Wypowiedzenie umowy o pracę w formie elektronicznej jest możliwe

Prawo pracy

Wysłanie przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę drogą elektroniczną będzie skuteczne oraz niewadliwe, pod warunkiem, że takie oświadczenie zostanie opatrzone (podpisane) kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby upoważnionej do składania oświadczeń woli w imieniu pracodawcy – pisze radca prawny Paweł Kowalski.

24.04.2020

TSUE: Homofobiczna wypowiedź pracodawcy może być uznana za zapowiedź dyskryminacji

Prawo pracy Prawo unijne

Homofobiczne oświadczenia stanowią dyskryminację w dziedzinie zatrudnienia i pracy, jeżeli są składane przez osobę, która może być postrzegana jako mająca decydujący wpływ na politykę rekrutacyjną danego pracodawcy - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że w takim przypadku możliwe jest dochodzenie odszkodowania posiada stowarzyszenie

23.04.2020

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.

22.04.2020

RPO: Zwolnienia w administracji spowolnią załatwianie spraw obywateli

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Zgodnie z tarczą antykryzysową, jeśli negatywne skutki gospodarcze koronawirusa będą zagrażać finansom publicznym, rząd może zmniejszać zatrudnienie w administracji rządowej lub obniżać wynagrodzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że jeszcze bardziej spowolni to załatwianie spraw obywateli przez urzędy.

22.04.2020

WSA: Termin na udzielenie informacji związkowi zawodowemu zależy od trybu

Prawo pracy Zawody medyczne RODO

Związek zawodowy zwrócił się do pracodawcy o udzielenie informacji w trybie ustawy o związkach zawodowych, a nie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dlatego też odpowiedzi na zadane pytania mogły zostać przekazane w terminie 30 dni od złożenia wniosku, a nie bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni. Tak orzekł WSA w Gliwicach.

22.04.2020

Firmy nie wiedzą jak ruszyć z działalnością i nie stracić dofinansowania

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Rząd zapowiada odmrożenie gospodarki, a przedsiębiorcy zastanawiają się jak przesunąć pracowników z przestoju do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, nie tracąc przy tym dofinansowania do ich wynagrodzeń. Wojewódzkie urzędy pracy twierdzą, że modyfikacja raz złożonego wniosku nie wchodzi w grę. Zdaniem ekspertów, jest wyjście z tej sytuacji, które nie wymaga zmiany prawa

22.04.2020

Lewiatan: Niektóre urzędy pracy zwlekają z uruchomieniem pomocy dla przedsiębiorców

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Nie wszystkie urzędy pracy ogłosiły nabór do programu umożliwiającego dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek, mimo że od uchwalenia ustawy minęły trzy tygodnie – alarmuje Konfederacja Lewiatan.I podkreśla, że każde opóźnienie może oznaczać trudności w wypłacie należnych pracownikom wynagrodzeń

21.04.2020

Tarcza antykryzysowa nie wyłącza objęcia cudzoziemców przestojem albo obniżonym wymiarem czasu pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Brak szczegółowej regulacji sprawia, że niemożliwe jest obniżenie cudzoziemcowi wymiaru czasu pracy i skorzystanie z dofinansowania do jego wynagrodzenia bez ryzyka narażenia się na zarzut powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy na warunkach niezgodnych z zezwoleniem na pracę lub oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy czy zezwoleniem na pracę i pobyt

21.04.2020

Postojowe pułapką dla firm, które chcą działać szybciej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy nie mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym za okres krótszy niż miesiąc - twierdzi resort pracy. Do jego wykładni stosują się wojewódzkie urzędy pracy, które odmawiają przedsiębiorcom prawa do pomocy, gdy przestój trwa krócej, np. dwa tygodnie. Ci zaś, którzy chcieliby się odwołać od odmowy wsparcia, nie wiedzą, jak to zrobić, bo ustawodawca nie przewidział takiego trybu.

21.04.2020

ZUS: Kolejne pieniądze na kontach przedsiębiorców

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Prawie 6,5 mln złotych trafi w poniedziałek na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego. Następne wypłaty środków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach – zapowiedziała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.

20.04.2020

Dörre-Kolasa: Pracodawca nie musi zapewniać pracownikom maseczek w drodze do pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Środki ochrony osobistej to nie to samo, co środki ochrony indywidualnej w rozumieniu BHP. Jeżeli pracodawca miałby obowiązek zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej, to musiałby ocenić, na ile realne jest zagrożenie wystąpienia koronawirusa w zakładzie pracy i zabezpieczyć pracowników maseczką, która spełnia normy adekwatne do zagrożenia – mówi dr Dominika Dörre-Kolasa

20.04.2020

WSA: Dostęp do instrukcji bhp musi być stały i nieograniczony

Prawo pracy BHP

Pracodawca musi zapewnić pracownikom stały i nieograniczony dostęp do instrukcji bhp dla obsługi maszyny. Taki charakter miała jedynie jej skrócona wersja, która nie była kompletna. Natomiast bez znaczenia była okoliczność, że pracownicy kiedyś zapoznali się rozbudowaną instrukcją i mogli to uczynić ponownie w każdej chwili, ponieważ nie została ona umieszczona przy maszynie - orzekł WSA w Gdańsku.

20.04.2020

Co z urlopami, gdy skończy się społeczna izolacja?

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu bieżącego w trakcie obecnego stanu odizolowania, któremu zostaliśmy poddani z powodu epidemii koronawirusa. Może jednak polecić wykorzystanie urlopu zaległego, czyli za 2019 r. i lata wcześniejsze. Nie może też już dziś zapowiedzieć, że nie będzie udzielał pracownikom urlopów w czerwcu, lipcu i sierpniu - twierdzą eksperci.

18.04.2020

Wypadek w czasie pracy zdalnej jak w zakładzie pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

W przypadku, w którym pracownik wykonujący pracę zdalną, np. w miejscu zamieszkania, ulegnie wypadkowi przy pracy, pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie na zasadach ogólnych i w zależności od ustaleń zespołu powypadkowego dokonać kwalifikacji prawnej zdarzenia - wyjaśnia ekspert LEX BHP.

17.04.2020

Problem okresowych badań medycyny pracy rozwiązany

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zawieszenie obowiązku wykonywania okresowych badań lekarskich pracowników, badań lekarskich i psychologicznych kierowców oraz badań lekarskich, psychologicznych, szkoleń i sprawdzianów maszynistów w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii rozwiązało problem wielu przedsiębiorców.

16.04.2020

Policja: Kierowca autobusu i motorniczy odpowiada za limit pasażerów

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Transport Koronawirus

To kierujący pojazdami są zobligowani do wyegzekwowania od pasażerów określonego zachowania, a w przypadku odmowy - do wezwania policji. Oni bowiem w pierwszej kolejności odpowiadają za sposób przewożenia pasażerów w związku z obowiązującymi ograniczeniami co do ich liczby w środkach transportu – twierdzi Komenda Główna Policji.

15.04.2020

Można zamontować kamery termowizyjne do pomiaru temperatury ciała pracowników

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Ponieważ nie ma przepisu prawa, który dawałby bezsprzecznie administratorowi uprawnienie do wprowadzania środków technicznych służących pomiarom temperatury ciała w zakładzie pracy z wykorzystaniem urządzeń termowizyjnych, należy do tego zagadnienia podejść indywidualnie, dokonując analizy procesu przetwarzania - wyjaśnia ekspert LEX Ochrona Danych Osobowych.

15.04.2020

Pracodawca nie może przestać płacić pracownikom tylko dlatego, że sam nie zarabia

Domowe finanse Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Wielu pracodawców, którzy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w związku z koronawirusem, nie wypłaciło – do 10 kwietnia - pensji swoim pracownikom. Eksperci ostrzegają: zamknięcie sklepu, pubu czy restauracji to nie jest przestój ekonomiczny, i nie może być powodem do niepłacenia wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę. Tym bardziej, że tacy pracownicy nie mają przecież prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

15.04.2020

Koronawirus przyśpieszy zrównanie zleceniobiorców z pracownikami

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby pracujące na umowę zlecenia coraz bardziej upodabniają się do pracowników. Nawet specustawa stawia ich na równi z osobami zatrudnionymi na etat. Zdaniem ekspertów, czas, by uregulować ich prawa i – skoro płacą ZUS – liczyć im staż pracy na zleceniu do stażu emerytalnego. Zwłaszcza, że już wkrótce umowy zlecenia mogą zdominować rynek pracy.

15.04.2020