Kwalifikacje nauczyciela HiT oceni dyrektor szkoły - czasem wystarczy sama historia

Zarządzanie oświatą

Nowy przedmiot - historia i teraźniejszość - zastąpi wiedzę o społeczeństwie realizowaną w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Uczyć go będą mogli nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania WOS i historii, choć w niektórych sytuacjach wystarczy sama historia lub ukończenie studiów.

27.07.2022

RPO: Ocena zachowania może dyskryminować osoby w spektrum autyzmu

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Wewnątrzszkolne systemy oceniania nie uwzględniają sytuacji uczniów z niepełnosprawnościami. Chodzi przede wszystkim o ocenę zachowania. Dzieje się tak mimo że rozporządzenie przewiduje obowiązek uwzględnieni potrzeb wszystkich uczniów - zwraca uwagę RPO na wniosek samorzeczników uczniów ze spektrum autyzmu. Chce, by minister edukacji przeanalizował tę sprawę.

26.07.2022

MEiN: Zdalne nauczanie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów

Zarządzanie oświatą

Dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów - projekt rozporządzenia w tej sprawie resort edukacji przekazał do konsultacji społecznych.

26.07.2022

Minister Sportu: WF musi być traktowany poważnie

Zarządzanie oświatą

Interes publiczny wymaga tego, żeby polskie dzieci były jak najbardziej sprawne i jak najbardziej zdrowe minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk - To jest normalna lekcja, na którą należy uczęszczać. Nawet jak ktoś jest nieco gorszy od innych, tak jak z polskiego, matematyki, historii.

26.07.2022

Rusza nabór wniosków na finansowanie działań edukacyjnych

Zarządzanie oświatą

Ministerialny Program Wsparcia Edukacji ma zachęcić organizacje pozarządowe do współpracy ze szkołami i placówkami oświatowymi. Program składa się z trzech modułów: wsparcia placówek w innowacyjnej, nowoczesnej działalności, wsparcia tradycyjnej i patriotycznej edukacji, a także zachęcającej do aktywnego i zdrowego stylu życia. Ma być na to dofinansowanie.

25.07.2022

Dyrektor będzie mógł karać uczniów za wykroczenia - ustawa podpisana

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wagarowanie, zniszczenie ławki, drobna kradzież – o takich czynach szkoła nie będzie musiała zawiadamiać policji ani sądu rodzinnego. Zamiast tego dyrektor nałoży na ucznia środki wychowawcze - np. każąc mu posprzątać klasy lub pomalować zniszczoną ścianę. Zmiany przewidziane w nowelizacji prawa o postępowaniu w sprawach nieletnich mają obowiązywać od 1 września 2022 r.

21.07.2022

Rząd chce opóźnić zatrudnianie specjalistów w szkołach

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Senatorowie PiS zaproponowali na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży poprawkę do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, która miałaby przesunąć o dwa lata wejście w życie standardów zatrudnienia w szkołach i przedszkolach specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.

20.07.2022

MEiN proponuje dotacje na inwestycje w szkołach publicznych i niesamorządowych

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych, organizowanie zajęć pozalekcyjnych, imprez sportowo-rekreacyjnych, konkursów, wystaw i konferencji - to cel programu „Inwestycje w oświacie” , do którego nabór wniosków potrwa do 31 lipca. Natomiast 25 lipca ruszy nabór wniosków na wsparcie inwestycji realizowanych przez szkoły niesamorządowe.

20.07.2022

Nowe zasady przenoszenia uczniów w szkołach artystycznych

Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2022 r. dotychczasowa ogólnokształcąca szkoła muzyczna II stopnia stanie się ogólnokształcącą szkołą muzyczną II stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia, w której kształcenie ogólne będzie realizowane wyłącznie na poziomie liceum ogólnokształcącego. Stąd konieczność zmian w rozporządzeniu dotyczącym przenoszenia uczniów do innych klas.

19.07.2022

Czternaście dni na odwołanie od oceny pracy nauczyciela

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2022 roku zmieniają się przepisy dotyczące oceniania nauczycieli - obligatoryjnie dokonuje się jej w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, bardzo dobra ocena pracy potrzebna będzie też, by zdobyć stopień nauczyciela dyplomowanego.

19.07.2022

Zdalne nauczanie i pomoc uchodźcom zaliczy praktyki na studiach nauczycielskich

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował zmiany w rozporządzeniu o standardzie kształcenia nauczycieli - uwzględni możliwość zaliczenia jako praktyk studenckich pomocy osobom z Ukrainy oraz rozszerzenie katalogu kierunków studiów, które mogą być prowadzone jako jednolite studia magisterskie, kierunku logopedia oraz kierunków studiów, na których jest realizowane wyłącznie kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela.

18.07.2022

Szesnaście kryteriów oceniania dyrektora szkoły

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji i nauki przedstawiło projekt rozporządzenia określającego kryteria oceniania dyrektorów szkół. Wynika z niego, że dyrektora oceniać się będzie m.in. za organizowanie pracy szkoły zgodnie z przepisami, doskonalenie kompetencji kierowniczych, współpracę z partnerami społecznymi. Zmiany będą obowiązywać od początku nowego roku szkolnego.

16.07.2022

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli bez PIT do 4500 zł

PIT Finansowanie oświaty

Od 1 lipca br. rozszerzony został krąg podmiotów, które nie zapłacą podatku od świadczeń otrzymywanych m.in. od byłych pracodawców. W tej grupie oprócz emerytów i rencistów, znaleźli się również nauczyciele korzystający ze świadczeń kompensacyjnych - zwiększyła się kwota zwolnienia z 3000 zł do 4500 zł.

15.07.2022

Punkty przedszkolne i półkolonie dla dzieci z Ukrainy - projekt już w Sejmie

Zarządzanie oświatą

Sejmowe komisje zajmą się senackim projektem nowelizującym ustawę o pomocy osobom z Ukrainy, które uciekły do Polski przed wojną. Chodzi o organizację punktów przedszkolnych oraz półkolonii dla dzieci. Wraca też pomysł organizowania oddziałów międzynarodowych tak, by uczniowie mogli się uczyć w swoim języku i według swojej podstawy programowej.

13.07.2022

Spór o podręcznik do HiT - jeden zatwierdzony, inne w kolejce

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki promuje podręcznik do Historii i Teraźniejszości autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, jednocześnie blokując dopuszczenie innych podręczników - twierdzą posłanki opozycji, które przeprowadziły w tej sprawie kontrolę w resorcie. Ministerstwo tłumaczy, że tak nie jest, bo obecnie na zatwierdzenie czekają trzy podręczniki do HiT.

12.07.2022

RPO apeluje o ochronę dzieci przed pornografią w internecie

Szkoła i uczeń

Ważna jest lepsza edukacja na temat cyberbezpieczeństwa - nie tylko wśród małoletnich, ale i dorosłych. Należy też zadbać o odpowiednie wsparcie dla osób pokrzywdzonych, oparte na empatii, zrozumieniu ich sytuacji i budowaniu w nich poczucia bezpieczeństwa - pisze rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do resortu edukacji.

12.07.2022

Dłuższa kadencja dyrektora szkoły - konkurs można przesunąć

Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły dłużej będzie mógł sprawować swoją funkcję - ma to związek z napływem nowych uczniów z Ukrainy. Przeprowadzanie konkursów, jak sugerowali samorządowcy, to dodatkowe zamieszanie, które utrudni funkcjonowanie szkół. Pominięcie konkursu wymaga porozumienia pomiędzy kuratorium a samorządem.

12.07.2022

Sprawdzanie egzaminów w tej samej szkole i bez dodatkowych pieniędzy? MEiN dementuje

Zarządzanie oświatą

Czy matury, egzaminy ósmoklasisty, egzaminy zawodowe sprawdzać będą nauczyciele ze szkoły, w której je napisano? Takie informacje pojawiły się mediach społecznościowych. Nauczyciele mieli by też robić to w godzinach swojej pracy, a nie za dodatkowe pieniądze. MEiN dementuje te doniesienia, wskazując, że nic takiego nie planuje.

08.07.2022

Minimalny pobyt w domu wczasów dziecięcych o jeden dzień krótszy

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń

Resort edukacji przygotował projekty rozporządzeń, które uregulują pobyt dziecka w domu wczasów dziecięcych - skróci się m.in. minimalny czas pobytu w takim domu. Zmiana - jak uzasadnia MEiN - rozwieje wątpliwości interpretacyjne, jakie istnieją obecnie. A przy okazji przyniesie oszczędności - zwłaszcza że do pobytu będzie wliczał się dzień wyjazdu i przyjazdu dziecka

07.07.2022