Doskonalenie nauczycieli już bez kolegiów
Najważniejsza zmiana to ograniczenie katalogu podmiotów, które będą uprawnione do prowadzenia doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nie będą już mogły prowadzić doskonalenia zawodowego nauczycieli zakłady kształcenia nauczycieli, tj. kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych, z uwagi na ich likwidację z dniem 1 października 2016 r.
Kurator oświaty zyska natomiast prawo do opiniowania planów pracy publicznych placówek doskonalenia nauczycieli. Inne będa także wymogi, jakie muszą spełnić dyrektorzy placówek doskonalenia nauczycieli - oprócz dotychczasowych wymogów uwzględniono konieczność wyrażania przez kandydata na dyrektora zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych.
W przypadku osób będących cudzoziemcami dodatkowym wymogiem do zajmowania stanowiska dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli będzie znajomość języka polskiego poświadczona zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim.
Wprowadzono dwa przepisy przejściowe dotyczące konkursów na stanowisko dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli ogłoszonych przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, a także do osób wyłonionych w wyniku tych konkursów.
Dowiedz się więcej z książki | |
![]() |
Finansowanie publiczne oświaty niepublicznej
|