Zaczynają się ferie, w różnych krajach różne restrykcje dla dzieci

Szkoła i uczeń Koronawirus

Od poniedziałku zaczynają się ferie, przed wybraniem się z dziećmi na europejskie stoki warto sprawdzić czy wystarczy negatywny test, czy konieczne są np. szczepienia. Podstawą w wielu krajach jest wiek dziecka. I tak we Francji, Austrii i Czechach najmłodszych - do 12. roku życia jeszcze nie dotyczą obostrzenia, po przekroczeniu tej granicy wieku sytuacja jest już inna. We Włoszech jeśli dziecko ukończyło 12 lat jest objęte obostrzeniami dla dorosłych.

16.01.2022

Dziecko może poprosić sąd o zgodę na szczepienie, ale nie zawsze skutecznie

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż budzą sprzeciw sporej części społeczeństwa - dotyczy to też szczepień dzieci. Wielu rodziców nie zgadza się na szczepienie, nawet gdy chce tego samo dziecko. Sporne kwestie w takich przypadkach rozstrzygać będzie sąd rodzinny, również gdy poprosi o to dziecko.

13.01.2022

Ranking "Perspektyw" 2022 - na czele Liceum Staszica w Warszawie

Zarządzanie oświatą

Miesięcznik "Perspektywy" przygotował ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Wynika z niego, że XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum.

12.01.2022

Nauczyciel szczepić się nie musi, medyk tak, ale nie wiadomo na co

Zarządzanie oświatą Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Wszyscy medycy i nauczyciele mają zaszczepić się do 1 marca - zapowiadał w grudniu resort zdrowia. Na razie zobowiązano do tego jedynie medyków - tyle że rozporządzeniem, które odsyła do złych przepisów. Jeżeli chodzi o pedagogów, ostatecznej decyzji nie ma - i wygląda na to, że obowiązkowych szczepień dla tej grupy zawodowej nie będzie.

12.01.2022

Powiaty: Przepisy o odwołaniu dyrektora do poprawki, ale nie tak, jak chce MEiN

Organ nadzoru pedagogicznego nie powinien ingerować w sferę stosunków pracowniczych łączących dyrektora szkoły lub placówki i organ prowadzący, wykonujący w stosunku do dyrektora czynności z zakresu prawa pracy - zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich i postuluje wykreślenie przepisów dotyczących możliwości odwołania dyrektora na polecenie kuratora.

11.01.2022

Oświatowa "Solidarność" nie zgadza się na zwiększenie pensum

Zarządzanie oświatą

Chcemy, by wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego było naliczane proporcjonalnie do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - deklaruje Oświatowa "S". Związkowcy nie zgadzają się natomiast na propozycje zwiększenia pensum pedagogów.

11.01.2022

Nie będzie dymisji kurator Nowak, jest protest Rady Medycznej

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Nie będzie dymisji małopolskiej kurator Barbary Nowak - stwierdził w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Pani kurator rzeczywiście tu niefortunnie się wypowiedziała, ale uważamy, że nie jest to powód do dymisji - dodał. Decyzja ta wywołała protest Rady Medycznej przy premierze, której część członków zagroziła nawet dymisją.

11.01.2022

Minister: Wyrównanie pensji nauczycieli w ciągu kilku dni

Kadry w oświacie Polski Ład

W dalszym ciągu podtrzymuję, że Polski Ład powoduje zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. Tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast to, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów bądź niezastosowaniu przepisów, wynikające być może również z braku doinformowania – powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

10.01.2022

Lex Czarnek: Kurator raczej nie odpowie za pochopne odwołanie dyrektora

Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W parlamencie trwają pracę nad wywołującą kontrowersje nowelą prawa oświatowego, tzw. „Lex Czarnek”. Ustawa da kuratorowi nowe kompetencje, w tym możliwość doprowadzenia do odwołania dyrektora, czasem z błahych powodów. Ale skutki błędnej lub pochopnej decyzji poniesie samorząd, gdy odwołany dyrektor wygra w sądzie.

10.01.2022

RPO: Szkoła powinna mieć procedury antydyskryminacyjne

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoła powinna lepiej zadbać o edukację antydyskryminacyjną. Uwrażliwiani na tego typu materię powinni być zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a kwestia przeciwdziałania dyskryminacji powinna znaleźć odzwierciedlenie w programach profilaktyczno-wychowawczych - wynika z raportu rzecznika praw obywatelskich.

