14 emerytura na stałe - Sejm uchwalił rządowy projekt

Emerytury i renty

14. emerytura będzie na stałe - zdecydował w piątek, 26 maja, Sejm uchwalając ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Za uchwaleniem ustawy głosowało 436 posłów, przeciwko było 12 posłów, 6 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

26.05.2023

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Sejm przyjął w piątek, 26 maja, ustawę o świadczeniu wspierającym. Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Przyjęto dwie poprawki, które dają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na więcej niż jedno uprawnione dziecko w rodzinie, także zastępczej czy rodzinnym domu dziecka. Świadczenie wspierające zaś będzie przysługiwało osobom z niepełnosprawnością po 18 r. ż.

26.05.2023

Rząd chce zaostrzyć przesłanki ochrony dla sygnalistów zewnętrznych

Policja Prawo pracy Prawo unijne

Najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach przewiduje zaostrzenie przesłanek umożliwiających otrzymanie ochrony przez sygnalistę dokonującego zgłoszenia zewnętrznego. Zdaniem prawników, te rozwiązania niosą ryzyko odpowiedzialności karnej zgłaszającego. Sygnalista będzie musiał złożyć pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania, oświadczenie o prawdziwości przekazywanych informacji na moment dokonania zgłoszenia.

26.05.2023

Osoba, która zrezygnowała z oszczędzania w PPK, może zmienić decyzję

Prawo pracy Finanse PPK

Powrót do oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Należy go złożyć pracodawcy w formie pisemnej. Wniosek ten jest skuteczny już od momentu przekazania go pracodawcy. Pracodawca nie uwzględni jednak wniosku złożonego przez uczestnika PPK po osiągnięciu 70. roku życia.

26.05.2023

Przechowywanie wniosku związanego z czasem pracy zależne od podstawy wnioskowania

Prawo pracy

Wybór miejsca przechowywania poszczególnych wniosków pracowniczych związanych z kwestiami czasu pracy w części przypadków uzależniony jest od podstawy wnioskowania. Niektóre wioski „o to samo” umieszczane są bowiem w aktach osobowych lub w pozostałej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w zależności od tego, na który przepis przy składaniu wniosku powołał się pracownik.

25.05.2023

ZUS: Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 1 czerwca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za rok 2022 jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot - przypomina ZUS. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca.

24.05.2023

W 2022 roku kobiety złożyły rekordową liczbę wypowiedzeń – badanie Deloitte

Rynek Prawo pracy

W porównaniu z poprzednimi latami zauważalna jest pewna poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy - spadły wskaźniki wypalenia zawodowego oraz ilość zachowań wykluczających. Natomiast przytłaczająca większość badanych (92 proc.) wskazuje, że ich pracodawca nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia płci w pracy. Kobiety z mniejszości etnicznych oraz należące do społeczności LGBT+ częściej doświadczają dyskryminacji – wynika z raportu Deloitte.

24.05.2023

5155 wniosków z całego kraju wpłynęło do ZUS na konkurs BHP

Prawo pracy BHP

328 firm z Dolnego Śląska bierze udział w konkursie ZUS. W całej Polsce złożonych zostało 5155 wniosków, a więc o blisko 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym (3 987). To najwyższa wartość na tle dotychczasowych konkursów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Najwięcej wniosków zostało wysłanych w województwie Wielopolskim - 660, najmniej w Lubuskim - 111.

24.05.2023

Pracownik nie musi być biologicznym rodzicem, by korzystać z przywilejów

Prawo pracy Prawo unijne

Nie tylko rodzice posiadający władzę rodzicielską, ale także osoby z rodzin patchworkowych, wychowujące z małżonkiem czy partnerem jego biologiczne dziecko, w tym rodziny osób LGBT, mogą korzystać z przywilejów rodzicielskich jako pracownicy wychowujący dzieci. Dla ustawodawcy liczy się bowiem stan faktyczny, a nie prawny – tak prawnicy zgodnie interpretują najnowsze zmiany w Kodeksie pracy.

