Sąd: Pieszy powinien iść chodnikiem, a nie drogą pożarową

Prawo cywilne

Nie można wymagać od spółdzielni mieszkaniowej, aby odśnieżyła i pozbawiała śliskości każde miejsce na swoim terenie, po którym może poruszać się pieszy. Ten natomiast powinien poruszać się chodnikiem, a nie drogą pożarową – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.10.2020

WSA: Apteka nie może dyżurować na telefon

Samorząd terytorialny Pacjent Farmacja

W porze nocnej leki w dyżurnych aptekach są wydawane przez niewielkie okienka lub pacjenci sygnalizują swoje przybycie dzwonkiem alarmowym. Rozwiązania te nie ograniczają dostępności do usług aptecznych w istotny sposób. Nie można jednak tego powiedzieć o wymogu uprzedniego skontaktowania się przez telefon. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.10.2020

SN przesądzi, czy trzeba publikować sprostowanie nie podpisane przez zainteresowanego

Prawo cywilne

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska skierowała do składu siedmiu sędziów Izby Cywilnej pytanie prawne dotyczące sprostowania prasowego. Problem powstał w wyniku podpisywania wniosków o sprostowania przez pełnomocników, a nie samych zainteresowanych. W Sądzie Najwyższym ukształtowały się dwie linie orzecznicze.

02.10.2020

NSA: Wspólny przedsionek nie może przynależeć do jednego lokalu

Budownictwo

Spółka chciała uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego. Jego częścią miał być przedsionek. Okazało się jednak, że był on częścią korytarza prowadzącego do kilku lokali mieszkalnych, więc nie mógł stanowić pomieszczenia przynależnego tylko jednego z nich. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

02.10.2020

WSA: Bezpieczeństwo ludzi ważniejsze od kłopotów PKP

Budownictwo Prawo gospodarcze

Problemy organizacyjne spółki PKP i skomplikowane procedury przetargowe nie mogą być przeszkodą w wykonaniu decyzji inspektora nadzoru budowlanego. Nierealność terminu naprawienia mostu nad Ślepotką w Katowicach i kłopoty ekonomiczne nie mogą stać w sprzeczności z interesem publicznym - orzekł WSA w Warszawie.

02.10.2020

SN: Pracownik cywilny administracji skarbowej wraca do pracy

Administracja publiczna Prawo pracy

Decyzja pracodawcy o niezatrudnianiu pracownika izby skarbowej, jako konsekwencja reformy KAS powinna opierać się na czytelnych kryteriach. A zatem pozbawianie pracy osób zatrudnionych w jednostkach skarbowych bez podania zasad selekcji łamało zakaz niedyskryminacji i zasadę równości wobec prawa - stwierdził Sąd Najwyższy.

01.10.2020

WSA: Odstąpienie od wymierzenia kary nie blokuje odwołania ze stanowiska

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo pracy

Dyrektor instytucji kultury naruszył dyscyplinę finansów publicznych, co potwierdziła działająca przy RIO komisja. Władze samorządu odwołały go więc ze stanowiska. Dyrektor bronił się, że w wydanym orzeczeniu odstąpiono od wymierzenia mu kary. Nie miało to jednak znaczenia, liczy się bowiem fakt naruszenia prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem

30.09.2020

WSA: Lekarz pozna treść wniosku wojewódzkiego konsultanta i odpowiedź samorządu

Administracja publiczna Zawody medyczne

Wojewódzki konsultant zwrócił się do okręgowej rady lekarskiej o informacje związane z wypełnieniem obowiązku doskonalenia zawodowego przez jednego z lekarzy. Ten zaś chciał przekazania kopii tego wniosku i odpowiedzi jakiej udzielił samorząd. Nie dostał ich, więc złożył skargę. WSA w Opolu potwierdził, że ma prawo do zapoznania się z tymi dokumentami

30.09.2020

SN rzuca koło ratunkowe stronom procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli skarżący wniósł pismo do sądu, co do którego są wątpliwości, czy jest to wniosek o uzasadnienie wyroku czy apelacja, to sąd ma obowiązek spytać stronę o cel pisma i jej zamiar - taki jest sens uchwały podjętej przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób Izba złagodziła rygory nowej procedury cywilnej i rzuciła "koło ratunkowe" stronom.

