jednak odstąpić od przeprowadzenia konkursu ani odmówić powierzenia stanowiska wyłonionemu kandydatowi.

13.01.2024

Od 1 stycznia 2024 r. zmiany dla nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne

Kadry w oświacie

Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się sposób dokonywania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli będących emerytami lub rencistami. Wysokość odpisu była wyliczana jako 5 proc. pobieranej przez nich emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego. Byli nauczyciele korzystający z funduszu niejednokrotnie nie chcieli podawać wysokości ich świadczenia, wskutek czego nie wiadomo było, jak wyliczyć wysokość odpisu.

29.12.2023

Dyrektorzy szkół niepublicznych z optymizmem patrzą w przyszłość

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Ponad jedna trzecia dyrektorów, uczestniczących w badaniu „Barometr Edukacji Niepublicznej” uważa, że sytuacja w oświacie w najbliższych miesiącach się poprawi. Źródłem nadziei są dla nich m.in. zmiany zapowiadane przez partie, które stworzą nowy rząd. Uzasadniając swój optymizm, badani wskazali na zmianę kierownictwa resortu edukacji, zapowiedzi podwyżek dla nauczycieli i „odchudzenia” podstawy programowej oraz spodziewane zwiększenie autonomii szkół.

12.12.2023

Przejście na świadczenie kompensacyjne wiąże się z odprawą

Kadry w oświacie Prawo pracy

Celem nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest zapewnienie nauczycielom środków utrzymania do czasu uzyskania przez nich pełnych uprawnień emerytalnych. W związku z przejściem na to świadczenie, należy im się odprawa. Uzyskanie do niej prawa zostało uzależnione od wymiaru zatrudnienia. Natomiast jej wysokość została powiązana ze stażem pracy w szkole.

04.12.2023

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe również w dniu wolnym od zajęć, ale tylko częściowe

Kadry w oświacie

Przepisy pozwalają dyrektorowi ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych - ich wymiar w danym roku szkolnym zależy od typu szkoły. Co istotne takie dni nie są dla nauczycieli dniami wolnymi od pracy, bo szkoła musi zapewnić opiekę uczniom, którzy do niej przyjmą. Problematyczna od lat jest natomiast kwestia wynagrodzenia nauczycieli za godziny ponadwymiarowe, których przecież w tym dniu nie realizują.

01.12.2023

Urlop szkoleniowy dla nauczyciela nie tylko na czas wykładów

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Nauczycielowi, który studiuje na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły, przysługuje płatny urlop szkoleniowy przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Wymiar tego urlopu zależy od trybu kształcenia. W ostatnim roku studiów, nauczycielowi przysługuje też dodatkowy urlop na przygotowanie pracy magisterskiej.

23.11.2023

MSiT: baza "Sportowe talenty" niezbędna, by tworzyć programy aktywizujące młodzież

Kadry w oświacie RODO

Informacje m.in. o wieku, płci, wzroście, wadze czy wyniku testów sprawnościowych wszystkich uczniów trafią do publicznej bazy, która ma monitorować sprawność fizyczną i wyłaniać talenty. Do RPO wpłynęły liczne skargi na tę ustawę. Na wątpliwości RPO odpowiada minister Przemysław Czarnek, który wskazuje, że zmiany były konieczne i wprowadzono je prawidłowo.

15.11.2023

Wybór dyrektora szkoły bywa problemem dla wójtów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Procedura wyboru dyrektora szkoły lub placówki oświatowej powinna zostać zmodyfikowana - zgodzili się uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój w Kazimierzu Dolnym. Zbyt duży formalizm w wyborze dyrektora może potem utrudniać efektywne zarządzenie szkołą i wpływać na późniejsze relacje między organem prowadzącym a dyrektorem szkoły.

21.10.2023