WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów

Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus

Przepisy zawieszające bieg terminów weszły w życie 31 marca 2020 r. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je do sytuacji, które zdarzyły się przed tą datą. Zgodnie z wolą ustawodawcy, miały one mieć zastosowanie także do stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, który został ogłoszony już 14 marca.

18.09.2020

Izba Dyscyplinarna 14 miesięcy rozpatruje prokuratorską dyscyplinarkę - nie ma przyspieszenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to sąd faktów, a nie prawa. Rozprawa w pierwszej instancji zaczyna się od ustalania stanu faktycznego, powołuje się dowody pisemne, przyjmuje zeznania świadków. Procesy dyscyplinarne prawników zamiast przyspieszać, spowolniły. Cel nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2016 r. nie w pełni został osiągnięty.

18.09.2020

SN: Lekarz zdecydował, gdzie ma odbyć się rozprawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli z punktu widzenia medycznego, oskarżony może brać udział w rozprawie, jedynie przez dwie godziny dziennie, to może odbywać się ona w mieście zamieszkania chorego. Sąd Najwyższy uwzględnił w całości opinię biegłego lekarza, który przewidział konieczność częstego odraczania rozprawy, przewlekłość a nawet niemożność zakończenia procesu.

17.09.2020

Sąd uniewinnił ekspedientkę, która nie obsłużyła klientki bez maseczki

Rynek i konsument Koronawirus

Sąd Rejonowy w Suwałkach uniewinnił w środę kasjerkę sklepu, która odmówiła sprzedaży zakupów klientce bez maseczki. Uznał, że odmowa była uzasadniona. Wcześniej sąd w trybie nakazowym skazał ją na 100 zł grzywny. Kobieta, której odmówiono obsługi nie zgadza się z wyrokiem, jej zdaniem kasjerka "uległa koronapanice".

16.09.2020

SN: Można obniżyć emeryturę funkcjonariusza, jeśli zbada się wszystkie okoliczności służby

Ubezpieczenia społeczne

Kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa zawarte w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb PRL powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności, szczególnie z uwzględnieniem indywidualnych czynów wnioskodawców, w tym pod kątem naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności - stwierdziła w uchwale 7 sędziów Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

16.09.2020

NSA: Sprzedaż obiadów w szkolnej stołówce bez VAT

Samorząd terytorialny VAT Zarządzanie oświatą

Gmina nie jest podatnikiem VAT w związku ze świadczonymi usługami sprzedaży obiadów w szkolnej stołówce. W takiej sytuacji działa jako organ władzy publicznej, który realizuje swoje zadania własne. Nie można jej więc uznać za usługodawcę i zarzucić, że narusza zasady konkurencji. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził takie stanowisko

16.09.2020

SN: W apelacji można zmienić umowę kredytową, jeśli zawiera niedozwolone klauzule

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finanse

Żądanie unieważnienia wzorca umowy nie jest tożsame z żądaniem unieważnienia całej umowy według art. 58 kc - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy, rozpoznając pytanie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich, a wypłaconych w złotówkach.

15.09.2020

SN: Zmiana terminu wymagalności roszczenia powoduje, że przedawnienie biegnie na nowo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalna jest zmiana przez strony w drodze porozumienia terminu wymagalności roszczenia, nawet gdy stało się ono wymagalne. Jednak, jeżeli wskutek odroczenia terminu spełnienia świadczenia, roszczenie przestało być wymagalne, jego przedawnienie rozpoczyna ponownie bieg dopiero z upływem nowego terminu - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

15.09.2020

WSA: Odmowa umorzenia zaległości podatkowej wymaga dokładnych ustaleń

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Zarówno wójt gminy, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uznały wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za niezasadny. Ustalenia organów były jednak ogólnikowe i dowolne. Zaniechano bowiem zbadania wysokości wydatków ponoszonych w rodzinie podatnika. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

15.09.2020

WSA: Rada, nie prezydent miasta ocenia sytuację ekonomiczną zakładu opieki zdrowotnej

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej publicznego zakładu opieki zdrowotnej należy do zadań organu tworzącego, czyli do rady. Nie mogła ona więc przenieść tej kompetencji na prezydenta miasta. Nawet jeżeli żaden przepis prawa jej tego nie zabraniał. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

15.09.2020

NSA: Chce mieszkać w gminie, więc burmistrz ma rozpatrywać jej wniosek

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z ustaleń wynika, że wnioskodawczyni przebywa na terenie gminy W. Na terenie tej gminy jest zatrudniona, a jej dzieci chodzą tam do szkoły. Wnioskodawczyni chce dalej zamieszkiwać na terenie tej gminy. Oznacza to, że ma ona tam miejsce zamieszkania, co ma znaczenie dla ustalenia właściwego organu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

SN: Lepiej nie wnosić zażalenia na błąd w wyroku

Prawo cywilne

Od zażalenia na postanowienie w przedmiocie sprostowania albo odmowy sprostowania orzeczenia pobiera się opłatę proporcjonalną w związku z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Oznacza to dużo większy koszt dla strony niż, gdyby była to opłata podstawowa - 30 zł.

15.09.2020

WSA nie zajmie się skargą na nieprzekazanie sprzeciwu od opinii lekarskiej

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta i skarżący byli w sporze, który dotyczył przekazania sprzeciwu od opinii lekarskiej. Sprawą nie zajmie się jednak sąd administracyjny, ponieważ jest to czynność, na którą nie przysługuje skarga. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.09.2020

SN: Wprowadzenie w błąd przez pośrednika powoduje obowiązek wypłacenia odszkodowania

Prawo cywilne

Kredytobiorca pokrzywdzony przez bank stosujący nieuczciwe praktyki może żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych, ale także żądać uchylenia się od skutków zaciągniętego kredytu - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej, która dotyczyła umowy kredytu, pożyczki i ubezpieczenia w jednym pakiecie. Częściowo może dotyczyć frankowiczów.

14.09.2020

WSA: Nieuzupełnione mankamenty skargi kasacyjnej tamują drogę do jej rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości

Skarżący został wezwany do uzupełnienia różnych braków formalnych skargi kasacyjnej. W zakreślonym terminie jedynie z część została usunięta. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że skoro nie wskazano numeru PESEL skarżących i nie wyjaśniono, czy strony chcą rozpoznania sprawy na rozprawie, to skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu.

13.09.2020

Niepoinformowanie o odmowie doprowadzenia na rozprawę, nie oznacza nieważności postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Sąd orzekał w oparciu o dokumenty i uznał, że nie jest koniecznym doprowadzenie na rozprawę osadzonego powoda. Ten pozwał Skarb Państwa – Prokuratora Rejonowego o zapłatę, a następnie złożył skargę kasacyjną. W ocenie Sądu Najwyższego to, że sąd zaniechał stosowania określonych pouczeń nie może być utożsamiane z pozbawieniem strony możliwości obrony jej praw.

12.09.2020

WSA: To nie sołtys ma kierować akcją pomocy w razie kataklizmu

Samorząd terytorialny

Sołtysa nie można zobowiązać, aby kierował akcją pomocy w sołectwie w czasie klęski żywiołowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sołtys organizował pomoc sąsiedzką np. w razie pożaru - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, oceniając uchwałę rady gminy w Nagłowicach.

12.09.2020

SN: Należności komorników przedawniają się po trzech latach

Prawo cywilne Prawnicy

Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

12.09.2020

NSA: Długotrwały pobyt w szpitalu nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Kilkumiesięczny pobyt w szpitalu, nawet na podstawie decyzji sądu, nie wpływa na zmianę właściwości miejscowej w sprawach dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego. Placówka ta nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pacjentów, tylko do udzielania świadczeń zdrowotnych. Pobyt tam ma jedynie czasowy charakter, nawet jeśli jest długotrwały.

12.09.2020