Drzewiecki: "Uproszczone" budowy domów raczej się nie przyjmą

Prawnicy Budownictwo

Na rynku nieruchomości mamy istne szaleństwo. Ceny mieszkań poszybowały w górę i wiele osób nie stać nawet na małą kawalerkę. Wprowadzając uproszenia w budowie małych domów, ustawodawca chciał pomóc ludziom, dać szansę wybudowania czegoś niewielkiego na podstawie gotowego, taniego projektu budowlanego. Ale czy jego założenia są realne? Czy ktoś się skusi? Wątpię.

29.11.2021

Sędzia Miczek: Dążenie do prawdy konieczne by orzeczenie było akceptowalne

Wymiar sprawiedliwości

Sąd powinien wykazywać się właściwą inicjatywę, by ustalić wszystkie fakty istotne dla sprawy. Przy czym jest element ryzyka granicznego - działanie z urzędu zawsze może łączyć się z naruszeniem prawa stron, z zasadą równości broni. Działania sądu w ramach poznania faktu nie może więc nadużyć tej zasady - uważa sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

28.11.2021

Świadek nie musi obciążać sam siebie w postępowaniach skarbowych

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podejrzani oraz oskarżeni korzystają z konstytucyjnego prawa do obrony oraz prawa do nieobciążania samego siebie, stąd nie mogą popełnić przestępstwa składania fałszywych zeznań. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego dodaje natmiast jednoznacznie, że także podatnik występujący w roli świadka nie odpowiada za fałszywe zeznania w swojej sprawie – mówi Marcin Malinowski, adwokat, counsel w B2RLaw.

27.11.2021

Za zatajenie informacji w spisie powszechnym grożą surowe kary

Administracja publiczna RODO

Narodowy spis powszechny zakończony się, a jego pierwsze wyniki mają zostać opublikowane już w styczniu 2022 roku. Ponieważ udział w nim był obowiązkiem każdego obywatela, to jakie konsekwencje mogą być nałożone na obywatela w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku, zatajenia lub sfałszowania informacji - zastanawiają się mec. Katarzyna Wojarska–Aleksiejuk i Julia Herold.

27.11.2021

Mariusz Jankowski: Konflikt rozwodowy nie przekreśla mediacyjnej ugody

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ugodę można wypracować w każdej sprawie, w której jest to dopuszczalne. Potrzebna jest przede wszystkim dobra wola skonfliktowanych stron do próby porozumienia za pośrednictwem mediatora. W sprawach rodzinnych mediacja odgrywa istotną rolę, bo pozwala też odłożyć emocje na bok i skupić się np. na dobru dzieci rozstającej się pary - mówi Mariusz Jankowski, mediator.

27.11.2021

Prof. Biernat: Zawstydzający wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie zauważył, jak zawstydzający jest jego wyrok. Broniąc stanowczo tezy, że nie jest sądem w rozumieniu art. 6 EKPC zgodził się tym samym, że nie musi spełniać wymagań przewidzianych w tym przepisie, tj. nie musi być niezawisły i bezstronny, nie musi rozpoznawać sprawy w rozsądnym terminie, ani być prawidłowo ustanowiony - stwierdza prof. Stanisław Biernat.

26.11.2021

Skutki Polskiego Ładu - "uproszczone" domy powstaną bez wiedzy sąsiadów

Budownictwo Polski Ład

Stroną postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy domu do 70 mkw. będzie jedynie wnioskodawca, podczas gdy dotychczas w większości przypadków przy wydawaniu warunków zabudowy za strony byli uznawani co najmniej najbliżsi sąsiedzi terenu przyszłej inwestycji. Oznacza to, iż sąsiedzi nie będą mieli żadnego wpływu na wydanie warunków zabudowy.

26.11.2021

Romanowski: Naszym celem nie jest utrudnianie rozwodów, chcemy chronić dobro dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzinne postępowanie informacyjne ma dać małżonkom czas na wyjaśnienie problemów i wypracowanie uzgodnień w sprawach dzieci, których dobro jest najważniejsze. Obecnie strony czekają na rozwód średnio ok. 9 miesięcy i to nawet jeśli korzystają z mediacji. Nasz projekt zakłada, że czynności przed sądem będą mogły być znacznie ograniczone, a efektem będzie osłabienie konfliktu między rozwiedzionymi.

26.11.2021

Black Friday – wyprzedaże nie zawsze korzystne dla klientów

Rynek i konsument

W polskim handlu hasło Black Friday na dobre przyjęło się od 2015 roku - zapowiada ono wstęp do najgorętszego dla handlu okresu związanego z „gorączką” zakupową poprzedzającą Boże Narodzenie. Konsumenci powinni mieć jednak świadomość, że część handlowców może pokusić się o nielegalne praktyki w czasie Black Friday, jak i w całym okresie przedświątecznym.