08.01.2022

Rzecznik: Obniżenie subwencji na nauczanie języka mniejszości może być niezgodne z Konstytucją

Zarządzanie oświatą

Subwencja dla samorządu terytorialnego na nauczanie jęz. niemieckiego ma być bowiem mniejsza niemal o 40 mln zł. Kwota ta ma wesprzeć nauczanie jęz. polskiego w Niemczech.Może to budzić obawy co do zgodności m.in. z Konstytucją, zgodnie z którą Polska zapewnia wolność zachowania i rozwoju własnego języka obywatelom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych. MEiN odpowiada, że to kwestia zachowania symetrii.

07.01.2022

MEiN przypomina o nowym wzorze karty uczestnika zimowiska

Zarządzanie oświatą

Już niedługo część uczniów rozpocznie ferie zimowe - zimowiska i kolonie muszą przestrzegać wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Resort edukacji w komunikacie na swojej stronie internetowej przypomina, że obowiązuje nowy wzór karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

04.01.2022

Koniec przerwy świątecznej, szkoły wracają do pracy zdalnej

Zakończyła się bożonarodzeniowa przerwa świąteczna w szkołach i od poniedziałku 3 stycznia uczniowie wracają do nauki, ale na razie do zdalnej. Nauka stacjonarna w szkołach ma się rozpocząć 10 stycznia. W czwartek 6 stycznia przypada święto Trzech Króli, które jest dniem wolnym, a piątek 7 stycznia będzie w wielu szkołach dniem wolnym od zajęć z tzw. puli do dyspozycji dyrektora szkoły.

03.01.2022

We wtorek Sejm zacznie prace nad Lex Czarnek

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

4 stycznia br. w komisji sejmowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy - Prawo oświatowe, zwanego Lex Czarnek. Według projektu, jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

02.01.2022

Dyrektor liceum: W 2022 roku wirtualne podwyżki i zamordystyczna wizja szkoły

Kadry w oświacie

Porojektowane w tzw. Lex Wójcik przepisy karne wprowadzają do prawa oświatowego coś, czego trzeba się bać. Mają ewidentnie być batem na dyrektorów. A do tego Lex Czarnek zmierza do scentralizowanego systemu edukacyjnego podporządkowanego jednej osobie, czyli Czarnkowi - ocenia Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

01.01.2022

Minister zapowiada zmiany w Karcie Nauczyciela od kwietnia

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Zmiany w Karcie Nauczyciela muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu przyszłego roku - zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślał, że jest to konieczne, żeby w szkołach można było zaplanować arkusze organizacyjne na rok szkolny rozpoczynający się 1 września 2022 roku.

28.12.2021

Sejmik woj. opolskiego apeluje o niezmniejszanie subwencji na naukę mniejszości niemieckiej

Zarządzanie oświatą

Sejmik woj. opolskiego apeluje o niewprowadzanie poprawki dotyczącej zmniejszenia o blisko 40 mln zł subwencji na naukę języków mniejszości narodowych i regionalnych. Zgodnie z poprawką wprowadzoną do budżetu, kwota ta ma zostać przeznaczona na naukę m.in. języka niemieckiego w Polsce, a także wykorzystana na naukę języka polskiego poza Polską.

22.12.2021

Sygnaliści w szkołach - bez ustawy nie trzeba tworzyć procedur, ale lepiej to zrobić

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoły będą musiały posiadać procedury związane ze zgłaszaniem nieprawidłowości - taki obowiązek nakładają unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. Problem w tym, że mimo upływu terminu na implementację dyrektywy w tej sprawie, polskie władze wciąż z tym zwlekają i ustawy jeszcze nie uchwalono. Jedni eksperci sugerują dyrektorom, że nie muszą jeszcze nic robić, a inni, że procedurę lepiej opracować.

22.12.2021

Zameldowanie pomocne przy weryfikacji obowiązku szkolnego, ale nie jest konieczne

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego, jeżeli w danym miesiącu nie był na połowie dni zajęć, a nieobecności nie zostały usprawiedliwione. Bywa jednak, że trudno to zweryfikować, bo coraz mniej osób przestrzega obowiązku meldunkowego. Zamiast jednak go rozszerzać, warto sięgnąć po inne rozwiązania. - Dobrze byłoby wprowadzić dla gmin jakąś zamienną bazę danych - mówi wójt jednej z nich.

21.12.2021

Niepubliczne kształcenie ustawiczne tylko po wpisie do ewidencji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

20.12.2021