Rząd chciał uporządkować zasady dotyczące emerytów, a uderzył… w rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty

Od 1 stycznia 2022 roku osoby na rencie i jednocześnie pracujące, stracą prawo do aktualizacji kwoty bazowej. Nie będą też mogły zwiększyć świadczenia przez doliczenie okresów nieskładkowych, np. czasu pobierania zasiłków chorobowych czy ukończonych studiów wyższych. Jedyne co mogą zrobić, to jeszcze w tym roku złożyć wnioski o doliczenie okresów nieskładkowych i przeliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej.

16.09.2021

Sztuczna inteligencja - kompetentny pracownik w erze 4.0

Prawo pracy Nowe technologie

Rośnie liczba firm, które przeznaczają budżety na rozwój projektów związanych ze sztuczną inteligencją. W latach 2020-2021 był to wzrost o prawie 80 proc. – wynika z najnowszego raportu Appen (2021). Dynamiczny wzrost zainteresowania biznesu sztuczną inteligencją jest niewspółmiernie szybszy od pojawiania się pracowników posiadających niezbędne kompetencje, aby sprostać rozwojowi organizacji cyfrowej.

15.09.2021

Praca zdalna staje się elementem konkurencyjnej gry o pracownika

Rynek Prawo pracy

Pracodawcy mają duży problem z powrotem pracowników do biur. Ci pokochali swobodę, jaką daje praca zdalna i nie chcą z niej rezygnować. Nawet za cenę zmiany miejsca pracy. Są firmy, w których jednego dnia wypowiedzenie składa po kilkanaście osób. Pracodawcy, by zatrzymać pracowników zaczęli, za radą prawników, określać zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminach pracy.

15.09.2021

Rząd zdecydował - w 2022 roku płaca minimalna wzrośnie o 7,5 proc. do kwoty 3010 zł

Prawo pracy

Na wtorkowej Radzie Ministrów płaca minimalna na rok 2022 została określona na 3010 zł, co oznacza, że w porównaniu do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł - tj. o 7,5 proc. - powiedziała we wtorek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł.

14.09.2021

GUS: W I półroczu br. w przemyśle przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 8,7 proc. w porównaniu z ub.r.

Rynek Prawo pracy

Przeciętne zatrudnienie w przemyśle w I-II kwartale 2021 roku wyniosło 2 732,6 tys. osób i było o 0,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 5 755,18 zł i było o 8,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podał Główny Urząd Statystyczny .

14.09.2021

ZUS: W całym kraju złożono już 2,8 mln wniosków o wyprawkę szkolną

Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Prawie 130 mln zł trafiło do rodziców i opiekunów z województwa śląskiego na zakup wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”. W całym kraju złożono łącznie 2,8 mln wniosków, a kwota wypłaconych świadczeń 300+ przekroczyła 1,1 mld zł – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do końca listopada br.

14.09.2021

Solidnego pracodawcę poznasz po wartościach – kultura organizacyjna w czasach pracy zdalnej

Prawo pracy Compliance

Kryzys najlepiej weryfikuje deklaracje pracodawców. W pandemii pracownicy szczególnie doceniali pracodawców, którzy zapewniali im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Istotną rolę zaczęło również odgrywać zaufanie oraz otwartość w komunikacji, czyli jasnej, opartej na faktach i wiarygodnej informacji – twierdzą eksperci z agencji rekrutacyjnej People.

14.09.2021

Nie będzie przepisu o sprawdzaniu zaszczepienia pracowników - rząd przerzuca problem na firmy

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Brak decyzji rządu co do przyjęcia i przekazania do Sejmu projektu ustawy, która umożliwiłaby pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19 pracowników i klientów, nie rozwiąże problemu. Zdaniem prawników, pracodawcy będą szukali sposobów na pozyskanie danych, by móc zabezpieczyć załogi i zorganizować pracę. Jednym ze sposobów będą anonimowe ankiety.

14.09.2021

Sąd w Amsterdamie: Uber musi zatrudnić swoich kierowców

Prawo pracy Prawo unijne

Kierowcy, którzy oferują swoje usługi w Holandii za pośrednictwem Ubera, nie są samodzielnymi przedsiębiorcami tylko normalnymi pracownikami. Firma musi więc ich zatrudnić - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie. Podobne pozwy zostały złożone w innych europejskich krajach, m.in. Belgii i Szwajcarii. W lutym br. brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Uber musi traktować 70 tys. kierowców jako pracowników.

13.09.2021

Millenialsi chcą pracować zdalnie non stop. Młodsi i starsi już niekoniecznie

Prawo pracy

Większość pracowników akceptuje pracę zdalną i nie chce całkowicie z niej rezygnować. Szczególnie chętnie swoje obowiązki z domu chcą wykonywać millenialsi, wśród których 39 proc. jest gotowych niemal całkowicie zrezygnować z biura – wynika z badania Antal i Cushman & Wakefield. Na chęć pracy zdalnej wpływa też wielkość gospodarstwa domowego.

13.09.2021

Lewiatan: Kolejne fale pandemii nawet potroiły liczbę osób pracujących z domu

Prawo pracy

W szczytowym momencie pandemii pracę z domu świadczyło ponad 3 mln pracowników, czyli ok. 20 proc. zatrudnionych. Udział osób pracujących zdalnie w sektorze informacja i komunikacja wynosił nawet 80 proc., ale w przemyśle, hotelarstwie czy gastronomii nie przekraczał 16 proc – wynika z raportu, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

13.09.2021

Rynek pracy - 55 proc. kandydatów rozważa zmianę miejsca zamieszkania

Rynek Prawo pracy HR

Od początku pandemii 15 proc. pracowników przeprowadziło się z powodów zarobkowych. Zmianę miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje kolejne 19 proc. respondentów, a 37 proc. rozważa relokacje do innego miasta/regionu w niedalekiej przyszłości – wynika z badania Michael Page.

13.09.2021

GUS: Pomimo trwającej epidemii poprawia się sytuacja na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Na koniec drugiego kwartału 2021 r. liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wynosiła 142,8 tys. i była wyższa niż w końcu pierwszego kwartału 2021 r. o 29,6 proc. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku liczba wolnych miejsc pracy była większa o 75,4 proc. – podał w piątek GUS. Według urzędu, pod koniec czerwca br. nieobsadzonych było 35,0 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.

10.09.2021

Praca teraz w nowym resorcie, a prace nad ważnymi projektami zamarły

Administracja publiczna Prawo pracy

Dział „praca” nadzorowany jest obecnie przez szefową resortu rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. Ministerstwo zapewnia o kontynuacji prac nad projektami ustaw dotyczącymi pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników przez pracodawców w kształcie zaproponowanym przez resort rozwoju. Partnerzy społeczni mówią jednak o dziwnym stanie zawieszenia.

10.09.2021

Wypłata czternastej emerytury z urzędu, bez składania wniosku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Czternasta emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

09.09.2021

Firmy poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego mogą liczyć na ulgi w ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie należności na raty, odstąpienie od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach umorzenie składek, to ulgi, z których w ZUS mogą skorzystać firmy poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

09.09.2021

Ustawy nie będzie, pracodawcy bez dostępu do informacji o szczepieniach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które miały umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy i klienci są zaszczepieni – nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl. Powodem jest brak szansy na jego poparcie. Zdaniem prawników oznacza to, że w czwartej fali pandemii ciężar troski o zdrowie i życie pracowników spadnie na pracodawców.

09.09.2021

Marlena Maląg przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, została wyznaczona przez premiera Mateusza Morawieckiego do przewodniczenia Radzie Dialogu Społecznego na kadencję 2020/2021 – poinformował resort rodziny i polityki społecznej. Na tym stanowisku zastąpi odwołanego Jarosława Gowina, byłego wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.

08.09.2021

Zarządzanie zasobami ludzkimi to najpilniejszy priorytet kadry kierowniczej

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia przyniosła pracodawcom i pracownikom wiele nowych wyzwań, które wpłynęły na zmianę ich wzajemnych relacji. Ponad 85 proc. menedżerów uważa, że ich podwładni są na dobrej drodze, by uzyskać coraz większą niezależność - wynika z raportu „Zakłócenie relacji: pracownik – pracodawca”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

08.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski