WSA: Jeśli skardze ma zostać nadany bieg, strona musi wskazać swój numer PESEL

Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przypomniał, że jeśli skarga od decyzji administracyjnej jest dotknięta brakami, to należy wezwać jej autora do ich uzupełnienia. Gdy mankamenty pisma nie zostaną uzupełnione w terminie, skarga zostanie odrzucona. Zagadnienie to wyjaśnia dr. hab. Grzegorz Krawiec, prof. UP w Krakowie.

12.07.2020

Kasacja ministra sprawiedliwości w sprawie usiłowania zabójstwa informatyka

Prawo karne

Kara 15 lat więzienia za zabójstwo młodego informatyka - to zdaniem Ministra Sprawiedliwości prokuratora generalnego kara rażąco za niska. Nie zgadzając się z orzeczeniem minister Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację na niekorzyść recydywisty. Zamach spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu i brak możliwości zarobkowania.

11.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat odpowiada za swego wspólnika, który za usługę oferował laptop

Prawo karne Prawnicy

Adwokata obowiązuje zakaz reklamy oraz zakaz pozyskiwania klientów sprzeczny z godnością zawodu, a zwłaszcza oferowania klientom bonusów czy prezentów. Nawet jeśli taką premię proponuje wspólnik z kancelarii - taki jest sens postanowienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Utrzymano więc karę pieniężną za przewinienie, choć była ona wadliwie wyliczona.

11.07.2020

NSA: Umorzenie zaległych składek tylko, gdy choroba pozbawia dochodu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wnioskodawca wskazywał na problemy zdrowotne jako na przesłankę do umorzenia zaległych składek. Nie przedstawił jednak dokumentacji medycznej, z której wynikałoby, że choroba pozbawiła go całkowicie możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności. Jego sytuacja nie była łatwa, ale nie można było uznać jej za zagrażającą egzystencji - uznał NSA

11.07.2020

WSA: Wójt nie może mieć wpływu na przyznanie dodatku dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy

Rada gminy może określić wysokości stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania. Przepisy nie przewidują jednak możliwości ograniczenia ustawowych kompetencji dyrektora jako pracodawcy. Dlatego też nie można go zobligować do współdziałania z wójtem przy przyznawaniu dodatków do wynagrodzenia.

10.07.2020

NSA: Przedłużenie ulicy ważniejsze niż interes spółki

Środowisko Drogi Budownictwo Prawo gospodarcze

Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym odcięcie od wody i elektryczności nie są wystarczającym warunkiem, by zmienić przebieg budowanej drogi publicznej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest zgodne w tym wypadku z prawem.

10.07.2020

Izba Dyscyplinarna rozważa uchylenie immunitetu prokuratorowi, który nie postawił zarzutów szefowi BOR

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała 9 lipca br. w drugiej instancji na posiedzeniu niejawnym sprawę prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Józefa G. Chodziło o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej na wniosek prokuratury z powodu przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Orzeczenie zapadnie 22 lipca br.

09.07.2020

Sąd: Zderzenie z kolumną rządową z winy kierowcy seicento

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sebastian Kościelnik, kierowca fiata seicento jest winien zderzenia z kolumną rządową, którą jechała premier Beata Szydło. Kierowca musi zapłacić po tysiąc zł nawiązki byłej premier i funkcjonariuszowi BOR. Wyrok jest nieprawomocny, a obrońca oskarżonego zapowiada złożenie apelacji. Ale zdaniem sądu także kierowca BOR złamał przepisy.

09.07.2020

TSUE: Volkswagena za manipulacje poziomem zanieczyszczeń można pozwać w każdym kraju

Środowisko Prawo cywilne Rynek i konsument

Volkswagen może być pozywany przed sądami w krajach, w których były sprzedawane samochody ze zmanipulowanym oprogramowaniem - stwierdził w ogłoszonym w czwartek orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że szkoda ponoszona przez nabywcę urzeczywistnia się w państwie członkowskim, w którym nabywa on pojazd za cenę przewyższającą jego rzeczywistą wartość.

