Koniec papierowych zwolnień

Ubezpieczenia społeczne HR

Lekarze tylko w szczególnych przypadkach wystawiają jeszcze papierowe zwolnienia lekarskie. Stanowią one zaledwie 0,0002 proc. wszystkich zaświadczeń. W czerwcu na blisko 1,7 mln e-ZLA lekarze papierowo wypisali jedynie 385 druków, zaś w lipcu na 1,75 mln e-ZLA ZUS otrzymał w tzw. papierze jedynie 320 druków.

13.08.2019

PIP nie zgłosiła uwag do zwolnienia pracownika IKEA

Prawo pracy HR

W wyniku kontroli Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie w sprawie pracownika IKEA, który miał zostać zwolniony z pracy z powodu swoich poglądów religijnych, nie wydano dla pracodawcy żadnych zaleceń pokontrolnych. Zdaniem inspektorów pracownika zwolniono bez naruszenia prawa oraz obowiązującego w tej firmie regulaminu pracy.

08.08.2019

NIK: Administracja nie radzi sobie z obsługą rosnącej liczby cudzoziemców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR

Czas legalizacji pobytu cudzoziemców w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie – z 64 do 206 dni. W skrajnym przypadku osoba na wydanie decyzji czekała ponad trzy lata. Brakuje sprawnej, rzetelnej i terminowej obsługi, co jest spowodowane m.in. problemami kadrowymi w urzędach i niewystarczającym finansowaniem ich działalności

07.08.2019

Raport: Norwegia coraz bardziej atrakcyjna dla Polaków, Wlk. Brytania mniej

Prawo pracy HR

Niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe kierunki - Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia - podkreślono w raporcie NBP "Polacy pracujący za granicą w 2018 r."

06.08.2019

Brand Intelligence w epoce Big Data

HR

Wraz z ewolucją całego sektora Big Data pojawiły się również nowe narzędzia Brand Intelligence. Czerpią one z nowych możliwości przetwarzania danych, dostarczając cenne informacje. Jak dotąd, duża część wiedzy, dostępnej choćby w postach publikowanych w social media, pozostawała niewykorzystana. Działo się tak głównie z powodu braku odpowiednich technologii do jej przetworzenia. Obecnie sytuacja ta ulega zmianie.

03.08.2019

Raport: Firmy mogą zawyżać swoje zobowiązania do ZUS z tytułu składki wypadkowej

BHP HR

Jedynie 2 proc. przedsiębiorstw ma ustaloną stopę procentową składki wypadkowej na minimalnym poziomie dopuszczonym przez ustawodawcę. 75 proc. płatników odprowadza składkę wyliczoną w oparciu o wyższą stopę procentową niż to wynika z ich kodu PKD - podkreślono w raporcie Ayming „Składka wypadkowa. Nieoczywisty koszt, ukryte oszczędności”.

02.08.2019

Firma, która ujawnia ile płaci pracownikom, to wciąż rzadkość

HR Prawo gospodarcze RODO

Pomysł obowiązkowego publikowania widełek wynagrodzenia w ofertach pracy wraca jak bumerang i budzi wiele obaw. Magdalena Rodzeń, dyrektor ds. personalnych na region EMEA w Alight Solutions ma taką zmianę za sobą. Mówi o jej etapach, kluczowych momentach i korzyściach, które transparentność wynagrodzeń - ta wewnętrzna, jak i zewnętrzna, może przynieść firmie.

31.07.2019

Wiecej cudzoziemców w Polsce - uzupełniają braki na rynku pracy

HR

O ponad 27 tys. osób wzrosła w I połowie roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce. Najliczniej zwiększyła się grupa obywateli Ukrainy, Białorusi i Gruzji - wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców. Imigracja do Polski ma głównie charakter uzupełniający względem potrzeb rynku pracy - wskazuje Urząd.

31.07.2019

O PPK wie coraz więcej osób

HR PPK

W lipcu o PPK słyszało już 62 proc. osób zatrudnionych w dużych firmach, czyli o 20 punktów procentowych więcej niż na przełomie marca i kwietnia. Najbardziej zorientowaną w tym temacie grupę nadal stanowią osoby z wykształceniem wyższym (74 proc.) - wynika z badania „PPK oczami Polaków” przygotowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.

30.07.2019

Minister chce ułatwić dostęp do sił specjalnych, ale to może być martwe prawo

HR

Szef MON podpisał rozporządzenie, które ma ułatwić wstępowanie do sił specjalnych, np. GROM-u. Już na wstępnym etapie służby przygotowawczej będą typowani żołnierze, którzy chcieliby służyć w wojskach specjalnych. Jednak był już rozkaz, który miał zlikwidować takie bariery, ale bardzo szybko stał się on martwym przepisem.

