NSA: Przyznawanie świadczeń pielęgnacyjnych dla innych osób niż spokrewnione w I stopniu, uzależnione od orzeczenia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu, jest legitymowanie się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przez współmałżonka albo rodziców - orzekł w uchwale 14 listopada Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiorga sędziów.

15.11.2022

Niepełnosprawni ochroniarze do pilnowania mienia - na pełny etat i w porze nocnej

Prawo pracy Niepelnosprawność

Osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zatrudnione do pilnowania mienia, obowiązują normy ogólne czasu pracy wynikające z Kodeksu pracy, takie same jak pracowników pełnosprawnych. Nie obowiązuje ich także zakaz zatrudniania w porze nocnej i godzinach nadliczbowych – alarmuje autor interpelacji poselskiej. Według rządu to regulacje przyjęte z inicjatywy samych osób niepełnosprawnych.

05.11.2022

Policyjne pomieszczenia będą dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami

Niepelnosprawność

Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ma być przynajmniej jedno pomieszczenie dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia na terenie każdego garnizonu policji i co najmniej pięć policyjnych izb dziecka w kraju. Tak zakłada projekt rozporządzenia MSWiA. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 4 mln zł.

29.10.2022

Pacjent, który wyłudza od lekarza zaświadczenie, też może odpowiadać karnie

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Rodziny pacjentów niekiedy próbują wpływać na lekarzy, żeby wpisywali w zaświadczeniu nieprawdę, zwłaszcza kiedy chodzi o orzeczenie I stopnia niepełnosprawności, aby otrzymać tzw. 500 plus dla seniorów. Lekarz nie może wystawić zaświadczenia potwierdzającego nieprawdziwe informacje - grozi mu za to kara pozbawienia wolności. Ukarany może być jednak także pacjent, który wprowadza w błąd lekarza, próbując wyłudzić świadczenie.

22.10.2022

RPO: Do prac nad likwidacją ubezwłasnowolnienia trzeba włączyć niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Niepelnosprawność

Rząd chce wprowadzić przepisy, które zlikwidują instytucję ubezwłasnowolnienia. Zamiast tego ma pojawić się model wspieranego podejmowania decyzji. Rzecznik Praw Obywatelskich opowiada się za likwidacją ubezwłasnowolnienia. Apeluje jednak, by w prace zespołu włączyć osoby z niepełnosprawnościami lub działające na ich rzecz.

13.10.2022

Nowy model orzekania oprze się na dwóch stopniach niepełnosprawności, jednak nieprędko

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

W Polsce funkcjonuje aż sześć systemów orzekania o niepełnosprawności, ale pierwsze zmiany w systemie orzecznictwa weszłyby w życie dopiero 1 stycznia 2024 r., przy założeniu sprawnego procesu konsultacji i legislacyjnego projektu – poinformował wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Będą wiązały się z określeniem stopnia niesamodzielności danej osoby.

10.10.2022

Osoby niedosłyszące chcą lepszej dostępności aplikacji Alarm112

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo AI Niepelnosprawność

Aplikacja mobilna Alarm112 jest niedostępna dla osób głuchych i słabosłyszących – wynika ze skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich autorzy wskazują na szereg ograniczeń i niedoskonałości taj aplikacji i postulują wprowadzenie zmian w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu. To ważne dla zapewnienia im ochrony i bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia – wskazuje RPO w wystąpieniu skierowanym do MSWiA.

07.10.2022

Nie ma jednej bazy danych - wsparcie dla osób z niepełnosprawnością bywa chybione

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

W Polsce brakuje jednego rejestru danych o osobach z niepełnosprawnością. Informacje rozproszone są w różnych systemach i instytucjach. A to już stanowi sporą barierę m.in. we wdrażaniu usług i odpowiedniego do zapotrzebowania wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Gminy zbierają więc dane samodzielnie, do tego różnymi metodami.

29.09.2022

Uwagi Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami wciąż nieprzetłumaczone

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Wciąż nie przetłumaczono na język polski rekomendacji Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami wobec naszego kraju z września 2018 r. Zostały one wydane po pierwszym przeglądzie przez Komitet stopnia wdrożenia przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, a zdaniem RPO brak tłumaczenia utrudnia aktywny udział tych osób w monitorowaniu wdrażania Konwencji.