24.05.2023

Rząd przyjął projekt przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Prawo pracy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Ma ona dostosować polskie prawo do przepisów unijnych, jeśli chodzi o delegowanie kierowców w sektorze transportu drogowego, w ramach tzw. Pakietu Mobilności I. Chodzi m.in. o ułatwienie poprawy warunków pracy kierowców oraz warunków prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych.

23.05.2023

Ruch FIRE - czy wczesna niezależność finansowa ma sens w Polsce?

Domowe finanse Emerytury i renty

Statystyczny mieszkaniec Polski musiałby odkładać aż 65 proc. swojego rocznego wynagrodzenia po przekroczeniu 30. roku życia, by osiągnąć niezależność finansową już w wieku 55 lat. Przesunięcie tej granicy o 5 lat, do 60 roku życia oznacza potrzebę oszczędzenia 47 proc. rocznych zarobków. Kiedy więc idea FIRE może mieć sens, a kiedy pozostaje nieosiągalna?

23.05.2023

Koncentracja na wartościach dominującym trendem w relacjach z pracownikami

Rynek Prawo pracy

Kultura organizacyjna i wartości, reskilling, przywództwo, a następnie: DEI oraz wykorzystanie analityki danych – to pięć priorytetów, na których skupiają się dzisiaj w obszarze ludzkim organizacje na całym świecie. Gdzie szukać przewag konkurencyjnych? Jak zmieniła się strategia zarządzania talentami? Jak wykorzystać wnioski z globalnych badań w naszych organizacjach? Aktualne odpowiedzi przynosi globalny raport Kincentric.

23.05.2023

ZUS ostrzega przed wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów

Ubezpieczenia społeczne

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

23.05.2023

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego nie kończy sprawy wypłaty przez ZUS świadczeń bez odsetek

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Odwołanie z dniem 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego nie zakończy problemu świadczeń, które ZUS wypłacał z opóźnieniem i bez odsetek ustawowych. Zdaniem prawników, przepis jest niekonstytucyjny i powinien zostać uchylony z mocą wsteczną. Nie wiadomo też, jak będą go stosowały sądy rozpoznając toczące się obecnie sprawy, które będą rozstrzygane po odwołaniu tego stanu.

23.05.2023

Ostatnie godziny na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Poniedziałek, 22 maja 2023 roku, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r. – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz najważniejszych informacji ZUS przygotował też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

22.05.2023

Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy

Rynek Prawo pracy

Dział Doradztwa Podatkowego został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Program ma sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie różnych modeli zoptymalizowanego tygodnia pracy. Od sześciu miesięcy pracownicy testują różne warianty: począwszy od skompresowanego 40-godzinnego tygodnia pracy, dodatkowych dni wolnych, po 36-godzinny tydzień pracy.

22.05.2023

Podróż służbowa to także wyjazd do miejscowości zamieszkania

Prawo pracy

Wyznacznikiem „terytorialnym” kwalifikowania wyjazdu jako podróży służbowej jest fakt wyjazdu poza punkt czy obszar będący stałym miejscem pracy. Jeżeli celem wyjazdu jest miejscowość zamieszkania, która leży poza miejscem pracy, to wyjazd ten jest podróżą służbową i musi być jako taka rozliczony. Jedyną odrębnością jest brak prawa do diety (o ile jest to wyjazd krajowy) oraz brak prawa do świadczeń noclegowych.

22.05.2023

ZUS otwarty dla płatników składek w sobotę 20 maja

Ubezpieczenia społeczne Finanse

W najbliższą sobotę, 20 maja 2023 roku, w godzinach od 9:00 do 14:00 eksperci ZUS będą udzielać informacji osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które do 22 maja br. muszą dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Na stronie internetowej Zakładu można też sprawdzić, które oddziały ZUS będą pracowały.

19.05.2023

Kto ma prawo do dodatkowej przerwy od pracy, wliczanej do czasu pracy?

Prawo pracy Prawo unijne

Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej, co najmniej 15-minutowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany. Ustawodawca tego nie doprecyzował, przez co na rynku funkcjonują dwa sprzeczne stanowiska. Tymczasem od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy przerwa będzie stosowana powszechnie, czy tylko w niektórych systemach czasu pracy, np. w równoważnym czasie pracy.

19.05.2023