Wyczekiwana nowelizacja przepisów o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie

Opieka zdrowotna Farmacja

Zwiększenie dostępności pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, a także uszczegółowienie obowiązujących przepisów, aby wyeliminować istniejące problemy interpretacyjne, to cele nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

05.09.2022

Ochojski: Wywłaszczenia pod CPK „najkorzystniejsze w UE", skąd więc protesty?

Prawo cywilne Nieruchomości

Gdyby uwierzyć autorom przepisów o wywłaszczeniach na rzecz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, można nabrać przekonania, że przed osobami, których nieruchomości leżą na terenie przyszłych inwestycji CPK rozciąga się pasmo korzyści, bo w ramach „najkorzystniejszego w UE systemu odszkodowań” mają być im wypłacane odszkodowania o wartości „od 120 do 140 procent wartości nieruchomości”.

05.09.2022

Po wyroku TK sądowa walka o kontakty z dzieckiem może być jeszcze dłuższa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Echa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o nałożenie obowiązku zapłaty sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do kontaktów z dzieckiem wciąż wzbudzają emocje - pisze adwokat Tomasz Uljasz. I dodaje, że w jego opinii, orzeczenie to rodzi zagadnienia praktyczne, które mają kolosalne znaczenie dla rodzica zmuszonego walczyć o kontakt z dzieckiem w sądzie.

03.09.2022

Zawarcie układu lub restrukturyzacja może odroczyć upadłość firmy

Prawo gospodarcze

Coraz więcej firm występuje o postępowania o zatwierdzenie układu lub inne postępowania restrukturyzacyjne. Dobór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego zależy od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorcy, ale jedno jest pewne – wdrożenie środków restrukturyzacyjnych może skutecznie uchronić przed ogłoszeniem upadłości - mówi Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.

02.09.2022

Król-Całkowska: Do wykonywania niszowych specjalności medycznych niezbędny będzie certyfikat

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty może wykonywać zabiegi z zakresu na przykład tzw. medycyny estetycznej, o ile posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Jest jednak pytanie, gdzie lekarz powinien odbywać kursy lub szkolenia z tej dziedziny? Uzyskanie certyfikatu umiejętności zawodowej jest jednak niezbędne w tym przypadku.

01.09.2022

Przed firmami kolejne ograniczenia w finansowaniu dłużnym

CIT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Komisja Europejska opublikowała niedawno projekt nowej dyrektywy, która wprowadzi spore zmiany w kwestii finansowania dłużnego, z perspektywy podatkowej. Projekt dyrektywy zakłada, że krajowe przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy zostaną opublikowane do końca 2023 r. i nowe przepisy będą mieć zastosowanie począwszy od 2024 r. – pisze Remigiusz Fijak, ekspert w ID Advisory.

31.08.2022

Unieważnienie umowy "frankowej" to dopiero początek - życia w pełni wolnego od nieuczciwego kredytu

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Trudno zgodzić się z opinią, szczególnie prezentowaną przez sędziego, że to kredytobiorcy są źródłem wszelkiego zła. Jako społeczeństwo nie jesteśmy po prostu jeszcze przyzwyczajeni, że tak wielkie i cieszące się zaufaniem podmioty jak banki ponoszą konsekwencje na tak wielką skalę. Pora więc zmienić myślenie, bo konsekwencje nadchodzą. A w zasadzie już nadeszły.

31.08.2022

Opłata rezerwacyjna - czasem wynagrodzenie dewelopera, czasem kara umowna

Prawo cywilne Budownictwo

Redakcja przepisów nowej ustawy deweloperskiej jeszcze długo będzie spędzała sen z powiek deweloperów i ich klientów. O ich prawnikach nie wspominając. Spore problemy sprawia określenie prawnego charakteru opłaty rezerwacyjnej, a mianowicie to, czy i kiedy będzie ona wynagrodzeniem dewelopera. Pisze o tym adwokat Maciej Śledź, partner w Kancelarii Nowosielski i Partnerzy.

30.08.2022

W grupie siła, czyli korzyści z uczestnictwa w grupie spółek dla poszczególnych jej członków

CIT Doradca podatkowy Finanse

Wchodzące w życie z dniem 13 października 2022 roku przepisy ustawy z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 807) wprowadzają do polskiego porządku prawnego przepisy regulujące tzw. prawo holdingowe. Przepisy te przewidują kwalifikowany typ powiązań pomiędzy spółkami, jakim będzie „grupa spółek” – pisze Robert Semczuk z Deloitte Legal.

29.08.2022

Prof. Adamus: Pełnomocnik w arbitrażu opłacony według urzędowej stawki, albo regulaminu sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa dyskusja o urzędowych stawkach zastępstwa dla adwokatów i dla radców prawnych. W cieniu tej debaty pozostają koszty zastępstwa w arbitrażu. Sąd arbitrażowy co do zasady nie jest związany ministerialną taryfą urzędową dla adwokatów i radców prawnych. Nie ma też jednak zakazu posługiwania się stawkami urzędowymi i strony mogą dobrowolnie używać ich jako punktu odniesienia dla pobranego wynagrodzenia.