09.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo unijne

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020

SN: Izba Pracy 15 lipca zajmie się pozwami ws. sędziów powołanych przez nową KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy Sądu Najwyższego odroczyła w środę posiedzenia niejawne w sprawie siedmiu pozwów sędziów tego sądu o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego. Sprawy dotyczą przede wszystkim sędziów z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw, powstałych w 2018 r. Skarżący to głównie sędziowie Stowarzyszenia "Iustitia".

08.07.2020

WSA: Rektor ma ujawnić umowy o pracę zawarte z radcami prawnymi

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Ze względu na zakres uprawnień przysługujących radcom prawnym zatrudnionym do obsługi prawnej w państwowej szkole wyższej, dane dotyczące umów zawartych z nimi są informacją publiczną. Rektor nie może powoływać się na prawo do prywatności – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

08.07.2020

SN: Uchwała walnego zgromadzenia o wykluczeniu akcji z giełdy jest ważna

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do przyjęcia nieważności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, w sytuacji, gdy ustawa nie regulowała wykluczenia akcji z obrotu giełdowego i przeniesienia ich na rynek NewConnect - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. I dodała, że uchwała zgromadzenia była podjęta w styczniu 2017 roku, a więc zanim przepisy regulujące zmianę rynku weszły w życie.

08.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN wydaliła ze służby prokuratora, który pił w pracy i po pracy

Prawo karne Prawnicy

Adekwatna do poziomu, stopnia społecznej szkodliwości czynów i ciężaru gatunkowego popełnionych przez niego przewinień jest kara wydalenia ze służby. Izba Dyscyplinarna uznała, że sankcja czyni zadość wymogom prewencji ogólnej i indywidualnej - orzekł Izba Dyscyplinarna SN w składzie dwóch sędziów zawodowych i ławnika.

07.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Niecenzuralne słowa adwokata słusznie ukarane

Prawnicy

Karę finansową w wysokości siedem tysięcy złotych za używanie epitetów wobec kolegów z adwokatury nałożył na obwinionego adwokata Wyższy Sąd Dyscyplinarny. A Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego potwierdziła słuszność tego orzeczenia, oddaliła kasację, a nawet zasugerowała prawnikowi zmianę zawodu.

07.07.2020

WSA: Jedna stawka za korzystanie przez przewoźników z przystanków jest dyskryminująca

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ustalenie przez gminę jednej, stałej stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest krzywdzące dla przewoźników wykonujących przewóz małymi pojazdami. W takiej sytuacji ponoszą oni takie same koszty, jak przewoźnicy z dużymi pojazdami, które bardziej niszczą infrastrukturę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

07.07.2020

Izba Dyscyplinarna: Adwokat ukarany dyscyplinarnie nie może wnosić o wznowienie

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego pozostawiła bez rozpoznania wniosek adwokata o wznowienie postępowania kasacyjnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem. Wznowienie postępowania z powodu nie właściwej obsady sądu następuje jedynie z urzędu, a strona postępowania nie ma możliwości prawnych skutecznego formułowania wniosku - dodał sąd.

06.07.2020

SN: Odszkodowanie za bezprawną decyzję o wywłaszczeniu przez państwo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Sąd badając przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej może ustalać, czy prawidłowe rozpoznanie wniosku o ustanowienie użytkowania wieczystego również doprowadziłoby do odmowy ustanowienia tego prawa - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej unieważnienia decyzji na podstawie dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r.

06.07.2020

WSA: COVID-19 nie wstrzymuje terminów na zbieranie podpisów pod referendum

Samorząd terytorialny Koronawirus

Instytucja zawieszenia i wstrzymania terminów administracyjnych zawarta w ustawie o zwalczaniu COVID-19 nie powinna mieć zastosowania do procedur związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego, które ma odwołać burmistrza miasta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

04.07.2020

Tylko istotne naruszenia procedury mogą podważyć wynik wyborów

Wybory Koronawirus

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że wybory mogą być unieważnione tylko wtedy, gdy naruszenia procedury wyborczej mogły mieć wpływ na wynik głosowania. Ograniczenie zakresu protestu i kontroli wyborów przez Sąd Najwyższy wyłącznie do niektórych czynności przebiegu głosowania lub tylko do jednej tury jest niedopuszczalne.

04.07.2020