Strasburg: Organizacja pozarządowa nie może płacić za wysokich kosztów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Obciążenie organizacji pozarządowej wysokimi kosztami postępowania sądowego, bez uwzględnienia proporcjonalności wysokości kosztów do indywidualnych okoliczności sprawy, stanowiło naruszenie podstawowego prawa do poszanowania mienia - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 15 grudnia br.

18.12.2020

TSUE: Można uzależniać wydanie podejrzanego od sytuacji w polskich sądach, ale nie automatycznie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

17.12.2020

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.

17.12.2020

WSA: Mianowanie dyrektora szkoły nieważne, bo bez porozumienia z kuratorem

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wójt gminy nie może mianować dyrektora szkoły zanim nie nastąpi uzgodnienie kandydatury z kuratorem oświaty. Późniejsza akceptacja kandydata przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nie naprawia braku porozumienia, wobec czego zarządzenie o mianowaniu jest nieważne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

17.12.2020

TK: Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne

16.12.2020

Strasburg: Uniewinnienie nie wyłącza odpowiedzialności cywilnej

Prawo karne Prawo cywilne

Uniewinnienie w sprawie karnej od zarzutu jazdy samochodem pod wpływem alkoholu nie zwalnia uniewinnionego z odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. A wyrok sądu cywilnego, w którym zasądzono odszkodowanie, nie narusza zasady domniemania niewinności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

16.12.2020

TK: Fundacja może skarżyć do sądu bezczynność prezydenta w sprawie konkursu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Od rozstrzygnięć prezydenta miasta w sprawie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego przysługuje stosowna skarga do sądu administracyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny 15 grudnia br. Fundacja ma prawo też skarżyć do sądu bezczynności tego organu po ogłoszeniu konkursu. W skutek tego wyroku Fundacja może żądać wznowienia postępowania w sprawie konkursu.

15.12.2020

SN: Nie można zakazać dostępu do akt obwinionemu prokuratorowi

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się z zastrzeżeniem Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, że udostępnienie dokumentów obrońcy i obwinionemu o popełnienie przestępstwa prokuratorowi utrudni prowadzenie śledztwa. Według SN dostęp do dowodów nie zakłóci postępowania w sprawie uchylenia immunitetu i ustalenia czy został popełniony czyn zabroniony.

15.12.2020

SN: Nie było dokumentacji, oddalona skarga nadzwyczajna w sprawie renty wojskowej

Emerytury i renty BHP Ubezpieczenia społeczne

Jeśli wypadek doznany w trakcie służby wojskowej nie znalazł potwierdzenia w dokumentacji medycznej, to nie można uznać, że żołnierzowi należy się renta wojskowa - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Uznała, więc że skarga Prokuratora Generalnego nie jest zasadna, a zaskarżone orzeczenie nie narusza zasad państwa prawnego.

15.12.2020

Emil Wąsacz po latach uniewinniony, bo działał na korzyść Skarbu Państwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po prawie czterech latach procesu i 15 latach postępowania uniewinnieniem zakończył się proces przeciwko Emilowi Wąsaczowi, ministrowi skarbu w latach 1997 - 2000. Sąd nie tylko nie uznał zarzutów prokuratury o niedopełnienie w 1999 r. obowiązków przy prywatyzacji PZU, ale wręcz stwierdził, że oczywiste jest, że oskarżony działał na korzyść Skarbu Państwa.

14.12.2020

Strasburg: Wolność wypowiedzi sędziego nie jest nieograniczona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna dla sędzi - autorki artykułu prasowego, w którym ostro i nie przebierając w słowach skrytykowała przewodniczącą rumuńskiego Sądu Najwyższego, w tym odniosła się do jej życia prywatnego - nie stanowiła naruszenia prawa do wolności słowa - uznał w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.12.2020

SN wyjaśni, kto odpowiada za zniszczenie jezdni płynami

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Opolu powziął wątpliwość czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi, a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi. Odpowiedzią na te pytania zajmie się w lutym 2021 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

14.12.2020

SN kontynuuje postępowanie przeciwko sędziemu oskarżonemu o zbrodnię komunistyczną

Prawo karne Prawnicy

Instytut Pamięci Narodowej nie ustaje w ściganiu sędziów stanu wojennego, skazujących opozycjonistów na kary pozbawienia wolności. Oskarża się ich o zbrodnię komunistyczną, która jak zbrodnie przeciwko ludzkości - nie ulega przedawnieniu. Tym razem 11 grudnia br. Izba Dyscyplinarna SN nie zgodziła się na zawieszenie postępowania wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku.

12.12.2020

SA: Poprawna postawa osadzonego nie wystarczy do warunkowego przedterminowego zwolnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo, że skazany w warunkach izolacji więziennej zachowuje się poprawnie, to okoliczność ta nie przemawia jeszcze za uwzględnieniem jego wniosku o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia - wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uzasadnił, że z dobrodziejstwa tej instytucji może skorzystać ten, kto wykazuje się szczególnym zaangażowaniem w proces odbywania kary.

12.12.2020

SN: Dłużnik alimentacyjny nie może wykorzystywać luk w prawie na swoją korzyść

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód domagał się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego w zakresie alimentów, powołując się na przedawnienie roszczeń. Sądy powszechne oddaliły częściowo powództwo, wskazując na sprzeczność żądania z zasadami współżycia społecznego. Nie było podstaw do przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania – orzekł Sąd Najwyższy.

12.12.2020

NSA: Studia stacjonarne albo zasiłek dla bezrobotnych

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Skoro młody człowiek pobierał zasiłek w trakcie odbywania studiów stacjonarnych, czyli w okresie, gdy nie spełniał przesłanek do posiadania statusu bezrobotnego, to świadczenie to zostało pobrane nienależnie i podlega zwrotowi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że student świadomie wprowadził w błąd urząd pracy.

11.12.2020

Strasburg: Długi nie mogą blokować wydania paszportu

Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 grudnia uznał, że odmowa wydania paszportu obywatelowi ze względu na zadłużenie w banku stanowi naruszenie prawa do swobody przemieszczania się. Zdaniem Trybunału, prawo mołdowskie nie zapewniło skarżącemu wystarczających gwarancji proceduralnych, zapobiegających nadużyciom uprawnień przez organy władzy.

10.12.2020

SN: Macierzyństwo chronione przez państwo, ale nie wtedy, gdy matka obchodzi prawo

Ubezpieczenia społeczne

Skarga nadzwyczajna nie może być oparta na polemice z ustaleniami faktycznymi poczynionymi w skarżonym orzeczeniu oraz negowaniu przeprowadzonych w postępowaniu dowodów, pomimo że zostały one przeprowadzone z zachowaniem stosownych uregulowań procesowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę Prokuratora Generalnego.

10.12.2020