Epidemia zachęca do uznania e-aktów notarialnych

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wymuszają nowe, bardziej funkcjonalne spojrzenie na praktykę notarialną, która gwarantowałaby dostęp do notariatu w stanach kryzysowych. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest dopuszczenie elektronicznych aktów notarialnych - piszą Ewa Rott-Pietrzyk, Fryderyk Zoll, Dariusz Szostek i Mateusz Grochowski.

06.04.2020

Zmiany prawa w spółdzielniach i wspólnotach w czasach koronawirusa

Budownictwo Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Tarcza antykryzysowa wprowadza też zmiany w prawie spółdzielczym, i to rewolucyjne. Rozszerza kompetencje poszczególnych członków rady i zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych, które mogą być zagrożeniem w sytuacji dominujących członków organów – pisze Dariusz Wociór, radca prawny. Zmiany dotyczą też wspólnot mieszkaniowych.

05.04.2020

Koronawirus nie wystarczy, by odciąć rodzica od dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Prawo do kontaktu rodzica z dzieckiem jest wyrazem realizacji prawa do życia rodzinnego, służy utrzymywaniu więzi. Jeśli z powodu COVID-19 konieczne jest powstrzymanie się od bezpośrednich spotkań, to należy zmienić formę – np. na telefoniczną czy przez komunikatory internetowe - mówi Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

05.04.2020

Sośnierz: Tylko masowe testy i izolacja chorych pozwolą opanować pandemię

Opieka zdrowotna Koronawirus

Musimy izolować nosicieli koronawirusa, żeby społeczeństwo mogło wrócić do normalnego funkcjonowania. I ci mali, i ci wielcy przedsiębiorcy, a także zwykli ludzie muszą przecież z czegoś żyć. Innej drogi nie widzę - mówi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

04.04.2020

Gminy szukają oszczędności, oprócz podwyższania opłat za śmieci chcą uszczelnić system

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy odczuwając brak środków na sfinansowanie gospodarki odpadami, zaczęły poszukiwać oszczędności po stronie kosztów oraz z drugiej strony zwiększenia wpływów. Obok koniecznych podwyżek opłaty, zwróciły uwagę na uszczelnienie systemu opłat. Im więcej osób płaci, tym mniejsze obciążenie finansowe przypada na osobę - pisze Magdalena Sobczak z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

04.04.2020

Prof. Gładoch: Jeszcze nigdy sytuacja związkowców nie była tak trudna

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W przeżywających teraz kłopoty przedsiębiorstwach są trzy warianty rozwoju sytuacji. Ale liczę, że zwycięży dialog, sensowna rozmowa z pracodawcą liderów związkowych, którzy wiedzą, że chodzi o przyszłość firmy i utrzymanie miejsc pracy - mówi dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny.

03.04.2020

Ochrona życia obywateli jest wartością wyższą niż realizacja zadań wyborczych

Wybory

Bezpieczeństwo, zwłaszcza rozumiane dosłownie jako ochrona życia i zdrowia obywateli, jest wartością wyższą i ważniejszą niż obowiązek realizacji zadań wyborczych. Zwłaszcza, że jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – mówi dr hab. Bartłomiej Michalak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

03.04.2020

eDelivery - w Polsce nie działa, a mogłoby sądom pomóc

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdumiewająca jest autopoprawka rządu wycofująca przepisy dopuszczające kontakt z sądami online. W chwili obecnej niektóre z nich samodzielnie to regulują - a można było całościowo i odgórnie. Mamy wiele narzędzi prawnych istniejących, albo jako gotowe do przyjęcia projekty, które umożliwiłby wszystkim funkcjonowanie - ocenia profesor Dariusz Szostek

03.04.2020

Nawet podczas epidemii klauzula siły wyższej nie zawsze do zastosowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Co może zrobić przedsiębiorca, jeśli z przyczyn zupełnie niezależnych od jego działania nie jest w stanie wykonywać umowy, a także jak zabezpieczyć interes swojej firmy w sytuacji, gdy nie jest w stanie spełnić zobowiązania w terminie i ilości wynikających z umowy? - analizują radca prawny Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk i adwokat Dominika Chrabańska.

03.04.2020

Epidemia może wpłynąć na upowszechnienie informatyzacji urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Jak załatwiać sprawy urzędowe gdy z powodu epidemii urzędy nieczynne, a obywatele mają zakaz wychodzenia bez ważnej przyczyny? Może stan epidemii spowodowany zakażeniami koronawirusem przyspieszy rewolucję w zakresie informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - zastanawia się adwokat Kamil Rudol

02.04.2020

Czy firmy doczekają się nowego standardu w umowach kredytowych: covid-19?

