Małgorzata Karasińska

Artykuły autora

Niepoinformowanie kontrahentów o trudnej sytuacji firmy może mieć skutki karne

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Każde przedsiębiorstwo borykające się z trudnościami finansowymi, któremu nie udało się wypełnić swych zobowiązań umownych, może natrafić na zdeterminowaną stronę przeciwną, która rozpocznie nie tylko cywilny spór sądowy, ale również poinformuje organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Od stanowiska tych ostatnich zależy wówczas, czy sprawa będzie przedmiotem postępowania karnego.

28.11.2022

Mienie znacznej i wielkiej wartości - co dalej w czasach galopującej inflacji?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 12 lat obowiązuje przepis w sztywny sposób określający mienie „znacznej” (powyżej 200 tys. zł) i „wielkiej” wartości (powyżej miliona). Tymczasem od tamtej pory średnia płaca wzrosła o 75 proc., co skutkuje nadmierną penalizacją, ograniczającą swobodę menedżerów oraz hamującą rozwój gospodarczy - piszą Rafał Karbowniczek i ​Małgorzata Karasińska z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

02.05.2022

Sędzia wybrany poza losowaniem tworzy należycie obsadzony skład w sprawie karnej

Wymiar sprawiedliwości

Od 2018 roku w sądach powszechnych obowiązuje system losowego doboru sędziów. Nie zawsze jednak akta sprawy potwierdzają, iż skład został wybrany w taki właśnie sposób. O tym, czy sąd tworzony przez sędziego wybranego poza systemem losowania jest nienależycie obsadzony, piszą Rafał Karbowniczek i Małgorzata Karasińska z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

04.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski