Sąd: Termin biegł nawet w czasie zagrożenia epidemicznego

Administracja publiczna

Terminów procesowych, które upłynęły przed wejściem "specustawy koronawirusowej", nie można przywrócić, nawet jeżeli data końcowa przypadła, gdy na terenie RP obowiązywał już stan zagrożenia epidemicznego - uznał WSA we Wrocławiu. To brak zrozumienia intencji ustawodawcy i celu wprowadzanych przepisów - ocenia prof. Robert Suwaj.

23.05.2020

NSA: Pełnomocnik na czas urlopu niezbędny niczym paszport

Domowe finanse

Urlop poza miejscem zamieszkania nie jest dostatecznym uzasadnieniem wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Trzeba jeszcze wykazać, że nie byłoby tam możliwe odebranie przesyłki z urzędu względnie inne przeszkody stanęły na drodze do ustanowienia pełnomocnika - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.05.2020

NSA: Minister nie musi ujawniać zasad finansowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Szkolnictwo wyższe Ochrona konkurencji

Recenzje, umowy i raporty z realizacji zadań finansowanych ze środków na naukę stanowią tajemnicę przedsiębiorstw. Oznacza to wpisanie ich w politykę państwa o szczególnym znaczeniu dla postępu cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego i kulturalnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

23.05.2020

WSA: Covid-19 nie przeszkodzi w ujawnieniu informacji o nagrodach w urzędzie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów w związku z pandemią Covid-19 nie dotyczy terminów w rozpoznawanych przez sądy sprawach uznanych przez ustawodawcę za pilne. Należą do nich również sprawy z zakresu dostępu do informacji publicznej, co oznacza, że organ nie podejmując czynności w terminie, pozostaje w bezczynności

23.05.2020

WSA: Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości to konieczność

Środowisko Prawo pracy BHP

Inspektor pracy słusznie uznał, że pracownicy spalarni nie mają właściwego zabezpieczenia chroniącego przed upadkiem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że zagrażało im niebezpieczeństwo i konieczne było wydanie przez inspektora nakazu w celu zapewnienia ochrony pracującym na wysokości.

22.05.2020

WSA: Niejasne żądanie nie jest wnioskiem o informację publiczną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Żądanie oczywiście niejasne, niezrozumiałe, nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej, więc organ nie musi go rozpoznać. Nie można też wezwać do jego uzupełnienia, ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

22.05.2020

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.

21.05.2020

NSA: Choroba podatnika nie wystarczy, żeby przywrócić termin

Ordynacja

Nawet choroba poświadczona zaświadczeniem lekarskim nie jest okolicznością wystarczającą do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminowi podatkowemu. Trzeba też uprawdopodobnić, że rodzaj choroby uniemożliwiał dokonanie czynności oraz że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy domowników lub innych osób. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.05.2020

NSA: Zwrot pieniędzy z pomocy społecznej bez terminu jest błędem

Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna

Nieustalenie terminu zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pozbawia decyzje cech tytułu egzekucyjnego i oznacza, że nie można przymusowo świadczenia odebrać - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zadaniem pomocy społecznej jest wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do poprawy warunków życiowych, odpowiadających godności człowieka.

20.05.2020

SN: Izba Kontroli nie wyłączy sędziego, bo nie uznaje uchwały trzech izb

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można wyłączyć sędziego od orzekania, jeśli pełnomocnik powołuje się tylko na uchwałę trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. bez wykazania, że sędzia mógłby w konkretnej sprawie być stronniczy - orzekł jednoosobowo w postanowieniu sędzia z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

19.05.2020

WSA: Skarżący dostał decyzję wcześniej niż pełnomocnik, więc termin biegnie

Środowisko Administracja publiczna

Termin odwołania od decyzji należy odnosić nie do daty sformalizowanego doręczenia decyzji danej stronie, lecz do daty wejścia tej decyzji do obrotu prawnego. A to następuje z dniem dokonania pierwszego skutecznego doręczenia postanowienia którejkolwiek ze stron postępowania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

19.05.2020

TSUE: Instrukcja dawkowania nie do każdego homeopatycznego produktu leczniczego

Pacjent Farmacja

Ulotka homeopatycznego produktu leczniczego, który został zarejestrowany w ramach specjalnej, uproszonej procedury nie może zawierać instrukcji dawkowania. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że skutkowałoby to niejasnością i niepewnością oraz mogłoby wprowadzić użytkowników w błąd.