30.07.2019

Co niszczy zaufanie w zespole?

HR

Zaufanie jest podstawą pracy zespołowej - wpływa między innymi na zaangażowanie ludzi, branie odpowiedzialności za cele i wyniki, jakość relacji oraz klimat wspólnej pracy. Managerowie wiedzą, że to filar, na którym mogą budować skuteczne i zaangażowane zespoły. Uczą się, jak budować zaufanie, ale wdrożenie tej wiedzy bywa trudne - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

23.07.2019

Na urlopie często sięgamy po służbowy telefon

Prawo pracy HR

Odbieranie służbowego telefonu oraz służbowej poczty to norma dla polskiego pracownika. Najczęściej z pracą, m.in. na wakacjach, nie rozstaje się kadra zarządzająca. Eksperci podkreślają jednak, że urlop to jedno z podstawowych praw pracownika i w tym czasie nie mamy obowiązku odbierać służbowego telefonu. Brak kontaktu z pracownikiem podczas dni wolnych - nie może być też przyczyną zwolnienia.

20.07.2019

Prezesi polskich firm o motywowaniu pracowników

HR

Co dziś motywuje pracowników, a co prezesów? Czym w ogóle jest motywacja i jak dbają o nią małe, a jak duże firmy? Prezesi znanych polskich firm dzielą się poglądami na motywowanie w organizacjach.

16.07.2019

Pozew o mobbing również w czasie zatrudnienia

Prawo pracy HR

W przypadku mobbingu, pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania od pracodawcy nawet wtedy, gdy nie rozwiązał z nim stosunku pracy - przewiduje ustawa przygotowana przez prezydenta. Problem w tym, że mobbing w Polsce bardzo trudno udowodnić - wskazują eksperci. I dodają, że wiąże się to nie tylko z mozolnym gromadzeniem dokumentów, ale również nakłonieniem świadków, aby wystąpili przeciwko swojemu szefowi.

16.07.2019

PPK to europejski standard - na emeryturę dodatkowo odkładają m.in. w Wlk. Brytanii i Turcji

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne HR PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe, które zaczęły w Polsce obowiązywać od 1 lipca w dużych firmach, wzorowane są na brytyjskich rozwiązaniach. W Wielkiej Brytanii w PPK od 2012 r. uczestniczy ok. 10 mln pracowników, czyli ponad 80 proc. objętych programem. PFR szacuje, że w pierwszych miesiącach przystąpi do planów oszczędzania ponad 50 proc. zatrudnionych.

10.07.2019

Niemcy nie otwierają się na cudzoziemców, tylko uchylają drzwi

Rynek Prawo pracy HR

Bundestag przegłosował niedawno ustawę o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej, która ma ułatwić zatrudnianie cudzoziemców. Eksperci wskazują, że Niemcy jedynie uchylają drzwi dla pracowników spoza UE i Polska nie powinna obawiać się exodusu Ukraińców. Jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie.

09.07.2019

Rząd chce umożliwić cudzoziemcom pracę na oświadczeniu dłużej niż 6 miesięcy

Prawo pracy HR

Jesteśmy skłonni wydłużyć okres, na który rejestrowane jest oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi - poinformował Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył jednak, że projekt ustawy w tej sprawie nie będzie zgłoszony do Sejmu w tej kadencji parlamentu.

05.07.2019

RPO proponuje: nagroda Głównego Inspektora Pracy dla Jurija Kariagina

Rynek Prawo pracy HR

Rzecznik Praw Obywatelskich zaproponował, aby przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce Jurijowi Kariagin był odznaczony nagrodą Głównego Inspektora Pracy im. Heleny Krahelskiej. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia m.in. w dziedzinie nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy.

04.07.2019

Ruszyła rejestracja w największym w Polsce konkursie HR

HR

Jeśli w ciągu dwóch ostatnich lat odegrałaś/odegrałeś ważną rolę we wdrożeniu w swojej organizacji projektu istotnego dla HR lub tematycznie związanego z HR, to konkurs TOP HR Manager in Action jest dla ciebie! Zdobędziesz nowe doświadczenia, dzięki którym wejdziesz na szybszą ścieżkę rozwoju zawodowego, otrzymasz szansę na publiczne zaprezentowanie swoich projektów, zyskasz prestiż w środowisku HR i zdobędziesz cenne nagrody.

01.07.2019

Biznes i edukacja – co je łączy, a co dzieli?

HR

Rusza piąta edycja konkursu „Pracodawca Jutra” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego celem jest wyróżnienie przedsiębiorców, którzy z sukcesem realizują inicjatywy z zakresu współpracy biznesu z edukacją.

30.06.2019