Jak wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki wydanie nowego rozporządzenia w sprawie wzoru legitymacji służbowej nauczyciela jest konieczne ze względu na zmiany wprowadzone właśnie ustawą o aplikacji mObywatel. I tak legitymacja ma zawierać imię (imiona) i nazwisko nauczyciela, wizerunek twarzy nauczyciela, nazwę i adres siedziby pracodawcy, numer legitymacji, któru ma być - co ważne zgodny z numerem mLegitymacji, datę wydania legitymacji oraz hologram potwierdzający ważność legitymacji w danym roku szkolnym. Poza tym na awersie legitymacji będzie umieszczony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i napis „Rzeczpospolita Polska”. 

Czytaj: Za catering w szkole trzeba płacić, ale gminy mogą dopłacać do posiłków>>

mLegitymacja zamiast legitymacji 

Przypomnijmy ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel w art. 24 pkt 1 uchyla art. 11a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Obecnie ten art. 11a ustawy reguluje kwestię wydawania legitymacji służbowej nauczyciela.  Dodano natomiast art. 11b i art. 11c, w których zostały uregulowane kwestie wydawania legitymacji w postaci dokumentu mobilnego, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. – mLegitymacji oraz legitymacji w postaci karty. 

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, co do zasady nauczycielom będzie wydawana z urzędu mLegitymacja, natomiast dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku będzie wydawał nauczycielowi legitymację również w postaci karty. W art. 11c ustawy zostały uregulowane także kwestie dotyczące trybu wydawania legitymacji w postaci karty, pobierania opłaty za wydanie legitymacji, danych zawartych w legitymacji, potwierdzania ważności legitymacji w danym roku, unieważnienia oraz wydania nowej legitymacji. I tak karty taką opłatę w wysokości nieprzekraczającej kosztów wytworzenia legitymacji będzie pokrywać wnioskujący nauczyciel. Opłata nie będzie pobierana od nauczyciela jedynie wówczas, gdy dotychczasowa legitymacja zostanie unieważniona z powodu zmiany nazwy pracodawcy albo stwierdzenia w legitymacji błędów lub omyłek. 

- W związku z tym, że na poziomie ustawy zostały uregulowane wszystkie kwestie, z wyjątkiem wzoru legitymacji, które obecnie reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 września 2006 r. w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela, w przepisie upoważniającym zawartym w art. 11c ust. 11 ustawy przekazano ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania do określenia, w drodze rozporządzenia, wyłącznie wzoru legitymacji - uzasadniono.