26.11.2021

Prof. Garlicki: Trybunał Konstytucyjny to sąd, a ETPC może badać status jego sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka odnosi gwarancje „prawa do sądu” do wszystkich organów, które ostatecznie rozstrzygają o prawach jednostki w sprawach cywilnych i karnych. Decyduje więc funkcja, właściwość organu, a nie jego nazwa - twierdzi prof. Leszek Garlicki, sędzia TK w stanie spoczynku i były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

26.11.2021

Zmiany w prawie rozwodowym potrzebne, postępowanie informacyjne niekoniecznie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w postępowaniu rozwodowym mają poprawić sytuację dzieci. Jednak wiele wskazuje, że podczas projektowanego postępowania informacyjnego dzieci będą alienowane od rodziców albo nie będą otrzymywać potrzebnych środków finansowych, ponieważ nie przewiduje się zabezpieczenia w tym zakresie - twierdzi adwokat Agata Koschel-Sturzbecher.

25.11.2021

Firmy inwestujące za granicą powinny wdrożyć ochronę sygnalistów

Prawo pracy Compliance Prawo europejskie

Celem dyrektywy o sygnalistach jest zapewnienie jednolitego podejścia w całej Unii Europejskiej do ochrony osób ujawniających informacje o podejrzeniu niewłaściwego postępowania w miejscu pracy - piszą Monika Błońska i Urszula Garbicz-Brys. I podkreślają, że w przepisach dotyczących zgłaszania nieprawidłowości w różnych krajach mogą obowiązywać przepisy wykraczające poza wymogi UE.

25.11.2021

Polski Ład - przekształcenie działalności może oznaczać korzystniejsze opodatkowanie

CIT PIT Spółki Prawo gospodarcze

W przyszłym roku przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w systemie obciążeń publicznoprawnych. Wielu z nich „bierze więc sprawy w swoje ręce” i poprzez zmianę formy prawnej działalności chce proprawić swoją sytuację. Świadczy o tym chociażby wydłużony czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków w rejestrze przedsiębiorców KRS w warszawskim sądzie rejestrowym.

25.11.2021

Nowy żłobek w gminie można sfinansować z funduszy zewnętrznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Opieka na dziećmi w wieku do lat 3 to jeden z priorytetów polityki społecznej w naszym kraju, tymczasem na koniec 2020 r. odsetek dzieci objętych opieką w żłobkach wynosił zaledwie 17,5 procent. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie rozwiązań ułatwiających tworzenie placówek opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, zarówno przez samorządy, jak i podmioty prywatne.

24.11.2021

Grzegorz Kukowka: W pracy prawnika cenne zaangażowanie społeczne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W pracy prawnika ważne jest zaangażowanie nie tylko w sprawy kancelaryjne, na których zarabia, ale też w obronę praw człowieka i obywatela. Bo jeżeli politycy podejmują decyzje w taki sposób, aby ograniczać czy wręcz niszczyć te prawa, to naszym obowiązkiem jest temu przeciwdziałać - mówi Grzegorz Kukowka, adwokat z kancelarii Dentons.

24.11.2021

Prof. Patyra: Nowe ograniczenia przy granicy to permanentny stan wyjątkowy

Administracja publiczna

Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm i oczekująca na rozpatrzenie przez Senat nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej narusza standardy dopuszczalnych ograniczeń wolności i praw jednostki w demokratycznym państwie prawnym i nie spełnia podstawowych standardów wynikających z postanowień Konstytucji - twierdzi prof. Sławomir Patyra z UMCS w Lublinie.

23.11.2021

Problematyczne dochowywanie należytej staranności

CIT PIT Polski Ład

„Dochowanie należytej staranności” to stały przedmiot sporów podatników z organami skarbowymi. To skutek braku odpowiedzi na pytanie, co właściwie należy przez to rozumieć. Ustawy podatkowe nie definiują bowiem tego pojęcia, a w judykaturze przyjmuje się, że chodzi o sposób postępowania odpowiadający wymaganiom zawartym w obiektywnym wzorcu postępowania, który jest tworzony na tle danego stosunku.

23.11.2021

Kijem czy marchewką, czyli jak PKO BP radzi sobie z problemami frankowymi

Kredyty frankowe Nieruchomości

Szerokim echem w ostatnich miesiącach odbiło się wdrożenie przez PKO BP programu ugód z frankowiczami. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że medialny sukces może nie wystarczyć, a zachowanie banku pozostawia wiele do życzenia. 10 listopada 2021 r. złożyliśmy do Prezesa UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania przez PKO BP praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów - piszą adwokaci Wioletta Miros oraz Bartosz Czupajło.

23.11.2021

Szczepaniak: Ministerstwo dyskryminuje szpitale najlepiej wynagradzające pracowników

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Im gorzej szpital płacił swojemu personelowi, tym lepiej dla niego, bo dostawał więcej środków na wzrost wynagrodzeń do poziomu minimalnego. Placówki zatrudniające więcej pracowników na umowy inne niż o pracę były dyskryminowane - twierdzi Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

23.11.2021

UE będzie miała swoje uregulowania dotyczące sztucznej inteligencji

Prawo AI Prawo europejskie

Rozwój sztucznej inteligencji postępuje, a więc ustawodawcy na całym świecie muszą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia ram prawnych, w których nowe technologie mogą skutecznie rozwijać się oraz poprawnie funkcjonować. Unijny prawodawca także podejmuje działania, które mają zapewnić jasność prawa i wzmacniać zaufanie do sztucznej inteligencji w Europie.

22.11.2021