29.08.2022

Pawłowska: Potrzebujemy strategicznego podejścia do promocji zdrowia

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

Przed nami ogromna zmiana w modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Dlatego potrzebujemy kadr z nowym, współczesnym spojrzeniem oraz liderów zmian, którzy będą w stanie skutecznie i sprawnie wprowadzić nowe modele i je rozwijać – mówi Marta Pawłowska, kierownik nowych studiów podyplomowych Zarządzanie promocją zdrowia i profilaktyką chorób.

29.08.2022

W sztuce konceptualnej też obowiązuje prawo autorskie

Prawo cywilne

Czerpanie z dorobku innych osób jest czymś naturalnym. Artyści też często odwołują się do cudzej twórczości. Jeśli te utwory stanowią jedynie inspirację lub odwołania mieszczą się w granicach dozwolonego cytatu, sytuacje te nie są problematyczne. Istnieje nawet cały nurt w sztuce współczesnej, określany mianem sztuki zawłaszczania. Jednak dokonania artystów tego nurtu nierzadko budzą kontrowersje.

27.08.2022

Szcześniak: Sądy powinny motywować banki do ugód z kredytobiorcami

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Banki będą chętne do ugód z kredytobiorcami, gdy wyroki będą zapadały szybko, a sędziowie będą stosowali sankcje przewidziane prawem w prawidłowy sposób, co doprowadzi do osiągnięcia skutku odstraszającego. Także gdy odsetki będą liczone od złożenia pozwu (lub wezwania), tak jak sądy liczą je wobec kredytobiorców - pisze Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

26.08.2022

Kolek i Wojewódka: Reforma OFE kontrowersyjna, ale to nie kradzież

Finanse publiczne Emerytury i renty

Reforma otwartych funduszy emerytalnych z 2014 roku nadal budzi kontrowersje. W debacie publicznej narosło wiele nieprawdziwych mitów i fałszywych wniosków. Mowa o jakiejś kradzieży, zawłaszczeniu czy pozbawieniu możliwości dziedziczenia środków z OFE. A to nie jest prawda – piszą dr Antoni Kolek i dr Marcin Wojewódka ze spółki Instytut Emerytalny.

25.08.2022

Opodatkowanie najmu - w gąszczu zmian i wyjątków można się pogubić

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Do tej pory podatek należny za grudzień należało zapłacić do upływu terminu na złożenie zeznania, a zatem do końca lutego następnego roku. I tutaj należy uważać, gdyż ustawodawca zdecydował się na całkowite rozdzielenie terminów płatności podatku za ostatni miesiąc i terminu na złożenie deklaracji PIT-28. A dodatkowo dla 2022 roku wprowadził wyjątek w tym zakresie.

25.08.2022

Prof. Kranz: Niemcy nie reagują na zaczepki polskich polityków, ale będą konsekwencje

Administracja publiczna Prawo unijne

Minister sprawiedliwości oficjalnie obwinia Niemcy za blokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Jest to teza fałszywa i niebezpieczna - mówi były ambasador w RFN prof. dr hab. Jerzy Kranz. - Ale Niemcy nie mają obowiązku odpowiadać na takie "zaczepki". Mogą natomiast wyciągnąć konsekwencje przy innej okazji, np. gdy Polska będzie zabiegać w Unii Europejskiej o jakąś ważną dla niej sprawę.

24.08.2022

Bierność banku w dochodzeniu swoich roszczeń nie może utrudniać kredytobiorcom realizacji ich uprawnień

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Brak dokonania wykładni prawa przez uprawniony organ nie ogranicza możliwości obrony banku przed roszczeniami konsumenta, skoro poznał on żądania kredytobiorcy. A więc opieszałość banków w zgłaszaniu swojego roszczenia kondykcyjnego wobec kredytobiorców, tłumaczona oczekiwaniem na uchwałę Sądu Najwyższego, jest nie do przyjęcia - pisze adwokat Kacper Rożek.

24.08.2022

Kraszewski: Szpitalom potrzebna restrukturyzacja i wprowadzenie zadaniowego systemu pracy

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Paradoks polskiego systemu ochrony zdrowia polega na tym, że NFZ płaci za realizację świadczeń w terminie i odpowiedniej jakości, a za co innego szpital, w którym praca jest rozliczana godzinowo. Dlatego w naszej placówce lekarze i nie tylko oni pracują w systemie zadaniowym. Jest on najbardziej efektywny - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

23.08.2022

Sędzia Marciniak: Rozprawy niejawne sposobem na szybsze rozpatrzenie sporu w NSA

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna

Można spodziewać się, że zmiany w prawie podatkowym kształtowane przez tzw. Polski Ład oraz ustawy, które go nowelizowały, wygenerują wpływ nowych spraw do sądów administracyjnych. Trudno w tej chwili spekulować, jak dużo, ale pamiętajmy, że NSA jest sądem drugiej instancji i sprawy te w pierwszej kolejności trafią do wojewódzkich sądów administracyjnych – mówi Sylwester Marciniak, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

22.08.2022

Reklama w social mediach dopuszczalna, ale ma być jawna

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bacznie przygląda się działaniom reklamowym prowadzonym w social mediach. Reklamodawcy chętnie korzystają z popularności i zasięgów influencerów, aby promować swój produkt lub usługę. Jest to szczególnie widoczne na Instagramie, gdzie według badań brytyjskiej instytucji Advertising Standards Authority (ASA), nawet 25 proc. treści ma charakter komercyjny.

20.08.2022