Pierwsze wypłaty pokażą wartość wsparcia z tarczy antykryzysowej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Programy przeciwdziałania skutkom COVID-19 to z jednej strony przepisy określane potocznie jako „tarcza antykryzysowa”, a z drugiej instrumenty, w jakie został wyposażony Polski Fundusz Rozwoju. O tym, na ile te rozwiązania spełnią pokładane w nich nadzieje okaże się po wypłacie pierwszych instrumentów - pisze radca prawny Robert Gniezdzia.

05.05.2020

SN: Nagroda jubileuszowa należy się według korzystniejszego układu zbiorowego

Prawo pracy

Po 39 latach pracy w spółce powódce przysługiwała nagroda jubileuszowa z tytułu łącznego stażu pracy u skarżącego pracodawcy oraz okresu zatrudnienia w zależnej od skarżącego - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną zakładu pracy. Sąd dodał przy tym, że skarżący miał obowiązek stosowania korzystniejszych dla powódki postanowień zawartych w zakładowym układzie pracy.

05.05.2020

Postojowe - różne podejście urzędów pracy utrudnia życie pracodawcom

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie wynagrodzeń w związku z przestojem zastanawiają się, w którym momencie powinni wpisać na listę dołączaną do wniosku nieobecnych pracowników - w trakcie nieobecności, czy dopiero po ich powrocie do pracy. Przepisy nie dają na to wyraźnej odpowiedzi, a wojewódzkie urzędy pracy nie mają jednolitego stanowiska w tej sprawie.

05.05.2020

Pocztą wybory, ale nie wypowiedzenie dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy Koronawirus

Nieodbieranie niektórych poleconych w czasie epidemii może okazać się całkiem dobrą decyzją zwłaszcza, gdy ktoś spodziewa się, że zostanie zwolniony z pracy. Dyrektorzy muszą do końca maja wręczyć wypowiedzenia nauczycielom, z którymi chcą się rozstać do końca roku szkolnego. Lepiej jednak nie iść na łatwiznę i nie wysyłać wypowiedzenia pocztą.

05.05.2020

Praca zdalna to też ryzyko wycieku danych

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Przepis uprawniający pracownika do używania środków pracy niezapewnionych przez pracodawcę oraz przerzucający na pracownika prawo decydowania, czy dobrane środki zapewniają bezpieczeństwo danych pracodawcy, czy też nie to wyłom w tworzeniu zasad bezpieczeństwa informacji w zakładach pracy – piszą Michał Kibil i Łukasz Masztalerz.

04.05.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także, gdy przedszkole jest otwarte

Prawo pracy

Od 6 maja przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Mogą, ale nie muszą - co istotne dla osób, które nadal chcą otrzymywać zasiłek na dziecko, które nie ukończyło 8 roku życia. Zasiłek dostaną także osoby, które nie będą chciały posłać dziecka do przedszkola lub żłobka bo boją się o jego bezpieczeństwo.

04.05.2020

Epidemia nie zawiesza biegu terminu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę

Prawo pracy Koronawirus

Osoby, które w trakcie epidemii koronawirusa otrzymają wypowiedzenie umowy o pracę, mają 21 dni na odwołanie się do sądu pracy. W przeciwnym razie stracą prawo do roszczeń wobec pracodawcy – ostrzegają eksperci. I radzą, by odwoływać się w każdym przypadku, a zwłaszcza gdy zwolnienie jest bezprawne, bo dotyczy kobiet w ciąży czy pracowników w okresie ochronnym.

03.05.2020

Tylko w stanie nadzwyczajnym można zmusić obywateli do walki z epidemią

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy, które nakładają obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii naruszają prawa człowieka, ponieważ nie ogłoszono stanu nadzwyczajnego. Do Polski już raz przylepiono "łatkę" państwa, w którym tolerowana jest praca przymusowa. Kolejne oskarżenie postawiłoby nasz kraj w bardzo złym świetle - wskazuje dr Ewa Podgórska-Rakiel,

01.05.2020

WSA: Szpital musi chronić personel medyczny przed zakażeniem

Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie

Szpital jako pracodawca ma obowiązek zastosowania wszelkich dostępnych środków organizacyjnych i technicznych w celu ochrony zdrowia pracowników przed chorobą zakaźną. Dlatego nieuwzględnienie personelu medycznego w grupie osób w stosunku, do której zalecane są szczepienia przeciwko odrze nie wyłącza ich przeprowadzenia. Tak orzekł WSA w Białymstoku.

01.05.2020

1 maja - Święto Pracy bez powodów do świętowania

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Niepewni jutra są pracownicy, ale także zleceniobiorcy i samozatrudnieni. Rząd próbuje ratować biznes, ale rozwiązania z kolejnych tarcz antykryzysowych to kropla w morzu potrzeb pracodawców. Utrzymanie miejsc pracy odbywa się jednak kosztem pracowników - łatwo ich teraz zwolnić, obniżyć im wynagrodzenie czy wysłać na urlop w dogodnym dla firmy czasie.

01.05.2020

Państwowe instytucje kultury poza dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Muzea, filharmonie, opery i galerie sztuki, które nie są przedsiębiorcami, ale zatrudniają tysiące pracowników, czekają na pomoc. Kolejne tarcze antykryzysowe oferują wsparcie przedsiębiorcom. Z przepisów jednak nie wynika, że państwowe instytucje kultury mogą skorzystać ze wsparcia, chociażby postojowego – piszą dr Dominika Dörre-Kolasa i Natalia Basista.

30.04.2020

Tarcza Emilewicz - rząd kończy prace nad nowym pakietem antykryzysowym

Prawo pracy Spółki Koronawirus

W środę Rada Dialogu Społecznego zaopiniowała projekt kolejnej tarczy antykryzysowej. Są w niej przede wszystkim przepisy o dopłatach do oprocentowania dla firm, wsparcie finansowe dla samorządów, zmiany dla pracodawców i pracowników, bariery przeciwko wrogim przejęciom przedsiębiorstw, a także wakacje kredytowe dla frankowiczów.

29.04.2020

WSA: Wójt nie może ukrywać, czy kierownik referatu ma wykształcenie kierunkowe

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Informacja o wykształceniu kierunkowym pracownika jednostki samorządu terytorialnego, a w szczególności zatrudnionego na stanowisku kierowniczym, jest informacją publiczną – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. I dodał, że odzwierciedla ona poziom kompetencji pracownika sprawującego funkcję publiczną.  

29.04.2020

Rząd wycofuje się z części niekorzystnych dla pracowników rozwiązań w tarczy 4

Prawo pracy Koronawirus

Wciąż nie ma oficjalnej wersji projektu tarczy antykryzysowej 4, który przewiduje odstępstwa od prawa pracy. Rząd zapewnia, że informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą w nim odzwierciedlenia. Projekt opiniowała Rada Dialogu Społecznego i, jak ustaliło Prawo.pl, za sprawą związków zawodowych zostały przepisy o pracy zdalnej, zaległym urlopie i pozwalające zawiesić odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

28.04.2020

Rząd ureguluje pracę zdalną - trzeba będzie ewidencjonować

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca ma zapewnić środki pracy i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną. Jeśli tego nie zapewni, a pracownik będzie korzystał z własnych urządzeń, pracodawca będzie mógł płacić mu ekwiwalent pieniężny w wysokości 100 zł miesięcznie. Pracownik ma natomiast mieć obowiązek prowadzenia ewidencji wykonanych czynności

28.04.2020

Rząd robi wyłom w przepisach o prawie do urlopu wypoczynkowego

Prawo pracy Koronawirus

W okresie epidemii koronawirusa pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w wybranym przez siebie terminie, bez jego zgody i z pominięciem planu urlopów – przewiduje najnowszy projekt tarczy antykryzysowej. Jeśli zyska aprobatę rządu i parlamentu, to w takim trybie będzie mógł być udzielony pracownikowi nie tylko urlop zaległy, ale i połowa urlopu bieżącego.

27.04.2020

„S”: Rządowe regulacje przerzucają skutki kryzysu na pracowników

Prawo pracy Koronawirus

Proponowane przez rząd rozwiązania tarczy antykryzysowej 3 to likwidacja ochronnej funkcji Kodeksu pracy oraz zamach na funkcjonowanie związków zawodowych. To brak jakichkolwiek cywilizowanych reguł na polskim rynku pracy – twierdzi NSZZ „Solidarność” w przyjętym właśnie stanowisku. Dotyczy ono najnowszej wersji rządowego projektu tarczy antykryzysowej 3.

27.04.2020

Tarcza antykryzysowa na przekór kodeksowi pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Doprecyzowanie zasad pracy zdalnej, umożliwienie przesłania wypowiedzenia mailem, ułatwienie w obniżeniu wymiaru czasu pracy, a także złagodzenie zasad kodeksu pracy. Takie zmiany mają się znaleźć w kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej, zwanej tarczą 4, do której dotarło Prawo.pl.

27.04.2020

Porozumienia w sprawie postojowego: sukces czy porażka?

Prawo pracy Finanse Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Do 17 kwietnia pracodawcy zgłosili do Państwowej Inspekcji Pracy 7796 porozumień w sprawie świadczenia postojowego. Dotyczą one dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Czy to dużo? Zdania są podzielone.

27.04.2020

WSA: Status bezrobotnego daje prawa i obowiązki

Prawo pracy

Rejestracja osoby bezrobotnej jest dobrowolna, ale musi ona podporządkować się wymogom, jakie przewiduje ustawa, jeśli chce korzystać się z przewidzianych w niej możliwości pomocy. Musi być gotowy na przyjęcie oferowanej pracy, albo nie może być zarejestrowany jako osoba bezrobotna i powinien poszukiwać pracy we własnym zakresie.

25.04.2020