Nie każdy dyskomfort pracownika to mobbing - pracodawca musi to wyjaśnić

Prawo pracy HR

Otrzymanie przez pracodawcę zawiadomienia o podejrzeniu stosowania mobbingu to ważna informacja, której nie można zignorować. Niezależnie od tego, czy podjęte przez pracodawcę działania wyjaśniające potwierdzą zarzut czy nie, należy ją potraktować jako sygnał mobilizujący do wyjaśnień i wzmożenia działań profilaktycznych – piszą adwokaci Karolina Kołakowska i Mirosław Narolski.

09.08.2022

Mariusz Mazepus: Budowy po 10 sierpnia będą bardziej cyfrowe

Budownictwo

Prowadzenie dziennika budowy oraz książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także identyfikacja uprawnień budowlanych, uznanych kwalifikacji zawodowych oraz danych dotyczących osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje - takie m.in możliwości wprowadzi nowelizacja prawa budowlanego, która obowiązywać będzie od 10 sierpnia 2022 r. - pisze adwokat Mariusz Mazepus, partner w MSN Legal.

05.08.2022

Prof. Gładoch: Przepis dotyczący mobbingu bardzo zły dla ofiar

Prawnicy Prawo pracy BHP

Są wyroki Sądu Najwyższego, z których wynika, że pracownik musi udowodnić, że postępowanie mobbera wywołało u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Jeżeli pracownik tej przesłanki u siebie nie czuje, to przegra proces o mobbing. To jest przepis, który dla ofiar mobbingu jest bardzo niekorzystny i nieracjonalny - twierdzi prof. Monika Gładoch, kierownik Katedry Prawa Pracy UKSW.

04.08.2022

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu czasem z VAT

VAT Doradca podatkowy

Skoro wynajmujący nie podjęli żadnych innych czynności, a jednocześnie obciążali co miesiąc najemcę opłatami – czynsz, odszkodowanie oraz media, to w rzeczywistości tolerują taką sytuację. Otrzymywane kwoty stanowią dla wynajmującej spółdzielni wynagrodzenie za świadczenie usług za przyzwolenie na korzystanie z lokalu bez umowy – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Żuk i Pośpiech.

03.08.2022

Sampławski: Uchwała frankowa Sądu Najwyższego sprzeczna z prawem Unii

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów w sprawach frankowych wypracował koncepcję sprzeczną z prawem Unii Europejskiej. Skutkiem jest bezprawne pozbawianie frankowiczów przez sądy odsetek od kwot dochodzonych od banków. Sądom nie wolno stosować tej uchwały, inaczej narażają Skarb Państwa na procesy odszkodowawcze za wydanie wyroków niezgodnych z prawem UE.

03.08.2022

Skomplikowane weryfikowanie wpisów do centralnego rejestru beneficjentów rzeczywistych

Prawo gospodarcze Finanse

Minęło ponad pół roku od wejścia przepisów, które nakazały instytucjom obowiązanym - banki, instytucje płatnicze, firmy inwestycyjne - sprawdzanie, czy dane zamieszczone w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”), są prawidłowe. Praktyka pokazuje, że wprowadzenie tego obowiązku prowadzi do szeregu komplikacji - pisze Szymon Kaczmarek, adwokat.

02.08.2022

Niepobieranie podatku możliwe tylko przez cztery miesiące w roku?

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zasady składania oświadczeń zmieniły się od 2022 r. i niestety wprowadziły spore, zapewne niezamierzone zamieszanie. W praktyce jeden dokument nie wystarczy. Trzeba składać dwa. Co jednak ciekawe, oświadczenie dotyczące płatności dla danego odbiorcy można złożyć tylko raz, co w praktyce oznacza możliwość niepobierania podatku tylko przez maksymalnie cztery miesiące w roku – piszą Jagoda Trela i Remigiusz Fijak, eksperci ID Advisory.

01.08.2022

Dr Gryglewicz: Na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce trzeba długo poczekać

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Największym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia są niedobory kadry medycznej, w szczególności lekarzy. Z tego powodu coraz częściej w wielu polskich miastach zamykane są oddziały szpitalne oraz likwidowane poradnie specjalistyczne. Na poprawę w tym zakresie musimy poczekać co najmniej kilka lat - uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

01.08.2022

Zły stan zdrowia psychicznego to czasem za mało, by uniknąć kary za niezapłacony podatek

Ordynacja Doradca podatkowy

Organ podatkowy zawiesza postępowanie w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych. W świetle orzecznictwa należy przyjąć, że zły stan zdrowia psychicznego strony nie jest podstawą zawieszenia postępowania - mówi dr Paweł Szczęśniak z katedry prawa finansowego, UMCS w Lublinie.

30.07.2022

Nie tylko referendum strajkowe, ale i legalność sporu zbiorowego powinna podlegać kontroli sądowej

Prawo pracy Prawo unijne

Projekt ustawy o sporach zbiorowych to krok w dobrym kierunku. Na zaproponowanych rozwiązaniach nie można jednak poprzestać, bo regulacje prawne dotyczące sporów zbiorowych wymagają dalszych zmian. Zmian wymaga zarówno kwestia adresata żądań w sporze, jak i podmiotu prawa do strajku. Potrzebne jest sądowe badanie legalności sporu zbiorowego, a nie tylko referendum strajkowego – pisze dr hab. Małgorzata Kurzynoga, prof. UŁ.

29.07.2022

Dwie umowy o pracę a godziny nadliczbowe - wyrok TSUE wpłynie na orzecznictwo

Prawo pracy Prawo unijne

Obecnie wydaje się dominować pogląd, że zawarcie przez pracodawcę dwóch umów o pracę z tym samym pracownikiem pozwala na odrębne rozliczanie nadgodzin z każdej z tych umów. Pogląd ten oparty jest na uchwale Sądu Najwyższego sprzed ponad 50 lat, wydanej na gruncie nieobowiązującego już stanu prawnego. W zeszłym roku TSUE wydał orzeczenie, które nakazuje ten pogląd zrewidować.

28.07.2022

Wprowadzać, czy nie wprowadzać, czyli korekty biegłego rewidenta

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Jeśli audytor uznaje, że korekta jest nieistotna, a więc jej niewprowadzenie nie zniekształca sprawozdania finansowego, to często proponuje, aby klienci podpisali przyjęcie informacji o danej korekcie oświadczając przy tym o jej nieistotności. W takiej sytuacji kwestia odmowy po stronie spółki jest rozwiązana. – pisze Maciej Kozysa, biegły rewident, partner Polska Grupa Audytorska.

27.07.2022

Czernik: Nie tylko księgowi, także banki wchodzą w kompetencje doradców podatkowych

Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości powinno w trybie pilnym zastanowić się nie tylko nad granicami zachodzącymi pomiędzy księgowością a doradztwem podatkowym, doradztwem podatkowym a radcostwem i adwokaturą, lecz przede wszystkim nad aktywnością banków, które już od kilku lat próbują coraz agresywniej przejąć usługi księgowe, czynności doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów.

27.07.2022

39 proc. firm dba o swoich pracowników. Jednak najczęściej nie tak, jak powinny

Środowisko Prawo pracy Nowe technologie

Dopiero po pandemii troska o dobrostan i bezpieczeństwo pracowników została uznana za najwyższy priorytet, choć już przed dwoma laty biznes miał dużą świadomość jego znaczenia dla optymalnego funkcjonowania i rozwoju organizacji. Wówczas działania na rzecz poprawy samopoczucia zespołu podejmowało aktywnie 35 proc. przedsiębiorstw. Dziś – dla 39 proc. to priorytet. Pracodawcy niejednokrotnie źle adresują oczekiwania personelu, koncentrując się na aspektach, które nie odgrywają w oczach pracowników najważniejszej roli – pisze Marcin Drzewiecki.

26.07.2022

Dr Gajda: Przemoc w pracy – czas na zmiany

Prawo pracy BHP Prawo unijne

Polski ustawodawca powinien rozważyć zmianę przepisów przeciwdziałających różnym przejawom przemocy w pracy, w tym mobbingowi, molestowaniu i molestowaniu seksualnemu. Ważne jest przede wszystkim doprecyzowanie zasad prewencyjnych - mówi dr Mateusz Gajda, adiunkt Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Walki z Molestowaniem i Mobbingiem.

26.07.2022

Nadchodzą zmiany w transakcjach handlowych

CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance

Z końcem czerwca obecnego roku na rządowych portalach pojawił się nowy, zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on również obowiązków sprawozdawczych dla podatników CIT – piszą Wojciech Majkowski i Paweł Szala z KPMG w Polsce.

25.07.2022

Na fundacje rodzinne trzeba jeszcze poczekać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Chociaż fundacje rodzinne są wyczekiwanym rozwiązaniem dotyczącym sukcesji rodzinnych przedsiębiorstw, to na ich wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przyjdzie jeszcze poczekać. Projektodawca uwzględnił część uwag zgłaszanych w toku konsultacji, ale projekt ustawy utknął obecnie w procesie legislacyjnym i nic nie wskazuje na to, że ten miałby się szybko zakończyć. Piszą o tym Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.

25.07.2022

E-handel przed zmianami w usługach cyfrowych i sprzedaży towarów

Rynek i konsument Prawo unijne

Uregulowanie odpowiedzialności przedsiębiorcy za brak zgodności towaru z umową, zasady wykonania zobowiązania do dostarczania treści lub usług cyfrowych, obowiązek informowania konsumenta o aktualizacjach, w tym dotyczących zabezpieczeń niezbędnych do zachowania zgodności treści lub usługi cyfrowej z umową - to niektóre ze zmian wprowadzanych do polskiego prawa.

23.07.2022

Prof. Adamus: Uchwała rady nadzorczej może być podpisana zdalnie lub hybrydowo

Nowe technologie Spółki

Wiele rad nadzorczych spółek akcyjnych obraduje w sposób hybrydowy: stacjonarnie i zdalnie. Pojawia się w tej sytuacji praktyczne pytanie o zasady podpisywania uchwał podjętych na tak zwołanym posiedzeniu. Nie można odmówić ważności i skuteczności podpisowi zaufanemu tylko na tej podstawie, że istnieje w postaci elektronicznej - pisze prof. Rafał Adamus.

22.07.2022

Ugody frankowe - nie tylko jeden kredyt zwolniony z podatku

Domowe finanse PIT Finanse Kredyty frankowe

W nieprzewidywalnych obecnie realiach makroekonomicznych i z niepokojem obserwowaną przez wszystkich sytuacją za naszą wschodnią granicą, słabnąca złotówka powoduje, że brak systemowego rozwiązania sporów o tzw. „kredyty frankowe” staje się szczególnie problematyczny. W ostatnich miesiącach kwestia ta coraz częściej jednak znajduje swój ugodowy finał – pisze Tomasz Niewiadomski, radca prawny.

21.07.2022