Choć osoba głucha jest zdolna do pracy, w Polsce łatwo jej nie znajdzie

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa

13.08.2021

W serwisach ogłoszeniowych lawinowo przybywa ofert pracy. Najbardziej w branży IT

Rynek Prawo pracy

W pierwszej połowie br. w serwisie OLX opublikowano ponad 25 proc. więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie ub.r., w portalu Praca.pl - o ponad 32 proc., a w Pracuj.pl - o 45 proc. w porównaniu z drugim półroczem 2020 roku. Poszukiwani byli pracownicy m.in. do branży IT. Sporo propozycji było też związanych z gastronomią, budownictwem oraz remontami.

12.08.2021

Pies Cywil w ustawie o Policji, zwykły cywil - nie

Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Związkowcy z Policji walczą o uregulowanie statusu pracowników tej służby. Dziś osoby pracujące w administracji, wydziałach technicznych, logistycznych czy gospodarczych są zatrudniane na podstawie pięciu różnych ustaw, a najważniejsza dla tej formacji – ustawa o Policji, nie reguluje ich statusu. Za to unormowany w niej został już status zwierząt służbowych – psów i koni - wskazują prawnicy.

12.08.2021

Już wkrótce nie każdy cudzoziemiec skorzysta w Polsce z ochrony międzynarodowej

Prawo karne

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce odformalizować i przyspieszyć postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca, który nielegalnie przekroczył granicę zewnętrzną UE do powrotu z terytorium RP. Nowe przepisy mają też umożliwić pozostawienie bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej,

11.08.2021

Związki: Zatrudniony na śmieciówce też ma być pracownikiem

Prawo cywilne Prawo pracy

Rozszerzenie definicji kodeksowej pracownika o osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych to propozycja Forum Związków Zawodowych na rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych. Eksperci są jednak sceptyczni. Są za jednakowym traktowaniem wszystkich utrzymujących się z własnej pracy w zabezpieczeniu społecznym, gwarantującym emerytury w przyszłości,

11.08.2021

Będą nowe wzory deklaracji dla pracodawców dokonujących wpłat na PFRON

Prawo pracy BHP

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ustalający nowe wzory deklaracji dla pracodawców zobowiązanych do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowa szata graficzna dostosowująca się do dowolnych ustawień systemowych wybranych przez użytkownika to jeden z powodów zmian.

10.08.2021

Trochę mniej pogrzebów, ale pierwsze półrocze 2021 r. niekorzystne dla populacji Polski

Ubezpieczenia społeczne

Czerwiec 2021 roku był pierwszym miesiącem od listopada 2020 roku, kiedy liczba wypłaconych zasiłków pogrzebowych spadła poniżej 40 tysięcy. W czerwcu ZUS wypłacił ich 35,7 tys. na łączną kwotę 142 704,2 tys. zł. Zdaniem ekspertów, to oznacza, że wychodzimy z czasu naznaczonego nadliczbowymi zgonami. W I półroczu br. ZUS wypłacił 254 tys. zasiłków pogrzebowych,

09.08.2021

Składka zdrowotna obciąży dodatkowo najmniejszych przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Od nowego roku 9-proc. składka zdrowotna ma być liczona od dochodu. Co jednak z osobami na karcie podatkowej, które dochodu nie obliczają, a wysokość podatku określa im sam fiskus? Eksperci nie mają wątpliwości: nieodliczane 9 proc., to dodatkowy koszt przedsiębiorców. Kosztem stanie się nieodliczana składka zdrowotna płacona za pracowników. Pogorszy to warunki pracy i będzie niewspółmiernym obciążeniem przedsiębiorców.

09.08.2021

Osoby w wieku 55+ nie powinny pochopnie rezygnować z PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Zasada automatycznego zapisu oznacza, że pracodawca zapisuje do PPK pracowników, którzy są między 18 a 55 rokiem życia, bez pytania ich nawet o zgodę. W przypadku pracownika mającego ukończone 55 lat, zapisanie do PPK odbywa się na jego wniosek, złożony pracodawcy. Gromadzenie środków w tym programie nie spowoduje zawieszenia prawa do emerytury.