30.09.2020

WSA: Uczelnia kupiła nieruchomość, ale nie zapłaci podatku

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe

Uczelnia nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości. Na gruncie tym ma powstać obiekt służący celom dydaktycznym, naukowym i artystycznym. WSA w Łodzi podkreślił, że wolą ustawodawcy było objęcie wyłączeniem z PCC wszelkich spraw z zakresu szkolnictwa i nauki, a nie jedynie tych, które ujęte są w aktach regulujących tę materię.

30.09.2020

SN: Przekształcenie zakładu nie uchylało przepisów szczególnych o ochronie pracownika

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Gdyby pracodawca chciał skutecznie zwolnić radnego, powinien wykazać, że nie ma dla niego stanowiska pracy w nowej strukturze organizacyjnej. Natomiast limit etatów, czy ograniczenia ekonomiczne nie mogą być powodem odmowy przywrócenia do pracy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

30.09.2020

Izba Dyscyplinarna oskarża Izbę Pracy i TSUE o brak bezstronności i złą wiarę

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r. nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, których dotyczą pytania prejudycjalne, przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa

29.09.2020

WSA: Dyrektor nie straci stanowiska za upozorowanie ataku terrorystycznego

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Burmistrz odwołał dyrektora w trybie natychmiastowym za zorganizowanie upozorowanego ataku terrorystycznego. Nie było jednak do tego podstaw, ponieważ nie doszło do destabilizacji pracy w szkole. Dyrektor nie musiał informować o planowanym przedsięwzięciu uczniów i ich rodziców. W sytuacji powszechnej znajomości, realizacja symulacji nie miałaby jakiegokolwiek sensu

29.09.2020

WSA: Likwidacja pogotowia socjalnego wymaga opinii związków

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Samorząd postanowił zlikwidować pogotowie socjalne. Uchwała w tej sprawie powinna jednak zostać przedłożona do zaopiniowania przez organizacje związkowe. Akt ten dotyczył bowiem praw i interesów zatrudnionych w pogotowiu pracowników oraz wpływał na uprawnienia ogółu mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego - orzekł WSA w Olsztynie.

29.09.2020

SN: Notariusz zamiast wniosku złożył protokół on-line do księgi wieczystej

Prawo cywilne Prawnicy

Protokół z dokonania czynności notarialnej - poświadczenia europejskiego dziedziczenia - nie jest wnioskiem o wpis do księgi wieczystej - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że notariusz przekroczył swoje uprawnienia. Wnioski złożone poprzez system teleinformatyczny powinny być składane na formularzu urzędowym.

28.09.2020

WSA: Obowiązkowy dyżur apteki nie narusza wolności gospodarczej

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Farmacja

Każdy podmiot decydujący się na prowadzenie regulowanej działalności aptekarskiej powinien mieć świadomość, że należy ją prowadzić zgodnie z prawem, także tym miejscowym. Nałożenie obowiązku pełnienia dyżurów w porze nocnej i w dni wolne od pracy nie narusza więc wolności gospodarczej. Nie można się z niego zwolnić poprzez szczególne warunki pracy.

28.09.2020

WSA: Data wejścia w życie aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prokurator zaskarżył przepis, który regulował wejście w życie uchwały rady gminy. Okazało się, że słusznie, ponieważ można było mieć wątpliwości czy weszła ona w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, czy dopiero od 1 stycznia 2016 r. WSA w Łodzi podkreślił, że data wejścia w życia aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości lub wprowadzać w błąd.

28.09.2020

TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie lotu nie tylko w euro

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźnienie lotu. Jego wysokość została określona w euro. Nie oznacza to jednak, że wybór innej waluty jest z góry wykluczony. Pozbawienie pasażera możliwości żądania zapłaty odszkodowania w walucie krajowej byłoby bowiem niezgodne z zasadą równego traktowania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Radca prawny ukarany za błędne wypełnienie weksla

Prawnicy

Minister sprawiedliwości miał rację wnosząc kasację od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który ukarał radcę prawnego po wcześniejszym uniewinnieniu. Sąd w drugiej instancji wytykając delikt obwinionemu, sam popełnił rażący błąd. Sąd mógł wyłącznie uchylić orzeczenie i przekazać do ponownego rozpoznania - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

26.09.2020

SO: Pogotowie Lotnicze odpowie za zniszczenie dachu budynku

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zły stan techniczny dachu budynku był przyczyną jego zniszczenia. To jednak śmigłowiec pogotowania lotniczego podchodząc do lądowania doprowadził do tego zdarzenia. Ubezpieczyciel musi zatem wypłacić odszkodowanie właścicielowi budynku - orzekł Sąd Okręgowy w Elblągu.

26.09.2020