27.09.2022

Urlop dodatkowy przysługuje części pracowników niepełnosprawnych

Prawo pracy Niepelnosprawność

Część pracowników niepełnosprawnych – osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności po wypełnieniu warunku przepracowania roku po zaliczeniu do któregoś z tych stopni niepełnosprawności - ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jest on w pełni płatny na takich samych zasadach, jak „zwykły” (kodeksowy) urlop wypoczynkowy, a w razie niewykorzystania go do końca zatrudnienia, przysługuje za niego ekwiwalent pieniężny.

24.09.2022

Orzeczenie na rok dla dziecka z zespołem Downa – rząd zapowiada ukrócenie tych praktyk

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotuje listę schorzeń, m.in. genetycznych i rzadkich, aby wyeliminować problem czasowego orzekania w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności osób z tymi chorobami. Możliwe, że lista zostanie wpisana do rozporządzenia, bo dotychczasowe wytyczne dla lekarzy orzeczników nie poprawiły sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

20.09.2022

Prawnik nagrodzony za obronę praw osób z niepełnosprawnościami

Prawnicy Administracja publiczna Niepelnosprawność

Dr Krzysztof Kurowski, prawnik i przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, został tegorocznym laureatem Nagrody RPO im. dra Macieja Lisa. Nagroda przyznawana jest za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Laureat łączy w tym zakresie pracę naukową z monitorowaniem sytuacji i z zabiegami o likwidację barier.

09.09.2022

RPO pyta o ratyfikację protokołu do konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Polska 10 lat temu przystąpiła do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ale nadal nie ratyfikowała Protokołu Fakultatywnego do niej, co umożliwiałoby składanie skarg indywidualnych z naszego kraju do odpowiedniego Komitetu ONZ. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że na tę ratyfikację oczekują osoby z niepełnosprawnościami oraz reprezentujące je organizacje.

07.09.2022

Więzień z niepełnosprawnością potrzebuje instytucjonalnej pomocy - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Osadzonemu z poważną niepełnosprawnością we wszystkich czynnościach pomagali więźniowie z tej samej celi i chociaż dobre uczynki zawsze w cenie, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przeniesienie na współwięźniów odpowiedzialności za taką całodobową opiekę jest niedopuszczalne. A problem jest głębszy i wymaga systemowych rozwiązań.

05.09.2022

RPO przypomina o zasadach traktowania niepełnosprawnych więźniów

Prawo karne Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa więźniów z niepełnosprawnościami. W liście do dyrektora generalnego Służby Więziennej zwraca uwagę, że przeniesienie opieki nad takimi osobami na współwięźniów jest niedopuszczalne. Podobnie orzekał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

03.09.2022

Będzie „Program samochodowy” dla osób niepełnosprawnych. PFRON pracuje nad założeniami

Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, potwierdził, że jego biuro współpracuje z Polskim Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nad założeniami tzw. „Programu samochodowego”. Dawałby on możliwość dofinansowania do zakupu samochodu niektórym osobom z niepełnosprawnością ruchową. To długo oczekiwana pomoc przez środowisko osób z niepełnosprawnościami.

15.08.2022

RPO: Uczniowie z niepełnosprawnościami nie mogą być wykluczani w edukacji

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Należy zadbać o to, by osoby z niepełnosprawnościami nie były wykluczane z powszechnego systemu edukacji ze względu na niepełnosprawność, także z nauki na poziomie szkół ponadpodstawowych. Tymczasem - jak wskazuje rzecznik praw obywatelskich - nie mają oni często możliwości kontynuowania nauki.

11.08.2022

Niepełnosprawny kandydat na biegłego rewidenta może wnioskować o dłuższy egzamin

Rachunkowość Doradca podatkowy Niepelnosprawność

Wydłużony czas egzaminu oraz możliwość zdawania go na przystosowanym do danej niepełnosprawności sprzęcie komputerowym – to ułatwienia, z których mogą już korzystać kandydaci na biegłych rewidentów, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Ministerstwo Finansów uwzględniło w rozporządzeniu uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszane jeszcze w 2020 r.

03.08.2022

Coraz więcej uczelni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Uczelnie są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - również dzięki programom ukierunkowanym na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Szkoły wyższe miały możliwość aplikowania w konkursie „Centrum wiedzy o dostępności”, z budżetem 15,3 mln złotych.

27.07.2022