Finanse Koronawirus

Chociaż trudno przewidzieć okres trwania oraz ostateczne skutki gospodarcze epidemii, wydaje się, że warto co najmniej rozważyć (szczególnie w przypadku udzielania nowego lub prolongowania istniejącego finansowania) zapisy umowne opisujące następstwa epidemii na wzajemne relacje pomiędzy bankami a kredytobiorcami - pisze Szymon Ostrowski, dyrektor zarządzający, Haitong Bank.

02.04.2020

Korekta przepisu o terminach uderza w uczestników obrotu prawnego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na etapie prac w Sejmie doszło do bardzo istotnej modyfikacji specustawy dotyczącej COVID-19, poprzez wyeliminowanie z dyspozycji przepisu terminów przewidzianych w prawie cywilnym. Brak szczególnych regulacji w tym zakresie oznacza brak realnej pomocy dla uczestników obrotu prywatnego - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

02.04.2020

Dr Laska: Stan nadzwyczajny odsunąłby wybory, ale nie wiadomo na jak długo

Wybory Koronawirus

W czasie trwania stanu nadzwyczajnego Konstytucja nie pozwala na zmianę przepisów wyborczych. Po jego ustaniu wyznaczenie terminu nie będzie możliwe bez nowelizacji kodeksu. Obecny nie odpowiada na wiele pytań, między innymi o to, do kiedy trzeba wtedy zorganizować wybory. Nie zgadzam się, żeby była swoboda wyznaczenia terminu na przykład za rok – mówi dr Liwiusz Laska

01.04.2020

Prusik: Stan nadzwyczajny już jest - co z wyborami?

Wybory

Z chwilą wprowadzenia najpoważniejszych po 1981 roku restrykcji dotyczących życia społeczno-politycznego, stan nadzwyczajny został już faktycznie wprowadzony. Problem nie dotyczy zatem tego, czy wprowadzić stan nadzwyczajny i przesunąć wybory, lecz tego, czy w świetle Konstytucji można go wprowadzić nieformalnie i zorganizować wybory – pisze Adrian Prusik.

01.04.2020

Koronawirus zmusi firmy do aktualizacji analizy porównawczej

CIT

Podmioty powiązane muszą przygotowywać analizy porównawcze do transakcji kontrolowanych. Rozprzestrzenianie się koronawirusa oddziałuje na łańcuchy dostaw, handel międzynarodowy i pogłębia obawy przed globalną recesją. Nie pozostaje to bez wpływu na rozliczenia między firmami powiązanymi – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.

01.04.2020

Tarcza antykryzysowa nie zawiesi terminów w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Przedsiębiorcy alarmują, że w ciągu miesiąca od utracenia płynności finansowej zmuszeni będą do złożenia wniosku o upadłość. Dla wielu firm będzie to już w kwietniu. Tarcza antykryzysowa nie zawiesza biegu tego terminu i nie przyspieszy takich postępowań, bo nie uznano ich za pilne. Dlatego potrzebne są kolejne zmiany legislacyjne - pisze dr Paweł Bartosiewicz,

01.04.2020

Pominięte rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami mogłyby pomóc w udrożnieniu systemu

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Dopuszczenie do termicznego przekształcania w spalarniach w pierwszej kolejności odpadów z terenów objętych kwarantanną, wyłączenie przepisów zakazujących składowania tzw. „frakcji kalorycznej” czy wyłączenie przepisów dotyczących selektywnej zbiórki z niewliczaniem do poziomów recyklingu mogłyby pomóc udrożnić system - pisze dr Artur K. Modrzejewski, radca prawny.

31.03.2020

Tarcza antykryzysowa sporo zmienia w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Obowiązek niezwłocznego informowania o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na wykonanie umowy o zamówienie publiczne, wyłączenie odpowiedzialności karnej, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. To przykładowe rozwiązania tarczy antykryzysowej dotyczące zamówień publicznych. Wszystkie omawia Piotr Źlik,

31.03.2020

Pismo z sądu na poczcie - prosta droga do "depopulacji" rynku prawniczego

Wymiar sprawiedliwości

Gdy prezydent, premier i minister zdrowia nawołują #zostańwdomu, ludzie ministra sprawiedliwości pod osłoną nocy podejmują działania, które mogą doprowadzić do depopulacji osób związanych na co dzień z wymiarem sprawiedliwości. Nakazując, mimo istnienia innych możliwości technicznych, nadawanie i odbieranie listów pocztą tradycyjną - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

30.03.2020

Wakacje od najmów w galeriach handlowych wywołają spory

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wprowadzenie zakazu handlu przez określone kategorie sklepów i punktów usługowych między najemcami i wynajmującymi w centrach handlowych prowadzi do eskalacji konfliktów o to, kto poniesie koszty powstałej sytuacji. A przegłosowana przez Sejm rządowa tarcza antykryzysowa zakłada odgórną ingerencję w stosunki najmu - pisze Maciej Woźniak,

30.03.2020