19.05.2020

SN: Odsetki wyższe niż dług rażąco naruszą prawo

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił w całości zaskarżony nakaz zapłaty. Celem umowy pożyczki nie może być nadmierne wzbogacenie po stronie pożyczkodawcy i faktyczne doprowadzenie pożyczkobiorcy do pozbawienia go jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia - uznał sąd w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

17.05.2020

SA: Wątpliwy zakaz zgromadzeń w czasie epidemii

Administracja publiczna Koronawirus

Wprowadzony rozporządzeniem rządu zakaz zgromadzeń budzi istotne wątpliwości konstytucyjne, szczególnie w kontekście dopuszczalności ograniczeń praw podmiotowych oraz zasady proporcjonalności - stwierdził w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie, rozpatrując skargę na odmowę rejestracji zaplanowanego na sobotę zgromadzenia.

16.05.2020

SN: Pismo szefa PKW o przekazaniu poczcie danych wyborców było legalne

RODO Wybory Koronawirus

Pismo przewodniczącego PKW o tym jak przekazać dane PESEL wyborów Poczcie Polskiej nie jest uchwałą tej Komisji, ale informacją o przepisach prawa - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Odrzucił skargę Komitetu Wyborczego Szymona Hołowni argumentując, że skarżącemu nie przysługuje prawo do wniesienia skargi.

15.05.2020

Lustracja zobowiązań podatnika przed zwrotem nadpłaty podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych nie zależy od uznania organu podatkowego, ani od dyspozycji podatnika. Przed zwrotem nadpłaty organ powinien zweryfikować stan zobowiązań podatnika. Bez wpływu na postanowienie pozostają okoliczności dotyczące jego sytuacji materialnej i rodzinnej. Potwierdził to WSA w Gorzowie Wielkopolskim

15.05.2020

SN orzeknie, czy prawo do czystego powietrza jest dobrem osobistym

Środowisko Prawo cywilne

W czerwcu Sąd Najwyższy zajmie się prawem człowieka do czystego powietrza i możliwością uzyskania zadośćuczynienia za szkodę spowodowaną skażeniem. Szkodą jest - zdaniem aktywisty Rybnickiego Alarmu Smogowego - dyskomfort psychiczny i objawy chorobowe. Ale pojawia się problem, czy można zaliczyć to prawo do dóbr osobistych.

15.05.2020

SN oceni, czy zdjęcie spadkobierców dołączone do testamentu wiąże sąd

Prawo cywilne

Możliwe jest wskazanie spadkobiercy w sposób opisowy, lecz sąd musi dokonać wykładni testamentu, w testamencie zawarto jednoznaczne kryteria pozwalające ustalić wolę spadkodawcy w sposób niebudzący wątpliwości. Jednak Sąd Najwyższy oceni, czy trzeba powołać świadków, gdy spadkobiercy są wskazani tylko na zdjęciu.

14.05.2020

Strasburg: Odmowa uznania ojcostwa biologicznego narusza prawo do poszanowania życia rodzinnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Odmowa uchylenia postanowienia o adopcji dziecka oraz odmowa ustalenia ojcostwa dziecka na wniosek biologicznego ojca dziecka stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego ojca - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 5 maja 2020 roku. Według Trybunału bez znaczenia było, że ojciec przebywał w Rosji nielegalnie.

14.05.2020