Zwolnienia i bezpłatne urlopy to droga do niższej emerytury

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo. O wysokości wypłat, które będą wpływały co miesiąc na twoje bankowe konto, gdy przejdziesz na emeryturę, decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest jednak to, ile zgromadziłeś na swoim indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Trzeba też uważać ze zwolnieniami lekarskimi.

28.04.2023

Zasiłek pogrzebowy waloryzowany jak emerytury i renty - projekt

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. waloryzacji zasiłku pogrzebowego na takich samych zasadach, na jakich są waloryzowane m.in. renty i emerytury, przewiduje komisyjny projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Komisja do Spraw Petycji, która jest jego autorem, uznała, że po 12 latach „zamrożenia” kwoty zasiłku pogrzebowego konieczne jest wprowadzenie systemowych zmian.

28.04.2023

Zatrudniając ponownie pracownika zwykle nie trzeba „zapisywać” go do PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Jeśli w trakcie poprzedniego zatrudnienia pracodawca „zapisał” pracownika do PPK, przyjmując go ponownie do pracy, nie będzie musiał zawierać dla niego kolejnej umowy o prowadzenie PPK. Chyba, że w międzyczasie zmienił instytucję finansową. Wówczas dokonywanie wpłat do PPK musi być poprzedzone zawarciem dla niej nowej umowy o prowadzenie PPK.

28.04.2023

Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika

Prawo pracy BHP Prawo unijne

„Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika” - pod takim hasłem 28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy chce, by był okazją do zastanowienia się nad przekazem konwencji oraz przeanalizowania, w jakim stopniu zawarte w nich zapisy są realizowane, przestrzegane i promowane – zarówno na poziomie krajowym, jak i przedsiębiorstw.

28.04.2023

PFR podsumowuje autozapis w 2023 r. - PPK ma 3,3 mln uczestników

Prawo pracy Finanse PPK

O 718 tysięcy zwiększyła się liczba uczestników pracowniczych planów kapitałowych po pierwszym ponownym autozapisie. W sumie w programie oszczędza już 3,3 mln osób, co przekłada się na partycypację na poziomie 43,7 proc. Tym samym od lutego o 27,9 proc. wzrosła liczba aktywnych uczestników.

27.04.2023

Pracodawca może ponieść koszty przejazdu pracownika na badania lekarskie

Prawo pracy BHP

Wymóg posiadania przez pracownika aktualnych badań lekarskich obciąża pracodawcę, ponieważ jest on odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy określają, że za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzaniem okresowych i kontrolnych badań, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości, przysługują mu należności na pokrycie związanych z tym kosztów.

27.04.2023

Po nowelizacji kodeksu więcej obowiązków informacyjnych dla pracodawców

Prawo pracy Prawo unijne

Obowiązująca od 26 kwietnia nowelizacja Kodeksu pracy to kolejne wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą przekazywać pracownikom więcej informacji o warunkach zatrudnienia. I nie chodzi tylko o to, że liczba takich informacji wzrosła z 5 do 13, ale także o ich szczegółowość oraz brak wytycznych do ich sporządzania, czy wręcz wzorów.

27.04.2023

Polskie Forum HR promuje HR Tech

Prawo pracy HR Nowe technologie

Polski rynek pracy jest obecnie bardzo wymagający. Wśród największych wyzwań branży usług HR wymienić można pozyskiwanie właściwych kandydatów oraz utrzymanie ich w procesie rekrutacji. Jak wynika z badania Gi Group Holding, 36,6 proc. firm planuje optymalizację swoich procesów jako sposób na zminimalizowanie skutków pogorszenia się sytuacji ekonomicznej.

26.04.2023

Poszukują pracy mimo kryzysu - większa mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku

Rynek Prawo pracy

Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo - 41 proc. badanych aktywnie poszukuje obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Aż 84 proc. badanych jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. Poszukują pracy, by zyskać lepsze wynagrodzenie i stabilne, bezpieczne miejsce zatrudnienia pracę – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

25.04.2023

Sąd: Ochrona przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną nie tylko na etacie

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Prawo unijne

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie w precedensowym wyroku wskazał, że TVP nie przedłużając współpracy z dziennikarzem dopuściła się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Orzeczenie jest spójne z wyrokiem TSUE, który w styczniu 2023 r. wskazał, że ochrona przed dyskryminacją przysługuje niezależnie od podstawy zatrudnienia.

25.04.2023

PIP podpisała porozumienie o współpracy ze związkami zawodowymi

Prawo pracy BHP

W poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r., Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, podpisała z liderami trzech organizacji związkowych - NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ, porozumienia dotyczące zasad współpracy w zakresie ochrony pracy. Współpraca stron obejmować będzie współdziałanie w zakresie działalności kontrolnej, szkoleniowej oraz podejmowanie przedsięwzięć informacyjno -promocyjnych i prewencyjnych.

25.04.2023

Szybko rośnie liczba osób otrzymujących emerytury poniżej ustawowego limitu

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W grudniu 2022 r. ZUS wypłacał 365,3 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa ustawowa wysokość emerytury, czyli o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych Zakładu. W ciągu ostatnich 12 lat liczba takich emerytur wzrosła ponad piętnastokrotnie i w ciągu kilkunastu lat może dojść do 700-800 tys. To zwykle osoby, które pracowały krótko i płaciły niskie składki.

25.04.2023

Lewiatan: Różnorodność w firmach coraz istotniejsza dla pracowników

Rynek Prawo pracy

Nierówności w firmach są najczęściej dostrzegane na tle płci i wieku – takie wnioski płyną z 51. Monitora Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Wyraźnie wiąże się to z tym, które aspekty inkluzywności są dla pracowników najważniejsze: bo i tu wskazywane są w pierwszej kolejności płeć (58 proc.) oraz wiek (56 proc.).

24.04.2023

ZUS: Wciąż rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców

Ubezpieczenia społeczne

Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 1,07 mln osób. To o 10 tys. więcej niż w lutym tego roku oraz o 403 tys. więcej w porównaniu z lutym 2020 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, powołując się na najnowsze dane.

24.04.2023

Rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami rzadko prowadzi do aktywności zawodowej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy Niepelnosprawność

Tylko 2 proc. osób z niepełnosprawnością, zatrudnionych w zakładach aktywności zawodowej w latach 2019-21, podjęło zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Kontrola NIK wykazała niewielką efektywność ZAZ w tym względzie. Eksperci jednomyślnie twierdzą, że wyniki raportu to jedynie mały obrazek, a problem jest o wiele szerszy. W ich opinii w Polsce brakuje przede wszystkim konsolidacji działań i sprawnego systemowego wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

24.04.2023

Do PPK „zapisywane” są osoby zatrudnione

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych jest m.in. pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Warunkiem dokonania wpłat do PPK jest jednak otrzymanie wynagrodzenia przez uczestnika PPK. Jeżeli pracownik przebywa przez cały miesiąc na urlopie bezpłatnym, to ma - w tym czasie - status osoby zatrudnionej tylko wtedy, gdy otrzymał w tym miesiącu przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

22.04.2023

RPO: Nierówne traktowanie funkcjonariuszy SW przy przenoszeniu do innych służb

Policja Prawo pracy Wojsko

Funkcjonariusze Służby Więziennej nie mogą być przenoszeni do innych służb mundurowych na takich samych zasadach, jak funkcjonariusze innych służb mogą przenieść się do SW. W skargach do RPO wskazują, że jest to niesprawiedliwe i narusza zasadę równości. RPO poprosił ministra sprawiedliwości o podjęcie stosownych prac legislacyjnych.

21.04.2023

Blisko 380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji

Emerytury i renty

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, jeśli dodadzą ją w aplikacji mObywatel – przypomina ZUS. To bardzo wygodny sposób, by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS.

21.04.2023

Rewizja KPO - firmy nie dostaną pieniędzy na sprzęt do pracy zdalnej

Prawo pracy Finanse

Przedsiębiorcy nie dostaną pieniędzy na doposażenie pracowników czy firm w związku z pracą zdalną. W ramach rewizji Krajowego Planu Odbudowy rząd zamierza zrezygnować z tej inwestycji, skoro kodeksowa praca zdalna została już wdrożona. Pieniądze te, czyli prawie 44 mln euro, przeznaczone zostaną natomiast na wsparcie placówek opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat (żłobki, kluby dziecięce) w ramach programu MALUCH+.

21.04.2023

Nie będzie pełnego ozusowania wszystkich umów cywilnoprawnych, a umów zlecenia - dwa lata później

Prawo cywilne Prawo pracy

Wszystkie umowy zlecenia mają zostać do 31 marca 2025 r. objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne – taką propozycję zawarł rząd w rewizji KPO, której konsultacje właśnie się rozpoczęły. Pierwotnie zakładano ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych do 31 marca 2023 r. Zdaniem ekspertów, propozycja rządu to kolejne odłożenie w czasie koniecznych zmian, tym razem z uwagi na wybory.

21.04.2023