06.08.2021

Pracownicy zwolnieni w pandemii idą do sądów

Domowe finanse Prawo pracy

Do sądów pracy w kraju wpływają pozwy pracowników, którzy domagają się od swoich byłych pracodawców wypłaty odpraw. Twierdzą, że pod płaszczykiem pandemii pracodawcy chcą na nich zaoszczędzić. Zdaniem prawników, to generalny trend: coraz częściej sektory prywatny i publiczny płacą dopiero wtedy, gdy zostaną do tego przymuszone wyrokiem sądowym. Słychać jednak i takie głosy, że roszczenia zwolnionych to szukanie pieniędzy.

05.08.2021

Stanowisko PIP na temat szczepień przeciwko COVID-19

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Państwowa Inspekcja Pracy niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny – jednocześnie zaznacza PIP.

04.08.2021

Rotacja pracowników wpływa na dobór benefitów przez pracodawców

HR Koronawirus

Pracodawcy nieustannie modyfikują programy benefitów, żeby zapobiec zbytniej rotacji pracowników albo przyciągnąć nowe osoby do organizacji. Oprócz pożądanej obecnie opieki psychologicznej, uwzględniają w benefitach także rehabilitację pocovidową. 90 proc. firm zwiększa zakres świadczeń przy odnawianiu polisy, a 25 proc. decyduje się na zmiany w czasie trwania obecnej umowy z ubezpieczycielem.

04.08.2021

Będzie odrębny system ubezpieczeń społecznych dla artystów

Ubezpieczenia społeczne

Rada Legislacyjna ma wiele zastrzeżeń do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Twierdzi, że projektowane przepisy są niespójne z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, a nawet niezgodne z Konstytucją RP i z prawem UE. Zdaniem ekspertów, zmiany są tak daleko idące, że można mówić o stworzeniu nowego, uprzywilejowanego systemu ubezpieczeń społecznych.

04.08.2021

Państwowa Inspekcja Pracy zwiększa liczbę kontroli pracodawców

Prawo pracy BHP

W pierwszym półroczu br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o 21 proc. więcej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie ub.r. Najwięcej przeprowadzili ich inspektorzy w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Pod lupę wzięto głównie budownictwo, handel i naprawy, a także przetwórstwo przemysłowe. O niespełna 10 proc. wzrosła też liczba podjętych decyzji.

03.08.2021

Nagła utrata źródła utrzymania zabija coraz więcej Polaków

Prawo pracy Koronawirus

Od stycznia do maja 2021 roku było o prawie 19 proc. więcej zamachów samobójczych niż rok temu. W porównaniu do danych sprzed dwóch lat, nastąpił wzrost o ponad 16 proc. Zwiększyła się też liczba samych prób spowodowanych nagłą utratą źródła utrzymania. Przyrost wyniósł przeszło 106 proc. w porównaniu do 2019 r. i o 32 proc. - do 2020 r.

02.08.2021

Google wymaga szczepień. Kto wróci jesienią do biur?

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Amerykańscy giganci technologiczni — Google i Facebook — będą wymagać zaszczepienia od swoich pracowników, zanim wrócą oni do biur. Na początek w Stanach Zjednoczonych, ale zasada ta może być rozszerzona na inne kraje, w tym Polskę. LinkedIn gwarantuje swoim pracownikom prawo do pracy zdalnej. Natomiast polska platforma Linkhouse do biura już nie wróci.

02.08.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć o chorobie pracownika

Prawo pracy BHP

Pracownicy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności nie mają obowiązku informowania o tym swojego pracodawcy. Ci jednak chcieliby to wiedzieć, bo uniknąć wpłat na PFRON. Szkopuł jednak w tym, że brak wiedzy pracodawcy o pogarszającym się stanie zdrowia pracowników wpływa na bezpieczeństwo w pracy. Zdaniem ekspertów warto rozważyć podawanie tej informacji lekarzowi medycyny pracy, w trakcie badania.

02.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski